Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#775544
Dimitris_P έγραψε:Κρίμα γιατί στο πατρικό έχουμε ένα a/c από όταν γεννήθηκα. Σπάνια το χρησιμοποιούν πλέον, αλλά ήταν ευκαιρία για αλλαγή.

Θα ήταν ευκαιρία αν τα μαγαΖά ( καμαρώστε Ελ.επιχειρηματίες ) δεν έβαζαν +30% καπέλο στις προ επιδότησης τιμές. Τώρα στην τρώνε σχεδόν ολόκληρη , αυτοί .
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#775942
mousatos έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Κρίμα γιατί στο πατρικό έχουμε ένα a/c από όταν γεννήθηκα. Σπάνια το χρησιμοποιούν πλέον, αλλά ήταν ευκαιρία για αλλαγή.

Θα ήταν ευκαιρία αν τα μαγαΖά ( καμαρώστε Ελ.επιχειρηματίες ) δεν έβαζαν +30% καπέλο στις προ επιδότησης τιμές. Τώρα στην τρώνε σχεδόν ολόκληρη , αυτοί .

+30%? τι λες προ προγραμματως ειχαν ενα ωραιο bosch στα 449 2 μερες μετα εβαλαν στα 449 ενα delonghi και το bosch πηγε στα 859 :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#775967 Δεν τα χωνεύω τα δίφυλλα αμερικάνικου τύπου, πολύ ογκώδη αλλά δεν χωράνε ογκώδη πράματα. Κάτι σαν κι αυτό που έδειξε ο bill33 με πόρτα δεξιά αριστερά αλλά μέσα μονοκόμματο (και κατάψυξη από κάτω) είναι πολύ ακριβά αλλά τέλεια.
Το πιο καλό πακέτο για μένα είναι το 70άρι. Πολύ πιο βολικό από το κοινό 60άρι και χωράει πολλά παραπάνω και μεγαλύτερα.

