Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#524670
saxon_747 έγραψε:LG έχω, μοντέλο δε θυμάμαι. 8+4kg, το στεγνωτηριο δεν λειτουργεί τοσο καλά όπως ένα stand alone αλλά τη δουλειά του την κάνει.

Απ'ότι βλέπω το φτηνότερο LG κυμαίνεται κοντά στα 600, για εκεί με βλέπω μάλλον εκτός αν πάω σε κανένα οικονομικότερο Indesit που τα θεωρώ τίμια.
dimik έγραψε:Βρες χώρο (βάλτο από πάνω από το πλυντήριο) ή πάρε σκέτο πλυντήριο.

Δεν έχουν σχεδόν καμία σχέση τα 2 σε 1 με τα ανεξάρτητα.
Δες πχ το πρόβλημα του Saxon.
Επίσης η χωρητικότητα του στεγνωτηριου είναι πολύ μικρή στα 2 σε 1 και το βάρος υπολογίζεται σε βρεγμένα ρούχα.
< >

Θα το ψάξω το πάνω κάτω αλλά η αλήθεια είναι ότι με φοβίζει λίγο να κρέμεται τέτοιος όγκος πάνω απ'το κεφάλι μου :lol: Πάντως κι εγώ όπως το σκέφτομαι τώρα πιο πολύ για τα χοντρά το θέλω και για τις βροχερές μέρες, όσο γίνεται θα απλώνω έξω ή τα ψιλά στο καλοριφέρ.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#524671
Γιώργης έγραψε:
saxon_747 έγραψε:LG έχω, μοντέλο δε θυμάμαι. 8+4kg, το στεγνωτηριο δεν λειτουργεί τοσο καλά όπως ένα stand alone αλλά τη δουλειά του την κάνει.

Απ'ότι βλέπω το φτηνότερο LG κυμαίνεται κοντά στα 600, για εκεί με βλέπω μάλλον εκτός αν πάω σε κανένα οικονομικότερο Indesit που τα θεωρώ τίμια.
dimik έγραψε:Βρες χώρο (βάλτο από πάνω από το πλυντήριο) ή πάρε σκέτο πλυντήριο.

Δεν έχουν σχεδόν καμία σχέση τα 2 σε 1 με τα ανεξάρτητα.
Δες πχ το πρόβλημα του Saxon.
Επίσης η χωρητικότητα του στεγνωτηριου είναι πολύ μικρή στα 2 σε 1 και το βάρος υπολογίζεται σε βρεγμένα ρούχα.
< >

Θα το ψάξω το πάνω κάτω αλλά η αλήθεια είναι ότι με φοβίζει λίγο να κρέμεται τέτοιος όγκος πάνω απ'το κεφάλι μου :lol: Πάντως κι εγώ όπως το σκέφτομαι τώρα πιο πολύ για τα χοντρά το θέλω και για τις βροχερές μέρες, όσο γίνεται θα απλώνω έξω ή τα ψιλά στο καλοριφέρ.


Για ογκο οκ, αλλα εχε υποψη το στεγνωτηριο δεν εχει ουτε το βαρος ουτε το ρυθμο περιστροφης του πλυντηριου. Δεν υπαρχει φοβος να σου ερθει στο κεφαλι, πιο πολυ προβλημα να ειναι ψηλα ειναι να μη βλεπεις ευκολα τα χειριστηρια
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#524672 Ελλάδα και ήμουνα δεν χρειάστηκα ποτέ στεγνωτήριο. Εδώ Βιέννη είναι must αλλά είναι άλλος ο καιρός.
Αν πάρεις, σίγουρα πάρε ξεχωριστά
Άβαταρ μέλους
By dimik
#524674
KiloMeater έγραψε:Ελλάδα και ήμουνα δεν χρειάστηκα ποτέ στεγνωτήριο. Εδώ Βιέννη είναι must αλλά είναι άλλος ο καιρός.
Αν πάρεις, σίγουρα πάρε ξεχωριστά
Δεν είναι θέμα καιρού, κι εδώ που έχει 9 μήνες καλοκαίρι γλιτώνεις σκόνη στα ρούχα, σιδέρωμα και φυσικά κόπο για το απλωμα.

