Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#481546
KiloMeater έγραψε:με εχει φαει ο μικρος να του βαλω μια μπαρα να κανει μονοζυγο
Πηρα ενα αλλα εχω καποιες δυσκολιες στην τοποθετηση

θελω να το στερεωσω αυξανοντας το μηκος του
Ξεβιδωνει και εκτινεται και απο τις δυο μεριες και στις ακρες εχει καποιο gel
εχει και βασεις που τις βιδωνεις και τσιμεντωνει αλλα θελω να τις αποφυγω αν γινεται

Το ανοιξα οσο μπορω αλλα αμα κρεμαστεις σιγα σιγα πεφτει
υπαρχει καμια ιδεα πως να το στερεωσω χωρις να κανω μονιμη ζημια στις κασες ;


Πάρε ένα τέτοιου τύπου

Εικόνα

αυτό που πήρες είναι :thumbsdown: αν δεν το βιδώσεις
Άβαταρ μέλους
By xenos
#481589 Εγω εχω σαν το απο πανω.
Εχω πεσει πιτσιρικας απο τετοιο που εχεις. Χτυπησα στο πισω μερος του κεφαλιου μου στο μαρμαρο. Για κανα 10’ δεν μπορουσα να κουνηθω, νομιζα οτι θα μεινω στον τοπο.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#481611
gakost έγραψε:
KiloMeater έγραψε:με εχει φαει ο μικρος να του βαλω μια μπαρα να κανει μονοζυγο
Πηρα ενα αλλα εχω καποιες δυσκολιες στην τοποθετηση

θελω να το στερεωσω αυξανοντας το μηκος του
Ξεβιδωνει και εκτινεται και απο τις δυο μεριες και στις ακρες εχει καποιο gel
εχει και βασεις που τις βιδωνεις και τσιμεντωνει αλλα θελω να τις αποφυγω αν γινεται

Το ανοιξα οσο μπορω αλλα αμα κρεμαστεις σιγα σιγα πεφτει
υπαρχει καμια ιδεα πως να το στερεωσω χωρις να κανω μονιμη ζημια στις κασες ;


Πάρε ένα τέτοιου τύπου

Εικόνα

αυτό που πήρες είναι :thumbsdown: αν δεν το βιδώσεις


Αυτο που λες ειναι καλυτερο, αλλα και παλι μπορει να φυγει.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#481622 https://www.ebay.co.uk/p/Klarfit-Ks4dc- ... 2101333119

Τέτοιο έχω εγω αλλά θέλει βιδωμα σε μπετό ή σε δοκάρι.
Εγω το βιδωσα στο μπαλκόνι στο ταβάνι με μεταλλικά ουπα στο μπετό και είναι ακλόνητο. 350 κιλά θεωρητικά σηκώνει, καμια 250αρα δοκιμασμένο! :D

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#484783 Είδα χθες στο lidl ένα θερμόμετρο υπερύθρων και το πήρα μιας και έχω ανησυχίες ότι κάπου μπάζει και για υγρασίες.

Δεν βλέπω να είναι στο φυλλάδιο αλλά είδα ότι υπάρχει ένα review εδώ

Σ'έναν τοίχο που έχει βγάλει κάτι σημάδια η διαφορά θερμοκρασίας είναι 1 βαθμός μείον σ'εκείνα τα σημεία σε σχέση με τους άλλους τοίχους ή τον ίδιο τοίχο σε άλλα σημεία. Είναι βορινός ακάλυπτος. Photo soon
Άβαταρ μέλους
By corsair
#497872 Sonoff (a bitch) are dead to me. Πολλοστη φορα θεματα με τον σερβερ τους και μενουμε ξεκρέμαστοι. Ειχανε υποσχεθεί οτι θα δώσουνε τοπικό ελεγχο, αλλα τιποτα ως τώρα.

Θα τα αντικαταστήσω με Broadlink https://www.banggood.com/Broadlink-SC1- ... mds=search τα οποια επιδέχονται τοπικου ελέγχου, οποτε μας ειναι αδιάφορο αν ο σερβερ, το ιντερνετ κλπ... λειτουργουν.

:thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#497873
Dimitris_P έγραψε:Είδα χθες στο lidl ένα θερμόμετρο υπερύθρων και το πήρα μιας και έχω ανησυχίες ότι κάπου μπάζει και για υγρασίες.

