Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#487862
224v έγραψε:εχουμε ιδεα τι ειναι αυτες οι σκουπες Kirby??


Αβολη λογω βαρους καθοτι σιδερενια για σπιτι με πολλές σκάλες.
Θορυβώδης σε σχεση με τις συνηθισμένες.
εχει μια ιδιαιτερωτητα, το ρουφηγμα γινεται ΠΡΙΝ τη σακουλα οποτε αν ρουφηξετε κατι σκληρό χτυπαει τον ανεμιστήρα. ( οταν το δεις θα καταλαβεις τι εννοω) δε παθαινει κατι απλά το λεω... Αυτο βοηθαει στο να μη χανει δυναμη οσο γεμιζει η σακουλα.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ καθαρισμα χαλιών σε βαθος - ειδικά αν εχετε ζωα
πλενει με αφρο χαλια μοκετες ( για μαζεμα σεζον) μονο απο αυτο εχω βγαλει την αγορά της γιατι δεν τα δινουμε εξω πλεον.
πολλά εξαρτήματα για διαφορες χρήσεις
εχω πλυνει ακομα και τους τοιχους του σπιτιου ψεκαζοντας τους αφρό ( εχει ειδικο πιστολι αφροποιητη) οπως ετρεχε ο αφρος απο πανω προς τα κατω εφευγε και η βρωμα χωρις τριψιμο. Ενα περασμα με ενα βετεξ μετά και τελος. Και αναφερομαι σε τσικνα κουζίνας.

ΜΗΝ σας καθαρισει το στρωμα στην επιδηξη θα φρικαρετε :)

Ναι ειναι πανακριβη. Χαιρομαι που την αγορασα οταν "λεφτα υπηρχαν"

Α! Αν σας ερθουν για επιδηξη ( που μονο ετσι πωληται απο οσο ξερω) κανονιστε να εχετε χρονο... κραταει ΠΟΛΥ ωρα....
επεισεις πουλανε και αυτες με τις οποιες κανουν επιδηξη οποτε
α. μπορειτε να πετυχετε λιγο καλυτερη τιμη ( η εγγυηση ισχυει κανονικά)
β. προσοχη αν επιλεξετε καινουργια, οτι το "κουτι" ( που ειναι κασόνι!!) ειναι σφραγισμενο κανονικά.

ΜΗΝ παρασυρθητε και αγοράσετε αχρηστα ( κατ' εμε τουλαχιστον) εξτρα εξαρτηματα τυπου τριβειο κ.λ.π.
Τελευταία επεξεργασία από fokion και 23 Φεβ 2018, 09:55, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By fokion
#487865 Ειχα παρει μαζι 6 σακουλες οπου την τελευταια τη χρησιμοποιω τωρα - καλα που μου το θυμισες να παρω τον Γιωργο ( ο πωλητής) ενα τηλεφωνο να μου φερει
ΔΕΝ τη χρησιμοποιώ να καθαριζω το χωρο με πλακακι που ειμαστε συνηθως με τα 3 σκυλιά για να μη γεμιζει τσαμπα ( αμα εχεις γκολντεν ή αλλο αντίστοιχο που μαδαει καταλαβαίνεις τι εννοώ..)

ΔΕΝ ειναι φτυνες οι γνήσιες... ιμιτατιον δεν εχω δοκιμασει
Επισεις αν και "παιζει" και με σουαζ, τα δικά τους υγρα ειναι καλυτερα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#487924
babakos έγραψε:
224v έγραψε:
Scotch έγραψε:Τα toyotomi πού τα κατατάσσουμε;

λενε οτι ειναι made in japan!!!! ισχυει??

Μόνο η κορυφαία της σειρά. Αλλά γενικά είναι απλώς καλά μηχανήματα χωρίς κάτι το ιδαίτερο.
Με (σχετικά) λίγα χρήματα παραπάνω βρισκεις Toshiba ή Hitachi (αμφότερα εξαιρετικά)


Ευχαριστώ!

