Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#454248
mirage έγραψε:Επειδη ετυχε να βρεθω στο ιδιο τραπεζι με συναδελφους που δουλευουν στην GE appliances στον ποιοτικο ελεγχο μου ειπαν πως τα Miele πλυντηρια παιζουν σε αλλο επιπεδο ποιοτητας και σχεδιασμου ουσιας απο ολους τους αλλους. Οι Κορεατες ειναι κι αυτοι ποιοτικοι και με features πιο high tech αλλα δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο με τους Γερμανους. Και μετα απο εκει και περα Bosch παιζουν δυνατα και οι υπόλοιποι λιγο πολυ στα ιδια απο κατω τους. Αυτα.

< >
2 miele ρούχων 45άρια το ένα έκλεισε 15 χρόνια το άλλο 13 σε αντίστοιχες οικογένειες 4 ατόμων (από μωρά έως 12 ετών περίπου σημερα) δεν έχουν κάψει λάμπα λέμε.... 1000€ αγορά τότε περίπου 1300 αν δεν κάνω λάθος τώρα. Αλλαγές δεν είδα με το μάτι στα μοντέλα είναι ακόμα το ίδιο. Δεν ξέρω αν θα Έδινα τόσα λεφτά εγώ... (ήταν δώρο). Σε στεγνωτηριο πήγα σε ένα Siemens με καλά χαρακτηριστικά. Τα έβγαλαν τα λεφτά τους...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#454254
dekouk έγραψε:
mirage έγραψε:Επειδη ετυχε να βρεθω στο ιδιο τραπεζι με συναδελφους που δουλευουν στην GE appliances στον ποιοτικο ελεγχο μου ειπαν πως τα Miele πλυντηρια παιζουν σε αλλο επιπεδο ποιοτητας και σχεδιασμου ουσιας απο ολους τους αλλους. Οι Κορεατες ειναι κι αυτοι ποιοτικοι και με features πιο high tech αλλα δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο με τους Γερμανους. Και μετα απο εκει και περα Bosch παιζουν δυνατα και οι υπόλοιποι λιγο πολυ στα ιδια απο κατω τους. Αυτα.

< >
2 miele ρούχων 45άρια το ένα έκλεισε 15 χρόνια το άλλο 13 σε αντίστοιχες οικογένειες 4 ατόμων (από μωρά έως 12 ετών περίπου σημερα) δεν έχουν κάψει λάμπα λέμε.... 1000€ αγορά τότε περίπου 1300 αν δεν κάνω λάθος τώρα. Αλλαγές δεν είδα με το μάτι στα μοντέλα είναι ακόμα το ίδιο. Δεν ξέρω αν θα Έδινα τόσα λεφτά εγώ... (ήταν δώρο). Σε στεγνωτηριο πήγα σε ένα Siemens με καλά χαρακτηριστικά. Τα έβγαλαν τα λεφτά τους...

< Note >


general electric ρουχων εμεις στα 16 χρονια με λιγοτερο από 500 ευρω.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#454257 Πλεον Haier Group τα General Electric. Και φυσικα ανυπαρκτα εδω και χρονια εκτος ΗΠΑ και Καναδά.

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#454260 Meaco 25l low energy + Tplink wifi plug με μετρητή ενέργειας. Θα αναφέρω μετρήσεις κλπ εν καιρώ, αλλά μια μέρα που δουλεύει τώρα έχει μαζέψει σχεδόν 10 λίτρα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#454265 Λολ. Και σημερα κοιτουσα τον 20λιτρο.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#454301 Μεσα στο σπιτι χωρις. Τον meaco 20l εχω και γω, πολυ καλη αποδοση αν μπορεσεις να αντεξεις το θορυβο.
Άβαταρ μέλους
By otso
#454308
drdino έγραψε:Meaco 25l low energy + Tplink wifi plug με μετρητή ενέργειας. Θα αναφέρω μετρήσεις κλπ εν καιρώ, αλλά μια μέρα που δουλεύει τώρα έχει μαζέψει σχεδόν 10 λίτρα.