Δεν βλέπω να είναι στο φυλλάδιο αλλά είδα ότι υπάρχει ένα review εδώ

Σ'έναν τοίχο που έχει βγάλει κάτι σημάδια η διαφορά θερμοκρασίας είναι 1 βαθμός μείον σ'εκείνα τα σημεία σε σχέση με τους άλλους τοίχους ή τον ίδιο τοίχο σε άλλα σημεία. Είναι βορινός ακάλυπτος. Photo soon


Έχε το νού σου όταν μετράς γιατί αυτού του τύπου τα θερμόμετρα δείχνουν ότι θέλουν σε γυαλιστερές επιφάνειες.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#497878 Χθες βάλαμε πλυντήριο κ υπερχείλιζε από το καπάκι του απορρυπαντικού. Αφού περίμενα να τελειώσει το άνοιξα στις 11 το βράδυ κ τελικά βρήκα αυτό στο σωλήνα λίγο πριν τον κάδο.
Εικόνα

Στις 11:40 είχα τελειώσει, το περίμενα πιο δύσκολο. Τελικά δεν είναι δύσκολο κα βγάλει κανείς το κολλάρο μπροστά.


< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#498040 Εγώ τα sonoff κάθομαι και τα αλλάζω firmware με το που τα παίρνω. Δεν έχω βάλει ποτέ το app της εταιρίας τους.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#498053
glf έγραψε:Εγώ τα sonoff κάθομαι και τα αλλάζω firmware με το που τα παίρνω. Δεν έχω βάλει ποτέ το app της εταιρίας τους.


Ναι... δεν το εχω ψάξει. Μου αρεσει η ευκολία της remote διαχείρισης. Με custom firmware θα πρεπει να τα κανω access manually στην IP μου (την οποια θα πρεπει να ξέρω ή να βαλω DDNS).... νταξ... περισσοτερη φασαρια. Βαριεμαι λιγο :sorry:
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#499808 Έχουμε ένα πλυντήριο ρούχων whirlpool που από τον πρώτο χρόνο άρχισε να σκάει το χρώμα και να πετάει σκουριές.Πλέον στον τέταρτο χρόνο το χρώμα περιμετρικά στους πρώτους 5 περίπου πόντους έχει φουσκώσει και σε σημεία σκάσει κιόλας.Το ίδιο και σε κάποια σημεία χαμηλά.Προφανώς δεν έχει γίνει σωστή δουλειά εκεί που γυρίζει το μέταλλο και ακουμπάνε μεταξύ τους τα πάνελ.
Η εταιρεία από την αρχή που ήταν στην εγγύηση και πήραν φωτογραφίες είπε ότι ήταν δικό μας λάθος.Τώρα που έχει προχωρήσει το πράμα δε μπορώ να βρω πανελ στο ίντερνετ έστω για να δω πόσο κοστίζουν.
Υπάρχει τρόπος να τα φτιάξω άμα τα ξεμοντάρω;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#499811
Cosmonaut21 έγραψε:Έχουμε ένα πλυντήριο ρούχων whirlpool που από τον πρώτο χρόνο άρχισε να σκάει το χρώμα και να πετάει σκουριές.Πλέον στον τέταρτο χρόνο το χρώμα περιμετρικά στους πρώτους 5 περίπου πόντους έχει φουσκώσει και σε σημεία σκάσει κιόλας.Το ίδιο και σε κάποια σημεία χαμηλά.Προφανώς δεν έχει γίνει σωστή δουλειά εκεί που γυρίζει το μέταλλο και ακουμπάνε μεταξύ τους τα πάνελ.
Η εταιρεία από την αρχή που ήταν στην εγγύηση και πήραν φωτογραφίες είπε ότι ήταν δικό μας λάθος.Τώρα που έχει προχωρήσει το πράμα δε μπορώ να βρω πανελ στο ίντερνετ έστω για να δω πόσο κοστίζουν.
Υπάρχει τρόπος να τα φτιάξω άμα τα ξεμοντάρω;


ναι υπαρχει σμαλτο σε σπρει,σχεδον ολες οι εταιριες βγαζουν.

https://www.xtools.gr/%CF%83%CF%80%CF%8 ... 95611.html
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#499816 Θελει πρωτα να διωξει και να αδρανοποιησει τη σκουρια, αλλιως θα ξανασκασει γρηγορα...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#500392 που βρισκουμε γλυκερινη περα απ' τα φαρμακεια?
βρισκω δω γυρω σε καποια αλλα εχει ακριβες τιμες για 100-200ml.
θα την βρω πχ σε μαγαζια με χρωματα σε καλυτερο vfm?