Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#646752 :inlove:

Να παψει να αναβοσβηνει ομως :rant:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#647064 Επανέρχομαι στη Roborock.
Σήμερα την έβαλα να σκουπίσει μια συγκεκριμένη ζώνη του σπιτιού και όταν ολοκλήρωσε πήγα να προσθέσω μια ζώνη ακόμη, χωρίς να επιστρέψει στη βάση της. Έτσι, πάτησα pause όταν επέστρεφε και επιχείρησα να βάλω μια άλλη ζώνη. Διαπίστωσα όμως ότι είχε χάσει το "χάρτη" του σπιτιού.
Καμιά ιδέα γιατί; Και τώρα να υποθέσω πρέπει να γίνει νέα χαρτογράφηση; Το ιστορικό σκουπίσματος το έχει κρατήσει πάντως, αν και από εκεί δεν μπορείς να την κάνεις να επαναλάβει το καθάρισμα μιας συγκεκριμένης ζώνης.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#647068 Ε; Για να καταλάβω, ζώνες-ζωνες σκουπίζει; :hmmm: Δεν το κάνει όλο το σπίτι; Ε, δεν χρειάζεται να δώσω 500 ευρώ γι αυτό, η μόνη διαφορά θα είναι αντί να λέει " βγες ρομποτική να σκουπίσεις" η 8777αινα :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: θα λέει "βγες ΆΧΡΗΣΤΕ να σκουπίσεις". :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#647070 Οι γυναίκες χάνουν την εξουσία στο σπίτι πλέον...
Για πραγματική καθαριότητα μόνο άντρες...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#647079
Scotch έγραψε:Επανέρχομαι στη Roborock.
Σήμερα την έβαλα να σκουπίσει μια συγκεκριμένη ζώνη του σπιτιού και όταν ολοκλήρωσε πήγα να προσθέσω μια ζώνη ακόμη, χωρίς να επιστρέψει στη βάση της. Έτσι, πάτησα pause όταν επέστρεφε και επιχείρησα να βάλω μια άλλη ζώνη. Διαπίστωσα όμως ότι είχε χάσει το "χάρτη" του σπιτιού.
Καμιά ιδέα γιατί; Και τώρα να υποθέσω πρέπει να γίνει νέα χαρτογράφηση; Το ιστορικό σκουπίσματος το έχει κρατήσει πάντως, αν και από εκεί δεν μπορείς να την κάνεις να επαναλάβει το καθάρισμα μιας συγκεκριμένης ζώνης.

Περίεργο αυτό που συνέβη. Δοκίμασες να κάνεις μια επανεκκίνηση στην εφαρμογή; Συνεχίζει να μην βλέπει τον χάρτη;
Αν τον χάσει ή τον σβήσεις, αναγκαστικά πρέπει να το ξαναφτιάξει μόνη της. Και τον χρειάζεται για να τοποθετήσει τον εαυτό της στο χώρο.
Άπαξ και φτιάξει τον χάρτη, τότε όταν την βάζεις να κάνει μια περιοχή, εντοπίζει πρώτα σε ποιο σημείο του χάρτη είναι και μετά ξεκινάει.
Αυτό που δοκίμασες, δεν το έχω κάνει ποτέ, έχω βάλει φυσικά παραπάνω από μία περιοχή και κάποιες εξ αυτών αλληλοκαλυπτόμενες, δεν είχε ποτέ κάποιο θέμα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#647085 Και επανεκκίνηση και clear cache έκανα. Μήπως οφείλεται σ' αυτό που διαβάζω στα FAQs για το spot cleaning;
Επίσης, τώρα στην αρχική οθόνη βγάζει το παρακάτω μήνυμα για το δίκτυο.
Τις τελευταίες μέρες παίζω λίγο και με τα κανάλια του WiFi, από το router, μήπως σταματήσουν οι αποσυνδέσεις που έχω συχνά. Μήπως φταίει αυτό;ΕικόναΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#647919 Scotch, κι εμενα καθε φορα που ξεκιναει κανει καινουριο χαρτη. Τωρα βρηκα μια ρυθμιση στα settings, "map save mode". Μολις το ενεργοποιησα, για δοκιμασε το κι εσυ
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#647920 Το έχω δει, απλά με αποθάρρυνε το "beta". Στο επόμενο σκούπισμα είχα σκοπό να το δοκιμάσω. Thnx!

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#647940 Ενεργοποιήστε άφοβα το map save mode. Έτσι θα σας δώσει και την δυνατότητα όχι μόνον να αποθηκεύετε το χάρτη, αλλά και να καθαρίζετε μια περιοχή μόνον.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#648123 Ωραία. Σήμερα λογικά θα κάνω δοκιμή.

Κάτι άλλο. Αναλώσιμα από πού ψωνίζουμε; Banggood;

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#648126 Με αυτές τις σκούπες τι γίνεται αν κουνήσουμε μια πολυθρόνα στο σαλόνι ή μια καρέκλα στην τραπεζαρία ή την κρεβατοκάμαρα;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#648129 Απλώς την παρακάμπτει. Τώρα τι γίνεται με τον χάρτη, δεν ξέρω. Θα το μάθω στην πορεία (γιατί είμαστε σε φάση ανακατατάξεων).

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#649130
Scotch έγραψε:Κάτι άλλο. Αναλώσιμα από πού ψωνίζουμε; Banggood;

up :ninja:

Τις προάλλες η σκούπα είχε μουλαρώσει. Δεν πήγαινε με καμία δύναμη να καθαρίσει συγκεκριμένο δωμάτιο. "Ή όλα ή τίποτα" φάση. Έβγαινε από τη βάση, πήγαινε 10cm πιο πέρα, το σκεφτόταν και ξαναγύρναγε στη βάση με μήνυμα "unable to reach room" ή κάτι τέτοιο. Χωρίς ωστόσο να κουνιέται από τη θέση της. Την ίδια μέρα ζήτησε η εφαρμογή να κάνω login ξανά, σαν να είχε κάνει reset. Το έπαθε κανένας άλλος; Τελικά έκανε όλο το σπίτι, για να μάθει :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#649133
mirage έγραψε:Have you tried turning it off and on again?

No, i haven't tried that. Αυτή είναι η λύση σε τέτοιες περιπτώσεις; Θέλουν και οι σκούπες reboot;

Πάντως το πρόβλημα μου έκανε περισσότερο για θέμα με τον server της xiaomi παρά με τη σκούπα. Επιπλέον, την ίδια μέρα, δεν άναψαν την προγραμματισμένη ώρα οι λάμπες της Yeelight (δεν άναψαν καθόλου), που δεν είχε ξανασυμβεί. Γι αυτό ρωτάω αν είχε κανένας άλλος θέμα.