Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#616077
Νίκος Παππάς έγραψε:Αν καταφερες για διελυσες Brandt τι να πω. :s_empathy



:x

Οχι εγω . ΑΥΤΗ. :x

Οχι η :inlove: αλλα η :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: .

Η μαμα μου δλδ.


9 χρονια φοιτητης και καμια εικοσαρια πλυντηρια μετα και το πλυντηριο * ηταν καινουργιο :s_yes . Ουτε το μανουαλ δεν ειχα ανοιξει , (βαριομουν να λυνω τον καδο να το βγαλω απο την θηκη κατω) :iconcool:

Μεχρι εκεινη την απομπαφα ημερα, πηγε και μπηκε το Μαρανελλο μεσα της :rant: , εβαλε για πλυσιμο παπλωμα, χαλακια και 2 ραφια απο το ντουλαπι της κουζινας :vava:

Οποτε;

Τι οποτε;

Ο καδος δεν ηταν ποτε ξανα ο ιδιος, γυριζε σαν το Μπεβατρον στο Contact:

Εικόνα

:rant:
Σαν τωρα το θυμαμαι :s_cry
Ρε μανα τρεξε :adminpower: , τα πιεσομετρα, η βελονα είχε περάσει στο κόκκινο!
Αδύνατον! ΚΟΙΤΑ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ, ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ! :s_omg
Τα ασφαλιστικά… Ο Γκαρλαντ όρμησε στα σίδερα… Σκαρφάλωσε σαν τρελός στην πορτα (σσ. Ειναι 1,42)… Σύρθηκε στα ασφαλιστικά… Έχωσε τα χέρια του μέσα… τα κομμάτιασε… τα ‘καψε σαν τον Καμπαλα…είχε γίνει άσπρος σαν τον αγοραστη S4.

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΑ ΕΔΩ ΤΑ ΚΕΡΑΤΑ ΤΑ ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ! ΕΧΟΥΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΑ ΕΛΛΑΤΗΡΙΑ…!


:s_cry
-Ρε μανα οχι οτι εγινε και τιποτα γτχμ αλλα ρε μανα μόνο το Αλτερ TV δεν εβαλες για ξεπλυμα εκει μεσα :x
- Εσυ φταις.
- :s_omg
- Ποιος αγορασε γαλλικο πλυντηριο;
- Εγω :oops:
- Ποιος ηθελε Πεζω Ραλι;
- Εγω. :oops:
- Τι σου πηρε η μανουλα δωρο για τα γενεθλια σου;
- Πολο. :oops:
- Ειχε ποτε αδικο η μανουλα;
- Ποτε.
- :s_empathy
- :inlove:


Τεσπα, περασμενα ξεχασμενα**, ανθρωποι ημαστε κληρονομιες ερχονται, ο,τι εγινε εγινε.

ΟΧΙ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΡΕΣ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ.




* Χρωσταω εικονα.

Brandt wm550, αυτο:

Εικόνα

(φωτο απο ιντερνετ :rtfm: ). Εβαλα αυτη γιατι θυμηθηκα τα αυτοκολλητα στην πορτα:

Machine a laver, tropicalisee
δεξια

Fabrick en France
αριστερα, με φοντο την γαλλικη σημαια

Παντα οταν εβαζα πλυντηριο διαβαζωντας το δεξι φαντασιωνομουν οτι κανω fisting σε Γαλλιδα σταρλετιτσα στις Καννες. Δεν παιζονται οι κρουασαναδες στην τεχνη του μπαλαμουτιου :inlove:


** Την πηρα την εκδικηση μου φυσικα :s_yes , το εχω ακομα σε κβαντικη κατασταση στο πατρικο, δεν ξερει κανεις αν δουλευει ή οχι μεχρι να ερθει ο μαστορας.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#616083
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#616084 :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv:


ΕΧΩ ΛΙΩΣΕΙ!!!



Το ιδιο πλυντηριο ειχαμε. Εμενα εζησε 22 χρονια και νομιζα πως πεθανε επειδη η :inlove: μου ειπε πως εκανε ΤΣΑΦ

Παραγγειλαμε αλλο LG, 9 κιλων, αθορυβο για να ανακαλυψω οτι δεν ειχε τιποτα, ειχε χαλασει το φις της μπαλαντεζας και εριξε τον ασφαλειοδιακοπτη ( ο οποιος ειναι μονο για το πλυντηριο ) ΑΦΟΥ ΗΡΘΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ :rant: :rant: και το παλιο το εδωσα σε φιλο και παιζει ακομα.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#616085
fot έγραψε:Τελικά αφού σιγούρεψα ότι και σε 8κιλο πλένονται κουβέρτες, τσίμπησα ένα.
Μετά από προτροπή δυο φίλων τεχνικών πήγα σε Bosch 8κιλο και 1400 στροφών. Επίσης ο λόγος που πήγα χωρίς σκέψεις σε αυτό είναι η 5ετη εγγύηση για ολόκληρη την συσκευή από την ίδια την Bosch. Πρώτες εντυπώσεις, τρομερά ήσυχο δούλεμα.

