Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#743691 σε εμάς για 400 περίπου ζήτησε 4500 χλ. έγραψα για τουλικο το κόστος ξύσιμο και μπαλώματα άντε 2 μέρες...πόσοι εργάτες δλδ 100 τμ είναι!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#743693 ΣΩΣΤΗ προεργασία και "τοποθέτηση" hyperdesmo, σύμφωνα με όσα παρουσίασες και οσα είπα, θές οπωσδήποτε 18-20€/τμ (εργασίες-υλικά), εφόσον βέβαια δε "φύγουν" και κομμάτια της επιφάνειας της ταράτσας, στη διάρκεια του καθαρισμού της, οπότε απαιτηθούν και "οικοδομικές εργασίες" αποκατάστασης.
Με τις υγείες σας!

Το Ηyperdesmo, στη μεγάλη του-οικονομική συσκευασία των 25 κιλών , έχει μέση τιμή στα 120€.
Τι πλήρωσε και τι πήρε σε αποτέλεσμα ο καθένας μας, βγάλτε συμπέρασμα. :oops:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#743709 Φέτος που μου έκανε ο εργολάβος συντήρηση/διόρθωση της ταράτσας γιατί είχε κάνει ρωγμες η μόνωση (στα 3 χρόνια) χρησιμοποίησε 3 25κιλους κουβάδες isomat isoflex για σκάρτα 20τμ.

Μου άφησε και κάνα κιλό αν δω ότι σκάει πουθενά πάλι το καλοκαίρι αν και από ότι είδα έκανε αρκετά παχιά στρώση.

Ασφαλτοπανα κλπ ούτε να τα συζητήσει ο μάστορας.

Για τα μπαλκόνια μου πρότεινε isomat PU650 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#743713 Να τον'ισω κάτι:
Το Hyperdesmo, αποτελεί μοναδικό τεχνολογικό επίτευγμα και μη συγκρίσιμο με οποιοδήποτε άλλο υλικό για στεγανοποίηση ! :rtfm: :rtfm: :rtfm:
Από εκεί και πέρα, ο καθείς αποφασίζει ανάλογα την τσέπη του και την εμπιστοσύνη στο "σύμβουλο" για την ανάλογη εργασία.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#743761 Eυχαριστώ για τον κόπο σας παίδες :s_howdy

Τα μετέφερα, αλλά απ ό,τι φαίνεται οι άλλοι τον εχουν πείσει για ασφαλτόπανο. :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#743766
rx8_drifter έγραψε:
Τα μετέφερα, αλλά απ ό,τι φαίνεται οι άλλοι τον εχουν πείσει για ασφαλτόπανο. :s_whiteflag


εσυ το χρεος σου το εκανες. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#743868 Τους πετσοκοψες . Προφανώς η προσφορά που έδωσαν ήταν αντίστοιχη του δεδομένου, και ανύπαρκτου όπως κατάλαβα, μπάτΣετ.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#743879 Είχα γράψει ένα σεντόνι, αλλά το έσβησα. Από τη στιγμή που έχουν δικό τους σπίτι αλλά δεν θέλουν να το συντηρήσουν σωστά, τότε θα υπάρχει πάντα ένας Mανiτας να τους τα παίρνει όμορφα και άκοπα. Αν τους βγάλει (που θα τους βγάλει) πρόβλημα με υγρασία, ας μη κατηγορήσουν τον εργολάβο...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#743882
Dodger έγραψε: Από τη στιγμή που έχουν δικό τους σπίτι αλλά δεν θέλουν να το συντηρήσουν σωστά, τότε ............
Δεν είναι οι μόνοι φίλε μου.
Είναι πολλοί αυτοί που δεν παίρνουν από συμβουλές. Το χειρότερο, πολλοί δεν παραδέχονται ότι είναι θέμα κόστους, που δεν αντέχουν ή δεν επιθυμούν να καταβάλουν, ενώ άλλοι τόσοι δεν δέχονται συμβουλές εφόσον δεν είσαι του χώρου-κλάδου. Δεν τους αρκούν η εμπειρία σου και οι αποδείξεις, μέσα απ΄τη δική σου κατοικία και το πως την έχεις στήσει και συντηρείς.

