Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#614711 Εικόνα
(Απευθείας λινκ στην εικόνα)
Τελικά πέρασα από ένα κατάστημα σήμερα, μπήκα, είχε δύο τέτοιου τύπου και πήρα αυτόν της εικόνας.
Η σελίδα του αποχυμωτή Rohnson R-460 (vassilias.gr).

Και μιας και τον δοκίμασα με μήλο-καρότο ας γράψω τις εντυπώσεις μου:

  1. Στην προετομασία δεν άλλαξε κάτι καθώς ούτως ή άλλως τα φρούτα τα ξεφλούδιζα, τους έβγαζα τους σπόρους και τα τεμάχιζα και για τον φυγοκεντρικό.
  2. Η διαδικασία είναι πιο έυκολη γιατί λόγω χαμηλής ταχύτητας δε χρειάζεται να κρατάς το σωλήνα καλυμμένο μήπως πεταχτεί τίποτα προς τα πίσω...
  3. Ο χρόνος που διαρκεί η διαδικασία είναι λίγο περισσότερος απ'ό,τι με τον φυγοκεντρικό αλλά αυτό δε με απασχολεί.
  4. Ο χυμός είναι σαφώς περισσότερος για την ίδια ποσότητα φρούτων και λίγο πιο πηχτός.
  5. Το μήλο-καρότο μου άρεσε λιγότερο γευστικά απ'ό,τι με τον φυγοκεντρικό αλλά αν είναι να παίρνουν περισσότερες βιταμίνες, ένζυμα κλπ χαλάλι...
  6. Η διαδικασία καθαρισμού/πλυσίματος είναι ευκολότερη και παραπλήσια σε χρόνο.

Εξακολουθώ να προτιμώ σμούθις αλλά ok, για τη δουλειά που το θέλω είναι καλύτερος από τον φυγοκεντρικό που χρησιμοποιούσα ως τώρα.

Αυτά.
Τελευταία επεξεργασία από kubiak και 13 Νοέμ 2019, 21:52, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#614716
Geo f1 έγραψε:https://www.e-shop.gr/plyntirio-stegnotirio-whirlpool-fwdg86148b-eu-8-6kg-p-HAP.708515

2 σε 1 αξιζει?
Πολυ καλη τιμη νομιζω
Λάβε υπόψη ότι τα στεγνωτηρια (2 σε 1) δεν είναι τόσο αποτελεσματικά όσο τα ανεξάρτητα, ενώ η χωρητικότητα τους είναι μικρή. (Στο συγκεκριμένο 6 λίτρα ενώ το πλυντήριο έχει 8 λίτρα)

Σαν τιμή είναι πολύ ανταγωνιστική παντως.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#614743
saxon_747 έγραψε:Λάβε υπόψη ότι τα στεγνωτηρια (2 σε 1) δεν είναι τόσο αποτελεσματικά όσο τα ανεξάρτητα, ενώ η χωρητικότητα τους είναι μικρή. (Στο συγκεκριμένο 6 λίτρα ενώ το πλυντήριο έχει 8 λίτρα)

Σαν τιμή είναι πολύ ανταγωνιστική παντως.


Επίσης κάτι που δεν διαφημίζουν τα πλυντήρια-στεγνωτήρια καίνε τα άντερα τους από ρεύμα (ακόμα και στο σκέτο πλύσιμο είναι οριακά χειρότερα από τα κοινά πλυντήρια), σπαταλούνε πολύ νερό για το στέγνωμα (εκτός από 2-3 μοντέλα από Siemens και Beko που έχουν εναλλάκτη αέρα-αέρα), παίρνουν πολύ ώρα για να στεγνώσουν τα ρούχα (στο πλύσιμο δεν έχουν διαφορά με τα κοινά πλυντήρια) και είναι λιγότερο αξιόπιστα (αυτό σίγουρα δεν το διαφημίζουν).

Το συγκεκριμένο μοντέλο συμφωνώ ότι έχει καλή τιμή, σαν συσκευή όμως θα είναι μάπα το καρπούζι. Για κάτι αξιοπρεπές, το μπάτζετ πρέπει να ανέβει κάνα 100άρικο παραπάνω:

https://www.e-shop.gr/plyntirio-stegnot ... HAP.706540
https://www.e-shop.gr/plyntirio-stegnot ... HAP.706077
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#614749 Ζορζ απάντησες σε ένα ερώτημα που βασανίζει πολύ κόσμο :lol:

Αν με βοηθήσεις και για αγορά ψυγείου για κρασιά, θα σου κανονίσω πρόσκληση σε ομιλία Βορίδη :s_airkiss

Έχω μπλεχτεί λίγο με τα energy labels, τα περισσότερα που βρίσκω είναι Β, και αναρωτιέμαι αν στα ψυγεία παίζουν τόσο ψηλά classes όπως στα πλυντήρια
Άβαταρ μέλους
By mirage
#614750 Παίζουν Α και Α+ αλλα δεν ειναι φτηνά. Επίσης αν ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο να κοιτάξεις να εχει UV φίλτρο στο τζαμί.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#614768 Το 9/5 σημαίνει ότι όταν τελειώσεις το πλύσιμο πρέπει ν'αφαιρέσεις ρούχα (σε περίπτωση που είναι γεμάτο) για να συνεχίσει το στέγνωμα; Εάν ναι, ένα big no από μένα.