Με παραξενεύει που μερικοί απαξιώνετε την είσοδο νερού στο ψυγείο. Ναι μπορεί να θέλει μια κάποια συντήρηση/περιποίηση αλλά είναι τεράστια ευκολία. Καμία σχέση με το να γεμίζεις μπουκάλια κανάτες, βάλε να κρυώσει, βγάλε να πιείς, βγάλε να γεμίσεις κλπ. Ακόμα και με ενσωματωμένο παγούρι, βάλε σε κανάτα, άνοιξε ψυγείο, άνοιξε τάπα, χύσε προσεκτικά στο παγούρι μην πέσουν νερά στο πάτωμα ενώ το ψυγείο χάνει ψύξη. Τίποτα από αυτά, κατευθείαν ποτήρι και τέρμα. Και με το ένα χέρι ενώ με το άλλο κρατάς πίτσα.
Και τα παγάκια αντίστοιχα ελκυστικό. Βάλε νερό στις παγοθήκες, προσεκτικά μην σου χυθεί στο συρτάρι, βγάλε παγοθήκη, βγάλε παγάκια, φέρε πιαστράκι για να μη σε δούνε με τα δάχτυλα, βάλε παγοθήκη πίσω... Τι λες τώρα, δεν είμαστε για τέτοια.
Αν φτιάξω ξανά κουζίνα από την αρχή θα μπει παροχή νερού για ψυγείο.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#775972 Έχω εδω και 12 χρόνια πρπ ψυγείο δίφυλλο Samsung.
Ξεπερνώντας το ψιλοαντικειμενικό του ότι είναι πιο ευρύχωρα απο τα κλασικά, να τονίσω κάποια συν πλην της παροχής νερού.
Κρύο νερό θα βγάλει μπούζι ένα ποτήρι, κρυούλι άλλο ένα, δροσερό άλλο ένα και από εκεί και μετά ότι φέρνει απ' έξω. Μετά πρέπει να περιμένεις αρκετές ώρες μέχρι να ξαναστανιάρει. Παλιά στο πατρικό είχαμε με βρυσάκι, που όμως έπρεπε να γεμίσεις εσωτερικό παγούρι (2-3 λίτρα αν θυμάμαι καλά) το οποίο βέβαια έπρεπε να το βγάζεις για να το γεμίσεις, ψιλομανούρα δλδ.
Τα παγάκια. Αυτό είναι ένα ατελείωτο συν. Έχεις παντού και πάντα παγάκια ότι ώρα θες. Πρακτικά δεν τελειώνουν ποτέ ακόμα και τέτοιες μέρες με κάργα ζέστη. Βασικά γεμίζω polybag και μοιράζω σε 3 σπίτια απο πάνω :lol: όπου εκτιμάται δεόντως το να γεμίζεις τις σχετικές θήκες και μέχρι να φτάσεις στην κατάψυξη τα έχεις κάνει μούσκεμα :lol: Επιπλέον feature ότι βγάζει και θρυματισμένο πάγο. Για να φτιάξω πχ έναν κλασικό ορθόδοξο φραπέ, κάνω 2 κινήσεις μετά την...ανάδευση :shifty:
Μια κρακ στην υποδοχή των παγακίων και μια κρουκ σε κείνη του κρύου νερού ακριβώς δίπλα.
Το νερό υπόψιν περνά από εξωτερικό φίλτρο(υπάρχουν μοντέλα με εσωτερικό). Η Samsung ζητάει ανταλακτικό κάθε 6μηνο στα 90€. Έχω βρεί από προμηθευτή μας ίδιας προδιαγραφής στα 12€ κάθε χρόνο.
Γενικά δεν θα πω πως χωρίς παροχή νερού δεν θα ζήσω, ωστώσο αν το έχεις δύσκολα θα συμβιβαστείς χωρίς...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#776134
edmond έγραψε:Έχω εδω και 12 χρόνια πρπ ψυγείο δίφυλλο Samsung.
Ξεπερνώντας το ψιλοαντικειμενικό του ότι είναι πιο ευρύχωρα απο τα κλασικά, να τονίσω κάποια συν πλην της παροχής νερού.
Κρύο νερό θα βγάλει μπούζι ένα ποτήρι, κρυούλι άλλο ένα, δροσερό άλλο ένα και από εκεί και μετά ότι φέρνει απ' έξω. Μετά πρέπει να περιμένεις αρκετές ώρες μέχρι να ξαναστανιάρει. Παλιά στο πατρικό είχαμε με βρυσάκι, που όμως έπρεπε να γεμίσεις εσωτερικό παγούρι (2-3 λίτρα αν θυμάμαι καλά) το οποίο βέβαια έπρεπε να το βγάζεις για να το γεμίσεις, ψιλομανούρα δλδ.
Τα παγάκια. Αυτό είναι ένα ατελείωτο συν. Έχεις παντού και πάντα παγάκια ότι ώρα θες. Πρακτικά δεν τελειώνουν ποτέ ακόμα και τέτοιες μέρες με κάργα ζέστη. Βασικά γεμίζω polybag και μοιράζω σε 3 σπίτια απο πάνω :lol: όπου εκτιμάται δεόντως το να γεμίζεις τις σχετικές θήκες και μέχρι να φτάσεις στην κατάψυξη τα έχεις κάνει μούσκεμα :lol: Επιπλέον feature ότι βγάζει και θρυματισμένο πάγο. Για να φτιάξω πχ έναν κλασικό ορθόδοξο φραπέ, κάνω 2 κινήσεις μετά την...ανάδευση :shifty:
Μια κρακ στην υποδοχή των παγακίων και μια κρουκ σε κείνη του κρύου νερού ακριβώς δίπλα.
Το νερό υπόψιν περνά από εξωτερικό φίλτρο(υπάρχουν μοντέλα με εσωτερικό). Η Samsung ζητάει ανταλακτικό κάθε 6μηνο στα 90€. Έχω βρεί από προμηθευτή μας ίδιας προδιαγραφής στα 12€ κάθε χρόνο.
Γενικά δεν θα πω πως χωρίς παροχή νερού δεν θα ζήσω, ωστώσο αν το έχεις δύσκολα θα συμβιβαστείς χωρίς...

φανταζομαι πως ειναι με r134a σωστα? θελουν 2 ωρες σχεδον για να κρυωσουν κατι εβαλα r600 στο ψυγειο μας που ειναι νομιζω 25 χρωνων πια και ειναι η μερα με την νυχτα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#776168 Το νόμισμα έχει δύο όψεις, επομένως πάντα κάτι έχει κ θετικά και αρνητικά στοιχεία.

