Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#554507
sargus έγραψε:Τι ακριβώς είναι αυτό το τέντωμα ρε παιδιά;

Χα Χα!!! το πιανεις (2 ατομα) διαγωνια το σεντονι και το τραβας!!! το καναμε και στο στρατο…. η γυναικα μου ολο γελαει όταν την βαζω να το κανει γιατι δεν εχει δυναμη αρκετη και την τραβαω ετσι που χανει ισορροπια...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#554539
224v έγραψε:
sargus έγραψε:Τι ακριβώς είναι αυτό το τέντωμα ρε παιδιά;

Χα Χα!!! το πιανεις (2 ατομα) διαγωνια το σεντονι και το τραβας!!! το καναμε και στο στρατο…. η γυναικα μου ολο γελαει όταν την βαζω να το κανει γιατι δεν εχει δυναμη αρκετη και την τραβαω ετσι που χανει ισορροπια...
Εμένα με βάζει η δική μου να την βοηθάω στο τεντωμα παρόλο που διαφωνούμε συνέχεια ως προς την χρησιμότητα του.

Πιστεύω ότι είναι καθαρά placebo και χάσιμο χρόνου.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#554546 Σχετικά με στεγνωτήριο , ειναι πολυ βολική συσκευή και ενδεχομένως μονόδρομος σε κάποια κλίματα.
Να τονίσω οτι βγάζει αρκετή υγρασία , πρέπει να εχεις μια πρόβλεψη για το τι θα γίνει αυτη η υγρασία , αν ειναι σε μέρος με πολλα παράθυρα δε θες κάτι παραπάνω . εμείς τα έχουμε σε ενα δωμάτιο στο ημιυπόγειο και το χειμώνα που δεν αφήνω παράθυρα πολυ ανοικτά μερικές φορές δουλεύω και εναν αφυγραντη.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#554556 Πως βγαζει υγρασια; Μηπως σου εχει χαλασει; :hmmm:
Το δικο μας δεν βγαζει καθολου υγρασια.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#554558 δε λεω στο πατωμα , λεω γενικα οτι παραγει καποια υγρασια στον αερα
αν εχεις ανοικτα παραθυρα κοντα οκ δε θα το καταλαβεις ποτε
Άβαταρ μέλους
By sargus
#554564 Και μιας και το έφερε η κουβέντα, για αφυγραντήρα σε δωμάτιο 10 m2 τι προτάσεις υπάρχουν;
(Υποθέτω ότι χρειάζομαι αφυγραντήρα διότι έχει αρχίσει υγρασία-μούχλα και πιάνει κάτω στις γωνίες. Από αυτήν που αν πιάσεις ένα νωπό πανί και τρίψεις, ψιλοβγαίνει).
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#554566
KiloMeater έγραψε:δε λεω στο πατωμα , λεω γενικα οτι παραγει καποια υγρασια στον αερα
αν εχεις ανοικτα παραθυρα κοντα οκ δε θα το καταλαβεις ποτε


1002 λόγοι μπορεί να είναι και να είναι φυσιολογικό. Το μοντέλο (αν είναι καλό στο να συγκρατεί εντός την υγρασία), ο τύπος (condenser/heat pump), πόσο αέρα γύρω γύρω έχει η συσκευή, η θερμοκρασία του δωματίου κλπ.

Αν θες να εξερευνήσεις λίγο, δες τις τσιμούχες, καθάρισε το φίλτρο για τα χνούδια, άδειασε την κασέτα, δώσ'του μερικούς πόντους αέρα πίσω, παρατήρησε αν τις πιο ζεστές μέρες αλλάζει συμπεριφορά.

Και εγώ το είχα σε μη φυσικά αεριζόμενο χώρο (πλυσταριό εντός ορόφου σπιτιού, με μηχανικό εξαερισμό) και είχα ζέστη και υγρασία στον αέρα όταν το βεντιλατέρ κοιμόταν.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#554577 Τα πλυντήρια πήραν φωτιά... Μετά τα στεγνωτήρια...
ΕικόναΕικόναΕικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#554581 Το στεγνωτήριο μιας καλής ενεργειακής κλάσης αν υπάρχει χώρος στο σπίτι είναι βασικό. Κ μόνο που οι κάλτσες δε θέλουν άπλωμα είναι σωτηρία!


< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#554595
KiloMeater έγραψε:δε λεω στο πατωμα , λεω γενικα οτι παραγει καποια υγρασια στον αερα
αν εχεις ανοικτα παραθυρα κοντα οκ δε θα το καταλαβεις ποτε


Το στεγνωτήριο σου είναι χαλασμένο.-
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#554638
Zorz έγραψε:
KiloMeater έγραψε:δε λεω στο πατωμα , λεω γενικα οτι παραγει καποια υγρασια στον αερα
αν εχεις ανοικτα παραθυρα κοντα οκ δε θα το καταλαβεις ποτε


Το στεγνωτήριο σου είναι χαλασμένο.-


Ρε τι λετε? Εννοειται οτι ο αερας που περναει απο τα ρουχα και βγαινει εξω απο τη θυριδα εξαερισμου, οσο και να εχει γινει συμπυκνωση υδρατμων, εχει ενα ποσοστο υγρασιας. Ειναι και ζεστος, δημιουργει ακομα μεγαλυτερη αισθηση.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#554640 Μονο ζεστος ειναι! Στο δικο μου με υγρασια δεν ειναι!
Και το λεω μετα βεβαιοτητος!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#554644 Ζέστη ναι, υγρασία ούτε εγώ έχω εντοπίσει και είναι και σε κλειστό χώρο-ντουλάπα.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#554646 Δε λέμε για υγρασία απτή να την πιάνεις σε επιφάνεια αλλά ότι βγάζει κάτι, βγάζει. Το ίδιο και το πλυντήριο .Η τουλάχιστον αυτή είναι η αίσθηση μου γι'αυτό που και που ανάβω τον αφυγραντηρα