Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#603885 @dimik,
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τα περισσότερα δεν τα γνώριζα. Θα ρίξω μια ματιά ακόμη, αν και απ' ό,τι βλέπω το μαγείρεμα με ατμό είναι κάτι που το έχουν κυρίως η Neff και δευτερευόντως η AEG. Την τελευταία δεν την συζητώ ούτε την εμπιστεύομαι, στο συγκεκριμένο κομμάτι εμπιστεύομαι μόνον BSH, άρα πάμε αναγκαστικά στην Neff. Αλλά αν βάλεις με ατμό, οι φτηνές δεν έχουν τα πλήρη προγράμματα και οι ακριβές είναι απλά πολύ ακριβές για εμένα.
Εμείς μαγειρεύουμε πάντως, όχι συχνά γιατί παίζουν συχνά οι μαμάδες να το κάνουν άνθ'ημών.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#603887 @sargus έχει ο δικός σου λειτουργία στεγνώματος; Εμένα έχει τέτοια λειτουργία κυρίως για μετά τον ατμό.

@HF τι εννοείς προγράμματα; Τα προεπιλεγμενα για θερμοκρασία-ώρα για τάδε φαγητό; Αν είναι για αυτά που λες, μην δίνεις σημασία γιατί συνήθως δεν πέφτουν μέσα λόγο διαφορετικής ποσότητας/ποιότητας φαγητού.
Αν έχει αέρα, γκριλ και ατμό σε καλύπτει πλήρως, ώρα και θερμοκρασία είναι πάντα σχετικά.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#603889
sargus έγραψε:Εγώ το 2011 πήρα έναν πανάκριβο Neff (κάπου στα 1200-1500!) με όλα τα κόλπα και τα καλούδια εκτός της πυρόλυσης (αυτός με πυρόλυση ήταν και λίγο φτηνότερος αλλά είχε λιγότερα κόλπα).
Στα 3-4 χρόνια με ελάχιστη χρήση, σάπισαν τα σημεία που βιδώνουν οι βίδες και πιάνουν οι τηλεσκοπικοί μηχανισμοί. Πάω στο service και μου λένε την έπαθε από την υγρασία. Λέω την ξέρω (είχαν και οι γονείς μου neff) αυτήν την ευαισθησία τους, οπότε κάνω πάντα αυτό που μου συστήθηκε δηλαδή μετά το μαγείρεμα αφήνω πάντα ανοιχτή την πόρτα να φύγουν όλες οι υγρασίες. Και μου απαντάνε ότι δε φτάνει αυτό, αλλά πρέπει μετά το μαγείρεμα να βγάζεις και το φαί έξω από το φούρνο. Λέω, ρε παιδιά είμαστε σοβαροί; Ναι μου λένε :lol: .
Τέλοσπάντων, μου λένε δε σε συμφέρει να στο φτιάξουμε εμείς, μόνο πάρε ένα τρυπάνι και άνοιξε του εσύ άλλες τρύπες και βάλε άλλες βίδες μόνος σου γιατί σε εμάς δεν επιτρέπεται να κάνουμε "πατέντες". Έτσι έκανα λοιπόν και από τότε μια χαρά. είναι όμως απογοήτευση το να έχεις έναν πανάκριβο φούρνο και να πρέπει να του φέρεσαι με το γάντι μην τυχόν και σου σαπίσει :dizzy: .
Έχω όμως να πω ότι το μεγάλο θετικό των neff σε σχέση με τους φτηνότερους bosch, simens, pitsos κτλ. είναι ότι όντως (όπως διαφημίζει) ψήνει 3 ταψιά με πολύ καλή απόδοση! Νομίζω ότι κανείς άλλος φούρνος δεν το καταφέρνει αυτό (από γνωστούς-φίλους που ξέρω κτλ.).



Εικόνα


:shifty:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#603895
dimik έγραψε:@sargus έχει ο δικός σου λειτουργία στεγνώματος; Εμένα έχει τέτοια λειτουργία κυρίως για μετά τον ατμό.



Νομίζω όχι. Είναι ο B46E74.0
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#603896
dimik έγραψε:@sargus έχει ο δικός σου λειτουργία στεγνώματος; Εμένα έχει τέτοια λειτουργία κυρίως για μετά τον ατμό.

@HF τι εννοείς προγράμματα; Τα προεπιλεγμενα για θερμοκρασία-ώρα για τάδε φαγητό; Αν είναι για αυτά που λες, μην δίνεις σημασία γιατί συνήθως δεν πέφτουν μέσα λόγο διαφορετικής ποσότητας/ποιότητας φαγητού.
Αν έχει αέρα, γκριλ και ατμό σε καλύπτει πλήρως, ώρα και θερμοκρασία είναι πάντα σχετικά.