Α. Τεχνικοί και πωλητές επιμένουν ότι δεν κανει να βάζουμε κουβέρτες μέσα, γιατί καταπονείται πολύ. Δεν νομίζω να το τηρήσω.

Β. Αμέσως μετά τα Bosch οι φίλοι τεχνικοί πρότειναν και οι 2 τα beko. Σε περίπτωση που καποιος χρειάζεται νέο πλυντήριο και ψάχνει να εξοικονομήσει περίπου ένα κατοστάρικο σε σχέση με Bosch/Siemens είναι μαλλον εξαιρετική επιλογή.



< >


Τα beko είναι τούρκικα. :s_no
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#616089
g8777 έγραψε:εγω
ΑΥΤΗ

η :inlove:

η :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: .

μαμα


φοιτητης
βαριομουν

Μαρανελλο
παπλωμα
χαλακια
ραφια


Μπεβατρον
Contact:

μανα
τρεξε
βελονα
κόκκινο

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ
ΒΑΛΒΙΔΕΣ

Γκαρλαντ
1,42
Σύρθηκε
Έχωσε
κομμάτιασε
‘καψε
Καμπαλα
άσπρος

ΕΛΛΑΤΗΡΙΑ

μανα
γτχμ
μανα
φταις.

γαλλικο
Ραλι;
μανουλα
Πολο
αδικο
Ποτε.

fisting
σταρλετιτσα
Καννες

κβαντικη
πατρικο
μαστορας.
Μλκ, τι έπος, ΤΙ ΕΠΟΣ...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#616106
Νίκος Παππάς έγραψε:
g8777 έγραψε:
fot έγραψε:Α. Τεχνικοί και πωλητές επιμένουν ότι δεν κανει να βάζουμε κουβέρτες μέσα, γιατί καταπονείται πολύ. Δεν νομίζω να το τηρήσω.


Να το τηρησεις. :s_wink

Κουβερτες, παπλωματα κλπ, απορροφουν 3,6 φορες το βαρους τους σε νερο, και ενω το πλυντηριο ζυγιζει τον καδο στην αρχη της πλυσης και το βρισκει ΟΚ , δεν φανταζεται οτι ο καδος σε λιγο θα ζυγιζει 45 κιλα ενω οι ανοχες του ειναι εως 15,000 κιλα. :iconcool:

Link? :s_smile


Τι σκεπτικό είναι αυτό πάλι; Προφανώς και αγοράζεις πλυντήριο για να το χρησιμοποιήσεις.

Εεε μάλλον λάθος έχεις, ζυγίζει στην αρχή αλλά πλυντήριο είναι, όλα τα ρούχα γίνονται πιο βαρυά. Αν έχεις ένα πλυντήριο πετσέτες τι διαφορά έχει; Αν δεν χαλάσει το αμορτισέρ και χαλάσουν τα ηλεκτρονικά, τι θα πεις; Όλες οι λευκές συσκευές είναι αναλώσιμες πλεόν. Αν είσαι τυχερός πάει 10ετία ότι και να κάνεις. Το αγοράζεις για να κάνεις την δουλειά σου όσο αντέξει.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#616107 Να δω τζι να τον βάζει η κυρά να πλένει κουβέρτες στη μπανιέρα για να μην χαλάσει το πλυντήριο και θα τα έχω δει όλα στη ζωή μου. :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By g8777
#616110 Νεροτριβη τέλος. Από εδώ και πέρα στο υδραγωγείο που στέλνει νερό στο σπίτι του Ελτεου του Ασεβους. :rant:

,Gakost υπάρχει και κάτι που λέγεται ορθή χρήση. Μεθαύριο θα πάρεις νέα Στελβιο,θα την πας στις ανεμογεννήτριες που πάει ο Τζομπαρος με τό ποδήλατο και πονανε τα νεφρά μου μόνο που το βλέπω; Με το που φύγεις από την αντιπροσωπεία;;; :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#616112
Anonymous Founder έγραψε:Εστίες:
https://www.skroutz.gr/s/12288710/Bosch-PUE611BB1E.html
Bosch, επαγωγικές, από 287€


Έχω καταλήξει σε αυτές τις εστίες.
Αν έχω κάποια κατσαρόλα (που έχω) μεγαλύτερη από το μεγαλύτερο μάτι (που είναι 21 cm) τότε τι θα γίνει; Θα δουλεύει το μάτι κανονικά ή όχι; Γιατί έχω ακούσει και τις δύο εκδοχές και δεν ξέρω τι ισχύει.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#616144
g8777 έγραψε:,Gakost υπάρχει και κάτι που λέγεται ορθή χρήση. Μεθαύριο θα πάρεις νέα Στελβιο,θα την πας στις ανεμογεννήτριες που πάει ο Τζομπαρος με τό ποδήλατο και πονανε τα νεφρά μου μόνο που το βλέπω; Με το που φύγεις από την αντιπροσωπεία;;; :lipsealed:

Νομίζω λίγο άστοχο το παράδειγμα το σωστό θα ήταν να έλεγες ότι δεν πατάς τέρμα το γκάζι για να μην ταλαιπωρείς πολύ την τουρμπίνα.

