Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#613040
drdino έγραψε:
Είναι τρομερή ευκολία το επαναφορτιζόμενο, εγώ πχ έχω πάρει το Bosch BSB 1800.


πλεον ειναι Κινεζικα,οποτε εισαι ησυχος. :shifty:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#613041 Όταν βλέπεις τα μαστόρια να έρχονται με επαναφορτιζόμενα σημαίνει ότι πλέον έχουν σχεδόν αντικαταστήσει τα του ρεύματος. Πχ έχω δει μάστορα που ήρθε για εγκατάσταση a/c και έφερε μόνο εργαλεία μπαταρίας.

Απ' την άλλη κατ' εμέ καλό είναι να υπάρχει κι ένα ρεύματος για τις βαριές δουλειές γιατί είναι κρίμα να ταλαιπωρείς το μπαταρίας που είναι πανάκριβο συγκριτικά.

Εγώ μαζί με το DeWalt πάντως πήρα κι αυτά γιατί όπως σωστά ειπώθηκε παίζει τεράστιο ρόλο και το τρυπάνι. Είμαι περίεργος να δω τι ψάρια πιάνουν.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#613042 Έχω δει κλειδαρά με μπαταρίας De Walt να κόβει με ποτηροτρυπανο λαμαρίνα πόρτας ασφαλείας για να βάλει defender.

Τσεκαρα το μοντέλο και ήταν των 250+€

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#613043
Deleted User 1 έγραψε:
Εγώ μαζί με το DeWalt πάντως πήρα κι αυτά γιατί όπως σωστά ειπώθηκε παίζει τεράστιο ρόλο και το τρυπάνι. Είμαι περίεργος να δω τι ψάρια πιάνουν.


υποψιν οτι τιτανιου ειναι μονο τα χρυσα τρυπανια σε αυτη τη κασετινα που ειναι για μεταλλο.
Μην περιμενεις να παθεις καμια πλακα Στεφαν,τα σοβαρα τρυπανια τιτανιου κοστιζουν 3-5-μεχρι και 10 ευρω το τεμαχιο για 10 χιλιοστα πχ.
Για αυτο που τα θελεις μια χαρα ειναι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#613045
Νίκος Παππάς έγραψε:Έχω δει κλειδαρά με μπαταρίας De Walt να κόβει με ποτηροτρυπανο λαμαρίνα πόρτας ασφαλείας για να βάλει defender.

Τσεκαρα το μοντέλο και ήταν των 250+€

Από το Mi A1.


για το mboutso ειναι. :s_tongue
Πελατης μου στην Ευβοια με χρωματοπωλειο,πηρε τροχο dewalt στα 54volt για να κοβει σωληνες προς πωληση στο μαγαζι του.
εδωσε γυρω στα 450 ευρω χονδρικη :lol: :omg:

https://www.skroutz.gr/s/10025238/Dewalt-DCG414T2.html
Άβαταρ μέλους
By edmond
#613046
MIXOStsi έγραψε:
edmond έγραψε:Για πλυστικό αν πας σε λύσεις των περίπου 100€, ίσως εκπλαγείς...δυσάρεστα. Το τέχνασμα που κάνουν είναι να πρεσάρουν και μπόλικο αέρα μαζί με το νερό. Για να δείς προκοπή δλδ χωρίς να περιμένεις με τις ώρες για να δεις αποτέλεσμα, θα πρέπει ίσως να ανεβάσεις το μπάτζετ μπορεί και περί τα 200€.

είσαι πολύ σίγουρος γι αυτό? :hmmm:

Ναι. Για τα φθηνά μιλάω πάντα.
Στέφανε ακριβώς το ίδιο σετ το έχω εδώ και 6-7 χρόνια. Είναι ακόμα σαν καινούργιο.
Τα μαστόρια λογικό είναι να επενδύουν σε τέτοια για προφανείς λόγους. Η ευελιξία που προσφέρουν κάνει την δουλειά παιχνίδι. Άσε που δεν είναι πάντα δεδομένο η διαθεσιμότητα ρεύματος σε μια πχ. οικοδομή.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#613047 Για οικιακή χρήση πιστεύω θα είναι υπεραρκετά. Κάτι κουρτινόξυλα έχω να βάλω και μερικά έπιπλα μπάνιου. Δηλαδή τρύπημα μόνο τοιχοποιία και πλακάκι, που πλακάκι βέβαια στο παρελθόν με έχει ταλαιπωρήσει πάρα πολύ με σοβαρό Makita μηχάνημα αλλά ίσως έφταιγε το τρυπάνι. Δεν ήταν λογικό να χρειαζόταν 10' για μία τρύπα 5-6cm ένα τέτοιο μηχάνημα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#613048
dimviii έγραψε:@sargus
για πλυστικο παρε οσο πιο πολλα bar αντεχεις οικονομικα.Νιλφισκ ειναι πολυ καλα. :s_thumbsup
Λειτουργια οπως ειπε ο Γιαννικ.Κανε κανα διαλειμμα καθε 15 λεπτα για 2-3 λεπτα.
Για το θεμα του δραπανου ρευματος/μπαταριας θα επερνα μπαταριας απο Λιντλ 18βολτο που να ειναι και κρουστικο.
Με τις μπαταριες λιθιου που εχουν πλεον ΟΛΑ τα εργαλεια που πωλουνται,δεν θα εχεις θεμα,ουτε σε 2 ουτε σε 4 χρονια.
Οι μπαταριες τους ειναι σαν των κινητων.Σημερα δουλεψες και την αφησες στο πχ 60%
Πας τα Χριστουγεννα του 2022 να βιδωσεις/ξεβιδωσεις/τρυπησεις κατι.Θα ειναι οπως το αφησες,ουτε φορτιση θα θελει,ουτε τιποτα.
Τα προβληματα με τις μπαταριες οντως υπηρχαν με την παλια τεχνολογια μπαταριων που ηταν Νικελιου -Καδμιου.
Με τα parkside του Λιντλ θα επαιζα μπαλα,πολυ αξιοπιστα,και σε αυτη τη τιμη δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο.Οχι σε αυτη τη τιμη,αλλα και εαν δωσεις 30-40% παραπανω χρηματα.
Επισης η εγγυηση του Λιντλ δεν εχει αντιπαλο.Το πας πισω και στο αλλαζουν,η παιρνεις τα χρηματα σου χωρις μα και μου.
Εαν δεν βιαζεσαι,περιμενε,τα δραπανοκατσαβιδα βγαινουν συχνα πυκνα στις προσφορες,αραιοτερα το πλυστικο.