Ποση ειναι η υγρασια εξω και μεσα στο σπιτι; εμεις με 96 εξω , το πρωι που τον ξεκιναμε εχει μεσα στο σπιτι 65 με 70 αυτες τις βροχερες μερες . και κατεβαζει στα 55 , μας βγαζει περιπου 3 λιτρα και ισως λιγο παραπανω.
επειδη εδω ακους και τις σταλαγματιες της βροχης τωρα τον χειμωνα , ο θορυβος που κανει ειναι εκωφαντικος ,ακομα και σε αλλα δωματιο την νυχτα , οποτε σβηνει.
Καταναλωση δεν εχω χαι τεκ μηχανηματα να μετρησω .
Αυτο που γραφανε περισυ για κεφαλι καζανι και πονους και αλλα διαφορα οτι εξαφανιζονται , εμεις δεν ειδαμε καμμια διαφορα , η μονη διαφορα ειναι το νερο που μαζευει .
Και βεβαια ειναι ο φοβερος και τρομερος Μidea που προτεινε ο τρισμεγιστος Pitt.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#454318
g8777 έγραψε:Μεσα στο σπιτι χωρις. Τον meaco 20l εχω και γω, πολυ καλη αποδοση αν μπορεσεις να αντεξεις το θορυβο.


Μου προτειναν αυτον

https://www.skroutz.gr/s/9535871/Invent ... ON20L.html

λεει τιποτα;

Αλλος μου προτεινε meaco με ζεολιθο.

Meaco με συμπιεστη ειναι σχεδον +100 ευρω σε σχεση με inventor.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#454319 Τσίμπα Έβα άφοβα. Κακός χαμός γίνεται με αυτόν
Άβαταρ μέλους
By drdino
#454327
otso έγραψε:
drdino έγραψε:Meaco 25l low energy + Tplink wifi plug με μετρητή ενέργειας. Θα αναφέρω μετρήσεις κλπ εν καιρώ, αλλά μια μέρα που δουλεύει τώρα έχει μαζέψει σχεδόν 10 λίτρα.


Ποση ειναι η υγρασια εξω και μεσα στο σπιτι; εμεις με 96 εξω , το πρωι που τον ξεκιναμε εχει μεσα στο σπιτι 65 με 70 αυτες τις βροχερες μερες . και κατεβαζει στα 55 , μας βγαζει περιπου 3 λιτρα και ισως λιγο παραπανω.
επειδη εδω ακους και τις σταλαγματιες της βροχης τωρα τον χειμωνα , ο θορυβος που κανει ειναι εκωφαντικος ,ακομα και σε αλλα δωματιο την νυχτα , οποτε σβηνει.
Καταναλωση δεν εχω χαι τεκ μηχανηματα να μετρησω .
Αυτο που γραφανε περισυ για κεφαλι καζανι και πονους και αλλα διαφορα οτι εξαφανιζονται , εμεις δεν ειδαμε καμμια διαφορα , η μονη διαφορα ειναι το νερο που μαζευει .
Και βεβαια ειναι ο φοβερος και τρομερος Μidea που προτεινε ο τρισμεγιστος Pitt.


Αυτήν τη στιγμή βλέπω 95% έξω, αν και συνήθως παίζει στο 70%-80%. Μέσα στο σπίτι τον χειμώνα δυσκολευόμουν να την ρίξω κάτω από το 70%. Το άπλωμα των ρούχων κάνει μεγάλη ζημιά.

Από τη Δευτέρα που τον δουλεύω έχει πέσει στο 50%-55%. Κατά μέσο όρο καίει 320-330W και με ντεσιμπελόμετρο στο κινητό (το οποίο είναι αρκετά αξιόπιστο σε σχέση με κανονικό όργανο που έχουμε στη δουλειά) μέτρησα 45dB στο ένα μέτρο.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#454335
bibendum έγραψε:Και οτι ηθελα να ρωτησω...

