Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#35944 Δεν έχω πολλές γνώσεις ,απλά αναφέρω δική μου περίπτωση.
Το σπίτι που μπήκα τελευταία έχει κεραμικές εστίες τύπου Induktion. Δηλαδή κάνουν μόνο τα σκεύη που είναι για τέτοιες εστίες. Το σχετικό logo :
http://calphalon.scene7.com/is/image/Ca ... n?$FAQ200$
Αποτέλεσμα: Έπρεπε να αλλάξουμε όλα τα ''κατσαρολικοτηγάνια'' με νέα κατάλληλα για αυτή τη τεχνολογία.
Ευτυχώς η προίκα μας δεν ήταν αξίας, αλλά εάν έχεις σκεύη αξίας είναι κρίμα να μη μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις μετά!
Στα θετικά αυτής της τεχνολογίας ( το μόνο που ξέρω ) είναι περισσότερη ασφάλεια για μικρά παιδιά.
:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#35955
Γιώργης έγραψε:Για όλα αυτά εγώ χρησιμοποιώ γκαζάκι, πιο πολύ με προβληματίζει με ποιο κριτήριο θα επιλέξω ανάμεσα στα άπειρα μοντέλα που υπάρχουν.


Άσε μια γυναίκα να επιλέξει, ΑΥΤΗ ΞΕΡΕΙ!
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#36030
nomarxis έγραψε:Δεν έχω πολλές γνώσεις ,απλά αναφέρω δική μου περίπτωση.
Το σπίτι που μπήκα τελευταία έχει κεραμικές εστίες τύπου Induktion. Δηλαδή κάνουν μόνο τα σκεύη που είναι για τέτοιες εστίες. Το σχετικό logo :
http://calphalon.scene7.com/is/image/Ca ... n?$FAQ200$
Αποτέλεσμα: Έπρεπε να αλλάξουμε όλα τα ''κατσαρολικοτηγάνια'' με νέα κατάλληλα για αυτή τη τεχνολογία.
Ευτυχώς η προίκα μας δεν ήταν αξίας, αλλά εάν έχεις σκεύη αξίας είναι κρίμα να μη μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις μετά!
Στα θετικά αυτής της τεχνολογίας ( το μόνο που ξέρω ) είναι περισσότερη ασφάλεια για μικρά παιδιά.
:s_thumbsup


Συν ευκολία, εξοικονόμηση ενέργειας, ταχύτητα στην προθέρμανση και προετοιμασία του φαγητού. Μεγάλο μείον η τιμή (των εστιών και των κατσαρολικών).

Για να δώσω και το δικό μου input στο θέμα, για κάποιο λόγο -που δεν θυμάμαι τώρα- αποφασίσαμε να πάρουμε συσκευές Miele. Θυμάμαι ότι για πλυντήριο και στεγνωτήριο μας είπαν όλοι όσοι ρωτήσαμε ότι τα Miele είναι τα καλύτερα. Αλλά για τα της κουζίνας δεν είχαμε κάποιο άλλο input, απλά είπαμε να τα πάρουμε όλα από εκεί. Δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να αναφέρω, όλα δουλεύουν όπως πρέπει, δεν έχω δει κάποια δυσλειτουργία ούτε όμως και κάτι που να είναι super γουάου. Ειδική μνεία πάντως αξίζει η ηλεκτρική σκούπα (S800 νομίζω), η οποία είναι πανίσχυρη, πολύ μικρή και εξαιρετικά αθόρυβη.

Εξαίρεση το ψυγείο, επειδή η Miele δεν είχε κάτι σαν αυτό που θέλαμε (με μαύρη πρόσοψη), και καταλήξαμε στο γυάλινο της Bosch. Ωραίο και πρακτικό, και ταιριάζει με το σχεδιασμό της κουζίνας, αλλά έχει βγάλει ήδη 2-3 μικροζημιές (η μία ειδικά με τις διαδρομές νερού μας έσπασε τα νεύρα). Βάσει αυτών δεν ξέρω αν θα ξαναέπαιρνα Bosch ψυγείο...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#36038
The Ace έγραψε:
nomarxis έγραψε:Δεν έχω πολλές γνώσεις ,απλά αναφέρω δική μου περίπτωση.
Το σπίτι που μπήκα τελευταία έχει κεραμικές εστίες τύπου Induktion. Δηλαδή κάνουν μόνο τα σκεύη που είναι για τέτοιες εστίες. Το σχετικό logo :
http://calphalon.scene7.com/is/image/Ca ... n?$FAQ200$
Αποτέλεσμα: Έπρεπε να αλλάξουμε όλα τα ''κατσαρολικοτηγάνια'' με νέα κατάλληλα για αυτή τη τεχνολογία.
Ευτυχώς η προίκα μας δεν ήταν αξίας, αλλά εάν έχεις σκεύη αξίας είναι κρίμα να μη μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις μετά!
Στα θετικά αυτής της τεχνολογίας ( το μόνο που ξέρω ) είναι περισσότερη ασφάλεια για μικρά παιδιά.
:s_thumbsup


