Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#554357 Θα το μεταφερω αρμοδιως αν και ισως το κανει ηδη. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By dimik
#554360 Δεν βγαίνουν όλα ατσαλάκωτα αλλά έχει πολλά ρούχα που βγαίνουν ατσαλάκωτα, π.χ αθλητικά t-shirt της Under Armour που μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό, προφανώς όχι σεντόνια ή πουκάμισα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#554361
kyr80 έγραψε:Δοκιμάστε ΠΡΙΝ από το στέγνωμα να τα τεντώσετε λίγο, και τα ξαναλέμε....

Καλά ότι τα πετάς στο διπλό πρόγραμμα και βγαίνουν ατσαλάκωτα, δεν παίζει με κανένα σενάριο. Μάλλον έχεις συνηθίσει τα τσαλακωμένα ρούχα Δημήτρη μου....


Στο λέω εγώ που δεν μ'αρέσει να φοράω τσαλακωμένα ρούχα. Τα θέλω τσίτα. Ε well τα δικά μου ρούχα βγαίνουν από το στεγνωτήριο σε αρκετά ανεκτό επίπεδο, ή ίσως έχω γίνει εγώ πιο ανεκτικός :s_dunno :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#554363 Τα περισσοτερα ρουχα/πετσετες/σεντονια/εσωρουχα δε χρειαζονται καν σιδερωμα. Απλα οπως ειπαν και αλλοι θελουν διπλωμα οσο ειναι ζεστα αμεσως μολις βγουνε απο το στεγνωτηριο και ειναι μια χαρα... Και το βασικο ειναι οτι βγαινουν αποστειρωμενα, γιατι αυτος ειναι ενας σημαντικος σκοπος του σιδερωματος (εκτος απο το ισιωμα).

Οποτε μεσα στα υπολοιπα πλεονεκτηματα που ανεφερα εχθες η ελαχιστοποιηση του τοσο κουραστικου/βαρετου σιδερωματος, ειναι ενας ακομα λογος που κανει τις νοικοκυρες (και τους νοικοκυρηδες :s_tongue ) να λατρευουν τα στεγνωτηρια!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#554364 ζω με στεγνωτηριο από το 1978 που ημουνα Σαουδική Αραβια. Τοτε ηταν Αμερικανικο τεραστιο και χωρουσε 2 πλυσεις από πλυντηριο. Τοτε δεν ασχολιομαστε με την καταναλωση..!!
Τελικα το φεραμε και Ελλαδα με τον επαναπατρισμο!!! μπηκε στο μπαλκονι καιι συνεχισε συνολικα 16 χρονια, εφερα και ανταλλακτκο την αντισταση από Αμερικη…

σαν εργενης στα Εμιράτα και Καταρ πηρα ένα διπλο ιταλικο BALBONI!!! και κρατησε 7 χρονια… κανενα πρόβλημα αλλα με χρηση για δικα μου ρουχα…
Μετα πηραμε 2 σε ένα, και τωρα εχουμε ξχωριστα τις 2 συσκευες. παλι στο μπαλκονι, και ναι αφου ξυπναω βραδυ το βαζω και δουλευει με βραδυνο η και μεσημερι τωρα το χειμωνα.
Όπως ειπε και ο Kyt, είναι απλα απαραιτητο… εχουμε και τον κυλινδρο για σιδερωμα AEG από το 79, χαλαει το πανι και πρεπει να το βρισκω... δεν το εχουν ευκολα, και μαλλον θα το ραψω στο σπιτι.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#554366 Τι είναι ο κύλινδρος σιδερώματος ρε παιδιά; Κάτι που γκουγκλαρα και κοστίζει 1500-2500 Ευρώ; Για δώστε ίνφο!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#554368
sargus έγραψε:Τι είναι ο κύλινδρος σιδερώματος ρε παιδιά; Κάτι που γκουγκλαρα και κοστίζει 1500-2500 Ευρώ; Για δώστε ίνφο!

ισως ναι... καθεσαι και τον εχεις οριζοντιο μπροστα σου και περιστρέφεται μπροστα σε πλακα που εχει αντιστασεις και θερμαίνεται...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#554369 Και ξεπετάει στο λεπτό τα πάντα εκτός από πουκάμισα. Μόλις μάθεις τη χρήση του. Γιατί σε αυτόν έχω κάνει μλκία και πέταξα ρούχα.....
Άβαταρ μέλους
By sargus
#554370 Είναι παράλογα ακριβό τότε για ένα μέσο νοικοκυριό. Όσο βολικό και αν είναι, που δεν αμφιβάλλω ότι είναι!
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#554372 Αυτά που είδες αλλά σε μικρότερο μέγεθος για οικιακή χρήση. Νομίζω δεν υπάρχουν πλέον μικρές.
Έτσι ήταν οι πρώτες πρεσες πριν βγουν σαν οικιακες οι κλασικές με τις πλάκες πάνω κάτω που υπάρχουν τώρα.
Πολύ καλές για σεντόνια, πετσέτες αλλά δύσκολες για ρούχα με λεπτομέρειες.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#554376 Ένα παρόμοιo σπαστό για εύκολη αποθήκευση είχε η μάνα μου στα 90s https://www.skroutz.gr/s/79567/Miele-B-995-D.html :hmmm:
Ξαφνικά εξαφανίστηκε όμως από το σπίτι κάποια στιγμή στα 00s :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#554383
dimik έγραψε:Ένα παρόμοιo σπαστό για εύκολη αποθήκευση είχε η μάνα μου στα 90s https://www.skroutz.gr/s/79567/Miele-B-995-D.html :hmmm:
Ξαφνικά εξαφανίστηκε όμως από το σπίτι κάποια στιγμή στα 00s :lol:


Πωωωωωω θυμαμαι και εγω οτι ειχαμε ενα τετοιο στα 90s. Δεν ηξερα οτι ειναι τοσο ακριβο πραγμα!

Τελικα μπας και ημασταν "πλουσιοι" στα 90s και δεν το ηξερα? Μπας και μου εκρυβαν τα λεφτα οι γονεις μου γιατι ξερανε οτι δε θα πανε σε καλο σκοπο? :lol:

Πλακα πλακα και εγω δεν το εχω ξαναδει εδω και χρονια. Θα ρωτησω τη μανα μου τι απεγινε!
Άβαταρ μέλους
By glf
#554392 Μας βλέπω να ανοίγουμε το 'βάλε μια φωτο από το πλυσταριό σου' :)
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#554394
kyr80 έγραψε:Δοκιμάστε ΠΡΙΝ από το στέγνωμα να τα τεντώσετε λίγο, και τα ξαναλέμε....

Καλά ότι τα πετάς στο διπλό πρόγραμμα και βγαίνουν ατσαλάκωτα, δεν παίζει με κανένα σενάριο. Μάλλον έχεις συνηθίσει τα τσαλακωμένα ρούχα Δημήτρη μου....


Επίσης σωστός! Μεγάλη διαφορά αν τα τεντώσεις προ στεγνωτηρίου.

Σε ένα λίγο πιο μεγάλο, ημι-επαγγελματικών προδιαγραφών που χρησιμοποιούσα, τα έβαζα διπλωμένα (όχι πλήρως, στα δύο δίπλωμα) και έβγαιναν σε εξαιρετική κατάσταση. Το τέντωμα όμως έκανε μεγάλη διαφορά και το βλέπεις αμέσως.

@glf
Το καλό θα είναι να αρχίσουμε να μιλάμε για βελτιωτικά. :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#554486 Το AEG το δικο μας ζει από το 80' η γυναικα μου το χρησιμοπιει στα σεντονια κλπ.στις οδηγειες θυμαμαι ελεγε και πως να κανεις πουκαμισα κ.λπ... δεν το εχουμε ομως... εχουμε κανει και 5-6 μετακομισεις απο τοτε... :lol: