Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#47865
trident1971 έγραψε:Ερωτηση, οι εστιες αεριου θελουν τον απορροφητηρα ψηλοτερα, δεν ενοχλει αυτο τι αλλες, δεν "ξεφευγει" ατμος?

Σωστότατος! Ναί, θέλουν τοποθέτηση απορροφητήρα στα 65εκ. min με 70εκ. προτεινόμενο, αντί το σύνηθες στα 60εκ. Οπότε ή κάνεις "εσοχή " για τον απορροφητήρα στην ευθεία των άνω ντουλαπιών, ή τα τοποθετείς όλα στην ίδια ευθεία. Αποφασίζεις αναλόγως συχνής χρήσης ή αποθήκευσης πραγμάτων στα άνω ράφια , αλλά και ... ύψους ιδιοκτητών :lol:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#47867
Dimitris_P έγραψε:Υπάρχει αναμονή φυσικού αερίου στην κουζίνα. Είναι καλύτερα να προτιμήσω εστίες + φούρνο φ/α ή ηλεκτρικού; :hmmm:


To 2005 που έβαλα τις εστίες, μόλις είχαμε συνδεθεί με το αέριο. Επειδή δεν είχε κανείς γνωστός εστίες αερίου για να μας πεί την γνώμη του και επειδή τότε δεν ήθελα πλήρη εξάρτηση από το αέριο, διάλεξα την λύση να βάλω την σειρά Domino της Neff και να συνδυάσω εστίες αερίου και κεραμικές.

ΕικόναΕικόνα

Το αέριο είναι τόσο πρακτικό και εύκολο στη χρήση, που μπορώ να πώ ότι μετά από εννέα χρόνια η κεραμική εστία είναι ζήτημα αν χρησιμοποιήθηκε συνολικά 10 φορές κι αυτές σε γιορτές, Χριστούγεννα, Πάσχα κλπ που η σύζυγος εκτός από τους δύο φούρνους μαγείρευε και σε περισσότερα από δύο μάτια. Για την προστασία της κεραμικής εστίας που πλέον περισσότερο την χρησιμοποιεί σαν προέκταση του πάγκου, έκοψα μια ανοξείδωτη λαμαρίνα στις εσωτερικές διαστάσεις της εστίας που κάθισε με ακρίβεια χιλιοστού μέσα στο πλαίσιο της εστίας και πλέον την χρησιμοποιεί άφοβα σαν βοηθητικό πάγκο. Αν χρειασθεί να την χρησιμοποιήσει, αφαιρείται αμέσως.

Ένα λάθος που έκανα κατά την τοποθέτηση ήταν ότι έβαλα αριστερά τις εστίες αερίου και δεξιά τις ηλεκτρικές. Ακριβώς αριστερά από τις εστίες τελειώνει ο πάγκος και έχω ντουλάπι έως επάνω. Όταν η σύζυγος βάζει μεγάλη (φαρδιά) κατσαρόλα στην πίσω εστία, η φλόγα γλύφει τα τοιχώματα της και πλησιάζει το πλαινό του ντουλαπιού. Με ειδικό μονωτικό και κάλυψη με ανοξείδωτη λαμαρίνα έγινε η δουλειά. Αν το ήξερα από την αρχή, θα τις έβαζα αντίστροφα.

Ο φούρνος βέβαια είναι ηλεκτρικός, όχι αερίου.

Να σημειώσω ότι στις εστίες αερίου μπορούν να χρησιμοποιηθούν όλα τα σκεύη που χρησιμοποιούνται στις κεραμικές εστίες και προτιμούνται αυτά με λεπτά τοιχώματα, ενώ δεν ισχύει πάντα και το αντίστροφο. Ακόμη και κατσαρόλα με στρεβλό πάτο μπορείς να χρησιμοποιήσεις, πράγμα που δεν μπορείς να κάνεις στις κεραμικές. Φυσικά το γκαζάκι έχει παροπλισθεί εδώ και χρόνια. Μια μικρή σχαρούλα στην εμπρός εστία και το μπρίκι ψήνει τον καφέ στη στιγμή.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#47872 Pitt + Δημήτρη μπορείτε να αναφέρετε μερικά συγκριτικά παραδείγματα για την πρακτικότητα και την ευκολία των εστιών φ/α σε σχέση με την ηλεκτρική;
Pitt λες κάλυμμα σαν αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/datafiles ... 721-1l.jpg ? Το απεχθάνομαι μου θυμίζει 90ίλα!
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#47892
Dimitris_P έγραψε:Pitt + Δημήτρη μπορείτε να αναφέρετε μερικά συγκριτικά παραδείγματα για την πρακτικότητα και την ευκολία των εστιών φ/α σε σχέση με την ηλεκτρική;
Pitt λες κάλυμμα σαν αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/datafiles ... 721-1l.jpg ? Το απεχθάνομαι μου θυμίζει 90ίλα!


1) Οση θερμοτητα θες, τη στιγμη που τη θες, απολυτος ελεγχος. Στις ηλεκτρικες εστιες υπαρχει καμπύλη, ειδικα στο χαμηλωμα. Στο ΦΑ ειναι σχεδον στιγμιαια η αλλαγη. Αντιστοιχο πλεονεκτημε εχουν και οι Induction εναντι των τυπικων ηλεκτρικων. Ασε που δεν περιμενεις "να ζεσταθει το ματι".

2) στο ΦΑ βαζεις οτι σκευος να ειναι, δεν ειναι αναγκη να ειναι επιπεδο απο κατω.

3) ισως σου φανει αστειο ή μπαςκλας αλλα με τη φλογα μπορεις να καψαλισεις και κανα κοτοπουλο ή ρεγγα :eat: .

4) Ελληνικος καφες σε ηλεκτρικο ματι? Get outta here.
Άβαταρ μέλους
By glf
#47926
dimitrisB έγραψε:Προτίμησα και τα 2 στις εστίες, αερίου και ηλεκτρικές :
Εικόνα
Whirpool, 200€/το κάθε σετ εστιών.
Φούρνο αερίου είχα δουλέψει στην Ιταλία , δύσκολη η χρήση για καλό μαγείρεμα για μας που είμαστε ασυνήθιστοι, οπότε το αποφύγαμε.


το ίδιο με το δικό μου. whirlpool! αλλά εμένα δεν το χρησιμοποιεί καθόλου η δικιά μου..
και τα πέρασα όλα μόνος... και εγκατάσταση και κουζίνα κτλ..
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#47951
Dimitris_P έγραψε:Pitt + Δημήτρη μπορείτε να αναφέρετε μερικά συγκριτικά παραδείγματα για την πρακτικότητα και την ευκολία των εστιών φ/α σε σχέση με την ηλεκτρική;
Pitt λες κάλυμμα σαν αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/datafiles ... 721-1l.jpg ? Το απεχθάνομαι μου θυμίζει 90ίλα!


Όχι, όχι! Καμία σχέση!

Η κεραμική εστία έχει περιφερειακά μια πατούρα από ανοξείδωτο ατσάλι. Έκανα παραγγελία μία ίδια ατσάλινη πλάκα 1 περίπου χιλιοστού (από την μια μεριά σαν καθρέφτης και από την άλλη brushed) σε διαστάσεις τέτοιες ώστε να χωνεύεται ακριβώς μέσα στο ατσάλινο αυτό πλαίσιο και να καλύπτει ακριβώς την κεραμική εστία, αφήνοντας ελεύθερα και ακάλυπτα μόνο μερικά εκατοστά στο μπροστά μέρος που είναι τα κουμπιά. Ουσιαστικά καλύπτει ακριβώς (χωρίς να κουνιέται ότε χιλιοστό) την κεραμική εστία που λόγω της μεγάλης ευκολίας του αερίου, χρησιμοποιείται σπανίως. Έτσι και προστατεύεται η κεραμική επιφάνεια και μπορεί να την χρησιμοποιήσει για να βάλει πράγματα επάνω (όσα μέτρα πάγκο και να έχουμε, δεν της φτάνουν της συζύγου) και όταν χρειασθεί να χρησιμοποιήσει την εστία, βγάζοντας την ατσάλινη πλάκα, η εστία είναι πεντακάθαρη.

Αν το βράδυ τα καταφέρω και βρώ χρόνο, θα βγάλω μια φωτογραφία.

Σχετικά με την πρακτικότητα, ανέφερε τα κυριότερα ο trident. Όταν όμως σου λέω ότι εδώ και 9 χρόνια έχοντας και τις δύο, η ηλεκτρική χρησιμοποιήθηκε μόνο 10 περίπου φορές (και είμαστε αρκετά φαγανή οικογένεια) καταλαβαίνεις...

Να προσθέσω και την οικονομία. Η ίδια ποσότητα ενέργειας όταν λαμβάνεται από το Φ.Α. είναι πολύ φθηνότερη σε σύγκριση με αυτήν από το ηλεκτρικό ρεύμα (αν και στην δεύτερη περίπτωση, του ρεύματος, μάλλον θα χρειασθούμε περισσότερη ενέργεια για το ίδιο αποτέλεσμα).
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#48352 Ακριβώς όπως ο pitt κι εγώ (ακόμη και χρονικά). Οι κεραμικές παροπλίστηκαν πριν καν χρησιμοποιηθούν. Αναμένεται εναγωνίως η φωτογραφία :)

Tapatalk & XT1068
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#48382 Ορίστε, μια εικόνα χίλιες λέξεις...

Χωρίς κάλυμμα
Εικόνα

Με κάλυμμα
Εικόνα

Αριστερά στο ντουλάπι διακρίνεται και η ανοξείδωτη πλάκα (από το ίδιο ανοξείδωτο φύλλο που έκοψα και το κάλυμμα της εστίας) που προστατεύει το ντουλάπι από την υψηλή θερμοκρασία. Κάτω από την πλάκα έβαλα ένα φύλλο από ψιλό θερμομονωτικό υλικό.

ΥΓ. Την κατανόησή σας για την ποιότητα των φωτογραφιών. Οι απόγονοι μου πήραν την μηχανή και τράβηξα με το Χαουέι... :sorry:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#48386 Πως αλλαζουν οι καιροι... καποτε η ηλεκτρικη κουζινα ηταν ονειρο για να ξεφυγει κανεις "απο το πετρογκάζι", τωρα επιστρεφουμε "στις ριζες" και εχει και πλεονεκτηματα...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#48443 Έτσι ακριβώς. Μικρός αισθανόμουν άσχημα επειδή δεν είχαμε ασανσέρ, κεντρική θέρμανση κλπ όπως κάποιοι συμμαθητές μου.

"Δυστυχώς" ζούσα σε μονοκατοικία με τεράστιο κήπο...


Sent Through Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#48459
Pitt έγραψε:Έτσι ακριβώς. Μικρός αισθανόμουν άσχημα επειδή δεν είχαμε ασανσέρ, κεντρική θέρμανση κλπ όπως κάποιοι συμμαθητές μου.

"Δυστυχώς" ζούσα σε μονοκατοικία με τεράστιο κήπο...
Κι αυτό σχετικό είναι... Πολλές τωρινές μονοκατοικίες ξεκίνησαν σαν αυθαίρετες παράγκες. Φίλος τα είχε με κοπέλα που έμενε σε μια τέτοια στη μέση του πουθενά (φτωχή γειτονιά, χωματόδρομοι, άγρια ζώα). Ένα μεγάλο δωμάτιο με σομπίτσα στη μέση. Μονοκατοικία με κήπο άπειρο (δεν είχε καν φράχτη) αλλά τότε το δυστυχώς είναι κυριολεκτικό.
20 χρόνια μετά εκεί είναι όλο βίλες και το λένε Βάρη!
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#48530 Αναφέρομαι στη δεκαετία του '60 και στο κέντρο της Θεσσαλονίκης... ;-)

Sent through Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#48548 Ωραίος Pitt :thumbsup:

Μου είπαν ότι υπάρχουν ειδικοί συρομενοι απορροφητηρες για αερίου. Θα ήθελα να εκμεταλλευτώ με ντουλάπι τον χώρο
Άβαταρ μέλους
By johnkyr
#48653 Μιας και γίνεται λόγος για εστίες κτλ ..... πριν λίγα χρόνια, έγινε re-new η κουζίνα. Από την περιοχή δεν περνάει φυσικό αέριο. Μετά από πολλές παραμέτρους, υπολογισμούς, σχετικά με το θέμα εστίας, επιλέχθηκαν εστίες επαγωγικές TEKA http://www.skroutz.gr/s/3955754/Teka-IRS-641.html, σε σχέση με αντίστοιχες υγραερίου. Απόλυτα ευχαριστημένοι από την επιλογή. Απίστευτη ταχύτητα και ακρίβεια θερμοκρασίας (για ζαχαροπλαστική) καθαρίζονται πολύ εύκολα και μειωμένες απώλειες, σε σχέση με τις συμβατικές ή και με του γκαζιού. Μειονέκτημα, ότι πρέπει και τα σκευή να είναι συμβατά.