Συν ευκολία, εξοικονόμηση ενέργειας, ταχύτητα στην προθέρμανση και προετοιμασία του φαγητού. Μεγάλο μείον η τιμή (των εστιών και των κατσαρολικών).


+ μεγαλη ταχυτητα ελεγχου θερμοκρασιας, (οκ, αυτο το εχει και το γκαζι/φυσικο αεριο)
Αν θυμαμαι καλα, σε οποιο σκευος κολλαει μαγνητης στον πατο, κανει για induction εστιες.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#46468 Αγοράστηκε πλυντήριο LG => http://www.kotsovolos.gr/site/household ... g-f14b8tda, 8κιλο, 1400στρ., το οποίο παρελήφθη χθές το πρωί. Αθόρυβο απολύτως, ακόμα και όταν στίβει στις 1400 στρ. Πλήρως ηλεκτρονικό, πολλά προγράμματα οικονομίας. Ο καιρός βέβαια θα δείξει την ποιότητα με τη χρήση του, η οποία θα είναι καθημερινή (σχεδόν 10 φορές την εβδομάδα), όπως και του προηγούμενου Bosch, στο οποίο μετά απο 16 χρόνια και 1 βλάβη (αντλία νερού αποχέτευσης), κόπηκε και το λάστιχο της πόρτας και έχανε πλέον νερά.
Και πάμε , στα ... μαστορέματα: Ηρθε με το δικό του λάστιχο παροχής νερού, αλλά επειδή η θέση του πλυντηρίου είναι μακρυά απ΄τη βρύση, δεν έφτανε και θα έβαζα το παλιό που ήταν μακρύτερο 50εκ και υπήρχε ήδη συνδεμένο στην παροχή για το άλλο πλυντήριο. Υπόθεση συνδέσεων, 5 λεπτά.

Ε, με τίποτε δεν βίδωνε πάνω στο πλυντήριο. Προσπάθεια 1 ώρας, γιατί δεν μπορούσα να πιστέψω πως δεν ταιριάζει κάτι κοινών προδιαγραφών. Μετά απο 2 επισκέψεις σε μεγάλο κατάστημα υδραυλικών (ευτυχώς υπάρχει κοντά ), με άλλο λάστιχο εμπορίου αλλά και μούφα να βιδώσω πάνω στο πλυντήριο (μη τυχον υπήρχαν φθαρμένα πάσα στο παλιό σωλήνα παροχής) και μετά σε αυτή το λάστιχο, .... δεν ! Μετά τη δεύτερη στροφή στραβοβίδωνε, είτε το έβαζα απο την "γωνιακή" πλευρά, όπως πρέπει, είτε απο την πλευρά σύνδεσης στο δίκτυο . Το δικό του με τη μία στροφή αμέσως κούμπωνε και βίδωνε 4-5 στροφές για να ασφαλίσει, οτιδήποτε άλλο γιόκ !
Δεν υπάρχει περίπτωση, έχει ελάχιστα διαφορετικές προδιαγραφές / πάσα. :rant:
Τελικά, πήρα "συνδετήρα", και έκανα προέκταση παλιό-καινούριο, μέσα σε 5 λεπτά.
Τρέεεελα. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#46471
dimitrisB έγραψε:Αγοράστηκε πλυντήριο LG....Αθόρυβο απολύτως, ακόμα και όταν στίβει στις 1400 στρ......

.....Δεν υπάρχει περίπτωση, έχει ελάχιστα διαφορετικές προδιαγραφές / πάσα.....


