Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#534966
stavrosg έγραψε:Πήρα αυτό το στεγνωτήριο, και δυστυχώς δεν είχε μαζί σωλήνα για σύνδεση με την αποχέτευση. Στο manual αναφέρει τον κωδικό WTZ1110, ο οποίος δεν βρίσκεται στα ελληνικά ιντερνετς online .

Το βρήκα στο Amazon.de (link) αλλά 15+μεταφορικά μου φαίνονται πολλά... Παίζει κάτι σε OEM λίγο πιο οικονομικά; :hmmm:


Update:

Εικόνα
Εικόνα

Υποψιάζομαι ότι αυτό εδώ είναι το σωστό ανταλλακτικό που ταιριάζει στο μοντέλο σου, οπότε ψάξε και γι αυτό τον κωδικό μπας και το βρεις φτηνότερα.

224v έγραψε:παραλληλεπιπεδο μεταλλικο που κανουν την υγροποιηση κατω χαμηλα συνηθως Αυτό επισης βουλωνει από χνουδια. το βγαζεις και το ξεπλενεις. Γενικα θελει παρακολουθηση και συχνο καθαρισμα από χνουδια από το νερο που μαζευει (εάν είναι συμπυκνωσης) και από αυτό το τελευταιο που ανεφερα...

Αυτό που περιγράφεις είναι ο συμπυκνωτής, και στα στεγνωτήρια με αντλία θερμότητας δεν αφαιρείται. Αυτά έχουν συνήθως είτε 2ο φίλτρο-σφουγγάρι (σαν αυτό που δείχνει ο Dimitris_P και ο dimik, είτε διπλό κύριο φίλτρο που ανοίγει σαν βιβλίο. Μερικά BSH έχουν αυτοκαθαριζόμενο συμπυκνωτή.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#535030 Εχει αυτον τον συμπυκνωτη.. και δεν γνωρίζω αν έχει αντλία θερμότητας.Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#535065
mirage έγραψε:Του πότε είναι;

δεν θυμαται η συντροφος αλλα σιγουρα πανω απο 15... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#535071 Αυτό εδώ 100% είναι συμβατικό. Αν ήταν με αντλία θερμότητας τότε ο συμπυκνωτής θα είχε σερπαντίνα για το ψυκτικό

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#535322
dimik έγραψε:Πήρα 2 ίδια φίλτρα για το στεγνωτηριο whirlpool από ebay, γερμανικό κατάστημα με ανταλλακτικά λευκών συσκευών. Βγήκαν 18 ευρώ αν θυμάμαι καλά και πλέον η σύζυγος έχει 3 να τα αλλάζει εναλλάξ.
Τα καθαρίζει με το σκούπακι από τα χνουδια αρχικά και όταν φτάσει στο απροχώρητο τα πλένει.

edit: Βρήκα το link https://www.ebay.com/itm/Foam-Filter-Dr ... 2f198709ac


< >


Ωραία
αν πάρω άλλο φίλτρο χωρίς σφουγγάρι θα κάνει; δείχνει να ταιριάζει
https://www.amazon.co.uk/Tumble-Dryer-F ... yer+filter

Έβγαλα σήμερα το πάνω φίλτρο που είναι στον κάδο και από κάτω έχει μαζέψει χνούδι. Έβγαλα μπόλικο, αλλά είναι και κάποιο σημείο δύσκολα προσβάσιμο αφού έχει κάτι πλαστικά από πάνω, και δεν βγαίνει, και ούτε το manual αναφέρει κάτι για καθαρισμό του.

Α μήπως μπορείς να μου πεις στο κάτω φίλτρο από ποιά μεριά κοιτάει η πλάτη του αφρώδους (με τη στρώση) και από ποιά το αφρώδες; Γιατί παίζει να το έχω βάλει και ανάποδα από τις τόσες φορές που το έχω βάλει-βγάλει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#535366 Στο δικό μας στεγνωτηριο έχει πορτάκι κάτω αριστερά που το ανοίγεις κι έχει λαβή την οποία τραβάς και βγαίνει πλαστικό συρταρωτα το οποίο πάνω έχει το φίλτρο, η αφρώδης πλευρά είναι πλάτη στο πλαστικό και η μεριά που είναι σαν σκρατς κοιτάζει προς τα μέσα.

Πάνω σε αυτό που έστειλες μπαίνει το αφρώδες φίλτρο, δεν είναι φίλτρο από μόνο του.

Αυτό που έβγαλες κουμπώνει πάνω στο άνοιγμα της πόρτας και έχει σχήμα V? Τότε ανοίγει στα 2 και το καθαρίζεις-πλένεις από μέσα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#535475 Ναι κι εμένα έτσι είναι. Ευχαριστώ για τις οδηγίες αλλά ξέρω τι κάνει και πού μπαίνει το καθένα, αλλιώς αν δεν ήξερα θα το είχα πάρει στο χέρι 2 χρόνια τώρα :lol:
Απλώς δεν αναγράφεται κάπου στο μάνουαλ η σωστή θέση του αφρώδους φίλτρου και ίσως κάποια φορά το είχα βάλει ανάποδα από το βάλε-βγάλε για καθάρισμα

Κατά τ'άλλα παρήγγειλα 2 αφρώδη ανταλλακτικά από ebay. Πανάκριβα :thumbsdown:

dimik έγραψε:Πάνω σε αυτό που έστειλες μπαίνει το αφρώδες φίλτρο, δεν είναι φίλτρο από μόνο του.

Όχι, αυτό είναι φίλτρο. Υπάρχουν 2 διαφορετικά. Ένα σαν αυτό (σαν το δικό μας) που μπαίνει το αφρώδες, κι ένα με άλλου τύπου φίλτρο, που είναι με υλικό σαν το πάνω φίλτρο της πόρτας, σαν σίτα δηλαδή. Το ξέρω γιατί έχει μια φίλη με τέτοιο, ακριβώς το ίδιο, από τη μάνα του.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#535503 Τώρα το πρόσεξα ότι είναι με σιτα όλο το ανταλλακτικό.

Δεν νομίζω να αξίζει το κόστος και το φοβαμαι έτσι όπως το βλέπω, θα προτιμούσα να μείνω με τα κλασικά αφρώδη που έχουν το μισό κόστος.

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#536022 Να (ξανα)ρωτήσω για επαγωγική εστία.
Υπάρχουν κάποιες προδιαγραφες-προαπαιτούμενα που πρέπει να δω;

Θα γινεται περιστασιακή χρήση απο φοιτήτρια, πιο πολυ με ενδιαφέρει να ειναι ασφαλής.

Στα τεχνικα χαρακτηριστικα δεν μπορεσα να βρω κάποιες σημαντικες διαφορες στα μοντελα απο 25 έως και 60€

Εχει κανεις άποψη για τις συγκεκριμένες;

https://www.skroutz.gr/c/1699/epitrapez ... er_dir=asc
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#536027
bebes έγραψε:Να (ξανα)ρωτήσω για επαγωγική εστία.
Υπάρχουν κάποιες προδιαγραφες-προαπαιτούμενα που πρέπει να δω;

Θα γινεται περιστασιακή χρήση απο φοιτήτρια, πιο πολυ με ενδιαφέρει να ειναι ασφαλής.

Στα τεχνικα χαρακτηριστικα δεν μπορεσα να βρω κάποιες σημαντικες διαφορες στα μοντελα απο 25 έως και 60€

Εχει κανεις άποψη για τις συγκεκριμένες;

https://www.skroutz.gr/c/1699/epitrapez ... er_dir=asc


Από δική μου εμπειρία:
1. Η επί πλέον ασφάλεια όντως ισχύει... το γυαλί της εστίας ζεσταίνεται από το σκεύος που είναι πάνω του, όχι λόγω της λειτουργίας της εστίας και κλείνει μόνη της αν βγάλεις το σκεύος από πάνω
2. Οι περισσότερες έχουν ελάχιστη διάμετρο σκεύους 12-14cm οπότε μικρά μπρίκια αποκλείονται (δεν ανιχνεύει σκεύος και δεν ανάβει). Αν της αρέσει ο ελληνικός καφές πάρτε κι ένα ηλεκτρικό μπρίκι αν είναι :s_dunno
3. Αποφύγετε τα κουμπιά αφής, gimmicks είναι και πιο άβολα στη χρήση

Εγώ έχω ένα μάτι του lidl, το είχα πάρει 34€ όταν είχε βγει. Μακαρονάδες κι ομελέτες μια χαρά τις έκανε
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#536065
bebes έγραψε:Να (ξανα)ρωτήσω για επαγωγική εστία.
Υπάρχουν κάποιες προδιαγραφες-προαπαιτούμενα που πρέπει να δω;...
Βασικό προαπαιτούμενο είναι τα κατσαρολικά να είναι κατάλληλα για επαγωγικές εστίες, αλλιώς πάπαλα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#536080
sknipper έγραψε:
bebes έγραψε:Να (ξανα)ρωτήσω για επαγωγική εστία.
Υπάρχουν κάποιες προδιαγραφες-προαπαιτούμενα που πρέπει να δω;...
Βασικό προαπαιτούμενο είναι τα κατσαρολικά να είναι κατάλληλα για επαγωγικές εστίες, αλλιώς πάπαλα.

ενα τηγανι και δυο κατσαρόλες συμβατες θα της πάρω.
Το θεμα ειναι οτι δεν βλεπω στις εστιες που προανεφερα (στις περισσοτερες τουλαχιστον) τη μεγιστη διαμετρο.
Δεν θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον οσο το μεγαλο τηγανι και η κατσαρολα; (24 ή 26cm θα μετρησω να δω)
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#536513
Zorz έγραψε:
stavrosg έγραψε:Πήρα αυτό το στεγνωτήριο, και δυστυχώς δεν είχε μαζί σωλήνα για σύνδεση με την αποχέτευση. Στο manual αναφέρει τον κωδικό WTZ1110, ο οποίος δεν βρίσκεται στα ελληνικά ιντερνετς online .

Το βρήκα στο Amazon.de (link) αλλά 15+μεταφορικά μου φαίνονται πολλά... Παίζει κάτι σε OEM λίγο πιο οικονομικά; :hmmm:


Update:


Βρήκα το manual στο bosch-home.com (στο .gr δεν υπάρχει ούτε το αντικείμενο :ninja: ) και επιβεβαιώνει την αρχική υπόθεση ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, ένας απλός σωλήνας με παρελκόμενα κόστους το πολύ 2-3€ οπότε καλώς δεν έδωσα το 20ρικο :ninja:

Μέσα στο Σ/Κ θα το συνδέσω με τα πράγματα που έχω ήδη από το προηγούμενο στεγνωτήριο και τέλος.