Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#693593
Anonymous Founder έγραψε:Ηλεκτρολόγος για να βγάλει μια ηλεκτρολογική κλέμα; Έχεις 3 καλώδια, λογικά 6άρια. Εσύ θέλεις να συνδέσεις στα ίδια καλώδια και τον φούρνο και τις εστίες. Δεν χρειάζεσαι να φέρεις ηλεκτρολόγο, αλλά ακόμη και αν χρειάζεσαι αν θέλεις να κάνεις καλή δουλειά, το κάνεις άπαξ και τελειώνεις. Και φθηνότερα θα σου πάει αν τα πάρεις χωριστά και καλύτερο φούρνο θα έχεις και καλύτερες εστίες.
Οι επαγωγικές είναι η μέρα με την νύχτα, ζεσταίνουν το νερό σε δευτερόλεπτα.
Από εκεί και πέρα, δεν επιμένω, γιατί θα πάει πάλι η κουβέντα στα στεγνωτήρια και δεν θέλω. :shifty:


Καταρχάς δεν το γλυτώνω το στεγνωτήριο, το μεγάλο αφεντικό είπε όταν κάνουμε ανακαίνιση στο μπάνιο να προβλεφθεί θέση...


Ηλεκτρολογικές δουλειές δεν κάνω από τότε που συνέδεσα τον ουδέτερο στην γείωση.

Σωθήκαμε από μπλάκ άουτ επειδή η γείωση δεν ήταν συνδεδεμένη, οπότε απλώς δεν άναψαν τα φώτα..

Επίσης αν κόψω το φις της πρίζας αντίο εγγύηση και δεν θέλω. Συνήθως στον Φαφούτη πάει το παξιμαδι.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#693598 Νίκο, αν είδα και αν κατάλαβα καλά :
Στο καινούριο "πακέτο", οι εστίες ρυθμίζονται-ανάβουν απο τον πίνακα που έχει ο φούρνος, σωστά?
Επίσης, η κουζίνα (φούρνος+εστίες) θα μπούν στην ίδια θέση που υπήρχε η παλιά συσκευή, που είχε ήδη παροχή με δική της ασφάλεια στον πίνακα, ή όχι ?
Πές και (μάλλον) σε έχω έτοιμον !!!! :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#693599
Νίκος Παππάς έγραψε:Επίσης αν κόψω το φις της πρίζας αντίο εγγύηση και δεν θέλω. Συνήθως στον Φαφούτη πάει το παξιμαδι.

Να κόψεις καλώδιο; :s_hang
Εικόνα
https://www.kafkas.gr/diakoptes-fotismo ... 44_149004/
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#693600
dimitrisB έγραψε:Νίκο, αν είδα και αν κατάλαβα καλά :
Στο καινούριο "πακέτο", οι εστίες ρυθμίζονται-ανάβουν απο τον πίνακα που έχει ο φούρνος, σωστά?
Επίσης, η κουζίνα (φούρνος+εστίες) θα μπούν στην ίδια θέση που υπήρχε η παλιά συσκευή, που είχε ήδη παροχή με δική της ασφάλεια στον πίνακα, ή όχι ?
Πές και (μάλλον) σε έχω έτοιμον !!!! :iconcool:
Ναι. Εχω ήδη εντοιχιζομενη κουζίνα με εστίες. Θα βγει η μια θα μπει η άλλη.
Απλά επειδή αυτή που έχω είναι Neff και με τηλεσκοπικο μηχανισμό, θέλει η σύζυγος να υπάρχει και στην νέα.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#693601 @HF
Θα σε απογοητεύσω, αλλά αν η νέα συσκευή είναι σε προδιαγραφές "εντοιχιζόμενης" υπάρχει πιθανότητα η απόσταση που θα προκύψει απο εξ. πρίζα+φίς φούρνου, να τη βγάζει έξω απο τις διαστάσεις που έχει ο πάγκος.
Αλλά υποψιάζομαι, ότι δε θα χρειαστεί τίποτε απο όλα αυτά.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#693605
dimitrisB έγραψε:@HF
Θα σε απογοητεύσω, αλλά αν η νέα συσκευή είναι σε προδιαγραφές "εντοιχιζόμενης" υπάρχει πιθανότητα η απόσταση που θα προκύψει απο εξ. πρίζα+φίς φούρνου, να τη βγάζει έξω απο τις διαστάσεις που έχει ο πάγκος.
Αλλά υποψιάζομαι, ότι δε θα χρειαστεί τίποτε απο όλα αυτά.
Το προβλημα δεν είναι αυτό. Όλοι οι φουρνοι στο πάνω μέρος της πίσω πλευρας έχουν χώρο για τέτοιες δουλειές και συνήθως είναι εφοδιασμενοι με γωνιακό φις.

Το προβλημα ειναι οτι οι νέες εγκαταστάσεις προβλεπουν δυο γραμμές ρευματος στην κουζίνα. Μία για την σύνδεση των εστιών και μία δεύτερη για την ενισχυμένη πριζα του φουρνου.

