Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#554142

Οχι μόνο για thermomix, αλλά και για .... επιπλέον ντουλάπια !!! :lol:

Άιντε ωρέ, καλές γιορτές ! :s_airkiss
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#554158 Μιλώντας για άχρηστες συσκευές, έχω μια τοστιέρα-ψηστιέρα Delonghi grigliatutto (βλ. φωτό) την οποία να την έχω χρησιμοποιήσει ως ψηστιέρα μία, άντε δύο φορές, αφού έχω ξεχωριστή ηλεκτρική ψησταριά.

Οπότε σκέφτομαι να την δώσω και να πάρω μια μικρότερη τοστιέρα, αφού σπάνια θα φτιάξω πάνω από 2 τοστ μαζί. Καλά θα κάνω; :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#554226 Καλά θα κάνεις.
Η δική μου κάθεται στο ντουλάπι και τα τοστ τα ψήνουμε στην σαντουιτσιέρα που ζεσταίνεται και πιο γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#554228 Η σύζυγος με έχει πρήξει τον τελευταίο καιρό για στεγνωτήριο. Επειδή δεν υπάρχει καθόλου χώρος, η μόνη επιλογή είναι η αντικατάσταση του υπάρχοντος πλυντηρίου με κάποιο 2 σε 1 αν και θα προτιμούσα ξεχωριστή συσκευή.
Καλοβλέπω τα LG. (3 συσκευές είδα με 9 και 6, 10,5 και 7, 12 και 8 κιλά πλύση και στέγνωμα αντίστοιχα).
Καμιά σκέψη, πρόταση ή εμπειρία από κάποιον που ήδη χρησιμοποιεί; Είμαστε τελείως άσχετοι στο θέμα στεγνωτήριο. Ισχύει ότι τα ρούχα βγαίνουν περίπου σιδερωμένα; Μπορείς να φορτώνεις τον κάδο; Τα κιλά, τα μετράς βρεγμένα; Κάνει πολλές ώρες το στέγνωμα; Και γενικά αξίζει μια τέτοια αγορά;
Η σύζυγος το σκέφτεται γιατί με ένα μωρό και ένα μικρό παιδί έχει καταλήξει να βάζει πλυντήριο σχεδόν κάθε μέρα και εκτός αυτού υπάρχει μεγάλη τσίκνα στην ατμόσφαιρα (τζάκια κτλ.) τώρα με τα κρύα και μυρίζουν άσχημα τα ρούχα.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#554231 Πεταμένα λεφτά αν θες την γνώμη μου.

Πρώτα πρώτα τα κιλά που λες αφορούν στεγνά ρούχα για το πλύσιμο και βρεγμένα για το στέγνωμα.
Που σημαίνει ότι την μισή πλύση θα την απλώνει έτσι κι αλλιώς.

Καλύτερα να προγραμματιζεις την πλύση νύχτα και να απλώνεις πρωί ώστε να έχουν στεγνώσει μέχρι το απόγευμα που θα αρχίσει η κάπνα.


Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#554235
sargus έγραψε:Η σύζυγος με έχει πρήξει τον τελευταίο καιρό για στεγνωτήριο. Επειδή δεν υπάρχει καθόλου χώρος, η μόνη επιλογή είναι η αντικατάσταση του υπάρχοντος πλυντηρίου με κάποιο 2 σε 1 αν και θα προτιμούσα ξεχωριστή συσκευή.
Καλοβλέπω τα LG. (3 συσκευές είδα με 9 και 6, 10,5 και 7, 12 και 8 κιλά πλύση και στέγνωμα αντίστοιχα).
Καμιά σκέψη, πρόταση ή εμπειρία από κάποιον που ήδη χρησιμοποιεί; Είμαστε τελείως άσχετοι στο θέμα στεγνωτήριο. Ισχύει ότι τα ρούχα βγαίνουν περίπου σιδερωμένα; Μπορείς να φορτώνεις τον κάδο; Τα κιλά, τα μετράς βρεγμένα; Κάνει πολλές ώρες το στέγνωμα; Και γενικά αξίζει μια τέτοια αγορά;
Η σύζυγος το σκέφτεται γιατί με ένα μωρό και ένα μικρό παιδί έχει καταλήξει να βάζει πλυντήριο σχεδόν κάθε μέρα και εκτός αυτού υπάρχει μεγάλη τσίκνα στην ατμόσφαιρα (τζάκια κτλ.) τώρα με τα κρύα και μυρίζουν άσχημα τα ρούχα.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!


Προχώρα άφοβα....μας έχει λύσει τα χέρια το στεγνωτήριο, μόλις αρχίσει να το χρησιμοποιεί δεν θα το αλλάζει με τίποτα η συζυγος. Πρόσφατα φιλοξενούσα τους γονείς μου και άρχισε να θέλει και η μάνα μου στεγνωτήριο μόλις το δοκίμασε 1-2 φορές :lol:

Βγαίνουν σχεδόν σιδερωμένα, τα περισσότερα δεν χρειάζονται σιδέρωμα, ειδικά εσώρουχα κλπ βγαίνουν αποστειρωμένα.

Μια χαρά φορτώνεις τον κάδο, προσοχή στις πετσέτες των οποίων το βάρος αλλάζει δραματικά όταν βραχούν. Εμείς έχουμε 9 και 10Kg ξεχωριστές συσκευές και δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα, έτσι κι αλλιώς να βάλεις πχ 9 κιλά μαζι στεγνά σκούρα ή ευαίσθητα κοκ είναι απίθανο, συνήθως είναι αρκετά παρακάτω. Στην χειρότερη στεγνώνεις μια ωρίτσα τα μισά και κρατάς τα άλλα μισά σε μια λεκάνη για να τα βάλεις όταν τελειώσει η πρώτη παρτίδα.

