Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#776317 Το ακόμα πιο :s_rofl: είναι οι απαντήσεις του Πλαισίου στο twitter:

https://twitter.com/PavlosTze/status/15 ... 7436565511
Άβαταρ μέλους
By glf
#776321 Σήμερα γύρισα σε 2 τοπικά και τον Κωτσόβολο. Φουλ κόσμος για την επιδότηση.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#776560
saxon_747 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Αν κάνεις συχνή χρήση δεν τίθεται θέμα μικροβίων. Εγώ πχ πίνω κρύο νερό χειμώνα καλοκαίρι
Και εγώ. Δεν έχει να κάνει με τη χρήση, εκτός και αν το νερό τρέχει χωρίς διακοπή. Τα πλαστικά δοχεία και οι σωληνώσεις, πιάνουν αυτή τη γλίτσα που αναφέρει ο Πέτρος.


Προσπαθώ να καταλάβω ποια είναι η διαφορά της βρύσης του ψυγείου με μια οποιαδήποτε άλλη βρύση, η οποία επίσης κρατάει στάσιμο νερό όταν δεν λειτουργεί (όπως και οι σωλήνες του δικτύου φυσικά). Ή ακόμα περισσότερο του εμφιαλωμένου νερού που είναι μέσα στο μπουκάλι για μήνες. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#776568 Ναι και εγώ στο δίφυλλο Neff από το 2008 δουλεύω πάρα πολύ τη παροχή νερού και πάγου.Αλλαζω το φίλτρο ανάλογα με την ένδειξη στην οθόνη και δεν έχω παρατηρήσει καπιο πρόβλημα.Μαλιστα είναι τόσο καλό και άοσμο το νερό που βγαίνει που με ώθησε να βάλω φίλτρο και στη βρύση της κουζίνας.

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#776570 Ζω από το 78 με ψυγείο που έχει τρεχούμενο νερό και παγάκια. Τότε ήταν αμερικανικά αυτά, GE, Admiral, κλπ με 28 πόδια χώρο και δύο κάθετες πόρτες...φίλτρο εξωτερικό. Πότε δεν παρουσιάστηκε θέμα με το νερό γεύσης η χρώματος.

.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#776575
REALZEUS έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Αν κάνεις συχνή χρήση δεν τίθεται θέμα μικροβίων. Εγώ πχ πίνω κρύο νερό χειμώνα καλοκαίρι
Και εγώ. Δεν έχει να κάνει με τη χρήση, εκτός και αν το νερό τρέχει χωρίς διακοπή. Τα πλαστικά δοχεία και οι σωληνώσεις, πιάνουν αυτή τη γλίτσα που αναφέρει ο Πέτρος.


Προσπαθώ να καταλάβω ποια είναι η διαφορά της βρύσης του ψυγείου με μια οποιαδήποτε άλλη βρύση, η οποία επίσης κρατάει στάσιμο νερό όταν δεν λειτουργεί (όπως και οι σωλήνες του δικτύου φυσικά). Ή ακόμα περισσότερο του εμφιαλωμένου νερού που είναι μέσα στο μπουκάλι για μήνες. :hmmm:
Η βρύση της κουζίνας χρησιμοποιείται συνέχεια, απλά.
Άβαταρ μέλους
By glf
#776594 Εγώ έχω θέμα ότι πρέπει να πάρω ψυγείο με φάρδος 70 πόντους λόγω του σχεδιασμού της κουζίνας. Και σε αυτό το φάρδος δεν είδα ψυγείο (σε λογικό κόστος πάντα) με είσοδο τρεχούμενου νερού παρά μόνο λύση με παγούρι..
Και έχω και θέμα και με το βάθος του ψυγείου. Βασικά πρέπει να είναι 200 x 70 και βάθος το πολύ 70 εκατοστά. Το παλιό ψυγείο είναι 66 στο βάθος και μετά θα αρχίσει να κλείνει το χώρο που περνάμε.
Βάσανα..
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#776597 Αυτα τα ψυγεια με το κρυο νερο πολυ τα λιμπιζομαι κι εγω. Χειμωνα-καλοκαιρι πινω κρυο νερο και μαλιστα πολυ νερο. Βαριεμαι να γεμιζω ολη μερα κατι γυαλινα μπουκαλια που εχουμε...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#776605 Yπάρχει και η BRITA Flow XXL fridge water filter tank for reduction of chlorine, limescale and impurities, 8.2L - αν υπάρχει χώρος στο ψυγείο.