Σε εμένα αυτό δεν υπάρχει. Επειδή η παροχή έχει ασφάλεια 25Α φοβάμαι ότι αν συνδεθούν και οι δύο στην ίδια θα πεφτει η ασφάλεια κάθε φορά που θα δουλευει ο φουρνος με πανω απο δυο μάτια μαζί.
Αυτό στο σπίτι μου συμβαίνει συχνά, πολυ συχνά.
Επίσης οι επαγωγικές έχουν ακόμα μεγαλύτερη ισχύ από τις κεραμικές κάνοντας ακόμα πιο επισφαλή την εγκατάσταση τους στην ίδια παροχη.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#693606 Δεν μου απαντάς, για να βοηθήσω:
1/ Υπάρχει φίς στον καινούριο φούρνο , σίγουρα ?
2/ Εχεις αυτή τη στιγμή στη θέση κουζίνας απο ηλεκτρολογικά, μία γραμμή ρευματοδοσίας με 3 "χοντρά" καλώδια (3x6mm) ?
3/ Τα 25 Α στην ασφάλεια ηλεκτρολογικού πίνακα, είναι υπεραρκετά για το σετ συσκευής που θα έχεις.
Δώσε info !
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#693608
dimitrisB έγραψε:Δεν μου απαντάς, για να βοηθήσω:
1/ Υπάρχει φίς στον καινούριο φούρνο , σίγουρα ?
2/ Εχεις αυτή τη στιγμή στη θέση κουζίνας απο ηλεκτρολογικά, μία γραμμή ρευματοδοσίας με 3 "χοντρά" καλώδια (3x6mm) ?
3/ Τα 25 Α στην ασφάλεια ηλεκτρολογικού πίνακα, είναι υπεραρκετά για το σετ συσκευής που θα έχεις.
Δώσε info !


1. Αν παρω αυτό που έβαλα πιο πάνω, όχι. Συνδέεται όπως ο υπάρχων φουρνος.
2 + 3, Ναι.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#693609 Προφανώς αναφέρομαι στα ηλεκτρολογικά, για το "σετ" του link που έβαλες στο αρχικό πόστ :
Bosch Φούρνος 71lt κάτω Πάγκου με Εστίες Κεραμικές HEA537BS00 + NKF645GA1G

Το βασικό που σου "κρύβω" τόση ώρα :lol: , είναι ότι:
Αφού οι εστίες λειτουργούν απο το πάνελ του φούρνου και όχι με αυτόνομους διακόπτες επί της εστίας, ....
υπάρχει ενσωματωμένο καλώδιο στις εστίες με ειδικό φίς στη απόληξή του, που κουμπώνει πάνω στο φούρνο, σε αντίστοιχη φίσα του που θα δείς στο φυλλάδιο συνδέσεων που θα έχει η συσκευασία.
Άρα συνδέεις όπως τον παλιό στο υφιστάμενο καλώδιο παροχής πίνακα και ...
:superman:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#693610 Το γνωρίζω αυτό.
Οι φουρνοι άνω παγκου όμως δεν έχουν πινακα ελέγχου των εστιών και γι'αυτό και ο προβληματισμος.

Κάποιος ηλεκτρολόγος να επιβεβαιώσει την φοβία μου σε σχέση με το παρακατω;

Επειδή η παροχή έχει ασφάλεια 25Α φοβάμαι ότι αν συνδεθούν και οι δύο στην ίδια θα πεφτει η ασφάλεια κάθε φορά που θα δουλευει ο φουρνος με πανω απο δυο μάτια μαζί.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#693616
Νίκος Παππάς έγραψε:Το γνωρίζω αυτό.
Οι φουρνοι άνω παγκου όμως δεν έχουν πινακα ελέγχου των εστιών και γι'αυτό και ο προβληματισμος.

Κάποιος ηλεκτρολόγος να επιβεβαιώσει την φοβία μου σε σχέση με το παρακατω;

Επειδή η παροχή έχει ασφάλεια 25Α φοβάμαι ότι αν συνδεθούν και οι δύο στην ίδια θα πεφτει η ασφάλεια κάθε φορά που θα δουλευει ο φουρνος με πανω απο δυο μάτια μαζί.

οι ανω παγκου εχουν χειρηστηρια μονο για το φουρνο.

Το φις δεν ειναι δεδομενο στο φουρνο.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#693619
Νίκος Παππάς έγραψε:Το γνωρίζω αυτό.
Οι φουρνοι άνω παγκου όμως δεν έχουν πινακα ελέγχου των εστιών και γι'αυτό και ο προβληματισμος.

Κάποιος ηλεκτρολόγος να επιβεβαιώσει την φοβία μου σε σχέση με το παρακατω;

Επειδή η παροχή έχει ασφάλεια 25Α φοβάμαι ότι αν συνδεθούν και οι δύο στην ίδια θα πεφτει η ασφάλεια κάθε φορά που θα δουλευει ο φουρνος με πανω απο δυο μάτια μαζί.


Το σετάκι που διαλεξες γράφει "Συνολικό φορτίο ηλεκτρικής σύνδεσης: 11.2 ΚW" (αθροιστικά) και απ'ότι βλέπω ζητάει 3*16Α σύνδεση.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#693621 Για παραδειγμα, με χωριστες συσκευες:
Φουρνος
https://netsales.gr/proionta/koyzines-f ... 4es00.html
Εστιες:
https://netsales.gr/proionta/koyzines-f ... b1e-1.html
Αθροιστικη ισχυς, 3,4 + 7,4 = 10,8kW

Ολα σε ενα νοικοκυρμενα :lol:
https://www.electrostudio.gr/product/27 ... 3MiOiIifV0
Συνολικη ισχυς 11,2kW

Καταλαβαινω, ετσι μου εχουν πει δηλαδη, οτι η μια και μονη συσκευη εχει εναν ελεγκτη που ρυθμιζει τις απαιτησεις ωστε να δουλευει χωρις προβληματα και πως δεν γινεται να δουλεψουν ολα μαζι στο μαξιμουμ.
Στην περιπτωση των χωριστων συσκευων ο ελεγκτης δεν υπαρχει.
Πως εξασφαλιζεται η απροβληματιστη λειτουργια;

Τι δεν καταλαβαινω;