Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#500570 δεν τη βρισκω στη Σαλονικη την λιτρου.
θα συνεχισω το ψαξιμο αλλα, παραλληλα, αναρωτιεμαι αν τη βρισκουμε μονο στα φαρμακεια. ξερεις καποιος?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#500572
egobrain έγραψε:δεν τη βρισκω στη Σαλονικη την λιτρου.
θα συνεχισω το ψαξιμο αλλα, παραλληλα, αναρωτιεμαι αν τη βρισκουμε μονο στα φαρμακεια. ξερεις καποιος?

Για τι χρήση την θες; Θες βρώσιμη;
https://www.dpharmacy.gr/el/products/sy ... cerine-1lt
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#500614 για σαπουνι είναι.
δεν ξέρω τη διαφορά της βρωσιμης απο καποιο αλλο είδος αλλα κατι τέτοιο θα έπαιρνα.

Enviado desde mi XT1039 mediante Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#500702 εχω δικα μου καθως και τον εξοπλισμο. το συγκεκριμενο υλικο ψαχνω τωρα για να βγαλω κρεμοσαπουνο.
φχαριστω παντως
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#500888 Καλημέρα και χρόνια πολλά. Εδώ και 6 χρόνια έχω αλλάξει τον παλιό θερμοσίφωνα του σπιτιού (δαπέδου 80lt σε πατάρι, τρύπησε στα 22 χρόνια, ανήμερα της ονομαστικής μου γιορτής το γαμ...ι) κι έβαλα έναν Elco duroglass 80lt. Ο συγκεκριμένος (όπως όλοι φαντάζομαι) έχει ανόδιο μαγνησίου το οποίο κατά σύσταση της εταιρείας πρέπει να αλλάζεται κάθε 3 χρόνια (μάλιστα έχουν και όρο στην 5ετή εγγύηση που δίνουν ότι αν δεν αλλαχτεί στην πρώτη 3ετία από εξουσιοδοτημένο τεχνικό, χάνεις την εγγύηση -προφανώς τα υπόλοιπα 2 έτη). Εν πάση περιπτώσει, δεν το έχω αλλάξει μέχρι σήμερα. Το νερό στην περιοχή μου έχει γενικά ικανοποιητική σκληρότητα (γύρω στα 250ms/cm αγωγιμότητα μετρημένη συχνά από μένα).
Σκέφτομαι τελευταία να το ανοίξω για καθαρισμό αντίστασης και πιθανή αλλαγή ανοδίου (λογικά θα το έχει φάει στα 6 χρόνια). Θα πρέπει προφανώς σε μια τέτοια περίπτωση να αφαιρεθούν πρώτα τα νερά (το έχω κάνει με αλφαδολάστιχο στο παλιό θερμοσίφωνο που είχα αλλάξει μόνος). Η αντίσταση πιάνει με 5 βίδες στο σασί του θερμοσίφωνου. Θα χρειαστεί και αλλαγή της ελαστικής φλάντζας.
Ο μόνος ενδοιασμός μου είναι μήπως κάτι δεν πάει καλά με το λύσε - σφίξε κι εκεί που πάω να προλάβω ένα θέμα (μειωμένη απόδοση αντίστασης, συσσώρευση αλάτων κλπ με ότι συνεπάγεται) γεννήσω άλλα πιο άμεσα και σοβαρά, επειδή πχ (λέμε τώρα) δεν έκατσε καλά η νέα φλάντζα (διαρροές βασικά).
Έχει προβεί κάποιος σε λύσιμο αντίστασης σε ηλεκτρικό θερμοσίφωνο (όχι ηλιακό) για αντικατάσταση ανοδίου; Σας έχει τύχει κάποιο θέμα σε ανάλογες περιπτώσεις;
Γενικότερα, αξίζει να κάνω την επέμβαση τώρα που έκλεισα 6ετία, ή να το αφήσω να πάει όσο πάει μέχρι να τα φτύσει (=κάψιμο αντίστασης ή τρύπημα λέβητα, ότι έρθει πρώτο...)
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#500890 Άμα καθαρίσεις καλά τα πρόσωπα που θα πατήσει η φλάτζα και σφίξεις σταυρωτά τις βίδες με την ίδια δύναμη σεν θα έχεις πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#500892 Απόλυτα λογικό και σωστό αυτό που λες Παναγιώτη, πλην όμως επειδή οι λέβητες αυτοί προορίζονται για πιέσεις μέχρι 10 bar (στο δικό μου τόση ονομαστική πίεση αντέχει η σχετική προστατευτική βαλβίδα) προβληματίζομαι λίγο ως προς τη σκοπιμότητα της επέμβασης σε σχέση με το αναμενόμενο όφελος και την όποια πιθανότητα γέννεσης μικροπροβλημάτων. Γιαυτό και ρώτησα αν το έχει κάνει κάποιος (αντικατάσταση ανοδίου). Σε ηλιακούς ξέρω και από γνωστούς ότι το κάνουν γενικά (την προληπτική αλλαγή ανοδίων βάσει χρόνου). Εκεί βέβαια υπάρχει και άνεση κινήσεων λόγω εξωτερικού χώρου αλλά και το διακύβευμα είναι αρκετά πιο σοβαρό λόγω κόστους της όλης εγκατάστασης σε περίπτωση προβλημάτων, οπότε γενικά οι συνετοί κάτοχοι ηλιακών δεν αφήνουν το πράγμα στην τύχη.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#500899 ειναι πολυ απλο δεν θα εχεις καποιο θεμα.
Εγω οταν τον αλλαξα ,ενω ειχα αδειασει τα νερα,εβαλα και την ηλεκτρικη σκουπα απο την τρυπα,και μαζεψα ολα τα αλατα που ειχε μεσα.Σχεδον το 1/3 του κουβα γεμισε :lipsealed: Ολα αυτα βεβαια ειχαν μαζευτει στα 12-13 χρονια χρησης
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#500903 Είχες κάποια συγκεκριμένα συμπτώματα που σε έκαναν να το αλλάξεις (πχ αργούσε αρκετά πέρα από το σύνηθες να ζεσταθεί το νερό), ή το έκανες κι εσύ στη λογική ότι αφού πέρασαν τόσα χρόνια, για να δούμε και μέσα στο λέβητα/αντίσταση τι άλατα θα καθαρίσουμε;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#500906 κατερευσε η φλατζα ετσι ξαφνικα και ειχα διαρροη.Ε μιας και τον ανοιξα ,αλλαξα και το ανοδιο+καινουρια αντισταση
Το δικο μου μαλιστα δεν ηταν φαγωμενο/λιωμενο,αλλα ειχε κοπει στη μεση, και ειχε πεσει κατω στο πατο του μποιλερ. :dizzy:
Ηταν κομμενο ,χωρις να εχει λιωσει καθολου. :dizzy:
ψαχνωντας με το χερι να το βρω για να το βγαλω,ειδα οτι ειχε τοσα πολλα αλατα,και επειδη με το χερι δεν φτανεις να το καθαρισεις ολο,εβαλα το σωληνα της σκουπας και τα ρουφηξα.
Ελκο 80αρι εχω και εγω,και οταν τον καθαρισα,κοιταξα με φακο μεσα και ηταν πραγματικα ολοκαινουριος.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#501016 η δικη μου αντισταση μετα απο 15 χρονια... Ελκο 80αρης.
Εικόνα
Εικόνα

