Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#701214 Ανακαίνιση θερινής κατοικίας που όμως μπορεί να γίνει και μόνιμη ή πολύμηνη κατοικία μια και είναι κοντά. Στην κουζίνα θα μπει πολυσυσκευή φορύρνος-γκριλ-μικροκύματα-ατμός. Αλλά θα χρειαστεί και κάποιο μάτι. Για καφεδάκι, μακαρόνια, καμιά σάλτσα.
Είπα για φορητό επαγωγικό αλλά έφαγα μεγάλο όχι λόγω του επιπλέον βάρους των σιδερένιων κατσαρολικών, πονάνε τα χέρια που είναι ευαίσθητα καρπιαίοι σωλήνες κλπ.
Είδα υπάρχουν κάτι εστίες ανεξάρτητες με 2 μάτια εμπρός πίσω (το είδος συσκευής λέγεται Domino) που βολεύει για να μην πιάνει πολύ χώρο στον πάγκο. Τι παίζει με αυτά, είναι κανονικά μάτια έτσι δεν είναι; Από κάτω θέλουν κάποια ειδική μόνωση-απόσταση ή μπορεί να μπει σε κοινό ντουλάπι με συρτάρια, ράφια κλπ;
Μπορούμε να αποφύγουμε να βάλουμε απορροφητήρα (μπελάς εγκατάστασης και τρώει και ένα ντουλάπι);
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#701222
g8777 έγραψε:
egobrain έγραψε:Ψάχνει η Γιάνναινα ηλεκτρική κουζίνα για το σόι αλλά πέρα απ' την Pitsos δεν έχω ιδέα για την αξιοπιστία των υπόλοιπων.
Ποιες άλλες να τσεκάρω, AEG, Bosch? Μιλάμε για ελεύθερη με κεραμικές και μέχρι 500άρι.


Mε λιγα παραπανω πας εδω

https://www.skroutz.gr/s/17988109/Siemens-%CE%9A%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%AF%CE%BD%CE%B1-66lt-%CE%BC%CE%B5-%CE%95%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%95%CF%80%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-HL9S5A340.html

και εισαι καλυμμενος για τα επομενα 40 χρονια. Κουζινα μια φορα αγοραζεις, μην λυπασαι μια μικρη υπερβαση.
Θα συμφωνήσω κι εγώ. Πρόσφατα έβαλα επαγωγικες εστίες ακούγοντας τον ., αυτές που είχε προτείνει ο g8777 δεν τις έφτανα με τίποτα, και έχω να πω ότι η διαφορά είναι συγκλονιστική! Ταχύτητα, ακρίβεια, άμεση ανταπόκριση στην θερμοκρασία που ζητάς, θυμίζει υγραέριο χωρίς τους κινδύνους.
Φυσικά εμείς είχαμε 8/10 συμβατά σκευη και ήταν ευκαιρία να φυγουν κατσαρόλες που δεν χρησιμοποιούσαμε.

Αν μπορεις δεν θα το μετανιώσεις

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#701225 Από ένα γρήγορο ψάξιμο, οι ανεξάρτητες μη εντοιχιζόμενες με επαγωγικές είναι πανάκριβες και ελάχιστες. Άρα παίζει να μην υπάρχει εναλλακτική σοβαρή. Οι διαφορές είναι συγκλονιστικές πάντως. Όπως και στους φούρνους υπάρχει διαφορά, κοινώς φθηνές επαγωγικές που θα κάνουν την δουλειά τους μια χαρά βρίσκεις, αλλά οι φθηνοί φούρνοι δεν είναι σόι συχνά.
Η δική μου επιλογή θα ήταν κάτι σε ιταλικό πχ Zanussi, Indesit, Whirlpool, Candy, και όσο αντέξει. Τουλάχιστον δεν θα δώσεις λεφτά που θα κλαις. Μέχρι 500€ βρίσκεις αρκετά. Αλλά καλώς ή κακώς, οι επιλογές οι πολλές και σε καλές τιμές είναι στα εντοιχιζόμενα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#701226
Νίκος Παππάς έγραψε:, αυτές που είχε προτείνει ο g8777 δεν τις έφτανα με τίποτα


καλα αυτος εχει βρει το μηνα που θρεφει τους 11 :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#701246
g8777 έγραψε:Είμαι φτωχός :( , ψωνίζω ακριβά.
:s_wink