Το άπλωμα δεν θα το γλιτώσεις τελείως αλλά θα γλιτώσεις ένα 80-90% γιατί σίγουρα κάποια ρούχα δεν θα μπαίνουν στο στεγνωτήριο.

Το στέγνωμα κρατάει από 15 λεπτά μέχρι 2-3 ώρες ανάλογα την ποσότητα, το είδος και το πρόγραμμα.

Μεγάλη προσοχή στην ενεργειακή κλάση κατά την αγορά, δώσε κάτι παραπάνω να πάρεις όσο καλύτερη μπορείς γιατί αργότερα θα πληρώσεις την διαφορά σε ρεύμα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#554237 ^ αυτό

Σόρυ Νίκο Παππά αλλά διαφωνώ εντελώς :lol:

Επίσης δεν έχει νόημα να μετράς κιλά, το κάνει κανείς; Ό,τι βάζω στο πλυντήριο, τα μεταφέρω μετά κατευθείαν στο στεγνωτήριο. Είναι ιδίων κιλών
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#554238
Νίκος Παππάς έγραψε:Καλύτερα να προγραμματιζεις την πλύση νύχτα και να απλώνεις πρωί ώστε να έχουν στεγνώσει μέχρι το απόγευμα που θα αρχίσει η κάπνα.


Οσον αφορα το καλοκαιρι οπως τα λες ειναι. Αλλα το χειμωνα με το κρυο και την υγρασια μπορει να τα εχεις απλωμενα 3 μερες και να μη λενε να στεγνωσουν...

Βαλε και την καπνα στη συναρτηση οπως σωστα ειπες, με το που μαζευεις τα απλωμενα, τα ξαναβαζεις αμεσως στο πλυντηριο παλι απο τη βρωμα που εχουν!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#554242
dimik έγραψε:Προχώρα άφοβα....μας έχει λύσει τα χέρια το στεγνωτήριο, μόλις αρχίσει να το χρησιμοποιεί δεν θα το αλλάζει με τίποτα η συζυγος. Πρόσφατα φιλοξενούσα τους γονείς μου και άρχισε να θέλει και η μάνα μου στεγνωτήριο μόλις το δοκίμασε 1-2 φορές :lol:


Και η μανα μου τα ιδια. Την ειχα εδω στο σπιτι λιγες μερες και το ερωτευτηκε το στεγνωτηριο. Επειδη στο μπανιο της δεν εχει καθολου χωρο για στεγνωτηριο, πλεον τα παιρνει ολα τα πλυμενα και τα πηγαινει λιγο διπλα απο το σπιτι της και τα στεγνωνει σε ενα μαγαζι που εχει ανοιξει με πλυντηρια/στεγνωτηρια.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#554245
Dimitris_P έγραψε:Μιλώντας για άχρηστες συσκευές, έχω μια τοστιέρα-ψηστιέρα Delonghi grigliatutto (βλ. φωτό)
Ωχ, ωχ!!!
Εχω ακριβώς την ίδια, ότι χειρότερο είχα πάρει στο είδος, 30 χρόνια "φούρναρης"! :lol:
Εχει κάκιστη ρύθμιση θερμοκρασίας, δεν μπόρεσα ποτέ να φτιάξω ένα τόστ της προκοπής, είτε θα τα έκαιγε, είτε θα ήταν ημι-άψητα.
Επίσης οι αντικολλητικές πλάκες φθάρθηκαν πολύ γρήγορα, παρά την προσεκτική χρήση.
Μακριάαααααααααααααααααααααα ! :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#554247
George_Prix έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Καλύτερα να προγραμματιζεις την πλύση νύχτα και να απλώνεις πρωί ώστε να έχουν στεγνώσει μέχρι το απόγευμα που θα αρχίσει η κάπνα.


Οσον αφορα το καλοκαιρι οπως τα λες ειναι. Αλλα το χειμωνα με το κρυο και την υγρασια μπορει να τα εχεις απλωμενα 3 μερες και να μη λενε να στεγνωσουν...

Βαλε και την καπνα στη συναρτηση οπως σωστα ειπες, με το που μαζευεις τα απλωμενα, τα ξαναβαζεις αμεσως στο πλυντηριο παλι απο τη βρωμα που εχουν!
Στα βόρεια της Αθήνας, όχι βόρεια προάστια, που ζω εδώ και 22 χρόνια, πρόβλημα με το στέγνωμα των ρούχων ζήτημα να έχουμε θέμα, 20 μέρες τον χρόνο.

Στην Κρήτη που ζει ο sargus, μάλλον λιγότερο.

Συγχωρεμένος Dimirtis P.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#554249 Τα 2 σε 1 γενικα δεν τα πανε καλα με το στέγνωμα.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#554252 Για το στεγνωτηριο, εμενα περαν ολων των άλλων και μονο οτι εχω πετσετες αφρατες και οχι γυαλοχαρτα μου φτανει και μου περισευει! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#554259
sargus έγραψε:...

Ήμουν στην ίδια φάση το καλοκαίρι, τελικά κατέληξα στο https://www.skroutz.gr/s/11808143/LG-F4J6TM0W.html. Μέχρι στιγμής μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554260
Y.V έγραψε:Για το στεγνωτηριο, εμενα περαν ολων των άλλων και μονο οτι εχω πετσετες αφρατες και οχι γυαλοχαρτα μου φτανει και μου περισευει! :s_dunno

εμένα μου αρέσει η πετστέτα γυαλόχαρτο, κάνω peeling :shifty: