Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#603245 -Δώσε ένα μπάτζετ και για τα 2, γιατί ο καθένας έχει άλλο ορισμό του vfm.
-Εστίες τι τύπου θες, Γκάζι, κεραμική ή επαγωγική;
-Ψυγείο ελεύθερο ή εντοιχιζόμενο; Αν εντοιχιζόμενο, την αναλογία στις πόρτες (50/50, 60/40 ή 70/30) και τύπο μεντεσέ. Αν ελεύθερο, τι διαστάσεις ή και χρώμα θες.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#603251 Badget για μια μεση συσκευη. Οτι μου ζητησεις θα τα δωσω Zorz :)

Στην πραγματικότητα δεν εχω ιδεα που κυμαίνονται σε τιμες οι νορμαλ επιλογες.

Πλυντηριο ρουχων ειχαμε παρει ενα lg που ειχες προτεινει παλιοτερα.

Θελω τις αντιστοιχες επιλογες σε κουζινα κ ψυγειο.

Ψυγειο ελευθερο. Προς αυτα των 2 μετρων προσανατολιζομαι. Στο χρωμα δεν θα τα χαλασουμε.

Με κεραμικες εστιες ειμαστε οκ νομιζω.



< >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#603259 Ψυγείο πλάτους 60 ή 70?
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#603273 Παίζουν διάφορα LG στα 500-600 ανάλογα τον εξοπλισμό - ενεργειακή κλάση. Ανά 10-15 μέρες βγάζουν και κάποιο από αυτά σε προσφορά κωτσοβολοι κλπ. Κάτι τέτοιο θα έπαιρνα. Τα λευκά είναι λίγο πιο φτηνά.

Για κουζίνα - εστίες ΣΊΓΟΥΡΑ δεν θα έπαιρνα Miele (έχω και τρέμω)
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#603287 Ψυγείο προτείνω κάτι τέτοιο:

https://www.skroutz.gr/s/12256314/Samsu ... 00MSA.html
Το φτηνότερο δίμετρο Samsung με Α+++ συμπιεστή.

https://www.skroutz.gr/s/9606401/LG-%CE ... PZCFS.html
Το αντίστοιχο LG.

Και τα 2 είναι προφανώς no frost, πολύ ήσυχα και αξιόπιστα. Και οι 2 εταιρίες επίσης έχουν διάφορες παραλλαγές με εξωτερικά ή μη χερούλια, κουμπιά θερμοστάτη στη πόρτα ή από μέσα, διαφορετικές αποχρώσεις κλπ, που είναι συνδυασμοί από το ίδιο σασί και 2-3 συμπιεστές. Επίσης και οι 2 έχουν μερικά πιο upmarket μοντέλα με ακόμα καλύτερη διαρρύθμιση εσωτερικού, που στις ίδιες εξωτερικές διαστάσεις δίνουν ακόμα παραπάνω χωρητικότητα (λχ. τα Samsung RB41*****) ή μερικά φτηνότερα με Α++ συμπιεστή στο ίδιο σασί. ΙΜΟ δεν χρειάζεται καν να μπεις στο κόπο να κοιτάξεις ψυγεία BSH. Πουλάνε ακόμα καλά λόγω κεκτημένης ταχύτητας και ονόματος, αλλά από απόδοση/αξιοπιστία οι Κορεάτες τους γλεντάνε άνετα.

Για εστίες θα πρότεινα να κάνεις την υπέρβαση για επαγωγικές, είναι εντελώς διαφορετική εμπειρία χρήσης. Εκτός κι αν παίζει κάποιος απαγορευτικός λόγος, πχ. άτομο με βηματοδότη στο νοικοκυριό. Και οι τιμές τους δεν είναι πλέον τόσο απαγορευτικές, πχ:
https://www.skroutz.gr/s/12288710/Bosch-PUE611BB1E.html
https://www.skroutz.gr/s/9004908/AEG-HK634150XB.html
Από εκεί και πέρα οι εστίες είναι λίγο commodity, κοιτάς μέγεθος ματιών, ηλεκτρική σύνδεση (μερικές χρειάζονται 32Α, αλλές βολεύονται με 13Α, αλλά ύστερα δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλα τα μάτια ταυτόχρονα), κάποια μοντέλα έχουν 1 μάτι με μεταβλητό μέγεθος ή μπορούν να συνδέσουν 2 μάτια για να τα χειρίζεσαι ως 1 ενιαία ζώνη.

Αναφορικά με το φούρνο (μιλάμε για άνω πάγκου και χωριστό από τις εστίες, έτσι; ), βάλε καφέ στο μπρίκι και εξέτασε. Το μέγεθος είναι στάνταρ, η ηλεκτρική σύνδεση παίζει όπως και στις εστίες (μερικοί έχουν ακόμα και απλή πρίζα), η χωρητικότητα κυμαίνεται περίπου μεταξύ 55-80 λίτρων ανάλογα με μάρκα-μοντέλο. Έπειτα έχεις τα προγράμματα μαγειρέματος, οι απολύτως φτηνότεροι δεν έχουν καν αέρα, κάποια μικρά μοντέλα είναι επίτηδες κουτσουρεμένα (λχ. λείπει η κάτω αντίσταση με αέρα ή το ξεπάγωμα) . Αισθητική διαφορά στη τιμή κάνει η πρόβλεψη για καθάρισμα, οι φτηνότεροι έχουν απλό εμαγιέ εσωτερικό, μετά έχεις τη καταλυτική επιφάνεια και έπειτα παίζει καθάρισμα ατμού (σχετικά σπάνιο αυτό) ή πυρόλυση. Μερικές μάρκες προσφέρουν ψήσιμο με ατμό (να πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν όντως προσφέρει κάτι ή είναι gimmick) που κυμαίνεται από μια γούβα στο πάτο του φούρνου που χύνεις λίγο νερό έως χωριστό δοχείο νερού και ακροφύσια που ψεκάζουν ατμό μέσα στο φούρνο. Ράφια απλά ή τηλεσκοπικά. Από μοναδικά χαρακτηριστικά, τα μόνα που ξεχωρίζουν είναι το slide and hide της Neff που η πόρτα είναι χωνευτή και βυθίζεται κάτω από το φούρνο και το Dual Cook (ή το νεότερο Dual Cook Flex) της Samsung που που δίνει ένα αφαιρούμενο ράφι-χώρισμα στη μέση του φούρνου που τον χωρίζει 2 μισά (οπότε έχεις 2 ανεξάρτητα ρυθμιζόμενα φουρνάκια ή ένα μεγάλο φούρνο).
Άβαταρ μέλους
By dimik
#603289 Hide n slide με ψήσιμο με ατμό έχω εγώ.
Έχει χωριστό δοχείο για νερό ενώ για καθάρισμα έχει γούβα στον πάτο όπου ρίχνεις λίγο νερό και βάζεις πρόγραμμα καθαρίσματος

Είναι εκτός budget μάλλον αλλά hide n slide εχει και σε φτηνότερα μοντέλα και είναι μεγάλη ευκολία και στο καθάρισμα και στο βάλε βγάλε ταψιά.

Για το ψυγείο αν μπορείς πάρε φαρδυτερο, είναι ωραίο να μπορείς να βάλεις ολόκληρο το ταψί η πολλά ταπερακια στην σειρά στο ίδιο ράφι.

Σε άλλα νέα το πλυντήριο άρχισε να βγάζει νερά χθες βράδυ, εντόπισα την διαρροή κάτω από το δοχείο απορρυπαντικου, μάλλον έχει πιάσει κάπου πουρί από την σκόνη πλυσίματος γιατί δεν βγάζει μεγάλη ποσότητα νερού, κάνα ποτηράκι. Αύριο θα το λύσω να δω, ελπίζω να μην ακούσει τίποτα η Whirlpool για την μανούλα της.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#603291 Πρέπει να δώσεις ένα budget όμως. Γιατί υπάρχουν φούρνοι άνω πάγκου με 300€ και υπάρχουν και με 4πλάσια.
Το αυτό και με τις εστίες. Θα πρότεινα οπωσδήποτε να είναι επαγωγικές.
Θα σου πω σε ποια κατέληξα εγώ, για να κάνεις μια αρχή.
Φουρνος :
https://www.skroutz.gr/s/6358170/Bosch-HBG675BS1.html
Έχει πολλά προγράμματα και πυρόλυση θα εύκολο καθάρισμα. Στην τιμή να προσθέσεις αλλά 130€ για τους τηλεσκοπικούς βραχίονες.
Εστίες επαγωγικές, αυτές. Δεν βρίσκω λόγο για κάτι ακριβότερο.
https://www.skroutz.gr/s/12288710/Bosch-PUE611BB1E.html
Και πάλι το συνολικό κόστος πάει πάνω από 1000αρικο.
Για ψυγείο δεν ξέρω, ευτυχώς αυτό δουλεύει ακόμη καλά!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#603295 +1 για επαγωγική εστία.
Βράζει νερό σε πολύ λιγότερο χρόνο από την κεραμική και η αυξομειωση της έντασης είναι άμεση. Το μόνο μείον είναι τα σκευη με χοντρό πάτο που απαιτούνται. Έχω την εντύπωση ότι είναι και οικονομικοτερη σε ότι αφορά την κατανάλωση ρεύματος δε.

Αν σε παίρνει για επαγωγική με μεγάλες ζώνες αντί ξεχωριστά ματιά να την προτιμήσεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#603309
bibendum έγραψε:Οι επαγωγιμες θελουν ειδικά σκευη, δλδ η χυτρα μας δεν θα κανει;

< >
βάλε έναν μαγνήτη στον πάτο. Αν κολλάει τότε κάνει. Επίσης αν έχει στον πάτο ένα σχήμα σαν audi (!) κάνει

Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#603310 Άντε να πει στην κυρά του ότι πρέπει να αλλάξει όλες τις κατσαρόλες. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#603316
bibendum έγραψε:Οι επαγωγιμες θελουν ειδικά σκευη, δλδ η χυτρα μας δεν θα κανει;

< >
Οι χυτρες συνήθως έχουν χοντρό πάτο και είναι σιδερένιες κι όχι από λεπτό αλουμίνιο οπότε μάλλον θα κάνει.

Αλλά υπάρχει και το τεστ του μαγνήτη


< >
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#603330
elteo έγραψε:Άντε να πει στην κυρά του ότι πρέπει να αλλάξει όλες τις κατσαρόλες.
Το πιάσες...

< >