Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#604055 Στο νησί φέτος με τη Zanussi, εντοιχισμένη κάτω απο τις κεραμικές εστίες που ελέγχονται όμως απο την πρόσοψη του φούρνου με περιστροφικά κουμπιά όλα δούλεψαν και μαγειρεψαμε άψογα. Τσεκαρησα οτι τα διπλάνα ντουλάπια δεν θερμανθηκαν κσθολου όταν δούλευε ο φούρνος. Βγάζει θερμο αέρα όμως οριζόντια πανω απο την κλειστή πόρτα του φούρνου έτσι τρέπει?? Δεν ξανά είχαμε εντοιχισμένο φούρνο και για αυτό ρωτάω.

.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#604066 Το εχω συναντησει σε τρεις διαφορετικές neff oπότε πρέπει να είναι φυσιολογικό,ακόμα και ο μικροκυματων το κάνει αν θυμάμαι καλά.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#604076
224v έγραψε:Στο νησί φέτος με τη Zanussi, εντοιχισμένη κάτω απο τις κεραμικές εστίες που ελέγχονται όμως απο την πρόσοψη του φούρνου με περιστροφικά κουμπιά όλα δούλεψαν και μαγειρεψαμε άψογα. Τσεκαρησα οτι τα διπλάνα ντουλάπια δεν θερμανθηκαν κσθολου όταν δούλευε ο φούρνος. Βγάζει θερμο αέρα όμως οριζόντια πανω απο την κλειστή πόρτα του φούρνου έτσι τρέπει?? Δεν ξανά είχαμε εντοιχισμένο φούρνο και για αυτό ρωτάω.

.

Η εντοιχισμένη έχει διπλά τοιχώματα και οταν η θερμοκρασία περάσει τους 50 ή 60 βαθμούς λειτουργεί βεντιλατέρ για την ψύξη του ενδιάμεσου ωστε να μη ζεσταίνονται υπερβολικά τα ντουλάπια.
Η λειτουργία αυτή συνεχίζεται και οταν κλείσει ο φούρνος μεχρι να πέσει αρκετα η θερμοκρασία.

Εχω κι εγω Ζανουσι φουρνο ανω πάγκου, έκλεισε τα 19 χρόνια και συνεχίζει...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#604227 A!!! ομορφα!!, καταλαβα και εγω οτι κατι αλλο τρεχει και δεν ειναι ο αερας που ψηνει γιατι οπως ειπες συνεχιζε και μετα το κλεισιμο του φουρνου.. δεν εχω το μανουαλ και ετσι δεν μπορουσα να το εξηξησω ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#604229
bibendum έγραψε:Προσωπικα εχω σταμπαρει μια whirpool με πολλα και διάφορα προγραμματα.

Εχει η αδερφη μια πιο απλη και είναι ευχαριστημενη ενω κ η μανα οταν μαγειρευει εκει λεει τα καλυτερα σε σχεση με την πανάκριβη neff που εχει σπιτι.

Ποια; Κόστος;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#604255
bibendum έγραψε:Λεω να παω για εδω

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_w ... 19779.html

Ωραίο φαίνεται και είναι και αρκετά φθηνό. Η Whirlpool-Indesit-Hotpoint-Ariston είναι η Νο.2 στην Ευρώπη. Κι εγώ τα σκεφτόμουν, αλλά μου έκοψαν την όρεξη τόσο η :inlove: , όσο και η μάνα μου που ψηφίζουν BSH με τα δύο χέρια. Το κερασάκι, ήταν ο τεχνικός που ήρθε στο σπίτι για να επισκευάσει το πλυντήριο πιάτων που ήταν πολύ καλός και μου είπε τα εξής:
-Πλυντήριο ρούχων, LG και όχι ακριβό. Με περίπου 400€. Γενικώς δεν χαλάνε και έχουν πολύ καλή αντιπροσωπεία και πάντα υπάρχουν ανταλλακτικά. Τον ρώτησα για ένα Indesit που είχα βάλει στο μάτι και μου είπε ΟΧΙ.
-Φούρνος-εστίες, BSH. Είναι οι πιο αξιόπιστες συσκευές και έχουν και σωστή αντιπροσώπευση. Αυτό συνάδει και με τις απόψεις των γυναικών! :lol:
-Πλυντήριο πιάτων BSH επίσης. Είπε πως τα Pitsos και Bosch είναι γι' αυτόν τα καλύτερα γιατί δεν χαλάνε και δεν είναι πανάκριβα όπως τα Miele. Εμείς έχουμε βέβαια ένα Zanussi το οποίο τελικά δεν είχε χαλάσει, είχε μπουκώσει απλώς.

