Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#528641
PeterPan έγραψε:Έπεσε ένα γυάλινο μπωλ πάνω στις κεραμικές εστίες κ τις έσπασε... το μπωλ ανέπαφο. πετάχτηκα αμέσως στο ικέα κ πήρα ακριβώς τις ίδιες 7 χρόνια μετά! 99€.

Τις πέρασα κιόλας το ίδιο απόγευμα. Πιο πολύ με δυσκόλεψε να βγάλω ένα ικέα συρτάρι από το να αλλάξω τις εστίες!


< >


εννοεις οτι εβγαλες ολο το συστημα με τις εστιες η αλλαζει μονο το τζαμι απο πανω??
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#528644 Μάλλον όλο, δε νομίζω να αλλάζει μόνο το τζάμι παρά μόνο από τον κατασκευαστή και νομίζω θα ναι ασύμφορο
Άβαταρ μέλους
By nEK
#528689
224v έγραψε:διαβαστε το μανουαλ, τα λεει ολα αυτα για τις ρυθμισεις και εχει και χαρτακι που κανεις τεστ το νερο για την σκληροτητα...και ρυθμιζεις αναλογα, προσφατα εβαλα ενα "Πιτσος" στο εξοχικο και φρεσκαρισα τις γνωσεις για αυτα τα θεματα,,,
Αλλο λεκεδες και αλλο σκουριες... Το λαμπριντικο για τους λεκεδες... για τις σκουριες το ιδιο το μαχαιρι θα φταιει..


Πραγματ
Pitsos το αναγνωσμα
Εικόνα

Εικόνα



Οι ταμπλετες ομως αναφερουν προστασια απο αλατα, οποτε?
ΥΣ.
Νομιζω πως το Π.Π. Ειναι η πιο εξυπνη και περιπλοκη λευκη συσκευη του νοικοκυριου.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#528748
224v έγραψε:
PeterPan έγραψε:Έπεσε ένα γυάλινο μπωλ πάνω στις κεραμικές εστίες κ τις έσπασε... το μπωλ ανέπαφο. πετάχτηκα αμέσως στο ικέα κ πήρα ακριβώς τις ίδιες 7 χρόνια μετά! 99€.

Τις πέρασα κιόλας το ίδιο απόγευμα. Πιο πολύ με δυσκόλεψε να βγάλω ένα ικέα συρτάρι από το να αλλάξω τις εστίες!


< >


εννοεις οτι εβγαλες ολο το συστημα με τις εστιες η αλλαζει μονο το τζαμι απο πανω??

όλο το σύστημα μαζί. μάλιστα οι δικές μου εστίες όπως αποδείχθηκε (είχαν περαστεί από μάστορα όταν αγοράστηκε η κουζίνα) απλώς κάθονται πάνω στον πάγκο, δε βιδώνονται από κάτω.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#528801
PeterPan έγραψε:όλο το σύστημα μαζί. μάλιστα οι δικές μου εστίες όπως αποδείχθηκε (είχαν περαστεί από μάστορα όταν αγοράστηκε η κουζίνα) απλώς κάθονται πάνω στον πάγκο, δε βιδώνονται από κάτω.
Μου φαίνεται περίεργο, ρίξε μια ματιά στις οδηγίες τοποθέτησης πρέπει να υπάρχει κάποιος τρόπος κλειδώματος αν οχι βίδες έστω κάποια κλιπς.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#528824
PeterPan έγραψε:
224v έγραψε:
PeterPan έγραψε:Έπεσε ένα γυάλινο μπωλ πάνω στις κεραμικές εστίες κ τις έσπασε... το μπωλ ανέπαφο. πετάχτηκα αμέσως στο ικέα κ πήρα ακριβώς τις ίδιες 7 χρόνια μετά! 99€.

Τις πέρασα κιόλας το ίδιο απόγευμα. Πιο πολύ με δυσκόλεψε να βγάλω ένα ικέα συρτάρι από το να αλλάξω τις εστίες!


< >


εννοεις οτι εβγαλες ολο το συστημα με τις εστιες η αλλαζει μονο το τζαμι απο πανω??

όλο το σύστημα μαζί. μάλιστα οι δικές μου εστίες όπως αποδείχθηκε (είχαν περαστεί από μάστορα όταν αγοράστηκε η κουζίνα) απλώς κάθονται πάνω στον πάγκο, δε βιδώνονται από κάτω.


Μα δεν ειναι απαραιτητο να βιδωθουν. Κλιπς εχουν για να μπουν σφινωτα. Αλλα και ακομη να μην τα βαλεις, εχει μια φλαντζου,α γυρω γυρω που παταει και δεν κουνιεται η εστια.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#528825
nEK έγραψε:
PeterPan έγραψε:
224v έγραψε:
PeterPan έγραψε:Έπεσε ένα γυάλινο μπωλ πάνω στις κεραμικές εστίες κ τις έσπασε... το μπωλ ανέπαφο. πετάχτηκα αμέσως στο ικέα κ πήρα ακριβώς τις ίδιες 7 χρόνια μετά! 99€.

Τις πέρασα κιόλας το ίδιο απόγευμα. Πιο πολύ με δυσκόλεψε να βγάλω ένα ικέα συρτάρι από το να αλλάξω τις εστίες!


< >


εννοεις οτι εβγαλες ολο το συστημα με τις εστιες η αλλαζει μονο το τζαμι απο πανω??

όλο το σύστημα μαζί. μάλιστα οι δικές μου εστίες όπως αποδείχθηκε (είχαν περαστεί από μάστορα όταν αγοράστηκε η κουζίνα) απλώς κάθονται πάνω στον πάγκο, δε βιδώνονται από κάτω.


Μα δεν ειναι απαραιτητο να βιδωθουν. Κλιπς εχουν για να μπουν σφινωτα. Αλλα και ακομη να μην τα βαλεις, εχει μια φλαντζου,α γυρω γυρω που παταει και δεν κουνιεται η εστια.

Έτσι, έχει ένα λάστιχο περιμετρικά που κολλάει κ εκ πείρας δεν μετακινείται. Μετά από τόσα χρόνια στη θέση τους έμειναν. Είδα κ τις οδηγίες, δε λέει πουθενά τίποτα. Οι πιο φθηνές κεραμικές του ικέα είναι, 99€ με 3 εστίες.


< >
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#533327
Γιώργης έγραψε:Το πήρα απόφαση για αγορά πλυντηρίου/στεγνωτηρίου...

Για την ιστορία, αγοράστηκε στα 500 ευρώ το LG F4J6TM0W. Προς το παρόν το έχω δουλέψει μόνο σαν πλυντήριο, πρώτη εντύπωση το πόσο αθόρυβο είναι σε σχέση με το προ 5ετίας Indesit.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#534710 Πήρα αυτό το στεγνωτήριο, και δυστυχώς δεν είχε μαζί σωλήνα για σύνδεση με την αποχέτευση. Στο manual αναφέρει τον κωδικό WTZ1110, ο οποίος δεν βρίσκεται στα ελληνικά ιντερνετς online .

Το βρήκα στο Amazon.de (link) αλλά 15+μεταφορικά μου φαίνονται πολλά... Παίζει κάτι σε OEM λίγο πιο οικονομικά; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#534714 Και στο ebay που βλέπω, οι τιμές είναι παραπλήσιες:
https://www.ebay.co.uk/itm/BOSCH-NEFF-S ... m1982#shId

Αν θες φτηνότερο, μέτρα τη διάμετρο του ρουξουνιού και αγόρασε με το μέτρο ένα λάστιχο που να χωράει. Απλό νερό θα τρέχει από εκεί μέσα, και ούτε καν υπό μεγάλη πίεση. Το ΟΕΜ σωληνάκι δεν έχει κάτι ιδιαίτερο.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#534724
Zorz έγραψε:, μέτρα τη διάμετρο του ρουξουνιού και αγόρασε με το μέτρο ένα λάστιχο που να χωράει. Απλό νερό θα τρέχει από εκεί μέσα, και ούτε καν υπό μεγάλη πίεση. Το ΟΕΜ σωληνάκι δεν έχει κάτι ιδιαίτερο.

αυτό ακριβως έκανα κι εγω στο Miele. Δεν ειχε καποιο προβλημα. Ολη η προσοχή είναι ο αντάπτορας που κουμπώνει το λάστιχο στο στεγνωτηριο

Να ρωτήσω κατι για εστία επαγωγικη (1 μάτι)
Θελω να παρω για την κορη (φοιτητικό σπίτι). Απ'οτι κατάλαβα ειτε βαλεις μικρο ειτε μεγαλο σκεύος η εστία το "διαβάζει' και ανάβει αναλόγως;
Πρεπει να προσέξω κάποιο χαρακτηριστικό κατά την αγορά;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#534740 Εγώ πάλι θέλω ν΄αλλάξω το κάτω φίλτρο στο Whirlpool στεγνωτήριο και δεν βρίσκω κάτι εδώ, μάλλον θα πρέπει να το παραγγείλω απ'έξω
Να τέτοιο είναι

Εικόνα

Τον τελευταίο καιρό δεν στεγνώνει καλά :hmmm: Θέλει και 2η φορά να μπουν
Άβαταρ μέλους
By 224v
#534744 μονο αυτό το φιλτρο εχει?? αυτά τα στεγνωτήρια εχουν και ένα τμημα παραλληλεπιπεδο μεταλλικο που κανουν την υγροποιηση κατω χαμηλα συνηθως Αυτό επισης βουλωνει από χνουδια. το βγαζεις και το ξεπλενεις. Γενικα θελει παρακολουθηση και συχνο καθαρισμα από χνουδια από το νερο που μαζευει (εάν είναι συμπυκνωσης) και από αυτό το τελευταιο που ανεφερα...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#534761 2 φίλτρα έχει, εντός κάδου και το κάτω. Αυτό που έβαλα και θέλω ν'αλλάξω είναι το κάτω. Θα το κοιτάξω και για χνούδια.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#534764 Πήρα 2 ίδια φίλτρα για το στεγνωτηριο whirlpool από ebay, γερμανικό κατάστημα με ανταλλακτικά λευκών συσκευών. Βγήκαν 18 ευρώ αν θυμάμαι καλά και πλέον η σύζυγος έχει 3 να τα αλλάζει εναλλάξ.
Τα καθαρίζει με το σκούπακι από τα χνουδια αρχικά και όταν φτάσει στο απροχώρητο τα πλένει.

edit: Βρήκα το link https://www.ebay.com/itm/Foam-Filter-Dr ... 2f198709ac


< >