Δεν πειράζει, για αυτό ο τόπος έχει γεμίσει μπουρδελάκια , με σοβάδες που πέφτουν ή ακόμα και φλούδες απο χρώματα εξ. τοιχοποιίας, που έχουν φουσκώσει-ξεφτίσει και ... ραίνουν τους γύρω δρόμους και τα γειτονικά σπίτια και "αυλές" με αυτές (κυριολεκτώ, το ζώ σε κάθε πολύ δυνατό αέρα).
Όλοι μένουμε σε σπίτια, αλλά -δυστυχώς- μάλλον ... έστι νομίζουμε, αφού μας αρκεί που -πρός το παρόν- έχουμε στέγη και δε βρεχόμαστε!!!
Για αξιοπρεπή συντήρηση, ... ούτε λόγος, παρά μόνο , ... αν πέσουν κομμάτια και μας πλακώσουν! :oops:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#743888 Στην συντηρηση του σπιτιου σου δεν υπαρχει δεν θελω, υπαρχει δεν μπορω. Παντα, μα παντα το θεμα ειναι οικονομικο και οχι θελησης. Εκτος αν μιλαμε για ενα σπιτι που δεν ειναι μονο δικο μας ή δεν θα μεινουμε για πολυ σε αυτο μιας και θα γκρεμιστει, ανακαινιστει πληρως σε λιγο διαστημα.
Υπαρχει κοσμος που δυσκολευεται με τα καθημερινα οχι να πληρωσει και τα κερατι@τικ@ μιας ζημιας. Ουτε μπορουν - γνωριζουν ολοι να δουλεψουν τετοια υλικα ωστε να κανουν δουλεια μονοι τους.

Στην πολυκατοικια που μενω παντως χρειαστηκε πριν 5-6 χρονια να μονωσουμε την ταρατσα με ελαστομερες και βαλαμε ενα της isomat. Βεβαια δεν ειχε πολλα σαθρα μιας και δεν πατιεται συχνα αλλα ειχε 5 ηλιακους επανω της και χρειαστηκε καποια δουλιτσα εκει ( μην ρωτησετε τι δεν ημουν σε καμια φαση της εργασιας ). Επισης το μονωτικο περαστηκε και στο μισο μετρο υψος στα πλαινα τοιχια Το κοστος αν θυμαμαι καλα ηταν 1200€ για τα 90m² της.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#743898 στη Σ.Αραβια με την εταιρία που δούλευα είχαμε μονώσεις για ζεστή και βροχή, πάνω από ένα εκατομμύριο τμ. με διάφορα υλικά. ασφαλτοποσνα βάζαμε σε 2 στρώσεις πάχους 4.5 Χιλ ιταλικά., κάθετες σε κατεύθυνση η μία από την άλλη. αφού είχαμε κάνει αφρομπετο για κλίσεις. τα παραπετα κλπ. βάζαμε και PVC εάν ήθελε ο πελάτης αλλά χωρίς εγγύηση μόνο αυτή που έδινε ο προμηθευτής. βάζαμε μια αγγλική μα@@α αυτοκόλλητη με λεπτό πλαστικό από τη μια πλευρά και ασφαλτικό κόλλα να κόλλησει στην επιφάνεια, ο,το το χειρότερο, αλλά το έλεγαν οι προδιαγραφές των Άγγλων μελετητών!!!. αυτή φουδκωνε από τη ζέστη την άλλη μέρα!!! οπότε βάζαμε νερό μέχρι να ολοκληρώσουμε και να βάλουμε το Dow με τα χαλίκια μετά... η καλύτερη μεβρανη είναι η EPDM ( ETHYLEN POLYMER DYEN MONER) αμερικανική της Firestone, Carlile, τότε, που είναι μεγάλα ρολλά 6 Χ 30 Μ και τα εργατικά είναι λίγα. αλλά το υλικό ακριβό εγγύηση από ασφαλιστική εταιρία για 10 χρόνια με δικαίωμα ανανέωσης μετά από έλεγχο για άλλα τόσα, το κάθε ένα έχει το κόστος του.
Από τα υγρά τα είπαμε!!! hyperdesmo γιατί εύκολα πάει παντού όταν υπάρχουν στη ταράτσα θερμοσίφωνες κλπ.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By glf
#743905 Πριν λίγο καιρό είχα δει αυτό το video
https://youtu.be/9rMinYCpiQo

Σε μια σκέτη (χωρίς μόρφωση) πλάκα ταράτσας, ο ιδιοκτήτης κάνει μόρφωση για εξομάλυνση με κόλλα πλακιδίων (ινοπλισμενη, την καλύτερη ποιότητα που παίρνει συστολές διαστολές) με πλέγμα που βάζουμε και στις προσόψεις.
Αυτό το κάνει για να μην έχει ρηγματώσεις μάλλον.

Και μετά το hyperdesmo.

Μου φάνηκε πολύ παράξενη η μόρφωση με κόλλα πλακιδίων. Στα σχόλια έχει μερικούς που λένε για λάθη στην επιλογή υλικών.

Εγώ θα έκανα εξομάλυνση με επισκευαστικό τσιμέντο που και αυτό είναι ινοπλισμενο και με ρητίνες.
Και άμα θες βάζεις και το υαλόπλεγμα και πάλι. Περιττό μάλλον σε μια σωστή πλάκα χωρίς αρμούς.

Έτσι το βάζω για ποικιλία :)