Μετά από αυτά, και επειδή δεν γίνεται να δώσω μάχες που θα χάσω, είπα φούρνος εστίες BSH, ενώ τα μικροκύματα μάλλον θα πάρω ένα φθηνό της Whirlpool.
:lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#604264
Anonymous Founder έγραψε:
bibendum έγραψε:Λεω να παω για εδω

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_w ... 19779.html

Ωραίο φαίνεται και είναι και αρκετά φθηνό. Η Whirlpool-Indesit-Hotpoint-Ariston είναι η Νο.2 στην Ευρώπη. Κι εγώ τα σκεφτόμουν, αλλά μου έκοψαν την όρεξη τόσο η :inlove: , όσο και η μάνα μου που ψηφίζουν BSH με τα δύο χέρια. Το κερασάκι, ήταν ο τεχνικός που ήρθε στο σπίτι για να επισκευάσει το πλυντήριο πιάτων που ήταν πολύ καλός και μου είπε τα εξής:
-Πλυντήριο ρούχων, LG και όχι ακριβό. Με περίπου 400€. Γενικώς δεν χαλάνε και έχουν πολύ καλή αντιπροσωπεία και πάντα υπάρχουν ανταλλακτικά. Τον ρώτησα για ένα Indesit που είχα βάλει στο μάτι και μου είπε ΟΧΙ.
-Φούρνος-εστίες, BSH. Είναι οι πιο αξιόπιστες συσκευές και έχουν και σωστή αντιπροσώπευση. Αυτό συνάδει και με τις απόψεις των γυναικών! :lol:
-Πλυντήριο πιάτων BSH επίσης. Είπε πως τα Pitsos και Bosch είναι γι' αυτόν τα καλύτερα γιατί δεν χαλάνε και δεν είναι πανάκριβα όπως τα Miele. Εμείς έχουμε βέβαια ένα Zanussi το οποίο τελικά δεν είχε χαλάσει, είχε μπουκώσει απλώς.

Μετά από αυτά, και επειδή δεν γίνεται να δώσω μάχες που θα χάσω, είπα φούρνος εστίες BSH, ενώ τα μικροκύματα μάλλον θα πάρω ένα φθηνό της Whirlpool.
:lol:


Για τα πλυντήρια πιάτων της BSH |λογοκρισία| σου είπε, αλλά τεσπα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#604267 Η φάση είναι σαν τα αυτοκίνητα

Ανάθεμα αν οι μισές γυναίκες μας ακολουθούν τις οδηγίες των συσκευών ή έστω να τις έχουν διαβάσει, πολλές φορές ούτε εμείς τις διαβάζουμε αλλά πάντα φταίνε οι διάφοροι κατασκευαστές.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#604269
Asimov έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
bibendum έγραψε:Λεω να παω για εδω

