Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#480492 Υπάρχει και ο περιορισμός του 500ρικου για μετρητοίς. Εκτός κι αν σπάνε σε <500ρικού οι αποδείξεις.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#480495 Καλά πληρώνω και εφάπαξ με την πιστωτική/χρεωστική. Ισχύει κι έτσι κάποιος περιορισμός?
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#480496 Εκεί (τραπεζικά μέσα) είσαι οκ. Στο μετρητό θα έχεις πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#480498
Scotch έγραψε:Υπάρχει και ο περιορισμός του 500ρικου για μετρητοίς. Εκτός κι αν σπάνε σε <500ρικού οι αποδείξεις.


Υποθέτω ότι εννοεί εξόφληση με χρεωστική κάρτα, αντί για πιστωτική. Δε νομίζω να σκάσει στο κατάστημα με μασούρια χαρτονομίσματα σαν τον Ταμτάκο. :hmmm: Γενικώς, το cash is king έχει παρεξηγηθεί λίγο, για μια μεγάλη επιχείρηση η πληρωμή με χρεωστική είναι πιο βολική και φτηνότερη από ότι με μετρητά.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#480499
Zorz έγραψε:
Scotch έγραψε:Υπάρχει και ο περιορισμός του 500ρικου για μετρητοίς. Εκτός κι αν σπάνε σε <500ρικού οι αποδείξεις.

Υποθέτω ότι εννοεί εξόφληση με χρεωστική κάρτα, αντί για πιστωτική. Δε νομίζω να σκάσει στο κατάστημα με μασούρια χαρτονομίσματα σαν τον Ταμτάκο. :hmmm: Γενικώς, το cash is king έχει παρεξηγηθεί λίγο, για μια μεγάλη επιχείρηση η πληρωμή με χρεωστική είναι πιο βολική και φτηνότερη από ότι με μετρητά.

Επειδή δεν ξέρω τι εννοεί, οφείλω να το διευκρινίσω :lol: Για παράδειγμα, ο αγοραστής της clk (που πούλησα πρόπερσι) ήθελε να με εξοφλήσει με μετρητά (18.000 cash) :lipsealed: :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#480500
Scotch έγραψε:... ο αγοραστής της clk (που πούλησα πρόπερσι) ήθελε να με εξοφλήσει με μετρητά (18.000 cash) :lipsealed: :s_dunno

Ας είναι καλά τα "στρώματα" και η φοροδιαφυγή! ΄ :metalo:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#480502 Μακάρι να υπήρχε μετρητό εκτός τραπεζικού συστήματος. :(
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#480509
dimitrisB έγραψε:
Scotch έγραψε:... ο αγοραστής της clk (που πούλησα πρόπερσι) ήθελε να με εξοφλήσει με μετρητά (18.000 cash) :lipsealed: :s_dunno

Ας είναι καλά τα "στρώματα" και η φοροδιαφυγή! ΄ :metalo:

Ακριβώς :s_yes
Εγώ πάντως μια φορά τον έστειλα τράπεζα σηκωτό :shifty:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#480582
g8777 έγραψε:http://www.ilektroxoros.gr/crown-cdci-09fo38-klimatistiko-inverter.html

:iconcool:


Εγγυηση. Φτιαχνονται φασον στο εργοστασιο της Μιτσουμπισι στην Ιαπωνια, παραλληλη γραμμη παραγωγης με τα Heavy Industries. Σαν τις κοτομπουκιες του Λιντλ (rebadged KFC).
Δεν τα ήξερα αλλά λες καλά λόγια, το καταγράφω. Έχουν αντιπροσωπεία δική τους; Με ανταλλακτικά κλπ;
Βλέπω και άλλες οικονομικές μάρκες, μερικές τις ξέρω αλλά δεν ξέρω τι ρόλο βαράνε στον κλιματισμό ή στα φτηνά ενώ άλλες αναρωτιέμαι αν τις ξέρει και η μάνα τους.
Έχω ξανακούσει τις παρακάτω και θα δεχόμουνα να αγοράσω
Gree, Caρrier, Inventor, Toyotomi, Haier, Daewoo, Sharp, Midea, Daikin, Kerosun, Pitsos, Juro pro, samsung,
Δεν έχω ξανακούσει τις παρακάτω και θεωρώ απίθανο να με πείσετε.
aux, vivax, tcl, nakassi
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#480585 Βάλε ένα inventor που έχει 10 χρόνια εγγύηση να ησυχάσεις, τι το ψάχνεις αφού είναι για ενοίκιο.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#480586 @ sknipper : Εχεις απαντήσει μόνος σου και η γνώμη μας περισσεύει, αφού τα περιθώρια επιλογής (σου) είναι ΣΤΕΝΟΤΑΤΑ!
Και εξηγώ :
1/
sknipper έγραψε:Σε κλιματιστικό ενός υπνοδωματίου (9000BTU) ...... διαμέρισμα που θα νοικιαστεί, ......

