Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#579806
Y.V έγραψε:

:hmmm:


:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#586980 Κάθε χρονιά όταν πιάνουν οι ζέστες ψάχνω για ανεμιστήρα. Και κάθε χρονιά καταλήγω στο πουθενά. Οι πολύ φτηνοί είναι μάπα κατασκευαστικά, χαλάνε γρήγορα, κάνουν θόρυβο και έχουν μέτρια απόδοση. Ανεβαίνοντας σε τιμές η κατάσταση δεν αλλάζει και πολύ, ναι μεν πολλά 5/5 reviews αλλά όταν έχει ποσοστό 6-17% με 1/5 είναι ανησυχητικό. Για τους Dyson βέβαια καλά λόγια ακούγονται αλλά 300 και βάλε λίρες δεν δίνω. Οπότε έψαχνα για κάτι ενδιάμεσο σε τιμή αλλά με καλά σχόλια. Και νομίζω το βρήκα, ναι δεν είναι φτηνό στις 100 λίρες αλλά από σχόλια έχει μόνο 5/5 και 4/5, διθυραμβικά σχόλια από επίσημα review sites και δοκιμές και έχει κερδίσει πολλά βραβεία με βασικά πλεονεκτήματα το αθόρυβο και την ποσότητα αέρα που μετακινεί.
Η μάρκα είναι Meaco, αγγλική και γνωστή για τους αφυγραντήρες της. Κατασκευή φυσικά στην Κίνα (PRC).
Βγαίνει σε 3 μοντέλα ανάλογα με τα κυβικά μέτρα ανά ώρα, 360-650-1056. Πήρα το μεγάλο. Που δεν είναι και πολύ μεγάλο. Δυστυχώς μόνο σε άσπρο βγαίνει.
https://www.meaco.com/cooling/meacofan- ... circulator
Εικόνα
Η ιδέα είναι ότι χρησιμοποιούν το κουβούκλιο/χοάνη για να φτιάξουν ροή αέρα που τη νιώθεις από μακριά και επιτυγχάνουν κυκλοφορία αέρα στο δωμάτιο. Γνωστή για αυτό είναι και η αμερικάνικη Vornado αλλά είναι πιο δυσεύρετα ιδίως σε 230V, το ίδιο και τυχόν ανταλλακτικά αν χρειαστείς και δεν έχουν τόσο καλά reviews.
Η σχεδίαση περιλαμβάνει DC κινητήρα χαμηλής ισχύος 23,5W για οικονομία στο ρεύμα και ησυχία. 20-60dB από 1η ως 12 σκάλα.
Τηλεχειριστήριο που έχει και θήκη στο κέντρο του ανεμιστήρα για να το ακουμπήσεις (στέκεται μαγνητικά). Εκτός από πέρα δώθε κάνει και πάνω κάτω, διαλέγεις σε πόσες ώρες να σβήσει ή σε πόσες να ανάψει. Και επιλέγεις αν θα σβήσουν όλα τα λαμπάκια και η οθόνη για να μην σε ενοχλεί το φως όταν κοιμάσαι. Και έχει και ECO mode όπου ανάλογα με τη θερμοκρασία (που σου δείχνει στην οθονίτσα) επιλέγει μόνο του την ένταση.
Σε σχέση με τους Dyson μάλλον βγάζει πιο πολύ αέρα, κάνει αντίστοιχο θόρυβο σε ένταση αλλά διαφορετικό σε χροιά, πιο μπάσο λένε.
Τον έφερα στο σπίτι σήμερα. Δεν κάνει ζέστη αλλά είναι σαφώς πολύ ήσυχος και αερίζει ωραιότατα στα 2+ μέτρα στην ταχύτητα 2/12.
Έχει και 2 χρόνια εγγύηση, ας ελπίσουμε να αντέξει περισσότερο. Επιτέλους θα μπορέσω να κοιμηθώ με ανεμιστήρα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#587024 Ευχαριστούμε για το αναλυτικό review. Ενδιαφέρουσα συσκευή, δεν γνώριζα ότι η Meaco βγάζει και ανεμιστήρες.
Η αγορά έγινε από εξωτερικό; Γιατί Ελλάδα δεν το βλέπω πουθενά ακόμη.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#587027 Τον είχα δει κι εγω πέρσι αλλα ειδα την τιμή και δεν ασχολήθηκα παραπανω. Πόσο κόστισε η αγορά στην Αγγλία; Πιθανώς να αγοραστεί ενας φέτος κι απο εμένα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#587033 Πιο πολύ θα με έψηνε ένα φορητό κλιματιστικό :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#587036 Τα εξετάζουμε και αυτα κύριος αλλα προτιμω ανεμιστήρα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#587074 Εγώ έχω έναν ανεμιστήρα Fakir και είναι ρετρό, μεταλλικός κ αθόρυβος.