Με την ίδια λογική δεν πρέπει να παίζεις παιχνίδια ή να χρησιμοποιείς το κινητό πολύ για να γλιτώσεις κύκλους φόρτισης στην μπαταρία.

Καταναλωτικά αγαθά είναι όλα και το πλυντήριο και το αυτοκίνητο και το κινητό. Τα αγοράζεις για να τα χρησιμοποιείς και κάνεις επιλογές ανάλογα με το εισόδημα και τις ανάγκες σου. Ένα μέσο πλυντήριο στοιχίζει το 50% ενώς μέσου μηνιαίου μισθού και η εναλλακτική είναι να σου βγει η μέση στην μπανιέρα/λεκάνη ή να σκάσεις λεφτά στο καθαριστήριο. Δεν σου προσφέρει καμία απολύτως ευχαρίστηση για να το σκεφτείς. Το αγοράζεις για να κάνει μια συγκεκριμένη δουλειά. Αν σου χαλάσει στα 9 χρόνια αντί στα 10 κλάιν. Αν πιαστείς και τρέχεις στους γιατρούς καλύτερο είναι;

Το να μην κακομεταχειρίζεσαι το όποιο αυτοκίνητο έχει μια λογική σε πολλές περιπτώσεις γιατί σου καλύπτει μια πολύ βασική ανάγκη και αν χαλάσει δεν είναι εύκολη η αντικατάσταση του για τους περισσότερους όπως ένα πλυντήριο (αν θεωρείς το να το φορτώνεις με όσο βάρος λέει κακομεταχείρηση).
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#616146 Το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις πόσο θα ζήσει με την κακομεταχείριση. Υποθέτεις 9 αντί για 10 χρόνια.
Αν όμως είναι 7 αντί 12?

Αν χαλάσει στα 6 χρόνια όπως έγινε σε φίλο που είχαμε το ίδιο, το άλλαξε με το επόμενο μοντέλο της ίδιας εταιρείας και έζησε 8 χρόνια όταν το δικό μου δουλεύει ακόμα μετά από 22+ ?






Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#616147 Την 10ετία δεν την υποθέτω, το είχα δει σε προσπέκτους της Βosch ότι και καλά τα δοκιμάζουν σε σενάρια χρήσης 10ετίας αλλά ναι το πόσο θα κρατήσει με κάθε σενάριο χρήσης ένα αβάσιμο νούμερο έβαλα καλά τα λες δεν το ξέρω.

Στο παράδειγμα σου ο φίλος σου μπορεί να είχε μεγαλύτερη οικογένεια, να έβαζε πιο πολλά πλυντήρια, να έβαζε μεγαλύτερα προγράμματα, να ήταν σε περιοχή με χάλια νερό ή το σπίτι να είχε ταλαιπωρημένο ηλεκτρικό κύκλωμα κλπ. Ούτε αυτό το παράδειγμα λέει κάτι γενικά.

Άντε και λες ότι στο 8 κιλό δεν το γεμίζεις πετσέτες αλλά βάζεις 2 πλύσεις για να μην το ζορίσεις, δεν ζορίζεις την αντλία την αντίσταση και τα ηλεκτρονικά διπλά; Δεν πληρώνεις πιο πολύ ρεύμα και νερό;

Το ξαναλέω ότι καταναλωτική συσκευή είναι το πλυντήριο. Το αγοράζεις γα να το χρησιμοποιήσεις. Σιγά μην έχω πλυντήριο για να πλένω εγώ ή γυναίκα μου κουβέρτες στο χέρι ή να πληρώνω καθαριστήρια ή να το σκέφτομαι το καημένο μην πάθει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#616155
sargus έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Εστίες:
https://www.skroutz.gr/s/12288710/Bosch-PUE611BB1E.html
Bosch, επαγωγικές, από 287€


Έχω καταλήξει σε αυτές τις εστίες.
Αν έχω κάποια κατσαρόλα (που έχω) μεγαλύτερη από το μεγαλύτερο μάτι (που είναι 21 cm) τότε τι θα γίνει; Θα δουλεύει το μάτι κανονικά ή όχι; Γιατί έχω ακούσει και τις δύο εκδοχές και δεν ξέρω τι ισχύει.

Στο μεγαλύτερο θα δουλέψει σίγουρα. Αν είναι πολύ μικρότερο το σκεύος από το μάτι ίσως έχεις πρόβλημα, αν μιλάμε για κάποιο πολύ μικρό μπρίκι, αλλά και πάλι, θα το βάλεις στην μικρή εστία.