Τι προτεινουμε γενικα; με ζεολιθο η χωρις;


Είχαμε αγοράσει πριν από 3 χρόνια τον Meaco DD8L με ζεόλιθο. Όλα ωραία και καλά, αφαιρούσε την υγρασία ενώ ζέσταινε και ελαφρώς το δωμάτιο, με μόνο κακό ότι είχε μικρό δοχείο 2lt πράγμα που σήμαινε ότι έπρεπε να το αδειάζεις αρκετά τακτικά. Όλα καλά λοιπόν, μέχρι που ήρθε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός του ρεύματος τον Απρίλη. Καταλήξαμε στα γραφεία της ΔΕΗ, να ζητάμε έλεγχο στο ρολόι, μήπως έκαναν λάθος στην μέτρηση ή μήπως μας έκλεβαν ρεύμα... :x

Φυσικά ο μόνος που έκλεβε ρεύμα ήταν ο Meaco, ο οποίος έχει κατανάλωση 660W!

Τις επόμενες χρονιές τον χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα λόγω φόβου, αλλά επειδή η κατάσταση δεν πήγαινε άλλο, τελικά φέτος αγόρασα τον Meaco Platinum 20lt, ο οποίος έχει πολύ χαμηλότερη κατανάλωση (225W) και πολύ μεγάλο δοχείο (6lt). Το κακό είναι ότι είναι πιο θορυβώδης (αν και προσωπικά δεν με ενοχλεί) και ότι δεν ζεσταίνει τον χώρο. Ελπίζω να μην ξαναπάθουμε σοκ όταν έρθει ο επόμενος εκκαθαριστικός!

ΥΓ1. Ήμουν ανάμεσα στον Meaco και τον Gree Daisy στα 250€ που έχει καλά χαρακτηριστικά και 5 χρόνια εγγύηση, αλλά το γεγονός πως βρήκα τον Meaco σε προσφορά με έκανε να παραμείνω στην μάρκα.

ΥΓ2. Σε αντίθεση με τους αφυγραντήρες ζεόλιθου, η απόδοση των αφυγραντήρων με συμπιεστή πέφτει όσο πιο χαμηλή είναι η θερμοκρασία στην οποία λειτουργούν. Τα 20lt που αναφέρουν δηλαδή είναι στους 30o C με 80% υγρασία. Στους 20o C με 60% η απόδοση τους είναι αρκετά μικρότερη. Επομένως αν είναι να τοποθετηθεί σε κάποιο υπόγειο χωρίς θέρμανση για παράδειγμα, ένας αφυγραντήρας ζεόλιθου ίσως να είναι πιο αποδοτικός.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#454348
axel12p έγραψε:
bibendum έγραψε:Και οτι ηθελα να ρωτησω...

Τι προτεινουμε γενικα; με ζεολιθο η χωρις;


Είχαμε αγοράσει πριν από 3 χρόνια τον Meaco DD8L με ζεόλιθο. Όλα ωραία και καλά, αφαιρούσε την υγρασία ενώ ζέσταινε και ελαφρώς το δωμάτιο, με μόνο κακό ότι είχε μικρό δοχείο 2lt πράγμα που σήμαινε ότι έπρεπε να το αδειάζεις αρκετά τακτικά. Όλα καλά λοιπόν, μέχρι που ήρθε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός του ρεύματος τον Απρίλη. Καταλήξαμε στα γραφεία της ΔΕΗ, να ζητάμε έλεγχο στο ρολόι, μήπως έκαναν λάθος στην μέτρηση ή μήπως μας έκλεβαν ρεύμα... :x

Φυσικά ο μόνος που έκλεβε ρεύμα ήταν ο Meaco, ο οποίος έχει κατανάλωση 660W!


Πώς ακριβώς τον λειτουργούσες;

Γιατί το ίδιο μοντέλο το είχα αναμμένο στο αυτόματο για μήνες και δεν είδα τεράστια διαφορά στον λογαριασμό, οκ ήταν αυξημένος σε σχέση με πριν αλλά όχι δραματικά. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#454376 Όπως ακριβώς τα λέει ο axel12p είναι.