Αυτό το έλεγε ο συγχωρεμένος ο παππούλης μου και είχε 1000 δίκια...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#701249
g8777 έγραψε:Είμαι φτωχός :( , ψωνίζω ακριβά.
:s_wink

κλαινε οι χηρες κλαινε και οι παντρεμενες.
Πηγαινε στο ποδηλατοτοπικο και βαλε αυτο που αγορασες πριν λιγους μηνες,και ασε τα σαπια.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#701345
Anonymous Founder έγραψε:Ξέρω γίνομαι κουραστικός, αλλά γιατί κεραμικές; Νίκο Παππά, για πες κι εσύ που είχες ακριβώς τους ίδιους προβληματισμούς.
Για μένα δεν υπάρχει κανένας λόγος για κεραμικές, εκτός αν όλα σας τα σκεύη είναι ασύμβατα. Το να χάσεις 1-2 δεν έγινε κάτι, θα βολευτείς. Και η άνεση και ταχύτητα των επαγωγικών δεν συγκρίνεται.

Ειναι για μεγαλους ανθρωπους, νομίζω δεν αξίζει τον κόπο το σκάλισμα για να βολευτούν οι ίδιοι και τα κατσαρολικά σε επαγωγικές. Κάτι κλασικό είναι το ζητούμενο. Θα ρίξω ματιά στις ιταλικές που λες :s_thumbsup
g8777 έγραψε:Mε λιγα παραπανω πας εδω
https://www.skroutz.gr/s/17988109/Siemens-%CE%9A%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%AF%CE%BD%CE%B1-66lt-%CE%BC%CE%B5-%CE%95%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%95%CF%80%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-HL9S5A340.html
και εισαι καλυμμενος για τα επομενα 40 χρονια. Κουζινα μια φορα αγοραζεις, μην λυπασαι μια μικρη υπερβαση.

παρά γουρουνότριχα 500 ρε τζι! :s_hang
Άμαν ήτανε για μας θα τριβόμουνα..
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#701355 Έχοντας σαν παράδειγμα την μητέρα μου, μια χαρά βολεύεται στις δικές μου τις επαγωγικές, σε σχέση με τις δικές της τις κεραμικές. Αλλά όπως είπαμε, μάλλον δεν έχει σημασία, αφού δεν υπάρχουν επιλογές.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#701655 Επιτέλους, παραλήφθηκε το αντίβαρο του LG και τοποθετήθηκε, με 1μιση ώρα δουλίτσα. Δέθηκε το πλυντήριο, δούλεψε με ανοιχτό "καπάκι" για να δώ αν όλα είναι (ή ... μένουν στο 1400άρι στύψιμο) στη θέση τους και ... τέλος καλό-όλα καλά.
Τιπ: Το αντίβαρο ήρθε -και έτσι πωλείται- χωρίς βίδες στήριξής του στον κάδο !!! :rant:
Φρίκη , γιατί μία απ΄τις 4 είχε στραβώσει και... ούτε ο Ρέππας στο κέντρο δεν έχει ίδιες (ότι είδους "παράξενη" βίδα θέλετε , μόνο εκεί θα βρείτε, αλλιώς πουθενά εν Ελλάδι), αφου είναι μοναδικές για την LG. Τα άκουσαν στην αντιπροσωπεία ανταλλακτικών (τα ανταλλακτικά LG τα φέρνουν μόνοι αυτοί -> https://www.general-service.gr/el/our_company , από Πολωνία), που δεν μου το είπαν για να τις είχα παραγγείλει μαζί με το αντίβαρο.
Εγινε πατέντα και ευτυχώς, δούλεψε σωστά. :metalo:
Mε 4 ώρες συνολική δουλειά + 1 ωρίτσα να πάω-έρθω Λένορμαν στην αποθήκη και 30 € ανταλλακτικά , έκανα επισκευή που απαιτούσε 150€+ από τεχνικό. Άρα έβγαλα μεροκάματο 120€ , ....not bad at all ! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By GTS
#701687
dimitrisB έγραψε:Επιτέλους, παραλήφθηκε το αντίβαρο του LG και τοποθετήθηκε, με 1μιση ώρα δουλίτσα. Δέθηκε το πλυντήριο, δούλεψε με ανοιχτό "καπάκι" για να δώ αν όλα είναι (ή ... μένουν στο 1400άρι στύψιμο) στη θέση τους και ... τέλος καλό-όλα καλά.
Τιπ: Το αντίβαρο ήρθε -και έτσι πωλείται- χωρίς βίδες στήριξής του στον κάδο !!! :rant:
Φρίκη , γιατί μία απ΄τις 4 είχε στραβώσει και... ούτε ο Ρέππας στο κέντρο δεν έχει ίδιες (ότι είδους "παράξενη" βίδα θέλετε , μόνο εκεί θα βρείτε, αλλιώς πουθενά εν Ελλάδι), αφου είναι μοναδικές για την LG. Τα άκουσαν στην αντιπροσωπεία ανταλλακτικών (τα ανταλλακτικά LG τα φέρνουν μόνοι αυτοί -> https://www.general-service.gr/el/our_company , από Πολωνία), που δεν μου το είπαν για να τις είχα παραγγείλει μαζί με το αντίβαρο.
Εγινε πατέντα και ευτυχώς, δούλεψε σωστά. :metalo:
Mε 4 ώρες συνολική δουλειά + 1 ωρίτσα να πάω-έρθω Λένορμαν στην αποθήκη και 30 € ανταλλακτικά , έκανα επισκευή που απαιτούσε 150€+ από τεχνικό. Άρα έβγαλα μεροκάματο 120€ , ....not bad at all ! :s_yes

