Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#476853
υπερβολή η [ipervolí] Ο29 : I1.ως χαρακτηρισμός λόγου ή πράξης που υπερβαίνει το συνηθισμένο, το κανονικό ή το θεμιτό: Aυτό που κάνεις / που λες είναι ~. || Λέει υπερβολές. Άσε τις υπερβολές. Aρχίζει πάλι τις υπερβολές, υπερβολικός λόγος ή πράξη. (έκφρ.) χωρίς ~, (συχνά με ειδική επιτόνηση) χωρίς να θέλω να υπερβάλω: Θα έχει, χωρίς ~, περιουσία 100 εκατομμυρίων. (λόγ.) καθ΄ υπερβολήν, υπερβολικά. 2. (γραμμ.) λεκτικό σχήμα κατά το οποίο κτ. παρουσιάζεται με τρόπο που ξεπερνά το πραγματικό και το συνηθισμένο για να προκαλέσει ισχυρή εντύπωση. II. (μαθημ.) καμπύλη η οποία είναι ο γεωμετρικός τόπος των σημείων ενός επιπέδου, των οποίων η διαφορά των αποστάσεων από δύο δοθέντα σημεία είναι σταθερή.


:s_bye
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#476860 Είσαι down σήμερα ε; :s_empathy :s_roses

Δημήτριε αν περάσω θα το πάρω για δοκιμή, αν και δεν τα έχω σε εκτίμηση τα W5 από παλαιότερες χρήσεις
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#476914
dimitrisB έγραψε:Απο εδώ :
viewtopic.php?f=9&t=144&p=459195&hilit=%CF%80%CE%BB%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85#p459195
το συγκεκριμένο προϊόν κυκλοφορεί αυτήν την εβδομάδα ( https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores ... cleId=7388 ) .

Ειχα κανει ερωτηση περσυ αλλα δεν βγηκε ακρη :lol:
Το υγρο για να καθαριζει το πλυντηριο ειναι για αλατα? Αν ναι πως το χρησιμοποιούμε, στην κανονική πλύση με ρούχα ή άδειο πλυντήριο? Συγχωρήστε την άγνοια ενός εργένη :ninja:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#476923 Υπάρχουν και ταμπλέτες Calgon σε κάθε πλύση.

Εγώ πάλι επειδή ξέρω πόσο αναλώσιμα είναι τα πλυντήρια, το δουλεύω χωρίς τέτοια μαραφέτια και όσο αντέξει.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#476932 @ Θωμά:
1/ Ανοίγεις το 1ο link και με διαβάζεις, στην τελευταία σειρά του πόστ μου.
2/ Ανοίγεις το 2o link, πάς στη μεγέθυνση εικόνας και διαβάζεις :"Soap dispenser-Machine Drum-Heating element"

ΥΓ: Δεν εγγυώμαι τα αποτελέσματα του προϊόντος, εγγυώμαι ρε γμτ όμως, ότι είμαι πάντα αναλυτικός και περιγραφικός! :protest: :adminpower:
ΕΛΕΟΣ αδέρφια !!! :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#480310 Σε κλιματιστικό ενός υπνοδωματίου (9000BTU) το προτείνουμε και από πού; Για διαμέρισμα που θα νοικιαστεί, σε πολυκατοικία που σταματήσανε το πετρέλαιο.
Και τι ρόλο παίζει το wifi σε κλιματιστικό;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#480313 Τιμη;
Ποσα τετραγωνικα;
Ενιαιος χωρος;
Μεση θερμοκρασια περιοχης;
Κατευθυνση;
Μονωση;
Οροφος;
Ευκολια προσβασης στην εξωτερικη μοναδα;
Ευκολια εγκαταστασης;
Εγκαταστατης δικος σου ή πακετο απο το καταστημα αγορας;
Αποδειξη ή χωρις για την εγκατασταση;
Σκαλα υπαρχει;
Ανοχη γειτονων στον θορυβο;
Ποσες σκαλες λειτουργιας;
Μιν/μαξ θερμοκρασια;
Αφυγρανση , ειναι σημαντικη;
Θα τραβηχτει νεα γραμμη απο τον πινακα ή υπαρχει ηδη κουτι;
Ασφαλειες- επαρκουν ή θα πεφτει ο ρελες;
Ψυξη θα χρειαστεις;
Το τηλεχειριστηριο με ΑΑ ή ΑΑΑ;
Κουμπια πλαστικα ή λαστιχενια;
Θα εχει επιτοιχια βαση ή θα το αφηνετε στο τραπεζι;
:hmmm: :hmmm: :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#480329 Πολυκατοικία των 70ς, ένα απλό τετραγωνισμένο υπνοδωμάτιο περίπου 3χ4 νορμάλ ύψους. 1ος όροφος πάνω από πυλωτή, όχι γωνιακό. Πάτωμα παρκέ.
Περιμετρικό μπαλκόνι και παραθυρόφυλλα περί το 1,47μ νότιου προσανατολισμού. Χωνευτά που ίσως περιορίζουν το σημείο περάσματος σωληνών, ο ηλεκτρολόγος θα τσεκάρει πίνακα καλώδια πριν την αγορά.
Όταν έμενα εγώ είχα βάλει καλά Mitsubishi που καλύπτουν καθιστικό και την άλλη κρεβατοκάμαρα. Τώρα όμως δεν θα μένω εγώ, θα νοικιαστεί. Οπότε το βασικό είναι να είναι φτηνό σε τιμή αγοράς και να είναι αξιόπιστο, να μην χαλάσει, αυτά. Να βγάζει κρύο και ζέστη, δεν υπάρχει πρόβλημα υγρασίας. Αν είναι και οικονομικό και αθόρυβο και βγάζει αέρα μπόλικο και γρήγορο τόσο το καλύτερο. Σχετικά με το τηλεκοντρόλ η ύπαρξή του επαρκεί.
Αδιαφορώ για τους γείτονες αλλά καλό είναι να μην το ακούνε οι χρήστες. Σκάλα υπάρχει και δεν με νοιάζει ποιος θα το βάλει θα προτιμήσω το ευκολότερο/ταχύτερο/χωρίς να είναι άσχετος. Δωρεάν τοποθέτηση σημαίνει ότι γλυτώνεις κάποια χρήματα άρα στα σύν.