Πολύ ευχαριστημένος. Γύρω στα 50€ κάνει κ για τις 10 μερες του χρόνου που τον χρειαζόμαστε είναι ταμάμ.

Πάνω απ´ όλα μου αρέσει το ονομά του

https://www.amazon.de/dp/B004QF0KTQ/ref ... -CbNVETWQ5


< >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#587098
drdino έγραψε:Πιο πολύ θα με έψηνε ένα φορητό κλιματιστικό
Είχα ένα 9000 btu κ τον πούλησα.... Θόρυβος ενοχλητικός κ πρέπει να κάνεις πατέντα να βγάζεις έξω τον ζεστό αέρα... Αν τα διαχειριστές ανεχτείς, τότε οκ..

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#587145 Για τον ζεστό αέρα υπαρχουν λύσεις που προσαρμόζονται στα παράθυρα. Ο θόρυβος ειναι το μεγαλύτερο μείον τους. Ειδικά αν θες να κοιμηθείς με αυτό.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#587148 Για υπνοδωμάτιο ανεμιστήρας οροφής. Ούτε θόρυβος, ούτε αέρας τόσος που να κινδυνεύεις με ψύξη αν σε φυσήξει ιδρωμενο. Μία υπέροχη δροσερή αύρα λες και κοιμάσαι έξω. Έιχε το Leroy Merlin με 100€ πέρσι έναν τριφτερο κορυφαίο.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#587171 Πραγματικα κακάσχημοι οι ανεμιστήρες οροφής.
Ούτε στον εχθρό μου τέτοια κιτσαρια.
Στο καινούργιο μου σπίτι είχε 4: έναν σε κάθε δωμάτιο και έναν στην προέκταση του σαλονιού και ξηλωθηκαν πρώτοι - πρώτοι.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#587172 Και στην Ινδια με οροφης την βγαζουν.... προτιμω ομως το κλιματιστικο σε low με 25 βαθμους και να μην σε χτυπαει ο αερας.....
Άβαταρ μέλους
By elteo
#587186 Μοrris με 5 χρόνια εγγύηση. Τον πήρα 62 ευρώ.

Πρωτοποριακή τεχνολογία διπλών πτερυγίων για αυξημένη ροή του αέρα
Εξι ταχύτητες λειτουργίας, και 3 επιλογές ροής του αέρα (κανονική/φυσική/ύπνου)
LED οθόνη λειτουργιών
Τηλεχειριστήριο και χρονοδιακόπτης λειτουργίας 15 ωρών
Ισχυρό, αθόρυβο μοτέρ χαλκού για υψηλή αντοχή
Αθόρυβη λειτουργία, 42 db στη χαμηλή ταχύτητα
Οβάλ βάση υψηλής σταθερότητας
Ρυθμιζόμενο ύψος (έως 1.3 μέτρα)
Αυτόματη περιστροφή και δυνατότητα ρύθμισης ως προς τον οριζόντιο άξονα.
Ισχύς: 60W



Εικόνα