Ωραιος, μπορεις να μου φτιαξεις το πλυντηριο των πιατων που καηκε;
Άβαταρ μέλους
By edmond
#701755 :lol: :lol: :lol:

Δεν ξέρω, στις 1.400σαλ δεν το έχουμε βάλει ποτέ, αν και σε μερικά προγράμματα το βάζει by default.*
Μέχρι τις 1.200, δεν μου κάνει καρδιά να το ζορίσω παραπάνω!!

*Μόνο στο πλύσιμο κάδου μπαίνει αυτόματα στις 1.400, εκεί βέβαια είναι άδειο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#702604
Dimitris_P έγραψε:Μπα, ούτως ή άλλως η stick κάνει νούμερα τελευταία με την μπαταρία οπότε έχω παραγγείλει μια cecotec 700.

Αν κάποια στιγμή ωστόσο βρω μια ηλεκτρική που να κάνει τα παραπάνω, γιατί όχι;


Επιτέλους παρέλαβα την Cecotec ultimate 700
https://www.storececotec.com/en/upright ... imate.html

Με μια μικρή πρώτη δοκιμή με όση μπαταρία είχε μέσα έκανε παπάδες σε σχέση με την άλλη που είχα!
Έχει 3 levels και ένα έξυπνο mode που αν βρει χαλί τουρμπίζει μόνη της.

Το πρώτο μειονέκτημα που είδα και δεν το είχα προσέξει πριν την αγορά είναι ότι φορτίζει πάνω στην μπαταρία και όχι στην βάση. Μπορείς δηλαδή να φορτίσεις τη μπαταρία είτε έχεις τη σκούπα στη βάση είτε μόνη της, αλλά κάθε φορά θα πρέπει να βάζεις και να βγάζεις το καλώδιο. Δεν ξεκινάει δηλαδή η φόρτιση με το που βάζεις τη σκούπα στη βάση της. Anyway θα συνηθίσω.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#702765 Πριν λίγους μήνες σας είχα απασχολήσει με τις ηλεκτρικές συσκευές, και η αλήθεια είναι ότι με βοηθήσατε πολύ! Ο κύβος ερρίφθη λοιπόν, και αποφασίστηκαν όλες οι εντιχοισμένες, στη βάση των προτάσεων των παντογνωστών συμφορουμιτών :P

Μοναδική εκκρεμότητα το ψυγείο, όπου παμε σε 70αρι φάρδος, και βλέπω ότι δυστυχώς μόνο η LG έχει πατεντούλα για παγάκια. Έχουμε κάποιο vfm μοντέλο να προτείνουμε, πέριξ των 800-900 ευρώ;

Επίσης, μια κουλή απορία που μου ήρθε: οι εντοιχιζόμενοι φούρνοι δεν έχουν θερμοθάλαμο - τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Είδα κάτι θερμαινόμενα συρτάρια, το κόστος των οποίων άνετα συγκρίνεται με.... δεύτερο φούρνο :P Ουσιαστικά δεν θέλουμε κάτι ηλεκτρικό, απλά κάτι μονωμένο να σου κρατά ζεστό ένα φαγητό όσο ψήνεται το δεύτερο!