< >

Από την ελληνική σελίδα της αντιπροσωπείας, όταν έβαλα για μαγείρεμα με ατμό, μου έβγαλε μόνον έναν κανονικό φούρνο:
https://www.skroutz.gr/s/16727804/Neff- ... =B48FT64H0
Και κοστίζει 1500+ €. :s_hang
Στο Skroutz βλέπω και φθηνότερα, αλλά κάποια λένε πως έχουν και δεν έχουν καθόλου, ή δεν τα έχουν όλα όπως είπες κι εσύ.
Το παραπάνω, νομίζω δεν έχει και κανένα σύστημα καθαρισμού, πυρόλυση ή υδρόλυση, παρά το Easy Clean που είναι απλώς επίστρωση.
Άρα, δεν κάνει για μένα όπως και να 'χει. Συμφωνώ πως είναι πολύ καλή φάση τα προγράμματα γιατί αν μαγειρεύεις, θα ψαχτείς και λίγο παραπάνω, αλλά τόσο το κόστος όσο και η έλλειψη κάποιων άλλων ευκολιών, δεν είναι για μένα.
Θεωρώ πως αν κάποιος θέλει να κάνει την υπέρβαση για Neff, λόγω της μεγάλης ευκολίας της πόρτας, η πιο καλή περίπτωση είναι αυτός που έβαλα που μαζί με τηλεσκοπικούς βραχίονες θα βγει γύρω στα 1050€. Προφανώς δεν είναι φθηνός, αλλά ο αντίστοιχος Bosch που είμαι έτοιμος ν'αγοράσω, κάνει 800€ με τους βραχίονες (τους θεωρώ απολύτως απαραίτητους).
Δεν είναι δηλαδή τόσο τραγική η διαφορά, οπότε κάποιος μπορεί να το σκεφτεί, μιας και όντως η πόρτα που μαζεύει είναι πολύ ωραία ευκολία.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#603915 Αυτόν ακριβώς έχω τον B48FT64 (τον έβαλα και σε προηγουμενο post) και έχει εκτός από επιφάνειες easy clean, προγραμμα καθαρισμού όπου πρέπει να βάλεις λίγο νερό σε ειδική λακουβα στον πάτο με μια σταγόνα απορρυπαντικό πιάτων και καθαρίζει με τον ατμό.

Easy Clean είναι η ονομασία της επίστρωσης των επιφανειών αν θυμάμαι καλά (κάτι για ανθρακιτη λέει)




< >
Άβαταρ μέλους
By sargus
#603942 Αυτό έχει και εμένα (το easy clean) αλλά ή δεν κάνει καλή δουλειά ή τον αφήσαμε πολύ καιρό και δε φεύγουν οι βρωμιες τώρα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#603953 Δεν φτάνει το Easy Clean για να καθαρίσει τέτοια βρωμιά. Μια επίστρωση είναι, δεν είναι κάτι παραπάνω. Δοκίμασε τον ατμό σε ταψί όπως είπα παραπάνω. Θα μαλακώσει την βρωμιά και μετά την βγάζεις με ένα πανί. Γι' αυτό κι εγώ επιμένω στην πυρόλυση.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#603977 Όχι εγώ έκανα λάθος τελικά.

Καθαρισμός:

Αυτοκαθαριζόμενη επιφάνεια Eco Clean: Πίσω

Σύστημα καθαρισμού Easy Clean

Εσωτερική επιφάνεια πόρτας κατασκευασμένη εξ'ολοκλήρου από κρύσταλλο


Easy Clean - Eco Clean τα μπέρδεψα

< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#603981
Anonymous Founder έγραψε:Για παράδειγμα η BSH έχει υδρόλυση (ατμό επί της ουσίας) στους φθηνούς φούρνους της Pitsos, ενώ στην Bosch και στην Neff θα βρεις και πυρόλυση.
Πχ η Neff, αν πάρεις και την γαμάτη πόρτα, με υδρόλυση είναι λίγο πάνω από 700€:


Τζίζους.

Εικόνα

Η πόρτα γαμάει δεν λέω, αλλά είναι 50% ακριβότερος ο Neff από τον αντίστοιχο Bosch και η διαφορά είναι μόνον στην πόρτα. Όσο και αν το γουστάρω το feature, δεν είναι για την δική μου τσέπη.
Για την τελευταία, αν κατάλαβα καλά απαιτείται κενό στο πίσω μέρος του φούρνου μεγαλύτερο από το συνηθισμένο, σωστά;


Όχι, καμία σχέση. Απλά τρώει λίγο από το ύψος του φούρνου εσωτερικά.

dimik έγραψε:Οι φούρνοι με μαγείρεμα στον ατμό έχουν ξεχωριστό δοχείο και ψεκαζουν ατμό ανάλογα το πρόγραμμα όσο και όπου κρίνουν απαραίτητο.

Εξαρτάται. Υπάρχουν μοντέλα που είναι όπως τα λες, με χωριστό δοχείο:
Εικόνα

υπάρχουν και φτηνότεροι όπως αυτός ο AEG που απλώς έχουν μια γούβα στον πάτο:
Εικόνα


Anonymous Founder έγραψε:Όντως, δεν ξέρω τι γίνεται στις άλλες, αλλά πυρόλυση και όλα τα προγράμματα με ατμό δεν συνυπάρχουν, μάλλον κατασκευαστικοί λόγοι. Άρα, συμφωνώ πως αν θέλεις τα πλήρη προγράμματα ατμού, ξεχνάς την πυρόλυση και μένεις στο καθάρισμα με ατμό.


Δεν είναι τεχνικός ο λόγος, υπάρχουν μοντέλα που έχουν και πυρόλυση και μαγείρεμα (ή/και καθάρισμα) με ατμό, λχ:
https://www.miele.co.uk/e/ovens-h-7464- ... 11093620-p
https://www.samsung.com/uk/cooking-appl ... 73n9770rm/
Απλώς επειδή είναι premium χαρακτηριστικά και τα 2, τα έχουν συνήθως χωριστά γιατί δεν αντέχουν τόση πριμιουμίλα τα περισσότερα πορτοφόλια...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#604026 Προφανώς και γνωρίζω πως ο ατμός δεν είναι υδρόλυση, αλλά έτσι το λένε οι εταιρείες και το Skroutz.
Έχω πει ήδη πως είναι καθάρισμα με ατμό, τίποτε άλλο.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#604041 Προσωπικα εχω σταμπαρει μια whirpool με πολλα και διάφορα προγραμματα.

Εχει η αδερφη μια πιο απλη και είναι ευχαριστημενη ενω κ η μανα οταν μαγειρευει εκει λεει τα καλυτερα σε σχεση με την πανάκριβη neff που εχει σπιτι.



< >