Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#647033 Συνήθως στους νεροχύτες(κουζίνα) το ρακόρ απο κάτω είναι μιάμιση ίντσα. Δεν σε νοιάζει όμως γιατί εσύ θες απλά την βαλβίδα. Την οποία βαλβίδα ίσως δύσκολα θα βρείς στην αγορά ίδιου χρώματος. Σαν να ψάχνεις κάποιο παλιό πλακάκι. Οι καινούργιες είναι ανοξείδωτες.
Μαγαζιά, πέρνα μία απο Κόλια->Κύπρου κάθετη στην Λαοδικίας.

Ντίμβι ρε συ τις τελευταίες μέρες βλέπω στα πρακτορεία κάργα εμπόρευμα De Walt. Προχθές για Χίο έφευγαν 2 νταλίκες.
Καλοφάγωτα ρε μπαγάσα... :s_roses
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#647047
edmond έγραψε:Συνήθως στους νεροχύτες(κουζίνα) το ρακόρ απο κάτω είναι μιάμιση ίντσα. Δεν σε νοιάζει όμως γιατί εσύ θες απλά την βαλβίδα. Την οποία βαλβίδα ίσως δύσκολα θα βρείς στην αγορά ίδιου χρώματος. Σαν να ψάχνεις κάποιο παλιό πλακάκι. Οι καινούργιες είναι ανοξείδωτες.
Μαγαζιά, πέρνα μία απο Κόλια->Κύπρου κάθετη στην Λαοδικίας.

Ντίμβι ρε συ τις τελευταίες μέρες βλέπω στα πρακτορεία κάργα εμπόρευμα De Walt. Προχθές για Χίο έφευγαν 2 νταλίκες.
Καλοφάγωτα ρε μπαγάσα... :s_roses


και ανοξειδωτες να βαλει δεν θα εχει θεμα,το ανοξειδωτο παει με ολα τα χρωματα.
Δεν ειναι δικα μου ρε συ τα ντεβαλτ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#647076 Υπάρχει το πιο κάτω κρεβάτι από ΙΚΕΑ. Κατά πάσα πιθανότητα θα το πάμε σε εξοχικό και σκεφτόμαστε να το βάψουμε για "ανανέωση". Είναι εφικτό για το συγκεκριμένο υλικό ή θα το καταστρέψουμε; Με τι είδους μπογιά;

Εικόνα

https://www.ikea.gr/domatia/upnodomatio/krevatia/krevatia-dipla-uperdipla/malm-skeletos-krebatioy-psilos/19022549/
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#647102
Serf έγραψε:Υπάρχει το πιο κάτω κρεβάτι από ΙΚΕΑ. Κατά πάσα πιθανότητα θα το πάμε σε εξοχικό και σκεφτόμαστε να το βάψουμε για "ανανέωση". Είναι εφικτό για το συγκεκριμένο υλικό ή θα το καταστρέψουμε; Με τι είδους μπογιά;


Αν και δεν θα πειραζα "ξυλο" του ΙΚΕΑ, μπορεις να δοκιμασεις με βερνικι ξυλου (οχι εμποτισμου) σε καποιο κρυφο σημειο να δεις πως συμπεριφερεται μετα το στεγνωμα.
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#647106 Μπορεις να περασεις primer ξυλου και μετα να το βαψεις οτι χρωμα θες. Δε θα εχει ομως λεια υφη

< 9 SE >
Άβαταρ μέλους
By pro
#647107 Κι εγώ δε θα το πειραζα, έτσι κι αλλιως το συγκεκριμένο χρώμα είναι πασπαρτού και πάει με όλα. Αν έπρεπε σωνει και καλά να το βάψω θα το γυαλοχαρτιζα ελαφρα, μετα θα το περνουσα βελατουρα και μετα ριπολινη νερού. Επειδή το κρεββατι εχει μονο επιφανειες με ένα ρολάκι θα τελειώσεις πολύ γρήγορα και θα έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#647113 Ήθελα να στερεώσω ένα πολύπριζο που δεν έχει βίδες για στήριξη στον τοίχο σαν το παρακάτω
Εικόνα

Αρχικά το πέρασα με μια LOGO σε φυσίγγι, μετά από λίγο έπεσε. Καθαρίζω ό,τι μπορώ, βάζω αυτή τη bison που είχε αναφερθεί παραπάνω (polymax νομίζω;) πάλι πέφτει μετά από λίγο. Τελικά επειδή σε κάποια σημεία από κάτω κάνει κούρμπα, έβαλα καρφιά να στερεωθεί, διέλυσα και το σοβά πέριξ. Δεν θέλω να κάνω μεγάλη τρύπα όμως γιατί περίπου στο ίδιο σημείο από πίσω υπάρχει βρύση.

Θέλω να κάνω το ίδιο και σε άλλα πολύπριζα, να τα βγάλω από το πάτωμα και να τα στερεώσω στον τοίχο, χωρίς τρύπα όπου είναι δυνατόν. Θα δοκιμάσω στο επόμενο κατευθείαν Polymax
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#647115 Υπάρχει κόλλα διπλής όψης που είναι σα μαστίχα και κάνει για αυτές τις δουλειές. Μη περιμένεις όμως να τραβάς τις πρίζες και να μην υπάρχει η πιθανότητα να ξεκολλήσει. Είναι κατά βάση για στερέωση.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#647116 Έχω τέτοια κόλλα, αλλά θέλει η πίσω επιφάνεια να είναι εντελώς λεία για να πιάσει καλά. Επίσης με τις ζέστες νομίζω ότι αλλοιώνεται. Μήπως να δοκίμαζα θερμόκολλα;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#647118 με την πολυμαξ εαν εφαρμοσεις σωστα δεν θα εχεις προβλημα.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#647152 Βάζεις καρφί/καρφιά και πιάνεις το πολύπριζο με tiewrap/zipties
Άβαταρ μέλους
By mirage
#647156 Το πολυμπριζο ειναι κατάλληλο για χρήση σε εξωτερικό χώρο; Γιατί αν κατάλαβα καλα εξω ειναι.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#647170 Όχι καλέ, μέσα είναι, στο δωμάτιο. Από την πίσω πλευρά (έξω) είπα ότι υπάρχει βρύση στο ίδιο σημείο
Άβαταρ μέλους
By gianik
#647492 Για να κανουμε καθαρισμο για μυκητες κλπ στα a/c (σπιτιου) ποιο υλικο προτιμαμε :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#647497
gianik έγραψε:Για να κανουμε καθαρισμο για μυκητες κλπ στα a/c (σπιτιου) ποιο υλικο προτιμαμε :hmmm:
Υπάρχουν ειδικά σπρευ τύπου Ajax στο εμποριο, εγώ τα βρίσκω και στα ΣΜ περίπου στα 7 ευρώ το μπουκάλι και αφήνει ένα ωραίο ελαφρύ άρωμα.

Ανοίγεις βγάζεις φίλτρα, τα βάζεις στην μπανιέρα τα ψεκάζεις και τα αφήνεις να βγάλουν την μαυρίλα.
Εν τω μεταξύ ψεκάζεις μέσα στην μονάδα και τρίβεις-καθαρίζεις με ένα βιτεξ.

Όταν τελειώσεις επιστρέφεις στα φίλτρα και τα πλένεις, τα αφήνεις να στεγνώσουν και τα τοποθετείς.

< >