Το πάνω κάτω όπως είπε και ο trident δεν είναι καθόλου επίφοβο, άσε που έχει ειδικές βάσεις γωνιακές και δεν πάει πουθενά το στεγνωτηριο. Είναι κρίμα να πάρεις και να το χρησιμοποιείς σπάνια κι εκτός αυτού όταν δεις πόσο χρήσιμο είναι θα το μετανιώσεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#526971 Το 10ετιας Siemens πλυντήριο έβγαζε γρασσο στα λευκά. Ο τεχνικός που το είδε είπε στην γυναίκα μου ότι έχει σαπίσει το σύστημα πίσω από τον κάδο, δεν αξίζει να το φτιάξεις. :inlove:

Προσπερνάω την μέγιστη γκαντεμιά να είμαι ο μοναδικός πελάτης της Siemens με τέτοιο πρόβλημα και ερωτώ

LG ή Sammy; :roll:

9kg και πάνω, έως 600 €.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#526973 Με λιγότερα από αυτά που θέλεις να δώσεις, αγοράζεις LG. Όσοι τα έχουμε αγοράσει, είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Δύο έχουμε εμείς, κανένα δεν έβγαλε ποτέ πρόβλημα. Το ένα είναι 5ετίας, το άλλο 10ετίας+. Για τα Samsung δεν έχω γνώμη.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#526975 Tί σκατά πλένεις με το πλυντήριο ρε μάστορα, βίδες :dizzy:

Mην ανησυχείς όμως ο τρίφτης σου έχει την λύση και για το σάπισμα της βίδας



2 μπάρες κοβάθε, αποστολή στο μπέργεν :s_roses
Άβαταρ μέλους
By g8777
#527001 Άνοιξε στον dimviii σε παρακαλώ.

@HiFi

Με βλέπω για LG και μένα, αρέσκω το σύστημα που έχει (Direct drive).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#527026 Είχα δει παλιά χειροκίνητο πλυντήριο αλλά τρομπάτο... :s_howdy
Ειδικά αν θέλεις αφού βγάλεις το νερό να κάνεις spin για να φυγοκεντρίσεις τα ρούχα να στεγνώσουν γίνεσαι μεγάλος τρόμπας. :lol:

Σοβαρά τώρα εκτός από τα κιλά και οι στροφές παίζουν ρόλο, με πολλές στροφές τα ρούχα βγαίνουν πιο στεγνά (και πιο τσαλακωμένα).
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#527032
g8777 έγραψε:Το 10ετιας Siemens πλυντήριο έβγαζε γρασσο στα λευκά. Ο τεχνικός που το είδε είπε στην γυναίκα μου ότι έχει σαπίσει το σύστημα πίσω από τον κάδο, δεν αξίζει να το φτιάξεις. :inlove:

Προσπερνάω την μέγιστη γκαντεμιά να είμαι ο μοναδικός πελάτης της Siemens με τέτοιο πρόβλημα και ερωτώ

LG ή Sammy; :roll:

9kg και πάνω, έως 600 €.


Καλορίζικο:
https://www.kotsovolos.gr/site/househol ... j6410cw/lv

Με ένα 10ράκι παραπάνω παίρνεις το addwash στα ίδια κιλά:
https://www.kotsovolos.gr/site/househol ... k5410uw/lv
που είναι ελαφρώς μεταγενέστερο μοντέλο, είναι 3dB πιο ήσυχο στο πλύσιμο (καμία διαφορά στο στύψιμο) και μερικές μικροβελτιώσεις στα προγράμματα, αλλά δεν έχει το τσουτσούνι που βρέχει τα ρούχα από πάνω (η Miele το ονομάζει Powewash και η Zanussi ως Jetsystem).

Για το στύψιμο μην κοιτάτε μόνο τις στροφές, αλλά καλύτερα την υπολοιπόμενη υγρασία στα τεστ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#527036 Μαστορα σε συγκριση με αντιστοιχο Lg; :hmmm:

Τι γινεται με το Direct drive;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#527048
g8777 έγραψε:
LG ή Sammy; :roll:



Ελπίζω στο μέλλον να δώ και κάτι τέτοιο:
Kia ή Hyundai ;
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#527090
g8777 έγραψε:Μαστορα σε συγκριση με αντιστοιχο Lg; :hmmm:

Τι γινεται με το Direct drive;


To Direct Drive δεν μου λέει κάτι. Και η Samsung χρησιμοποιούσε παλιά pancake motors

Εικόνα

αλλά το έχει εγκαταλείψει εδώ και κάπου 3 γενιές μοντέλων. Εκτιμώ γιατί τα περισσότερα πλεονεκτήματα αυτού του τύπου δεν χρησιμεύουν και τόσο σε πλυντήρια (σε άλλες εφαρμογές αν θέλεις ένα μικρό σερβομοτέρ με μεγάλη peak ροπή κλπ) κι επειδή τρώει χώρο πίσω (οπότε χάνεις οφέλιμο βάθος κάδου για το ίδιο βάθος σασί). Όσον αφορά τη διάταξη, γλυτώνεις μεν τον ιμάντα αλλά και πάλι σαν βλάβη είναι πολύ σπάνια και επιδιορθώνεται φτηνά και γρήγορα αν συμβεί.

Το πιο σημαντικό είναι το μοτέρ να είναι brushless (χωρίς καρβουνάκια), κάτι που έχουν και οι 2 στο μεγαλύτερο μέρος της γκάμας τους. Σε αυτά τα μοντέλα εδώ πέρα, δίνουν 10 χρόνια εγγύηση στο μοτέρ και οι 2 τους (όπως και οι Bosch, Siemens και δειλά δειλά και η Beko). Αν πάντως στην Ελλάδα πχ η LG σου δίνει μεγαλύτερη εγγύηση και η Samsung όχι, τότε είναι ένας σαφής λόγος να πας προς LG.

Κρίνοντας και εκ του αποτελέσματος, τα LG παραπλήσιας τιμής ούτε πιο ήσυχα είναι, ούτε πιο οικονομικά (απεναντίας, τα Samsung είναι πολύ δυνατά σε αυτό το τομέα). Δες πχ. τα F4J6VY1W, F4J7VY2WD και F4J8VS2W.

Όσον αφορά τα προγράμματα, είναι σχεδόν τα ίδια. Όλοι έχουν τα οικονομικά που κρατάνε ώρες, έχουν το πολύ γρήγορο που είναι 14-15' (ελαφρύ πλύσιμο για 2 κιλά) κλπ. Συνήθως έχουν και το ενδιάμεσο ανάλογα με το μοντέλο (Turbowash στα LG, Daily Wash ή Super Speed στα Samsung) που είναι 4.5-5 κιλά και κρατάει γύρω στη 1 ώρα. Τα 2 ακριβότερα LG που ανέφερα έχουν και ατμό, κάτι που ομολογουμένως σε Samsung πρέπει να πληρώσεις αρκετά παραπάνω για να το έχεις. Επίσης έχουν και NFC σε χαμηλότερη κλίμακα τιμής (έξυπνα διαγνωστικά με το κινητό έχουν και 2 ως στάνταρ, αλλά με NFC στα LG μπορείς να κατεβάζεις πρόσθετα προγράμματα). WiFi έχουν σε παραπλήσια τιμή (πχ. τα WW90K6414QW και F4J8VS2W στα €599). Από στύψιμο, και οι 2 μάρκες σε αυτή τη τιμή παίρνουν Α στα 1400άρια μοντέλα τους, δεν χρειάζεται να ανέβεις στις 1600 στροφές.