Επειδή αυτή τη στιγμή έχω 2 ξεχωριστές συσκευές, 8κιλες και οι δύο, ο μόνος λόγος που θα πήγαινα σε ενιαία συσκευή θα ήταν να έχω τη συνεχόμενη λειτουργία χωρίς να χρειαστεί να κάνω απολύτως τίποτα, κυρίως για να μπορώ να το προγραμματίσω σε ώρα νυχτερινού ρεύματος, γιατί τώρα δεν γίνεται να πέσουν και οι δύο συσκευές εντός νυχτερινού. Αυτό σημαίνει ότι η ενιαία θα πρέπει να υποστηρίζει ίδιο φόρτο πλυντηρίου με στέγνωμα. Και φυσικά δωσε μεγάλη σημασία στον θόρυβο, γιατί το δικό μου στεγνωτήριο κάνει αρκετή φασαρία, δεν είναι για βράδυ
Άβαταρ μέλους
By markvag
#614772
rx8_drifter έγραψε:Ζορζ απάντησες σε ένα ερώτημα που βασανίζει πολύ κόσμο :lol:

Αν με βοηθήσεις και για αγορά ψυγείου για κρασιά, θα σου κανονίσω πρόσκληση σε ομιλία Βορίδη :s_airkiss

Έχω μπλεχτεί λίγο με τα energy labels, τα περισσότερα που βρίσκω είναι Β, και αναρωτιέμαι αν στα ψυγεία παίζουν τόσο ψηλά classes όπως στα πλυντήρια


Τραβάς μία γραμμή ρεύμα από την υδροπονική καλλιέργεια next door και δεν σε απασχολεί! :rtfm: Κερνάς και κανένα ποτήρι στον καλλιεργητή και είστε πάτσι. :rtfm:

Όλα εγώ θα τα λέω εδώ μέσα πια;;; :x
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#614875 Παρέλαβα την Παρασκευή αυτό...ότι πιο φθηνό καθότι είναι για προσωρινή κατοικία αλλά όπως φαίνεται η φθήνια τρώει τον παρά.

Συνδέω, διαβάζω επιμελώς μανουάλι ώστε να ξεκινήσω πρώτη λειτουργία αλλά αρνείται πεισματικά. Πατάω play και κάνει ένα τόνο 3 φορές και μετά επαναλαμβανόμενα τον ίδιο τόνο μέχρι να το κλείσεις. Προφανώς δεν υπάρχουν τσακισμένες σωλήνες, κακές παροχές κτλ μιας και στην ίδια θέση έπαιζε μέχρι πρόσφατα άλλο πλυντήριο. Υπάρχει καμιά ιδέα μπας και γλιτώσω την επίσκεψη του service?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#614878 H πόρτα είναι κλειστή καλά;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#614879 Γιαπ. Γενικά παλεύω 2-3 μέρες τώρα και έχω εξαντλήσει κάθε περιθώριο τέτοιου απλού troubleshooting. Μέχρι και στη βεράντα το έβαλα να δουλέψει για να βλέπω τις σωλήνες. Κάθε φορά το ίδιο αποτέλεσμα. Πατάς play - μπιπ/μπιπ/μπιπ - παύση - μπιπ/μπιπ/μπιπ - μέχρι να κλείσει μόνο του στο 10λεπτο που είναι ρυθμισμένο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#614880 Αν δεν βγάζεις άκρη δήλωσέ το DOA (Dead On Arrival) και αν βγει τελικά υπ'ευθύνη σου ίσως πληρώσεις το service
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#614881 Θα ρθει Δευτέρα μάστορας. Προς τιμήν τους φαίνεται να έχουν αξιοπρεπές service στη Whirlpool. Ανταποκρίθηκαν αμέσως σε email και μάλιστα ήθελαν να έρθουν το Σάββατο κιόλας. Για DOA δεν ψήνομαι γιατί ήδη αυτό έκανε 7 εργάσιμες να έρθει και βαριέμαι πάλι να περιμένω.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#614885 το βιβλίο του κατασκευαστή τι λέει για αυτό τον κωδικό; Τα μπιπ που λες είναι κάποιος κωδικός πιθανόν και σε συνδυασμό με ενδεικτικά λαμπάκια
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#614887 Alarm είναι λέει ότι κάτι δεν πάει καλά. Δεν κατονομάζει ακριβώς. Στο manual λέει τα κλίσε περί ανοιχτής πόρτας, τσακισμένης σωλήνας, φραγμένης παροχής κτλ.

http://docs.hotpoint.eu/default.cfm#search-result-table