https://www.amazon.co.uk/BRITA-Flow-wat ... %3D&sr=8-5
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#776695
bill33 έγραψε:Yπάρχει και η BRITA Flow XXL fridge water filter tank for reduction of chlorine, limescale and impurities, 8.2L - αν υπάρχει χώρος στο ψυγείο.

https://www.amazon.co.uk/BRITA-Flow-wat ... %3D&sr=8-5
To πήραμε πρόσφατα γιατί πίνουμε πολύ νερό αλλά δεν το έχουμε στο ψυγείο. Από τη μία πιάνει πολύ χώρο αλλά με τρομάζει κιόλας το βάρος του γεμάτο για να το βάλω στο τζαμένιο ράφι. Και αν το έχεις χάνεις πάλι με το άνοιξε κλείσε ψυγείο. Και είναι μπελάς στο γέμισμα. Το έχω σε ράφι ψηλά που ταιριάζει τέλεια ώστε να περισσεύει το βρυσάκι και απλά το τραβάω λίγο για να το γεμίσω.
Από πλευράς μικροβίων πρέπει να είναι καλύτερο το με σύνδεση σε σχέση με το παγούρι. Το παγούρι είναι στάσιμο και δεν φιλτράρεται.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#776702 Από ποιά άποψη είναι καλύτερο; Πίνετε 8.2 λτ σε μια μέρα και ανανεώνετε το δοχείο τακτικά και το πλένετε σε συχνή βάση;

Μικροφοβική υστερία το λέω εγώ :shifty:
Άβαταρ μέλους
By glf
#778357
glf έγραψε:... πρέπει να πάρω ψυγείο με φάρδος 70 πόντους λόγω του σχεδιασμού της κουζίνας. Βασικά πρέπει να είναι 200 x 70 και βάθος το πολύ 70 εκατοστά.


Για inverter ψυγείο βλέπω να μου κάνουν αυτά σε διαστάσεις.

TCL RP465TSE0 729 €

SAMSUNG RT46K664PS9/ES 850€

Hisense RB645N4BIE €895

Για πείτε προτιμήσεις..
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#778364
glf έγραψε:Για πείτε προτιμήσεις..


Για τα 70άρια, είχα γράψει παλιότερα ότι είναι μια από τις ελάχιστες κατηγορίες όπου οι Γερμανοί έχουν ακόμα ανταγωνιστικά προϊόντα (οπουδήποτε αλλού Samsung και LG τους γλεντάνε), ενώ βγάζουν και μερικά 2μ 70άρια. Τα κοίταξες αυτά;

Αν η επιλογή είναι υποχρεωτικά ανάμεσα σε αυτά τα 3, θα έλεγα Hisense με το σκεπτικό ότι είναι το μόνο που έχει τη κατάψυξη κάτω (ΙΜΟ η διάταξη κατάψυξη πάνω - ψυγείο κάτω είναι αντιεργονομική) και έχει τη μεγαλύτερη χωρητικότητα κατάψυξης με αισθητή διαφορά. Το TCL ειδικά έχει απαράδεκτα μικρή κατάψυξη ενώ του Samsung είναι όσο έχουν τα 60άρια της ίδιας εταιρίας για να καταλάβεις. Στη ψύξη υπάρχουν διαφορές σε λίτρα, αλλά ποσοστιαία είναι λιγότερο σημαντικές. Από θόρυβο δεν θα δεις αισθητές διαφορές, ενώ στη κατανάλωση το Hisense καίει 40-50 kWh/χρόνο παραπάνω, αλλά αυτό σταθμίζεται εν μέρει από τη μεγαλύτερη χωρητικότητα. Από εγγύηση, τα 5 χρόνια της TCL (αν όντως ισχύει αυτό) είναι θετικό, διαφορετικά είναι λίγο άγνωστη ποσότητα ως μάρκα. Τα Hisense είναι μεν επίσης κινέζικα, αλλά πιο αξιοπρεπή θα έλεγα. Τα Samsung σε αξιοπιστία είναι άψογα και σε πιο ανταγωνιστικές αγορές προσφέρουν 5/20 χρόνια εγγύηση, αλλά στην Ελλάδα IIRC είναι μόνο 2/10.
Άβαταρ μέλους
By glf
#778396 Υπάρχει και ενα Bosch made in Turkey στα 203 εκ ύψος που θα μπει τόσο οριακά που ίσως πρέπει να .. σκαψω τη σανίδα στο πάνω μέρος που είναι ο μεντεσες του για να μπει.
Αυτό είναι ωραίο και μεγάλο επίσης και ήδη το πήρε η πεθερά.