2/
sknipper έγραψε:Έχω ξανακούσει τις παρακάτω και θα δεχόμουνα να αγοράσω
Gree, Carrier, Inventor, Toyotomi, Haier, Daewoo, Sharp, samsung,

1+1 κάνουν 2. :rtfm:
Στα 350€ είσαι έτοιμος, ακόμα και με wifi λειτουργία , ίσως και με τοποθέτηση.
Άντε , καλορίζικο! :s_wink

ΥΓ: Ειλικρινά, δεν θα ήθελα να μου έρθεις σαν πελάτης, αν ημουν έμπορος-πωλητής. :innocent:
Αδερφέ μου, είσαι ...... "ψυχοβγάλτης"! :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#480599
dimitrisB έγραψε:...ΥΓ: Ειλικρινά, δεν θα ήθελα να μου έρθεις σαν πελάτης, αν ημουν έμπορος-πωλητής. :innocent:
Αδερφέ μου, είσαι ...... "ψυχοβγάλτης"! :lol:
Ναι είναι εύκολο να με πεις ψυχοβγάλτη, τσεκάρω πολλά κουτάκια. :lol:
Αλλά αν ο έμπορος-πωλητής ξέρει αυτά που πουλάει και δεν πάει να με κοροϊδέψει δεν θα έχει πρόβλημα. Αν όμως είναι ημιμαθής, όπως δυστυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις, και νιώσω ότι δεν κατέχει και λέει αρλούμπες δεν είμαι εγώ ψυχοβγάλτης αλλά αυτός ανίκανος. :iconcool:
Τι σόι πωλητής είναι όταν εγώ ξέρω περισσότερα για το προϊόν του από αυτόν και τον ρωτάω μια διευκρίνηση και παπαγαλίζει άσχετες βλακείες.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#480600 Είμαι σίγουρος ότι είσαι τόσο άτυχος που το το 99% των πωλητών που πέφτεις είναι άσχετοι.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#481089
g8777 έγραψε:Είμαι σίγουρος ότι είσαι τόσο άτυχος που το το 99% των πωλητών που πέφτεις είναι άσχετοι.
:lol: Έτσι είναι, είμαι πεισμένος ότι πωλητής που να μπορεί με σωστά επιχειρήματα να πουλήσει το προϊόν του καθοδηγώντας σωστά τον κάθε υποψήφιο αγοραστή και να το συγκρίνει ειλικρινά με τα ανταγωνιστικά είναι εξαιρετικά σπάνιο είδος προς εξαφάνιση. Και επειδή θεωρώ ότι οι ατυχείς προσπάθειές τους να με παραπλανήσουν, με προσβάλλουν, χαίρομαι για την ύπαρξη διαδικτυακών καταστημάτων.

Τελικά κλιματιστικό παραγγείλαμε ένα Daewoo για 309 + τοποθέτηση 69 από e-shop. Κι ό,τι γίνει έγινε. Θα περαστούν και κανούργια καλώδια για τα κλιματιστικά γιατί ήταν οριακά πριν για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#482139 σε ηλεκτρικο σιδερο κατι επιασε η επιφανεια σιδερωματος και δεν γλυστραει. με τι το καθαριζουμε??. Δοκιμασαμε ο,τι ειχαμε στο σπιτι.....