Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#484985 Αν τα 30-35τμ δεν αφορούν σε ένα ΕΝΤΕΛΩΣ ενιαίο χώρο σε "ευθεία", αλλά υπάρχουν γωνίες που διαχωρίζουν ή διακόπτουν το χώρο σε ( πχ: ) Γ , τότε θα ακούσεις τον G και θα πάρεις 18άρι. Στην ψύξη θα σε κάλυπταν και A/C 14Κ BTU, αλλά στη θέρμανση, ..... τσού!
Αν είναι ενιαίος ο χώρος, μείνε άφοβα στα 14-15-16.000 ΒTU.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#484988 Μεγάλες απώλειες, μη ενιαίος χώρος... οπότε βουρ για 18ρι :s_thumbsup
Ως προς το inventor vs Mitsu τι λέτε; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#484995 E, δεν υπάρχει σύγκριση, Mitsubishi, αλλά για πόση διαφορά χρημάτων μιλάμε; :oops:

EDIT: Τώρα είδα πως μιλάς για συγκεκριμένο μοντέλο. Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις, ποτέ δεν παρεμβαίνω πάντως, όταν δεν υπάρχει μεγάλο κέρδος. Το συγκεκριμένο είναι από τα φθηνά Mitsubishi, αλλά αφού γουστάρει ο πατήρ, γιατί όχι;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#485001 Παιρνεις αυτο:

https://www.apothema.gr/mitsubishi-heavy-premium-srk-src-50zm-s-inverter-107062p

και ο πατηρ σου γραφει το τριωροφο στην Αρεοπαγιτου.

Εναλλακτικα κανεις την επανασταση σου και τσιμπας :

https://www.apothema.gr/daikin-ftx50kv-rx50k-inverter-112806p

που ειναι καλυτερο σε ολα. Ο πατηρ εκστασιασμενος σου αγοραζει και ενα Velar μαζι με το τριωροφο.

:s_roses
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#485015 Υπόψιν, και τα δύο παραπάνω είναι από την φθηνή σειρά και των δύο. :ninja:
Και αυτά εννοείται είναι Made in China ή αντίστοιχα, όχι κάτι παραπάνω.
Από τα δύο, το Mitsubishi φαίνεται πιο τίμιο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#485016
g8777 έγραψε:Παιρνεις αυτο:

https://www.apothema.gr/mitsubishi-heavy-premium-srk-src-50zm-s-inverter-107062p

και ο πατηρ σου γραφει το τριωροφο στην Αρεοπαγιτου.

Εναλλακτικα κανεις την επανασταση σου και τσιμπας :

https://www.apothema.gr/daikin-ftx50kv-rx50k-inverter-112806p

που ειναι καλυτερο σε ολα. Ο πατηρ εκστασιασμενος σου αγοραζει και ενα Velar μαζι με το τριωροφο.

:s_roses

Προσοχη!

Στις δυο συσκευες η εξωτερικη μοναδα ειναι επιδαπεδια, οχι τοιχου. Πραγμα που μπορει να δυσκολεψει σε στενα μπαλκονια
Άβαταρ μέλους
By g8777
#485019 Για made in Japan κλιματιστικα θα πληρωσεις. :iconcool: Μια χαρα ειναι ενα χιλιαρικο (μεσα στο οριο τιμης εξαλλου ) μην τρελλαθουμε κιολας. :rtfm:

Νικοπαππα που το ειδες αυτο για την εξωτ. μοναδα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#485020 Το γνωρίζω πολύ καλά. Απλώς τονίζω πως και εδώ αγοράζεις Κίνα. Το αν είναι καλύτερα από τα φασόν, δεν μπορώ να το πω με σιγουριά. Απλά τα φασόν σαν τα Inventor, σου δίνουν μεγάλη εγγύηση, που στα δικά μου μάτια αντισταθμίζει τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#485023 Πράγματι, η 10ετής εγγύηση είναι πολύ δελαστική. Για Mitsubishi κάπου πήρε και το μάτι μου για παράπονα από αντιπροσωπεία. Όχι ότι ξέρω τι παίζει με την αντιπροσωπεία των Inventor βέβαια...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#485026 Τα Inventor έχουν πολύ καλή αντιπροσωπεία, γιατί ουσιαστικά είναι ο ίδιος που έχει φτιάξει την μάρκα. Μπορείς να δεις και την Gree για κάτι ενδιάμεσο, αλλά την εγγύηση της Inventor δεν την δίνει κανείς.
Α, δες και Haier, άλλη γνωστή κινέζικη εταιρεία.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#485045
Anonymous Founder έγραψε:Τα Inventor έχουν πολύ καλή αντιπροσωπεία, γιατί ουσιαστικά είναι ο ίδιος που έχει φτιάξει την μάρκα. Μπορείς να δεις και την Gree για κάτι ενδιάμεσο, αλλά την εγγύηση της Inventor δεν την δίνει κανείς.
.


Τα 10 χρονια εγγ. Στον κομπρ. Τα δινουν ολες αυτες οι (αρκετες) μικροεταιριες γιατι ερχονται ολα απο το ιδιο εργοστασιο φασον.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#485048 Είναι 10 εγγύηση ΣΕ ΟΛΗ την συσκευή. Το έχω ξαναγράψει. Στον κομπρέσσορα δεν έχει αξία, σπάνια θα πάθει κάτι. Η πλακέτα είναι αυτή που την ακούει συνήθως.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#485102
g8777 έγραψε:Νικοπαππα που το ειδες αυτο για την εξωτ. μοναδα; :hmmm:


Αν δεις τις διαστάσεις των μονάδων ( 80χ65χ29 περίπου ), θέλω να μου πεις ποιος θα αναλάβει να το αναρτήσει και από πού, όπως και αν είναι ασφαλές.

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By xenos
#485111
Anonymous Founder έγραψε:Είναι 10 εγγύηση ΣΕ ΟΛΗ την συσκευή. Το έχω ξαναγράψει. Στον κομπρέσσορα δεν έχει αξία, σπάνια θα πάθει κάτι. Η πλακέτα είναι αυτή που την ακούει συνήθως.


A, πάσο. :oops:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#485113 ΝΠ Δεν ισχύει αυτό.
Κι εμένα σε αυτές τις διαστάσεις είναι (οκ, το ύψος 60 αντί 65) και μια χαρά κρεμαστηκε.