Καταρχήν καλορίζικο! :thumbsup:

Κατά δεύτερον, εντελώς αθόρυβο ? :dizzy:

Και κατά τρίτον, προφανώς είχαν διαφορετικό βήμα τα πάσα, περίεργο μεν, αλλά ουχί πρωτάκουστο δε :roll:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#46481
The Ace έγραψε:Καταρχήν καλορίζικο! :thumbsup:

Κατά δεύτερον, εντελώς αθόρυβο ? :dizzy:

Και κατά τρίτον, προφανώς είχαν διαφορετικό βήμα τα πάσα, περίεργο μεν, αλλά ουχί πρωτάκουστο δε :roll:

1/ Ευχαριστώ.
2/ Ναί, εντελώς αθόρυβο. Την τελευταία 30ετία, SIEMENS, Candy, Zanussi, Miele, Bosch, όλα θορυβώδη αισθητά έως κάμποσο. Ακούγεται ένα ελαφρότατο "τζζζζζζ" του μοτέρ (direct drive) όταν γυρνάει ο κάδος στίβοντας, και ένα klik-klik όποτε περνάει απο τη μιά φάση λειτουργίας στην άλλη. Κάτσαμε με τη σύζυγο απο δίπλα στη πρώτη πλύση, βάλαμε 1400 στρ για να δούμε το θόρυβο, και... ακριβολογώ. Και επιπλέον δεν "ταρακουνιέται" καθόλου στο στίψιμο, εκτιμώ λόγω έλλειψης ιμάντα. Περίμενα να είναι βέβαια ολόστεγνα τα ρούχα με τόσες στροφές, αλλά παραμένουν νωπότερα του αναμενομένου.
3/ Για μένα , ήταν πρωτάκουστο, αλλά ... όσο ζείς-μαθαίνεις!
:)
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#46484 Χμμ, το δικό μας το Miele δεν το λες και αθόρυβο (στις 1600σαλ, πιο κάτω με πιο ήπιο πρόγραμμα είναι αθόρυβο), και επίσης δεν κινείται (και το έχουμε από πάνω στη κολώνα με το πλυντήριο)....αλλά τα βγάζει όλα εντελώς στεγνά, και χωρίς να χρειάζονται -εντάξει, τα περισσότερα- ούτε σιδέρωμα.

Αλλά αυτή η πατέντα χωρίς ιμάντα πρέπει να αξίζει να πάω να τη δω σε κάποιο μαγαζί...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#46516
dimitrisB έγραψε:Δεν υπάρχει περίπτωση, έχει ελάχιστα διαφορετικές προδιαγραφές / πάσα. :rant:


Επίτηδες το κάνουν, για να αγοράσεις τον σωλήνα από αυτούς σαν ανταλλακτικό και να σε... ξυρίσουν κόντρα. :thumbsdown:

Ναί, εντελώς αθόρυβο... ...Και επιπλέον δεν "ταρακουνιέται" καθόλου στο στίψιμο, εκτιμώ λόγω έλλειψης ιμάντα.


Τι μου θύμισες τώρα...

Βάζει η σύζυγος πλυντήριο και εκεί που κάθομαι αραχτός στον καναπέ, το βλέπω να χτυπιέται να κάνει θόρυβο και να περνάει από δίπλα μου!
Και λέω τι γίνεται ρε μάγκα μου....Θα τ' απλώσει κι'ολας;
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#46536
Pitt έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Δεν υπάρχει περίπτωση, έχει ελάχιστα διαφορετικές προδιαγραφές / πάσα. :rant:

Επίτηδες το κάνουν, για να αγοράσεις τον σωλήνα από αυτούς σαν ανταλλακτικό και να σε... ξυρίσουν κόντρα. :thumbsdown:
Δεν έχωπλέον καμιά αμφιβολία, ούτε είμαι χθεσινός στα "μαστορέματα".
Για αυτό και το ποστάρισμα, για ενημέρωση ... :protest:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#46558
Pitt έγραψε:Τι μου θύμισες τώρα...

