Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#554327 το στεγνωτηριο δεν ειναι πανακεια.
το πλυντηριο στεγνωτηριο δε ακομα περισσότερο...
γιατι απο την μια φαση στην αλλη θα πρεπει να ΒΓΑΛΕΙΣ ορισμενα ρουχα γιατι θα χαλασουν...........
( πχ τα λαστιχα απο τα σοβρακα "καιγονται" :lol: :lol: :lol: :lol: )
Αν εχεις ομως ειδικά μωρο??? δε το συζητω... δεν προλαβαινεις αλλιως το πλυνε βαλε το χειμωνα
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#554332 Βου και Α.... ΒΑ

Εργένηδες δεν κάνατε ρε γμτ;;; Η συσκευή που παίρνει τα άπλυτα από το καλάθι, και τα μεταφέρει καθαρά και διπλωμένα στη ντουλάπα ΔΕΝ υπάρχει.... Η μάλλον υπάρχει αλλά κοστίζει.... Λέγεται οικιακή βοηθός.... Αλλιώς στο ακόμα ακριβότερο λέγεται σύζυγος ή πεθερά ή μάνα.... :rtfm: :rtfm:

Μαθήματα οικοκυρικής.....
Παίρνουμε τα άπλυτα από το καλάθι και τα χωρίζουμε σε κατηγορίες... Βαμβακερά-ευαίσθητα-μάλλινα. Μετά τα χωρίζουμε και σε λευκά ή χρωματιστά. Μια κατηγορία μόνα τους είναι οι πετσέτες-μπουρνούζια.
Όπως λοιπόν αυτά ΔΕΝ τα βάζουμε όλα μαζί στο πλυντήριο στους 60 βαθμούς, έτσι ΔΕΝ τα βάζουμε και όλα μαζί στο στεγνωτήριο....
Από το 2004 που πήρα το AEG δεν χάλασα ποτέ ούτε ένα ρούχο στο στεγνωτήριο(ούτε και στο πλυντήριο). Ούτε στο ιταλικό σαπάκι(indesit) των 350€ περίπου που πήρα άρον άρον το 2012(το φθηνότερο επώνυμο πλυντήριο στεγνωτήριο).
Τα ΜΟΝΑ ρούχα που απευθείας μπορείς να στεγνώσεις χωρίς να τα βγάλεις είναι οι πετσέτες. ΟΛΑ τα άλλα θέλουν να τα βγάλεις, να τα τεντώσεις ,να τα διπλώσεις και να τα βάλεις στο στεγνωτήριο(όσα μπαίνουν). Αλλιώς τον ήπιες στο σιδέρωμα. Ακόμα και το σαπάκι μου στην πόλη, που είναι 2 σε 1, έχει 2 προγράμματα στεγνώματος. Βαμβακερά και ευαίσθητα. Στο πρώτο βάζω μόνο πετσέτες, βρακιά και τζιν. Σε αυτό για τα ευαίσθητα όλα τα υπόλοιπα βαμβακερά(μπλούζες, φόρμες κλπ), μπουφάν, κοντομάνικά κλπ. Κάνει λίγη παραπάνω ώρα, αλλά δεν βγαίνουν ζεματιστά όπως στο πρώτο πρόγραμμα.

Αν τώρα βάλω να στεγνώνουν για 3 ώρες στο 1ο πρόγραμμα, υποθέτω θα πάθουν ζημιά. Αλλά δεν φταίει η συσκευή. Εγώ ο κλάμπανος θα φταίω, που δεν ξέρω να τη δουλέψω.

Το δε επαγγελματικό στεγνωτήριο στο χωριό, κάνει παππάδες. Εκτός από τα πολλά προγράμματα που έχει, ακόμα και για μάλλινα(όπως έγραψα), έχει και ένα αυτόματο.. Του πετάς τα ρούχα μέσα, πατάς το κουμπί και φεύγεις. Μόνο του ζυγίζει, μόνο του προγραμματίζει και δεν έχει χαλάσει ΠΟΤΕ, ούτε φουλάρι.