τον αλλαξα τον φεβρουαριο του 2016, να φωναξω την Ελκο?? Το ανωδιο ειναι σε καλη κατασταση??...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#501054 Το ανόδιο θέλει αλλαγή.

Προς τον φίλο που ρώτησε παραπάνω, μη φοβάσαι τη διαδικασία...
έχε καλού-κακού μαζί σου μια νέα φλάντζα, καθάρισε με ένα ψιλό γυαλόχαρτο τις επιφάνειες που θα πατήσει και όλα θα πάνε καλά.
Πιθανότατα να κάνεις δουλειά και με την παλιά φλάντζα αλλά δεν προτείνεται (παθών).

Γενικά είναι μια εργασία που καλό είναι να γίνεται κάθε 2-3 χρόνια. Σε περιοχές με σκληρό νερό κάθε 1,5 χρόνο το πολύ (επίσης παθών). Το τι βγάζω από τον δικό μου δεν περιγράφεται....και στα 2 χρόνια το ανόδιο έχει εξαφανιστεί εντελώς. Επειδή μάλιστα την πρώτη φορά έκανα 5 χρόνια να τον ανοίξω, κάποιες επικαθήσεις από τότε είναι τόσο σκληρές που δεν αφαιρούνται με κανένα μηχανικό μέσο, θέλουν (ήπια) χημικά. Προσπάθησα με ξυνό (κιτρικό οξύ) αλλά με πούλησε ο ψεκαστήρας μου...θα δοκιμάσω ξανά την επόμενη φορά.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#501140 Για τα άλατα Viakal αλλά θέλει πολύ ξέπλυμα, έχω καθαρίσει σε σκάφος 2 συστήματα ψύξης σε γεννήτριες 15 + 30 KW εντελώς βουλωμένα αλλά με ταλαιπώρησε πολύ το ξέπλυμα γιατί άφριζαν τα νερά από τις αντλίες ( λογικό ) αλλά ξεβούλωσαν και καθάρισαν εντελώς τα ψυγεία από τα άλατα, το Viakal είναι ότι καλύτερο για τα άλατα, και είναι και ήπιο στα μέταλλα κλπ υλικά.