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_w ... 19779.html

Ωραίο φαίνεται και είναι και αρκετά φθηνό. Η Whirlpool-Indesit-Hotpoint-Ariston είναι η Νο.2 στην Ευρώπη. Κι εγώ τα σκεφτόμουν, αλλά μου έκοψαν την όρεξη τόσο η :inlove: , όσο και η μάνα μου που ψηφίζουν BSH με τα δύο χέρια. Το κερασάκι, ήταν ο τεχνικός που ήρθε στο σπίτι για να επισκευάσει το πλυντήριο πιάτων που ήταν πολύ καλός και μου είπε τα εξής:
-Πλυντήριο ρούχων, LG και όχι ακριβό. Με περίπου 400€. Γενικώς δεν χαλάνε και έχουν πολύ καλή αντιπροσωπεία και πάντα υπάρχουν ανταλλακτικά. Τον ρώτησα για ένα Indesit που είχα βάλει στο μάτι και μου είπε ΟΧΙ.
-Φούρνος-εστίες, BSH. Είναι οι πιο αξιόπιστες συσκευές και έχουν και σωστή αντιπροσώπευση. Αυτό συνάδει και με τις απόψεις των γυναικών! :lol:
-Πλυντήριο πιάτων BSH επίσης. Είπε πως τα Pitsos και Bosch είναι γι' αυτόν τα καλύτερα γιατί δεν χαλάνε και δεν είναι πανάκριβα όπως τα Miele. Εμείς έχουμε βέβαια ένα Zanussi το οποίο τελικά δεν είχε χαλάσει, είχε μπουκώσει απλώς.

Μετά από αυτά, και επειδή δεν γίνεται να δώσω μάχες που θα χάσω, είπα φούρνος εστίες BSH, ενώ τα μικροκύματα μάλλον θα πάρω ένα φθηνό της Whirlpool.
:lol:


Για τα πλυντήρια πιάτων της BSH |λογοκρισία| σου είπε, αλλά τεσπα.

Τι να σου πω, εγώ ελπίζω να μην χρειαστεί ν' αλλάξω το Zanussi μου! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#604272 Όντως η φάση "ο τάδε τεχνικός μου είπε για την δείνα εταιρεία" κλπ είναι λίγο σαν τη φάση με τους μαστρομήτσους για τα αμάξια, που σε γενικές γραμμές προτείνουν πίπες με ύφος παντογνώστη
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#604274 Ο τεχνικός πάντως ήταν εξειδικευμένος στις ιταλικές εταιρείες. Επομένως, το ότι έλεγε καλά λόγια για τις γερμανικές και τις κορεάτικες, κάτι λέει. Δούλευε πριν στην Whirlpool.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#604290
Asimov έγραψε:Όντως η φάση "ο τάδε τεχνικός μου είπε για την δείνα εταιρεία" κλπ είναι λίγο σαν τη φάση με τους μαστρομήτσους για τα αμάξια, που σε γενικές γραμμές προτείνουν πίπες με ύφος παντογνώστη


Ενώ αν σου πει στο επίσημο σέρβις ΚΑΛΆ ΕΊΣΑΙ ΜΛΚΣ ΧΡΙΑΤΙΑΝΕ ΜΟΥ; :x
Αφηνεις το ταψί με το φαγητό μέσα στον φούρνο;; :help:
Πώς να μήν σκουριάσει μετά;

Πώς πώς πώς πώς πώς; :shifty:

Ασίμω ρώτα με πώς έκλεισε την κουβέντα ο διπρόσωπος. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#604294 Νομιζω οτι ειναι πολυ γνωστο το θεμα καποιων μεταλλων που χρησιμοποιουσε η neff και μυριζαν τα φαγητα οταν τ αφηνες μεσα η οταν τα ζεσταινες για λιγο.

ΣΕ αντιστοιχη συνομιλια του επισημου σερβις με τον πατερα μου ηταν

"μυριζει ασχημα ο φουρνος"
"κυριε μου δεν το πλενεται σωστα γι αυτο μυριζει"

τελικα τον αλλαξανε τον φουρνο και βεβαια ξαναμυρισε και μετα και ο καινουριος
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#604295 Ευτυχώς αυτό δεν μου συνέβη, αλλά μετά την εμπειρία με το τριμπούρδελο "πλυντήριο" πιάτων της ίδιας εταιρείας, δεν θα το άφηνα και να μου συμβεί