Τώρα πάμε πάλι για τις χωριστές συσκευές.... Αν βάζεις μέχρι ένα πλυντήριο την ημέρα, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να πάρεις 2 συσκευές. Αν όμως έχει παιδιά και βάζεις 2-3 πλυντήρια ημερησίως δεν παλεύεται. Γιατί πρέπει να περιμένεις να τελειώσει το στέγνωμα(που διαρκεί ώρα), για να βάλεις το επόμενο πλυντήριο. Άρα για 3 πλυντήρια θα φας κανένα 8ωρο να περιμένεις πότε θα τελειώσει ο κάθε κύκλος. Για να προλάβεις να τα έχεις και στεγνά και καθαρά στο χρόνο που θες. Γ@μα τα...
Κάθε Παρασκευή που πάω χωριό, κουβαλάω τα άπλυτα μαζί 2 ημερών. Με 2 πλυντήρια και 2 στεγνωτήρια, σε ένα πρωινό η σύζυγος τελείωσε.


Να βάλω και άλλες 2 συσκευές στο παιχνίδι.... ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ σιδερώματος και τα ατμοσίδερα με boiler. Και όποιος παλεύει με τα παλιά σίδερα-μπακατέλες, θα τα πετάξει από το παράθυρο... Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες, εδώ είμαστε....


υ.γ. ώρε πστη μου... τέτοιο σεντόνι ούτε για το ranger δεν έγραψα... Το οποίο Ε,Ε, έρχεται σε πορτοκαλί το αργότερο αρχές του 2019...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#554333 Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να φαίνεται χαζό αλλά μου προκαλεί ανησυχία και δεν παίρνω στεγνωτήριο.
Θέλω να το βάλω πάνω από το πλυντήριο αλλά νομίζω ότι θα είναι τεράστιο βάρος.
Υπάρχει θέμα να δημιουργήσει πρόβλημα στο πάτωμα ή είναι μικρό το βάρος σε σχέση με τις αντοχές της κατασκευής;;
Μιλάμε για σχετικά καινούργια πολυκατοικία (15ετίας), σε όροφο.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#554336
Andreasdik έγραψε:Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να φαίνεται χαζό αλλά μου προκαλεί ανησυχία και δεν παίρνω στεγνωτήριο.
Θέλω να το βάλω πάνω από το πλυντήριο αλλά νομίζω ότι θα είναι τεράστιο βάρος.
Υπάρχει θέμα να δημιουργήσει πρόβλημα στο πάτωμα ή είναι μικρό το βάρος σε σχέση με τις αντοχές της κατασκευής;;
Μιλάμε για σχετικά καινούργια πολυκατοικία (15ετίας), σε όροφο.


Στην αρχη νομιζα πως ειναι καποιου ειδους τρολαρισμα. :lol:

Δεν ισχυει τιποτα απο αυτα που λες. Τα πλυντηρια ειναι βαρια (ελαφρυτερα ομως απο πολλους ανθρωπους που περπατανε στο πατωμα, αν με πιανεις) γιατι εχουν τσιμεντο για σταθεροτητα.

Τα στεγνωτηρια ειναι παναλαφρα.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#554339
trident1971 έγραψε:
Andreasdik έγραψε:Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να φαίνεται χαζό αλλά μου προκαλεί ανησυχία και δεν παίρνω στεγνωτήριο.
Θέλω να το βάλω πάνω από το πλυντήριο αλλά νομίζω ότι θα είναι τεράστιο βάρος.
Υπάρχει θέμα να δημιουργήσει πρόβλημα στο πάτωμα ή είναι μικρό το βάρος σε σχέση με τις αντοχές της κατασκευής;;
Μιλάμε για σχετικά καινούργια πολυκατοικία (15ετίας), σε όροφο.