Αυτο. .&-

Τι ρευματος γτχκπτμβνσημν :x , 2019 ειμαστε.

Για πλυστικο θα πηγαινα καρφωτος για Nilfisk. Προς το παρον βολευομαι με του Λιντλ των 100 ευρω, αξιοπρεπεστατο και ο αφροποιητης του ειναι ο καλυτερος στην πιατσα μετα του Ροκκο Σιφρεντι. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#613050
Deleted User 1 έγραψε: που πλακάκι βέβαια στο παρελθόν με έχει ταλαιπωρήσει πάρα πολύ με σοβαρό Makita μηχάνημα αλλά ίσως έφταιγε το τρυπάνι. Δεν ήταν λογικό να χρειαζόταν 10' για μία τρύπα 5-6cm ένα τέτοιο μηχάνημα.


για πλακακι θελει ειδικο τρυπανι.Ψαξε βρες με την ενδειξη ''granite'' αυτα ειναι για πλακακι.

to irwin πχ το σετακι στα 18 ευρω ειναι πολυ καλη ποιοτητα.
https://www.skroutz.gr/c/3136/trypania- ... F%84%CE%B7
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#613051 Τα διαμαντοτρύπανα δεν είναι γενικά για πλακάκι? Έχει μέσα το σετ που πήρα και βασικά γι' αυτό το πήρα επειδή είχε κι αυτά.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#613055
Deleted User 1 έγραψε:Τα διαμαντοτρύπανα δεν είναι γενικά για πλακάκι? Έχει μέσα το σετ που πήρα και βασικά γι' αυτό το πήρα επειδή είχε κι αυτά.


οχι τα διαμαντοτρυπανα ειναι για τοιχοποιια/μπετο.
Το πλακακι ειναι πολυ σκληρο,μπορει ακομα και με τρυπανι ''granite'' να πεσεις σε γρανιτοπλακακι καλης ποιοτητας και να θελεις κανα 2 τρυπανια και κανα 10λεπτο να το ξετρυπησεις.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#613064 Περιεργο πραγμα το πλακακι. Εχω φαει μια ωρα απο τη ζωη μου οπως περιγραφει ο ντιμης να ανοιξω τρυπες σε ντουζιερα, εχω τρυπησει καποιο αλλο σε 2 λεπτα μεσα μετα απο ενα χτυπηματακι με καρφι πρωτα να το χαραξει λιγο.

Γενικα στο διλημμα μπαταριας ή ρευματος εχω καταληξει στο εξης. Καλο, πολυ καλο μπαταριας 18βολτο (το δικο μου μαλλον ειναι overkill βεβαια... Makita DHP453SFE3) που τρυπαει τα παντα πλην τσιμεντου και ειναι και απιστευτα βολικο σε καμια μετακομιση, συναρμολογηση επιπλων κλπ, και ενα ρευματος της πλακας με 2 καλα τρυπανια (πχ 6αρι, 8αρι) για τα δυσκολα. Για την ωρα παντως απλα ξερω ποιοι φιλοι εχουν ρευματος και δανειζομαι, δεν εχει χρειαστει ακομα να αγορασω, και εχω κρεμασει κουρτινες και φωτιστικα σε 4 δωματια, αρα μαλλον δυσκολα να ξαναχρειαστω στο μελλον :lol:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#613070 Αυτό ακριβώς. Ρεύματος για τις χαμαλοδουλειές και μπαταρίας για όλα τα υπόλοιπα. Αν πρέπει ντε και καλά να έχεις ένα, τότε παίρνεις ένα 18V μπαταρίας ή και καλύτερο αν σε παίρνει. Εγώ βρήκα ένα B&D ρεύματος απ' το συγχωρεμένο τον "πεθερό" και το οικειοποιήθηκα. Ελπίζω να μην έχει θέμα εκεί που είναι τώρα. :innocent:

Οπότε χτυπάω κι ένα σετ τρυπάνια granite και είμαι έτοιμος.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#613091
sargus έγραψε:Τι είναι το ακροφύσιο με την μπίλια;

To ενα ακροφύσιο βγάζει το νερό σαν σκούπα ενώ το άλλο έχει μια μπίλια μπροστά που βγάζει ακόμα πιο πολύ πίεση
https://www.ebay.co.uk/i/263768903953?c ... KaEALw_wcB
Άβαταρ μέλους
By bill33
#613092 Εγω ένα bulle αγόρασα πριν ένα χρόνο στα 45?€ .Δεν έχει κολώσει ακόμα κάπου, ρευματος.Κάμποσες τρύπες σε μπετό στο γκαράζ