Βάζει η σύζυγος πλυντήριο και εκεί που κάθομαι αραχτός στον καναπέ, το βλέπω να χτυπιέται να κάνει θόρυβο και να περνάει από δίπλα μου!
Και λέω τι γίνεται ρε μάγκα μου....Θα τ' απλώσει κι'ολας;



:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#46744
dimitrisB έγραψε:Αγοράστηκε πλυντήριο LG => http://www.kotsovolos.gr/site/household ... g-f14b8tda, 8κιλο, 1400στρ., το οποίο παρελήφθη χθές το πρωί. Αθόρυβο απολύτως, ακόμα και όταν στίβει στις 1400 στρ. Πλήρως ηλεκτρονικό, πολλά προγράμματα οικονομίας. Ο καιρός βέβαια θα δείξει την ποιότητα με τη χρήση του, η οποία θα είναι καθημερινή (σχεδόν 10 φορές την εβδομάδα),

Αν πλένετε τόσο συχνά όσο λες, τότε λάθος μοντέλο διαλέξατε. Υπάρχουν στην αγορά πλυντήρια των και 10 ακόμα και 12 κιλών.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#46745
dimitrisB έγραψε:Αγοράστηκε πλυντήριο LG => http://www.kotsovolos.gr/site/household ... g-f14b8tda, 8κιλο, 1400στρ., το οποίο παρελήφθη χθές το πρωί. Αθόρυβο απολύτως, ακόμα και όταν στίβει στις 1400 στρ. Πλήρως ηλεκτρονικό, πολλά προγράμματα οικονομίας. Ο καιρός βέβαια θα δείξει την ποιότητα με τη χρήση του, η οποία θα είναι καθημερινή (σχεδόν 10 φορές την εβδομάδα), όπως και του προηγούμενου Bosch, στο οποίο μετά απο 16 χρόνια και 1 βλάβη (αντλία νερού αποχέτευσης), κόπηκε και το λάστιχο της πόρτας και έχανε πλέον νερά.
Και πάμε , στα ... μαστορέματα: Ηρθε με το δικό του λάστιχο παροχής νερού, αλλά επειδή η θέση του πλυντηρίου είναι μακρυά απ΄τη βρύση, δεν έφτανε και θα έβαζα το παλιό που ήταν μακρύτερο 50εκ και υπήρχε ήδη συνδεμένο στην παροχή για το άλλο πλυντήριο. Υπόθεση συνδέσεων, 5 λεπτά.

Ε, με τίποτε δεν βίδωνε πάνω στο πλυντήριο. Προσπάθεια 1 ώρας, γιατί δεν μπορούσα να πιστέψω πως δεν ταιριάζει κάτι κοινών προδιαγραφών. Μετά απο 2 επισκέψεις σε μεγάλο κατάστημα υδραυλικών (ευτυχώς υπάρχει κοντά ), με άλλο λάστιχο εμπορίου αλλά και μούφα να βιδώσω πάνω στο πλυντήριο (μη τυχον υπήρχαν φθαρμένα πάσα στο παλιό σωλήνα παροχής) και μετά σε αυτή το λάστιχο, .... δεν ! Μετά τη δεύτερη στροφή στραβοβίδωνε, είτε το έβαζα απο την "γωνιακή" πλευρά, όπως πρέπει, είτε απο την πλευρά σύνδεσης στο δίκτυο . Το δικό του με τη μία στροφή αμέσως κούμπωνε και βίδωνε 4-5 στροφές για να ασφαλίσει, οτιδήποτε άλλο γιόκ !
Δεν υπάρχει περίπτωση, έχει ελάχιστα διαφορετικές προδιαγραφές / πάσα. :rant:
Τελικά, πήρα "συνδετήρα", και έκανα προέκταση παλιό-καινούριο, μέσα σε 5 λεπτά.
Τρέεεελα. :dizzy:



Καλοριζικο, εχουμε ενα LG (φτηνο) εδω και κανα 2-3 χρόνια, οντως ειναι πιο ησυχο σε σχεση με αλλα.
Το λαστιχο της πορτας του bosch θεωρητικα μπορουσε να αλλαξει ευκολα.
Οι κραδασμοι ειναι θεμα ρυθμισης στα ποδαρακαια και φορτιου που δεν περιλαμβανει "βαρια" ρουχα. Βαλε ενα μπουρνουζι μονο του να δεις που θα παει βολτα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#46799 Μου λένε να μείνω μακρυά από εντοιχισμένο ψυγείο, γιατί και καλά αν χαλάσει ή αν το αλλάξω θα πρέπει να βρω ίδιο. Εγώ το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι ότι έχει μόνο 60ρια ενώ θέλω 70ρι οπότε αναγκαστικά θα πάω σε συμβατό :hmmm: