Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#453995
popolaros έγραψε:τελικα απο πλυντηρια ρουχων , τι αγοραζουμε; για 7κιλο μαλλον.
Miele ή Κορεατη.

< >
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#454032
mirage έγραψε:
popolaros έγραψε:τελικα απο πλυντηρια ρουχων , τι αγοραζουμε; για 7κιλο μαλλον.
Miele ή Κορεατη.

< >



bosch / siemens? τα πεταμε;
Άβαταρ μέλους
By elteo
#454036
popolaros έγραψε:
mirage έγραψε:
popolaros έγραψε:τελικα απο πλυντηρια ρουχων , τι αγοραζουμε; για 7κιλο μαλλον.
Miele ή Κορεατη.

< >



bosch / siemens? τα πεταμε;


Ούτε μπαταρίες από δαύτους.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#454037 Siemens πλυντήριο εδώ και 10 χρόνια, ουδέν πρόβλημα. Elteo τελείωσε το πλύσιμο; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#454039 Των γονιών είναι εγκαθετε. :rtfm: :whistlink:

Η μάνα μου ανέφερε ότι το δεύτερο που έβαλε στο σκέτο "βαμβακερά" τελείωσε σε 3πάρα κάτι ώρες. Το αποτέλεσμα της άρεσε πολύ. Σαν πλύσιμο και στύψιμο είναι πολύ μπροστά. Εντελώς αθόρυβο επίσης. Εχει μοτέρ που του δίδεται 10 χρόνια εγγύηση.

Καλό είναι μωρέ. Από τα Made in Turkey Bosch και σια τα προτιμώ.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#454042
dimik έγραψε:
Zorz έγραψε:
dimik έγραψε: και όχι υγρά απορρυπαντικά τόσο σε ρούχων όσο και σε πιάτων, είναι πολύ δυνατά και κάνουν ζημιά μακροπρόθεσμα.

Τάδε έφη επίσημος τεχνικός της Bosch.

Τι πάει να πει "πολύ δυνατά"; Πίπες λέει ο τύπος, φαντάζομαι ότι θα θεωρεί και ως peak της αυτοκίνησης το Ascona του '79...


Eγώ ξέρω ότι πλήρωσα 180€ για να μου επιδιορθώσει το πλυντήριο πιάτων :s_crazy
Από εκεί και πέρα φαντάζομαι εννοούσε δυνατή χημική σύσταση/συμπύκνωση η οποία διαβρώνει τα πλαστικά μέρη.

Το Ascona του 79 δεν θα το ξανακουμπήσεις :rtfm:


Βάζω στοίχημα ότι αν του ζητούσες χαρτί με αυτά που λέει δεν θα σου δώσει. Παρόμοια φάση με τους συνεργιατζήδες "φταίει η βενζίνη".

Όταν αγοράζεις πλυντήριο πιάτων σου δίνουν δώρο ταμπλέτες και το βιβλίο λέει για ταμπλέτες. Τι λέει ο τεχνικός τώρα.... πιο πολλά θα ξέρει.

Προφανώς κάποτε τα πλυντήρια είχανε μεταλλικά μέρη και τα σχεδίαζαν να δουλεύουνε με χλωρίνες που είναι διαβρωτικά χημικά και 90 βαθμούς. Τώρα είναι κατα κόρον πλαστικά και αυτός είναι ο λόγος που χαλάνε. Κάποτε αγόραζες πανάκριβες συσκευές για μια ζωή, πλέον ο κόσμος δεν θέλει λευκή συσκευή αλλα πουλ μουρ ντιζαιν και την αλλάζει στα 5 -10 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#454060 Έχω Ίντεζιτ 5κιλο, 500 σαλ. , Α κλάσε (τότε είχαν βγει τα κλασίδια), από το 1999 που παντρεύτηκα και δουλεύει ακόμη σαν την πρώτη μέρα, δεν έχει χαλάσει ποτές του. Θα παραμείνει στη θέση του μέχρι να αφήσει τα κόκαλά του. Την προτείνω τη μάρκα, παρόλο που δεν είναι γκλαμ.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#454061 Indesit έχω κι εγώ. Αλλά αυτό που αντικατεστησε το LG των γονιών ήταν ένα Indesit με μοτέρ που βγήκε off. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#454196 Πρόσφατα πήρα το παρακάτω. https://www.miele.gr/domestic/washing-m ... mance_1600

Μετά από πάρα πολλές συνεχείς χρήσεις με θερμοκρασία κάτω των 60 και υγρό απορρυπαντικό έβγαλε ένδειξη ''Υπενθύμιση υγιεινής'' όπου προτείνει είτε ειδική σκόνη της Miele και θερμοκρασία άνω των 60 βαθμών είτε πλύση μόνο με απορρυπαντιό σκόνη και πάλι άνω των 60 θερμοκρασία για εξουδετέρωση βακτηρίων.

Και όντως λόγω οικονομίας τα προγράμματα κρατάνε περισσότερο από τα παλιά πλυντήρια που συνηθίσαμε.
Έπαθα πλάκα όταν έβαλα το επίσης προσφάτως αγορασμένο πλυντήριο πιάτων siemens σε νυχτερινό πρόγραμμα. ---> 5,5 ώρες ενώ το απλό πρόγραμμα είναι κανα 2ωρο :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#454207
Kon5 έγραψε:Πρόσφατα πήρα το παρακάτω. https://www.miele.gr/domestic/washing-m ... mance_1600



Κυψελωτός κάδος SoftSteam με προ-σιδέρωμα



:lol: :lol: :lol:


Θα τον πεθανετε τον dimviii :shifty:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#454215 Επειδη ετυχε να βρεθω στο ιδιο τραπεζι με συναδελφους που δουλευουν στην GE appliances στον ποιοτικο ελεγχο μου ειπαν πως τα Miele πλυντηρια παιζουν σε αλλο επιπεδο ποιοτητας και σχεδιασμου ουσιας απο ολους τους αλλους. Οι Κορεατες ειναι κι αυτοι ποιοτικοι και με features πιο high tech αλλα δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο με τους Γερμανους. Και μετα απο εκει και περα Bosch παιζουν δυνατα και οι υπόλοιποι λιγο πολυ στα ιδια απο κατω τους. Αυτα.

< >