Το άλλο θέμα είναι πιο επιστημονικό-σχεδιαστικό. Εδώ είναι πιο καθαρά αγοραστικό.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#480333 Δωρεάν εγκατάσταση δεν σημαίνει ότι όντως είναι δωρεάν, απλώς την ενσωματώνουν στην τιμή του κλιματιστικού για να κολακεύεται ο πιθανός αγοραστής. Είναι κράχτης δλδ.

Επιμένω
Άβαταρ μέλους
By g8777
#480334 http://www.ilektroxoros.gr/crown-cdci-09fo38-klimatistiko-inverter.html

:iconcool:


Εγγυηση. Φτιαχνονται φασον στο εργοστασιο της Μιτσουμπισι στην Ιαπωνια, παραλληλη γραμμη παραγωγης με τα Heavy Industries. Σαν τις κοτομπουκιες του Λιντλ (rebadged KFC).
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#480469 Έστω ότι έχουμε φτιάξει ένα πακετάκι οικοσκευής στο Media Markt (λέω MM γιατί στα 2.6Κ η διαφορά με Σκρουτζ είναι 60€ :thumbsdown: ). Παίζει σενάριο για παζάρι σε περίπτωση εξόφλησης μετρητοίς? Το χει κάνει κανείς? Αντί έκπτωσης παίζει μήπως κάνα δώρο επέκτασης εγγύησης σε κάποια ή κάποιες από τις συσκευές?
Άβαταρ μέλους
By bebes
#480474
Deleted User 1 έγραψε:Έστω ότι έχουμε φτιάξει ένα πακετάκι οικοσκευής στο Media Markt (λέω MM γιατί στα 2.6Κ η διαφορά με Σκρουτζ είναι 60€ :thumbsdown: ). Παίζει σενάριο για παζάρι σε περίπτωση εξόφλησης μετρητοίς? Το χει κάνει κανείς? Αντί έκπτωσης παίζει μήπως κάνα δώρο επέκτασης εγγύησης σε κάποια ή κάποιες από τις συσκευές?

Μίλα εκει επιτόπου με τον υπευθυνο του τμηματος.
Οπως τα ειπες κι εσυ, μια φορα μου εκαναν εκπτωση σε συσκευή και μια αλλη φορα μου εδωσαν δωρεαν ή με μικρο ποσο (δε θυμαμαι ακριβως) την επεκταση της εγγυησης.

Αναλογα ποσο αποφασισμενο σε δουν (εμενα με ειδαν οτι θα εφευγα γιατι δεν ειχαν ακριβως αυτο για το οποίο πηγα), μάλλον θα κανουν κατι για να σε κρατησουν
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#480487 Θα με δουν πολύ αποφασισμένο. :lol: Το ερώτημα είναι αν παίζει γενικά σα σενάριο. Αν δεν παίζει θα βάλω 157 άτοκες δόσεις και θα βλέπουν 5,32€ το μήνα. Ενώ αν μου πουν ένα -10% πχ θα πάρουν κασεράκι ζεστό.