Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#615847 Βρε πλένονται απλα ψάχνεις πιο γρήγορα για μοτέρ και αναρτήσεις μετα

< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#615849 Ενώ αλλιώς .....είναι τεφαρίκια. :s_biggrin Αναλώσιμα είναι τα πλυντήρια. Για αυτό δεν θέλει να δίνεις μια περιουσία για παπάτζες.
Άβαταρ μέλους
By fot
#616046 Τελικά αφού σιγούρεψα ότι και σε 8κιλο πλένονται κουβέρτες, τσίμπησα ένα.
Μετά από προτροπή δυο φίλων τεχνικών πήγα σε Bosch 8κιλο και 1400 στροφών. Επίσης ο λόγος που πήγα χωρίς σκέψεις σε αυτό είναι η 5ετη εγγύηση για ολόκληρη την συσκευή από την ίδια την Bosch. Πρώτες εντυπώσεις, τρομερά ήσυχο δούλεμα.

Α. Τεχνικοί και πωλητές επιμένουν ότι δεν κανει να βάζουμε κουβέρτες μέσα, γιατί καταπονείται πολύ. Δεν νομίζω να το τηρήσω.

Β. Αμέσως μετά τα Bosch οι φίλοι τεχνικοί πρότειναν και οι 2 τα beko. Σε περίπτωση που καποιος χρειάζεται νέο πλυντήριο και ψάχνει να εξοικονομήσει περίπου ένα κατοστάρικο σε σχέση με Bosch/Siemens είναι μαλλον εξαιρετική επιλογή.



< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#616048
fot έγραψε:Α. Τεχνικοί και πωλητές επιμένουν ότι δεν κανει να βάζουμε κουβέρτες μέσα, γιατί καταπονείται πολύ. Δεν νομίζω να το τηρήσω.


Να το τηρησεις. :s_wink

Κουβερτες, παπλωματα κλπ, απορροφουν 3,6 φορες το βαρους τους σε νερο, και ενω το πλυντηριο ζυγιζει τον καδο στην αρχη της πλυσης και το βρισκει ΟΚ , δεν φανταζεται οτι ο καδος σε λιγο θα ζυγιζει 45 κιλα ενω οι ανοχες του ειναι εως 15,000 κιλα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#616049
g8777 έγραψε:
fot έγραψε:Α. Τεχνικοί και πωλητές επιμένουν ότι δεν κανει να βάζουμε κουβέρτες μέσα, γιατί καταπονείται πολύ. Δεν νομίζω να το τηρήσω.


Να το τηρησεις. :s_wink

Κουβερτες, παπλωματα κλπ, απορροφουν 3,6 φορες το βαρους τους σε νερο, και ενω το πλυντηριο ζυγιζει τον καδο στην αρχη της πλυσης και το βρισκει ΟΚ , δεν φανταζεται οτι ο καδος σε λιγο θα ζυγιζει 45 κιλα ενω οι ανοχες του ειναι εως 15,000 κιλα. :iconcool:

Link? :s_smile
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#616050
Deleted User 1 έγραψε:Παρέλαβα την Παρασκευή αυτό...ότι πιο φθηνό καθότι είναι για προσωρινή κατοικία αλλά όπως φαίνεται η φθήνια τρώει τον παρά.

Συνδέω, διαβάζω επιμελώς μανουάλι ώστε να ξεκινήσω πρώτη λειτουργία αλλά αρνείται πεισματικά. Πατάω play και κάνει ένα τόνο 3 φορές και μετά επαναλαμβανόμενα τον ίδιο τόνο μέχρι να το κλείσεις. Προφανώς δεν υπάρχουν τσακισμένες σωλήνες, κακές παροχές κτλ μιας και στην ίδια θέση έπαιζε μέχρι πρόσφατα άλλο πλυντήριο. Υπάρχει καμιά ιδέα μπας και γλιτώσω την επίσκεψη του service?

Τελικά από κατασκευής ήταν αποσυνδεδεμένο το καλώδιο της πόρτας και διάβαζε ότι έχει ανοιχτή πόρτα γι' αυτό και δε δούλευε. Ότι πληρώσεις παίρνεις...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#616052
Νίκος Παππάς έγραψε:
g8777 έγραψε:
fot έγραψε:Α. Τεχνικοί και πωλητές επιμένουν ότι δεν κανει να βάζουμε κουβέρτες μέσα, γιατί καταπονείται πολύ. Δεν νομίζω να το τηρήσω.