Πριν 20 χρόνια είχαμε ένα ψυγείο με παγούρι, αυτό ήθελε πάντα πλύσιμο τακτικά. Να ξέρετε πως το χλώριο στο στάσιμο νερό χάνεται, επομένως κάθε στάσιμο νερό οδηγεί σε μικρόβια. Για το λόγο αυτό στο ψυγείο ντουλάπα που έχω δεν έχω ούτε νερό, ούτε πάγο.

Σε ένα φίλτρο νερού που είχα κάποτε έλεγε αλλαγή κάθε 6 μήνες. Ήταν επιτραπέζιο φίλτρο, δλδ έφευγε σωληνάκι από τη βρύση, πήγαινε σε αυτό που καθόταν στον πάγκο κ έβγαινε από βρυσούλα το νερό. Όταν το άνοιξα μετά από 6 μήνες είχε γλίτσα κάτω, ώστε το πέταξα.

Παγάκια κάνω με κάτι μεγάλες θήκες, βγαίνουν 3x3x3 cm και είναι τεράστια. Έχω 3 θήκες που κοστίζουν 15€ σύνολο κ είμαι οκ. Έχω κ άλλες 3 καβάτζα. Αν κάνω ποτέ πάρτυ, υπάρχει πάγος στις κάβες με 5€. Υπάρχουν θήκες και για 4x4x4 cm αν θέλετε.

Αν το ψάξετε περισσότερο, θα δείτε ότι όλες αυτές οι σωληνώσεις είναι εστία μικροβίων. Στάσιμο νερό που αναπόφευκτα μένει τον χειμώνα ή στις διακοπές οδηγεί σε μικρόβια.

2 μπουκάλια στο ψυγείο κ 3 μεγάλες παγοθήκες είναι για μένα σαφώς υγιεινότερο από σωληνώσεις κ φθηνότερο από αλλαγές φίλτρων…

Το μόνο μειονέκτημα με τα παγάκια είναι ο crushed ice. Αλλά δε μπορώ να τα έχω όλα…


< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#776175
PeterPan έγραψε:
2 μπουκάλια στο ψυγείο κ 3 μεγάλες παγοθήκες είναι για μένα σαφώς υγιεινότερο από σωληνώσεις κ φθηνότερο από αλλαγές φίλτρων…
< >


Συμφωνώ περί τρεχούμενου νερού κτλ, είναι το καλύτερο.

3-4 γυάλινα μπουκάλια στο ψυγείο.
Φίλτρο κάτω πάγκου της 3M , αλλαγή κάθε εξάμηνο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#776176 Αν κάνεις συχνή χρήση δεν τίθεται θέμα μικροβίων. Εγώ πχ πίνω κρύο νερό χειμώνα καλοκαίρι
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#776179
Dimitris_P έγραψε:Αν κάνεις συχνή χρήση δεν τίθεται θέμα μικροβίων. Εγώ πχ πίνω κρύο νερό χειμώνα καλοκαίρι
Και εγώ. Δεν έχει να κάνει με τη χρήση, εκτός και αν το νερό τρέχει χωρίς διακοπή. Τα πλαστικά δοχεία και οι σωληνώσεις, πιάνουν αυτή τη γλίτσα που αναφέρει ο Πέτρος.
Άβαταρ μέλους
By glf
#776245 Τώρα που θα ψάξουμε ψυγείο, μπήκα skroutz να δω τι παίζει. Και ψάχνω για ιστορικό τιμών και δε το βρίσκω. Το καταργήσανε;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#776246 Μήπως δεν είναι η κατάλληλη εποχή για αγορά ψυγείου λόγω των προσαυξήσεων που έχουν γίνει στις πλάτες του powerpass ;
Άβαταρ μέλους
By glf
#776248 Αυτό θέλω να τσεκαρω, το πόσο τα ανέβασαν.
Και γω με το πρόγραμμα θα το πάρω.
Αλλά να μπορώ να συγκρίνω κάπως...
Άβαταρ μέλους
By glf
#776311 Αυτό έψαχνα και δε το βρήκα. Τώρα από το κινητό το είδα πιο εύκολα :)

Καλά ε, τον καταψύκτη που τον πήρα πριν 6-7 χρόνια στα 350€ τον βλέπω τώρα στα 564€ σε τοπική αλυσίδα ..