Τώρα ο πατήρ έχει αρχίσει και κοιτάζει άλλα, πιο οικονομικά. Από το Mitsubishi πήγαμε εδώ --> https://www.skroutz.gr/s/7704696/Cooper ... 8FTX5.html
Φθηνή σειρά της Panasonic; Κατεβαίνουμε σχεδόν στα μισά λεφτά (528 €) ... αξίζει; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#487925 @Scotch
Εχω Α/C Panasonic, απο το 1998. Μηδέν συντήρηση (πλήν φίλτρων που τα καθαρίζω μόνος μου), μάλιστα ξηλώθηκε με την ανακαίνιση και "μετακόμισε' σε άλλο σπίτι, όπου επανα-εγκαταστάθηκε κατευθείαν χωρίς πρόβλημα (πέραν +φρέον, λόγω ξηλώματος) δουλεύει απρόσκοπτα και αθόρυβα, ίσως και καλύτερα απο άλλα (πχ ΤΟΥΟΤΟΜΙ ) που τοποθετήθηκαν καινούρια πρό 5ετίας.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#487930 Το συγκεκριμένο Cooper & Hunter βέβαια λέει by Panasonic... :hmmm:
Ελπίζω να έχουν κάποια επαφή με τα Panasonic, για τα οποία κι εγώ έχω τις καλύτερες των εντυπώσεων (σε οποιαδήποτε συσκευή έχει περάσει από τα χέρια μου).
Από εγγύηση: 10 έτη εγγύηση στο συμπιεστή και 5 έτη εγγύηση στα υπόλοιπα μέρη από την επίσημη ελληνική αντιπροσωπεία.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#487939
Scotch έγραψε: ....Panasonic, για τα οποία κι εγώ έχω τις καλύτερες των εντυπώσεων (σε οποιαδήποτε συσκευή έχει περάσει από τα χέρια μου).

+ 1 (πρόλαβα και εποχές που ήταν National - Panasonic) :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#487941
Scotch έγραψε:Το συγκεκριμένο Cooper & Hunter βέβαια λέει by Panasonic... :hmmm:
Ελπίζω να έχουν κάποια επαφή με τα Panasonic, για τα οποία κι εγώ έχω τις καλύτερες των εντυπώσεων (σε οποιαδήποτε συσκευή έχει περάσει από τα χέρια μου).
Από εγγύηση: 10 έτη εγγύηση στο συμπιεστή και 5 έτη εγγύηση στα υπόλοιπα μέρη από την επίσημη ελληνική αντιπροσωπεία.

Πού το λέει; Εγώ αν και το έψαξα, δεν βρήκα κάποια σχέση ή σύνδεση της εταιρείας με την Panasonic. Η αντιπροσωπεία πάντως είναι γνωστή και νομίζω καλή.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#487949 Εδώ το είδα (όχι ό,τι πιο έγκυρο, σίγουρα, αλλά έτσι πετάνε ό,τι τους κατέβει;)

Εδώ λένε άλλα βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#487955 Θα στοιχημάτιζα πως είναι κινέζικο και δεν έχει σχέση με την Panasonic επίσης. Άντε ίσως κάποιο μοντέλο να έχει συμπιεστή Panasonic. Όπως και πολλά άλλα δηλαδή, δεν είναι κάτι καινούριο.
Όταν αγοράζεις σε αυτή την χαμηλή κατηγορία τιμών και προϊόντα φασόν, το βασικό είναι να έχεις την καλύτερη δυνατή εγγύηση και υποστήριξη.
Αν στα προσφέρει αυτά το παραπάνω, go for it. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#487974 Εγώ δεν ξέρω πόσοι από αυτούς που προσφέρουν πολυετή εγγύηση, θα είναι σε θέση να την υποστηρίξουν όταν έρθει η ώρα (και δεν θα έχουν πέσει οι σχετικές "πιστολιές" ή δε θα κάνουν τον Κινέζο).
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#487984 Ρε παίδες, πολύ την ψάχνετε.
Έτσι έκανα κι εγώ, όταν αγόρασα τη Merc. Ήθελα και την πήρα στη Στουτγκάρδη, για να είμαι σίγουρος ότι δεν την "πείραξε" κανένας, παρά μόνο το εργοστάσιο και τελικά μου βγήκε μάπα, με περισσότερα κουσούρια απ΄οτι αν την έπαιρνα στον Λαινόπουλο και την ΕΚΚΑ.
"Τύχη" προφανώς, αλλά ... παίζει ρόλο κι αυτή." :oops:

Πάρτε λοιπόν κάτι σαφώς επώνυμο αλλά σχετικά οικονομικό και, .... καθίστε ήσυχα! :lol: