Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#372893 Του αυτοκινήτου που χρησιμοποιούνται με νερό δεν λέγονται γυαλόχαρτα, αλλά ντουκόχαρτα και υπάρχουν σε πολλά grade από Νο 80 - Νο 3000, δεν υπάρχει λοιπόν λόγος να αγοραστούν με σφουγγάρι, μια κόλλα ντουκόχαρτου την κόβεις στα 4 και με ένα κοινό σφουγγάρι από επάνω από εκεί που θέλει να τρίψεις ρίχνείς κάθε τόσο λίγο νερό ώστε να φεύγουν ότι υπολοίματα υπάρχουν ανάμεσα στο ντουκόχαρτο και στο βερνίκι, μπογιά, στόκο, κλπ.

Ακόμα και το Νο 2000 είναι τόσο λεπτό που σχεδόν δεν το νιώθεις ότι δεν είναι απλό χαρτί για τρίψιμο, το χρησιμοποιούμε με λάδι αντί νερό για καθάρισμα μια fine επιφάνειας, πχ κομβίο στροφάλου για παράδειγμα.
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#374439 Σκέφτομαι να αγοράσω χλοοκοπτικό για τα παρτέρια στην αυλή του σπιτιού.Θέλω να είναι όσο γίνεται πιο φθηνό και αν υπάρχει επιλογή για μπαταρία θα ήταν προτιμότερη.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#374441 υπαρχουν μπαταριας,αλλα ειναι πολύ ακριβοτερα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#374445 Είχα αγοράσει παλιότερα από το Amazon Αγγλίας ένα επαναφορτιζόμενο με μπαταρία λιθίου και μάρκα άγνωστη, γύρω στα 70€ αν θυμάμαι καλά.

Αντέχει κανένα μισάωρο μέχρι να χρειαστεί επαναφόρτιση (που δεν κρατάει και πολύ), ενώ και με μια πιο χοντρή μεσινέζα που είχα αγοράσει, έκανε αρκετά καλή δουλεία. Πάντα βέβαια μιλάμε για σχετικά ελαφριά χρήση και όχι να κόψεις μισό μέτρο χόρτο ή καλάμια!

Τώρα βλέπω έχει το παρακάτω το Amazon με καλές κριτικές, 20V και τιμή γύρω στις 60 λίρες + μεταφορικά
https://www.amazon.co.uk/VonHaus-Cordless-Battery-Strimmer-Trimmer/dp/B0147C7L6C/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1489171759&sr=8-9&keywords=grass+trimmer
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#374451 1,5 αρα μπαταρια είναι μικρη για τετοιο εργαλειο,κοιτα μηπως βρεις με 3-4
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#374472
Cosmonaut21 έγραψε:Σκέφτομαι να αγοράσω χλοοκοπτικό για τα παρτέρια στην αυλή του σπιτιού.Θέλω να είναι όσο γίνεται πιο φθηνό και αν υπάρχει επιλογή για μπαταρία θα ήταν προτιμότερη.

Για τι έκταση μιλάμε; Μήπως θα ήταν καλύτερα κάποιο χλοοκοπτικο με σακούλα για να μαζεύει και τα κομμένα ;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#374643 Για 30 μέτρα είναι ότι πρέπει μια κόσα!
Γρήγορη δουλειά, δεν χαλάει, δεν θέλει αναλώσιμα, δεν τελειώνει η μπαταρία ή η μεσινέζα της και είναι ότι πρέπει για πρωινή γυμναστική. :s_wink

Άβαταρ μέλους
By drdino
#374644 Bonus, είναι έτοιμος για απόκριες
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#374647
drdino έγραψε:Bonus, είναι έτοιμος για απόκριες


Πανέτοιμος! :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#376038 Τις προάλλες είχα ρωτήσει για το βάψιμο βιβλιοθήκης.

Πήγα λοιπόν σήμερα να πάρω το αστάρι (βελατούρα) και την μπογιά (ριπολίνη νερού) ωστε να προχωρήσω με την πρώτη ευκαιρία στο βάψιμο. Για μεγάλη μου έκπληξη, ο τύπος στο κατάστημα μου είπε πως αφού θέλω απλά να βάψω λευκή ματ την βιβλιοθήκη, δεν χρειάζεται το χρώμα, αλλά αρκεί το αστάρι το οποίο είναι έτσι και αλλιώς λευκό. :dizzy:

Δεν έχω λογο να τον αμφισβητήσω, μιας και είναι επαγγελματίας ο άνθρωπος, απλά φοβάμαι μιας και την δουλειά θα την κάνω Κυριακή πιθανότατα, μην διαπιστώσω στην πράξη πως χρειαζόταν το χρώμα και δεν μπορώ να βρω κατάστημα ανοικτό για να τελειώσω την δουλειά μου.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#376044 Δες το απλά, δεν μπορείς να τα περάσεις την ίδια μέρα και τα δύο αφού θα πρέπει να στεγνώσει το πρώτο.
το βάφεις και βλέπεις αν σε ευχαριστεί το πρώτο λουκ. :s_wink
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#378206 Πως μπορώ να ζητήσω την ταινία που φαίνεται στη φώτο και είναι σαν υφασμάτινη?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#378213 Συνήθως ειναι και αυτοκόλλητη. Εχει η tesa και θα τη βρείς σε μεγάλα χρωματοσιδηροπωλεία ή σε καταστήματα με ηλεκτρολογικά είδη.