Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dstou
#485116 IMO δεν αξίζει και τόσο να πάρεις ευφήμως γνωστή μάρκα, αλλά απλώς κλάσης Α. Να είναι Α++ ή Α+++, αλλάζει το πράμα.
Tα GREE και τα INVENTOR είναι πεκινουά. Το πρώτο είναι μάλλον το καλύτερο κινέζικο αυτή τη στιγμή, το δεύτερο έχει την καλύτερη εγγύηση στα μέρη μας.
Θα κοίταγα για κάτι τουλάχιστον Α+.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#485122
Asimov έγραψε:ΝΠ Δεν ισχύει αυτό.
Κι εμένα σε αυτές τις διαστάσεις είναι (οκ, το ύψος 60 αντί 65) και μια χαρά κρεμαστηκε.


ΑΚΡΙΒΩΣ.

Εδώ κρεμάνε τα κτήνη των 24ριων χωρις θέμα, η μοναδουλα από το μικρότερο πειράζει;
Όταν έβαλα τα δικά μου 9αρια στα παιδικά, ο εγκατάστασης έκανε μονόζυγο πάνω τους για να τα σφίξει. :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#485125 Όταν αγόρασα το δικό μου ο εγκαταστάτης έφερε βάση μαζί.
Αν θυμάμαι καλά ζύγιζε 70 κιλά.

Άσε που με ύψος 80 εκατοστά θα κουτουλαγα πάνω του

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#485136 Ε προφανώς έφερε βάση μαζί - κι εμένα έφερε.
Το αρχικό συμπέρασμά σου δεν κατάλαβα πως προκύπτει.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#485145
Asimov έγραψε:Ε προφανώς έφερε βάση μαζί - κι εμένα έφερε.
Το αρχικό συμπέρασμά σου δεν κατάλαβα πως προκύπτει.
Δεν διαβάζεις προσεκτικά.
Αν η μονάδα έχει ύψος 80 εκατοστά και άλλα 10 η βάση και ο αέρας από πάνω 90, πως ακριβώς θα το κρεμασεις;
Θες μονοκομματη επιφάνεια τοίχου, χωρίς άνοιγμα 80 εκατοστά και μη προσβάσιμη γιατί με ύψος τοιχου 2,7 μέτρα, η κάτω μεριά του θα είναι στο 1,80 μέτρα.
Αν μιλάμε για μικρό διαμέρισμα ίσως είναι θέμα.

Επίσης το μανιουαλ του δικού μου πρότεινε επιδαπεδια τοποθέτηση.

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#485148 Αυτά όλα είναι υποθέσεις και συμπεράσματα δικά σου.
Από που προκύπτει ότι τα κλιματιστικά (οι εξωτερικές μονάδες) που έβαλε ο g είναι μόνο για τοποθέτηση στο δάπεδο, όπως έγραψες, ρωτάω.
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#485166 Πήγα σε αντιπροσωπεία daikin και μετά από συζήτηση με την ηλεκτρ/μηχαν. του μαγαζιού έβαλα το παρακάτω 18άρι daikin. Πυροβολεί κατά ριπάς και είναι απίστευτα αθόρυβο μέσα/έξω.

