Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sargus
#556823 Βασικά από ότι καταλαβαίνω από τις απαντήσεις όλων, δεν έχει τόση σημασία η μάρκα όσο να είναι κάτι καλό/ακριβό.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#557104
Zorz έγραψε:Από σκούπα, εγώ έχω αυτή τη Miele. Πρέπει να είναι από τα πρώτα μοντέλα που βγήκαν μετά την οδηγία της ΕΕ που έθετε ανώτατο όριο ισχύος τα 1600W στις σκούπες. Οι σημερινές είναι ακόμα πιο αποτελεσματικές (πέρσι το όριο έπεσε στα 900W) αλλά δουλεύει μια χαρά και τη πήρα σε τιμή εντελώς ξεφτίλα.


Έχω λοκάρει σε αυτήν https://www.skroutz.gr/s/13125295/Miele ... SGSP3.html
η οποία είναι περίπου σαν του zorz, αλλά νεώτερη.
Θα βρω άραγε την ησυχία μου για μερικά/κάμποσα χρόνια αν επενδύσω εδώ;
Zorz, η δικιά σου πως τα πάει με τα χαλιά; Ρωτάω γιατί με 40-50 ευρώ παραπάνω πας σε εκείνη που έχει την ονομασία "cat n dog" και έχει ειδικό πέλμα για τα χαλιά. Χρειάζεται άραγε αν δεν έχεις κατοικίδια ή με την απλή κάνεις τη δουλειά σου;
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#558458 @Zorz και λοιπους ειδικούς.

Τι λεει αυτη η κουζινα στα 499 στο mediamarkt

Pitsos phn039150??


Ο ανταγωνισμος τι εχει να πει ;



< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#558466
sargus έγραψε:Έχω λοκάρει σε αυτήν https://www.skroutz.gr/s/13125295/Miele ... SGSP3.html
η οποία είναι περίπου σαν του zorz, αλλά νεώτερη.
Θα βρω άραγε την ησυχία μου για μερικά/κάμποσα χρόνια αν επενδύσω εδώ;
Zorz, η δικιά σου πως τα πάει με τα χαλιά; Ρωτάω γιατί με 40-50 ευρώ παραπάνω πας σε εκείνη που έχει την ονομασία "cat n dog" και έχει ειδικό πέλμα για τα χαλιά. Χρειάζεται άραγε αν δεν έχεις κατοικίδια ή με την απλή κάνεις τη δουλειά σου;


Oι EcoLine έχουν μικρότερο μοτέρ (550 W) αλλά ακόμα και αυτή αποδίδει καλύτερα από τις παλιότερες. Η 2η ερώτηση σου δυστυχώς δεν έχει νόημα να απαντήσω γιατί α) δεν έχω χαλιά ή μοκέτες και β) αυτή έχει διαφορετικό εξάρτημα από τη δική μου. Η (ακόμα παλιότερη) cat n dog που έχουμε στην Ελλάδα πάντως, μεταξύ άλλων έχει και πιο βαρβάτο φίλτρο (HEPA) σε σχέση με τις απλές.

g8777 έγραψε:https://www.apothema.gr/siemens-hk9r30050-128305p?source=agreegators

Καλυτερα εδω.

Τέτοια καούρα με τις Siemens ούτε ο Κυριάκος... :shifty:

Αυτές οι 2 (Πίτσος και Siemens) πρέπει να είναι οι ίδιες από μέσα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#558467 Δίνει και τον τηλεσκοπικό μηχανισμό δώρο η miesens Ζωρζινιο. :rtfm:

Κατά τα άλλα, γκρούπ φαου βε :shifty: , άντε να γυρίζει πιο απαλά ο διακόπτης στην Ζίμενς. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#558572
g8777 έγραψε: Κατά τα άλλα, γκρούπ φαου βε :shifty: , άντε να γυρίζει πιο απαλά ο διακόπτης στην Ζίμενς. :shifty:


Να έχεις να ζουλάς τα μαλακα πλαστικά στο ταμπλώ.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#559043 Λοιπόν έφτασε ο κόμπος στο χτένι για αγορά κομπρεσοράτου αφυγραντήρα, και έχω καταλήξει ανάμεσα σε δύο και μόνο μοντέλα:

1. MIDEA 20DEN3-QA3
2.Inventor EVA II PRO EP3-ION20L

τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
By nikos
#559088 Ποια η διαφορα σε κεραμικες η επαγωγικες εστιες, κανουν ολες οι κατσαρολες η θελει ειδικες?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#559091 Οι επαγωγικες λειτουργούν με ηλεκτρομαγνητισμο όχι με θερμοκρασία, δεν έχουν δηλαδή αντίσταση αλλά "μαγνήτες".

Θέλουν σκευη με χοντρό μεταλλικό πάτο και είναι πάρα πολύ γρήγορες.

Επειδή αγόρασα τέτοια πρόσφατα βράζουν πχ νερό σε πολύ λιγότερο χρόνο και είναι ταχύτατη στις αυξομειώσεις θερμοκρασίας.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#559099 Φοβερές οι επαγωγικες , ταχύτατες
Μόνο που πρέπει να αλλάξεις κατσαρόλες
Επίσης δύσκολο να βρεις μπρίκι για ελληνικό για επαγωγική εστία
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#559226
ArrowsFA1 έγραψε:Λοιπόν έφτασε ο κόμπος στο χτένι για αγορά κομπρεσοράτου αφυγραντήρα, και έχω καταλήξει ανάμεσα σε δύο και μόνο μοντέλα:

1. MIDEA 20DEN3-QA3
2.Inventor EVA II PRO EP3-ION20L

τι λέτε;


έχουμε αυτον Inventor EVA II PRO EP3-ION16L και κανει καλη δουλεια.