Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#510777
bill33 έγραψε:Για ρώτα στις αλυσίδες αν έχουν κάποιο χτυπημένο (εντάξει όχι και για τα σκουπίδια ,απλά κάποιο γδάρσιμο ή βαθούλωμα σε σημείο που να μην σε ενοχλεί )ή εκθεσιακό που τα δίνουν φτηνότερα.

Αυτό!!! εχει μεγαλες διαφορες… στο οικονομικο
Άβαταρ μέλους
By sargus
#510805 LG & Samsung και από εμένα. Είναι vmf και αξιόπιστα. Εγώ έχω Samsung 60x60x200 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!
Άβαταρ μέλους
By fokion
#510831 εχοντας ( βασικά η συζηξ απο τον προηγουμενο γαμο ) 70αρι GE ΑΚΟΜΑ βριζω τον εαυτο μου που αντι να αλλαξει 2 μοτερ το πεταξαμε...
εχουμε αλλαξει 2 ψηγεια μεχρι στιγμης ολα 60αρια.... Δεν....

By the way
Μετρήστε το ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ πλατος βαθος...
στο Κυνηγι του Α++++++++++++++++ παχυναν οι μονωσεις οποτε με ιδιες εξωτερικές διαστασεις......... problema.....
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#510862
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ θα είμαι αιρετικός τώρα στην προσέγγιση και θα σου πρότεινα να δεις το ενδεχόμενο της επισκευής. Λογικά είναι συμβατικό και όχι no-frost αν μιλάμε για GE και αυτά επισκευάζονται εύκολα.
Αν δεν σε προβληματίζει το αυξημένο κόστος λειτουργίας, επισκεύασέ το.

Αυτό είναι αντικειμενικά λάθος συμβουλή, δεδομένης της ηλικίας του ψυγείου. Τώρα χάλασε το Χ κομμάτι, άντε πληρώνουν και το επισκευάζουν. Αύριο θα χαλάσει το Υ, μεθαύριο το Ζ κοκ. Εκτός κι αν μιλούσαμε για κάποιο πολύ φτηνό ανταλλακτικό, το cost/benefit τείνει προς καινούρια συσκευή. Επίσης, το κόστος χρήσης σαφώς και μετράει πάντα. Τα παλιά ψυγεία είναι αισθητά πιο ενεργοβόρα, οπότε άλλος ένας λόγος που κάνει την αντικατάσταση -μακροπρόθεσμα- τη φτηνότερη επιλογή.

fokion έγραψε:By the way
Μετρήστε το ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ πλατος βαθος...
στο Κυνηγι του Α++++++++++++++++ παχυναν οι μονωσεις οποτε με ιδιες εξωτερικές διαστασεις......... problema.....

Η πιο απλή και ορθότερη λύση είναι να ρίξετε μια ματιά στο ρημάδι το ταμπελάκι που γράφει τη net χωρητικότητα. :iconcool:

Κάτι άλλο που έχει αρχίσει να απασχολεί πολύ τον κόσμο εδώ πέρα τον τελευταίο χρόνο, είναι το υλικό της πλάτης του ψυγείου:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By fokion
#510868 η χωρητικότητα πρακτικά "δεν λεει τιποτα" στην πραξη εννοω.... Οκ συκγριτικά το ενα (πχ) 60αρι με αλλο 60αρι στο ιδιο υψος... Αλλα χρηστικά εμενα τουλαχιστον δε μου λεει πολλά...
Εκτός αν παρω ενα ταψι απο κουζινα διπλα του μαγαζιου να το βαλω μεσα να δω :) :)
Άβαταρ μέλους
By fokion
#510870 In other news....

Συνεβει ενα κουφό.... Ξεκόλλησε το τζαμι που είναι εξω στο πορτάκι του φούρνου μικροκυμάτων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ευτυχώς έπεσε πάνω στο πόδι της ΑΑ οπότε κα γλίτωσε από το να γίνει θρύψαλα ( το τζαμι!! :) :) :) )
Φαίνεται να ηταν κολλημένο με "κάτι σαν" ταινία διπλής όψης και "κατι σαν" σιλικόνη.....

Καμιά ιδέα πως το ξανακολλάμε?

Μέχρι τότε τον φούρνο τον χρησιμοποιούμε???
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#510896 Η προστασία προέρχεται από το μεταλλικό πλαίσιο με τις μικρές τρύπες (διαμέτρου μικρότερης από το μήκος κύματος των μικροκυμάτων ώστε να μην χωράνε να περάσουν). Οπότε αν αυτό έχει παραμείνει στη θέση του θα πρέπει να είσαι ασφαλής... Αλλά και μόνο το γεγονός ότι έφυγε το τζάμι με βάζει σε υποψίες για την γενικότερη σχεδίαση και ποιότητα κατασκευής κλπ.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#511069 Φου, φου, ακούγομαι; Ωραία.