https://www.skroutz.gr/s/4689028/Daikin ... XS50L.html


Στο εξοχικό έχω inventor και εκείνο καλό είναι οκ δεν έχει τη λειτουργία του daikin αλλά είναι και φθηνότερο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#485290 Πλέον όλα inverter είναι, το δύσκολο είναι να βρεις σκέτο. Το οποίο πλεονεκτεί σε αξιοπιστία (πιο απλό και αντέχει πιο πολύ σε πάνω κάτω της τάσης που καίει τα inverter).
Για τα inventor δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει ακόμα η 10ετής εγγύηση και έχω ακούσει ότι βγάζουν προβλήματα. Το επιβεβαίωσε και φίλος που τα είχε πάρει στο σπίτι του και τα τοποθετούσε σε σπίτια (σαν μηχανικός/επισκευαστής).
To ότι πήρα το Daewoo δεν σημαίνει ότι το εγκρίνω, απλά απέρριψα κάποια τελείως no name, κάποια με κακά σχόλια/κριτικές και μερικά με κακά χαρακτηριστικά και αυτό ήταν φτηνότερο χωρίς να μοιάζει να χάνει ιδιαίτερα κάπου.
Αυτά που είχα βάλει παλιά στο σπίτι όταν έμενα εγώ μέσα ήταν Mitsubishi. Που σαν μάρκα μαζί με την Daikin θεωρούνται κορυφαίες και σαφώς προτείνονται αν είναι σε αποδεκτή οικονομική διαφορά σε σχέση με τα άλλα.
Κάτι λίγο μπερδεμένο στα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι το θέμα του θορύβου για την εξωτερική μονάδα. Κυκλοφορούν δύο διαφορετικές μετρήσεις που έχουν περί τα 8-10 dB διαφορά που είναι τεράστια (η μία είναι dB και η άλλη dBA). Οπότε έχει σημασία σε τι αναφέρονται γιατί όποιος αναφέρει μόνο τη δεύτερη έχασε. Η αλήθεια είναι ότι μάλλον τα περισσότερα είναι περί τα 50 από το ένα και περί τα 60 από το άλλο.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#485333 Έχει μεγάλη σημασία να συγκρίνεις ίδια πράματα και στις ίδιες συνθήκες. Υπάρχει λόγος που υπάρχουν σαν μονάδα τα dB(A), παρότι υπάρχουν και τα dB τα σκέτα.
Ακόμα μεγαλύτερη αξία όμως έχει να ακούσεις την μονάδα να λειτουργεί και να κρίνεις εσύ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#485348
sknipper έγραψε:Πλέον όλα inverter είναι, το δύσκολο είναι να βρεις σκέτο. Το οποίο πλεονεκτεί σε αξιοπιστία (πιο απλό και αντέχει πιο πολύ σε πάνω κάτω της τάσης που καίει τα inverter).
Για τα inventor δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει ακόμα η 10ετής εγγύηση και έχω ακούσει ότι βγάζουν προβλήματα. Το επιβεβαίωσε και φίλος που τα είχε πάρει στο σπίτι του και τα τοποθετούσε σε σπίτια (σαν μηχανικός/επισκευαστής).
To ότι πήρα το Daewoo δεν σημαίνει ότι το εγκρίνω, απλά απέρριψα κάποια τελείως no name, κάποια με κακά σχόλια/κριτικές και μερικά με κακά χαρακτηριστικά και αυτό ήταν φτηνότερο χωρίς να μοιάζει να χάνει ιδιαίτερα κάπου.
Αυτά που είχα βάλει παλιά στο σπίτι όταν έμενα εγώ μέσα ήταν Mitsubishi. Που σαν μάρκα μαζί με την Daikin θεωρούνται κορυφαίες και σαφώς προτείνονται αν είναι σε αποδεκτή οικονομική διαφορά σε σχέση με τα άλλα.
Κάτι λίγο μπερδεμένο στα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι το θέμα του θορύβου για την εξωτερική μονάδα. Κυκλοφορούν δύο διαφορετικές μετρήσεις που έχουν περί τα 8-10 dB διαφορά που είναι τεράστια (η μία είναι dB και η άλλη dBA). Οπότε έχει σημασία σε τι αναφέρονται γιατί όποιος αναφέρει μόνο τη δεύτερη έχασε. Η αλήθεια είναι ότι μάλλον τα περισσότερα είναι περί τα 50 από το ένα και περί τα 60 από το άλλο.

H εγγύηση της Inventor ισχύει ακόμη:
https://www.inventoraircondition.gr/egiisi-inventor

Τα Daewoo δεν τα λες και τέρμα άγνωστα, αλλά ούτε επώνυμα. Είναι λίγο πάνω από τον πάτο. Το βασικό είναι να είναι καλά, έχουμε στο σπίτι κάτι άκυρα κινέζικα και δουλεύουν χωρίς πρόβλημα εδώ και χρόνια. Τα κλιματιστικά είναι πια πολύ αναλώσιμα, άρα δεν μπορείς να είσαι και πολύ σίγουρος.

Με γεια και εύχομαι να σου βγει καλο! :s_yes

Όσο για τα dB vs dBA:
dB sound pressure levels are unweighted. dBA levels are "A" weighted according to the weighting curves to approximate the way the human ear hears. For example, a 100 dB level at 100 Hz will be perceived to have a loudness equal to only 80 dB at 1000 Hz. The dBA scale is based on a child's hearing and was originally documented based on actual hearing tests to characterize the human ear's relative response to noise.
http://www.industrialnoisecontrol.com/i ... ntrol-faqs

Γενικώς, περισσότερο νόημα έχουν τα dBA, αλλά το σημαντικότερο είναι να συγκρίνουμε μήλα με μήλα.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#485350 Μεταξύ των κορυφαίων Mitsubishi / Daikin και των Gree / Inventor κλπ υπάρχουν και αλλες εταιρειες που έχουν εξαιρετικά μηχανήματα.
Toshiba και Hitachi ειναι δύο που μου έρχονται στο μυαλο .

Στη δουλειά έχουμε δύο Hitachi, από τα οποία το ένα δουλεύει σε 24ωρη βάση για να ψύχει ενα χώρο ~30τμ ο οποίος φιλοξενεί την υπολογιστική υποδομή της εταιρείας (ότι δεν έχει μεταβεί ακόμα σε cloud..)

Δεν ξέρω από υποστήριξη τι λένε (εμεις τα εχουμε αγοράσει με επέκταση εγγύησης) αλλά είναι ιδαιτερα αποτελεσματικά και σχεδόν πλήρως αθόρυβα.