Στην αρχη νομιζα πως ειναι καποιου ειδους τρολαρισμα. :lol:

Δεν ισχυει τιποτα απο αυτα που λες. Τα πλυντηρια ειναι βαρια (ελαφρυτερα ομως απο πολλους ανθρωπους που περπατανε στο πατωμα, αν με πιανεις) γιατι εχουν τσιμεντο για σταθεροτητα.

Τα στεγνωτηρια ειναι παναλαφρα.


Ναι εντάξει, παπαριά έγραψα....
Μπήκα και είδα το βάρος και μαζί με το ζόρι είναι 110kg....
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#554342 Δεν θα εχεις κανενα προβλημα Ειναι ελαφρυ το στεγνωτηριο.
Μονο προσεξε το στεγνωτηριο που θα διαλεξεις να εχει τα κουμπια και ολες τις λειτουργιες στην προσοψη γιατι αλλιως οταν θα το βαλεις επάνω στο πλυντηριο δεν θα τις βλεπεις. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#554343 Πάντως αν ξανάπαιρνα λευκές συσκευές πλύσης, θα έπαιρνα μία, πλυντήριο-στεγνωτήριο, όχι τόσο για τον χώρο, αλλά για να εκμεταλλευτώ το νυχτερινό ρεύμα. Τώρα μόνο στο ένα από τα δύο μπορώ να το εκμεταλλευτώ.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#554345 Και ποιός θα κάνει τη μεταφορά ρούχων; Θα ξυπνήσεις στις 5 να τα μεταφέρεις από το πλυντήριο στο στεγνωτήριο; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#554347 Αυτο δεν το σκεφτηκα... :tomato:
Δεν το χειριζομαι εγω. :lol:
Απ την αλλη με τα δυο χωριστα, οταν εχεις παιδια και πολλα ρουχα, εχεις δυνατοτητα να δουλευουν ταυτοχρονα και τα δυο. Πλενει την δευτερη πλύση το πλυντηριο ενω ταυτοχρονα στεγνωνει την πρωτη το στεγνωτηριο.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#554349 Ναι, αλλά σύμφωνα με αυτό που λέει ο kyr80, δεν πρέπει να βγάλεις τα ρούχα μετά την πλύση ("να τα βγάλεις, να τα τεντώσεις ,να τα διπλώσεις") και να τα ξαναβάλεις στο στεγνωτήριο για να γίνει σωστή δουλειά ή δεν το κάνετε εσείς έτσι;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#554352 Ούτε καν. Τα βάζω όπως είναι τσαλακωμένα από τις 1200 στροφές και βγαίνουν έτοιμα. Ειδικά αν τα διπλώσεις με το που τα βγάλεις ζεστά είναι κομπλέ. Δεν έχει τύχει κάποιο ρούχο να έχει χρειαστεί σιδέρωμα, εκτός από κανά πουκάμισο που σπάνια φοράω.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#554354 Εγω δεν θυμαμαι αν τα διπλωνει για να τα βαλει η συζυγος.
Ισως ναι, αλλα αν το κανει πρεπει να το κανει στα γρηγορα κατα τη μεταφορα, γιατι δεν εχω δει καμια ιεροτελεστια :lol:
Εκεινο που εχει πει οτι εχει σημασια ειναι να τα βγαλεις και να τα διπλωσεις αμεσως μολις τελειωσει το στεγνωτηριο και ειναι ακομα ζεστα, γιατι αλλιως μενουν πολυ τσαλακωμενα.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#554355 Δοκιμάστε ΠΡΙΝ από το στέγνωμα να τα τεντώσετε λίγο, και τα ξαναλέμε....

Καλά ότι τα πετάς στο διπλό πρόγραμμα και βγαίνουν ατσαλάκωτα, δεν παίζει με κανένα σενάριο. Μάλλον έχεις συνηθίσει τα τσαλακωμένα ρούχα Δημήτρη μου....