Να το τηρησεις. :s_wink

Κουβερτες, παπλωματα κλπ, απορροφουν 3,6 φορες το βαρους τους σε νερο, και ενω το πλυντηριο ζυγιζει τον καδο στην αρχη της πλυσης και το βρισκει ΟΚ , δεν φανταζεται οτι ο καδος σε λιγο θα ζυγιζει 45 κιλα ενω οι ανοχες του ειναι εως 15,000 κιλα. :iconcool:

Link? :s_smile


Ενα διαλυμενο Brandt σου κανει ; :s_cry
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#616053
g8777 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
g8777 έγραψε:
fot έγραψε:Α. Τεχνικοί και πωλητές επιμένουν ότι δεν κανει να βάζουμε κουβέρτες μέσα, γιατί καταπονείται πολύ. Δεν νομίζω να το τηρήσω.


Να το τηρησεις. :s_wink

Κουβερτες, παπλωματα κλπ, απορροφουν 3,6 φορες το βαρους τους σε νερο, και ενω το πλυντηριο ζυγιζει τον καδο στην αρχη της πλυσης και το βρισκει ΟΚ , δεν φανταζεται οτι ο καδος σε λιγο θα ζυγιζει 45 κιλα ενω οι ανοχες του ειναι εως 15,000 κιλα. :iconcool:

Link? :s_smile


Ενα διαλυμενο Brandt σου κανει ; :s_cry

Αν καταφερες για διελυσες Brandt τι να πω. :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By fot
#616055
g8777 έγραψε:
fot έγραψε:Α. Τεχνικοί και πωλητές επιμένουν ότι δεν κανει να βάζουμε κουβέρτες μέσα, γιατί καταπονείται πολύ. Δεν νομίζω να το τηρήσω.


Να το τηρησεις. :s_wink

Κουβερτες, παπλωματα κλπ, απορροφουν 3,6 φορες το βαρους τους σε νερο, και ενω το πλυντηριο ζυγιζει τον καδο στην αρχη της πλυσης και το βρισκει ΟΚ , δεν φανταζεται οτι ο καδος σε λιγο θα ζυγιζει 45 κιλα ενω οι ανοχες του ειναι εως 15,000 κιλα. :iconcool:

Το 9κιλο Hoover η αλήθεια είναι πως ανέλαβε πολλλεεεεες φορές πλύσιμο σε κουβέρτες και άντεξε την ~10ετια του.
Η ιδεα του να βαζεις κουβέρτα στην μπανιέρα, να βρέχεις, να ξεπλένεις κτλ δεεεεν....


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#616063
Anonymous Founder έγραψε:Έχω Brandt και δυστυχώς είναι ένα χάλι πια... :vava: :s_cry
Δεν χρειάστηκε προσπάθεια στο δικό μας, δεύτερη φορά πλακέτα. Θα πάρει πούλο. :s_biggrin


καποτε ηταν απιστευτα αξιοπιστα.Το πρωτο μας πλυντηριο ηταν Μπραντ,με ανοιγμα απο πανω.Πρεπει να δουλεψε πανω απο 30 χρονια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#616067 Τέτοιο είναι και το δικό μας. Και ένα που είχε η μητέρα μου με το κλασικό άνοιγμα, επίσης λεμόνι. Αντιθέτως, όλα τα LG που έχουμε αγοράσει (3 τον αριθμό) συνεχίζουν να δουλεύουν. Σύντομα, θα είναι και 4ο στην παρέα, αντικαθιστώντας το Brandt.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#616070
fot έγραψε:
g8777 έγραψε:
fot έγραψε:Α. Τεχνικοί και πωλητές επιμένουν ότι δεν κανει να βάζουμε κουβέρτες μέσα, γιατί καταπονείται πολύ. Δεν νομίζω να το τηρήσω.


Να το τηρησεις. :s_wink

Κουβερτες, παπλωματα κλπ, απορροφουν 3,6 φορες το βαρους τους σε νερο, και ενω το πλυντηριο ζυγιζει τον καδο στην αρχη της πλυσης και το βρισκει ΟΚ , δεν φανταζεται οτι ο καδος σε λιγο θα ζυγιζει 45 κιλα ενω οι ανοχες του ειναι εως 15,000 κιλα. :iconcool:

Το 9κιλο Hoover η αλήθεια είναι πως ανέλαβε πολλλεεεεες φορές πλύσιμο σε κουβέρτες και άντεξε την ~10ετια του.
Η ιδεα του να βαζεις κουβέρτα στην μπανιέρα, να βρέχεις, να ξεπλένεις κτλ δεεεεν....


< >
Καθαριστηριο;

Αν τα βάλεις κάτω βλάβες, ανταλλακτικά καινούρια πλυντήρια κλπ κλπ βγαίνουν παραπάνω από πχ 50 ευρώ τον χρόνο καθαριστήριο για τα σκεπασματα χωρίς να υπολογίσουμε νερά, ρεύματα, απορρυπαντικά, απλωματα κάνα 3ημερο να μυρισουν ότι καίει η γειτονιά κοκ.

Τα πας καθαριστήριο και τα παίρνεις έτοιμα συσκευασμένα για αποθήκευση

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#616075 Παπλωμα και πλύσιμο το κάλυμμα.