Αφενός να ευχαριστήσω τους συμφορουμίται για τις προτροπές τους, αφενός να δώσω ένα μικρό απντέη.
Εκεί που ζαχάρωνα κάποια κουκλάκια της LG, είχα ενημέρωση από την :inlove: ότι το ρδέλο ξανακάνει πάγο και η συντήρηση πάει τραίνο.

Τελικά, δαγκώσαμε τη σφαίρα και πήραμε τηλ. για ραντεβού με τεχνικό, το οποίο έκλεισε για την πέμπτη.
Εάν η επισκευή δεν είναι κάτι πολύ απλό, οι προθέσεις μου παραμένουν αμετακίνητες στο να φύγει νύχτα. Οψόμεθα.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#511117
sknipper έγραψε:λλά και μόνο το γεγονός ότι έφυγε το τζάμι με βάζει σε υποψίες για την γενικότερη σχεδίαση και ποιότητα κατασκευής κλπ.


κατ' αρχην ευχαριστω για την απαντηση.

Κατα δευτερον ειναι ενας Daewoo 10ετίας σε 4μελή οικογενεια ( καργα χρηση δηλαδη)

με τι το κολλαμε? ταινια διπλής?? Αυτο που μοιαζει με σιλικόνη που επισεις ειχε, μουυμιζει εντονα αυτο το ασπρο που κολλαμε τους επεξεργαστές στις ψυκτρες....
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#511121 Δεν είναι κόλλα αυτό που μπαίνει πάνω στον επεξεργαστή αλλά θερμοαγώγιμη πάστα
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#511828
diplomat έγραψε:Τελικά, δαγκώσαμε τη σφαίρα και πήραμε τηλ. για ραντεβού με τεχνικό, το οποίο έκλεισε για την πέμπτη.
Εάν η επισκευή δεν είναι κάτι πολύ απλό, οι προθέσεις μου παραμένουν αμετακίνητες στο να φύγει νύχτα. Οψόμεθα.

Το λοιπόόόν.

Τελικά ο τεχνικός ήρθε σήμερα, για με ενημερώσει ότι η βλαβούλα είναι ηλεκτρονική, και ότι πάω για πλακετούλα + ανεμιστηράκι.
Η βλαβούλα αυτή φτιάχνεται σε φιλική τιμούλα, ξεκινώντας στα 300 ευρωπουλάκια, με φόντα να ανέβωμε κανα κατοσταρικάκι παραπάνω. :)
Να προσθέσω ότι ενδέχεται να τσιμπήσωμε και διετή εγγυησούλα. :) :)

Μεγαλύτερος κοτσυφιασμένος κότσυφας από τον δίπλωματ δεν έχει υπάρξει σε ολόκληρη τη μέση γη.
Τέλος πάντωνε, έχουμε τριήμερο μπροστά, με την επιστροφή καρφί για καινούριο ψυγείο.

Α, ξεχάστηκα. ΓΤΠΚΧΚΜΠΤΠ.

Αυτά. :) :) :)
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#511833 Κατάλαβα λάθος ότι δουλεύει τώρα μια χαρά;;

Ρωτάω γιατί τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ, σε διαφορετική μάρκα, το άφησα 24 ώρες εκτός μπρίζας και συνήλθε....

Ο μάστορας που ήρθε είπε θέλει οπωσδήποτε πλακέτα θα ξαναχαλάσει αλλά ένα χρόνο μετά δουλεύει μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#511834 Μια χαρά δεν δουλεύει. Δουλεύει μισοπλέμονα στην καλύτερη.

Για παράδειγμα, εάν κάνει πάγο, τον κάνει αφενός νερουλό, αφετέρου τον λιώνει μετά από λίγο.
Η δε συντήρηση, για τα πανηγύρια, ίσα που δροσίζει τα νερά. Παρεμπιπτόντως, κι εγώ το έχω αφήσει εκτός πρίζας για 24 ώρες, αλλά δεν.

Δεν έχω θερμόμετρο για να παραθέσω ακριβείς θερμοκρασίες, αλλά το ότι υπολειτουργεί είναι ξεκάθαρο.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#511835 Οκ, άλλη περίπτωση η δική σου....
Είπα μπας και γλυτώσεις το κοστουμάκι
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#511836 Ε, ναι, αλλά το είχα γράψει ήδη ότι το ρδέλο θα πάρει πόδι. Παλιό, ογκώδες και ενεργοβόρο είναι. Να μην το βλέπω μπροστά μου.

Ο πόνος είναι ότι έχω θέμα και με το κλιματισμό (επίσης πλακέτα, 500αράκι όμως), οπότε θα αναγκαστώ να ψαχτώ και για κλιματιστικό.

ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΘΕΛΕΤΕ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΣΥΣΚΕΥΟΝΙΑ :protest: :protest: :protest: