Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#594721 Ρίξε άλλο πλακάκι, δεν είναι εικόνα αυτή.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#594722 Μόλις φτιάξω αυτό, θα ανεβάσω προτάσεις για να το ξηλώσω όλο, να μου πείτε τι σχέδιο σας αρέσει να βάλω :s_airkiss
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#594723 Λοιπόν...... : Μην τρελαίνεσαι! :lol:
Αν δεν πλημμυρίζει η βεράντα (υποθέτω έχει κάποιο στέγαστρο), δεν τρέχει τίποτε.
Είναι τριχοειδής η ρωγμή και όσο και να κλέβει (ξαναλέω, εκτιμώ ότι δεν είναι "πισίνα" ο χώρος καθημερινά), δεν προλαβαίνει να προκαλέσει πρόβλημα στο υπόστρωμα. Υπάρχει και η κόλλα απο κάτω, η οποία συνήθως δεν ρηγματώνει, σε αντίθεση με το πλακάκι, οπότε δεν φτάνει εύκολα το όποιο νερό περνάει τη ρωγμή, σε τσιμέντο-πλάκα κλπ.
Θα παρακολουθείς αν αρχίσει να "ξερνάει" κόλλα πλακιδίων απο το σημείο (άσπρη κρούστα κατα μήκος της ρωγμής ) και τα ξαναλέμε.
Αν σε τρώει η έννοια, πάρε μία καλή΄σιλικόνη διάφανη + συγκόλλησης, πασάλειψε καλά το μήκος της ρωγμής προσπαθώντας να χώσεις υλικό σε βάθος με το δάχτυλο ( προσοχή, παίζει να σφάζει η εγκοπή στο πλακάκι). Σκούπισε ελαφρά τριγύρω και μετά απο 10-15 λεπτά με λίγο νέφτι για να μη σου κάνει λεκέ μεγάλο το υπόλειμμα σιλικόνης.
Μοναδική οριστική λύση : Αντικατάστασή του με άλλο πλακάκι.
:s_bye
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#594724 αυτο που λεει ο dbekos θα κανεις.Κολλα σιλικονη σε σωληναριο 80 μλ.
pattex 101,ALL FIX,FIX ALL, MAMUTH,ΤURBO, αυτες προσπαθησε να βρεις.Και η durostick εχει σε σωληναριο,
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#594727 Και μετά να γεμίσεις τους αρμούς για να σου πιαστεί κανένα δαχτυλάκι.... Άσε που θα μαζεύει και νερό, βρωμιές, γλίτσα και θα γλυστράνε οι σαγιονάρες σου. :iconcool: :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#594728 Ευχαριστω και τους 2 !! :s_howdy :s_howdy


Βεβαια.....


Αν δεν πλημμυρίζει η βεράντα


Φυσικα η μανα G (ειναι στο πατρικο η ζημια :shifty: ) περιμενε ΥΠΟΥΛΑ να φυγω απο το σπιτι. :inlove: Φυσικα εγινε το καθημερινο ποτισμα της βεραντας :inlove: (δεν φυτρωνει τιποτα ρε μανα στο πλακακι). Φυσικα ¨πως κανεις ετσι παιδακι μου, δεν επεσε πολυ νερο, ηταν στη μεση η σταθμη του πυροσβεστικου που φωναξα" :inlove: Φυσικα εχω αλλη μια ασπρη τριχα. :inlove: :inlove:

Α ΡΕ ΠΑΤΕΡΑ. :x
Άβαταρ μέλους
By mirage
#594729 Η σιλικόνη να τοποθετηθεί με Ρομποτικό σύστημα παρακαλώ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#594730 Μου χαλασες την τρολια , αυτο σκεφτομουνα τωρα γτχμ :rant: :rant: :rant: :rant: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#594733 Άργησες να γράψεις γιατι εγω γράφω και η botvac σκουπίζει.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#594805
g8777 έγραψε:Εικόνα



Πραγματικά...

Δηλαδή...

Πλακάκι VW;;; :protest: ΕΛΕΟC!

Τα λόγια είναι περιττά...

Υπήρχε ΜΙΑ, λέγω ΜΙΑ περίπτωση να μην έβγαζε πρόβλημα;;;

Ελπίζω να έχετε τουλάχιστον ασφάλεια πυρός στο σπίτι και 78 πυροσβεστήρες standby. :rtfm: :x

Τι σου έκανε η δόλια η μάνα σου και της έβαλες αυτό το πράμα στο μπαλκόνι;;; :protest: ΤΙ;;;; :protest:

Δεν λέω τίποτε άλλο. :(
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#596495 Σε ταινία led 5μ 5050 έχει διαφορά όσον αφορά την ένταση φωτισμού αν βάλουμε μετασχηματιστή 1Α ή με 5Α?
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#596512 Όχι, απλά πρέπει τα Ampere του μετασχηματιστή να υπερκαλύπτουν τα Ampere της ταινίας (και με αέρα περίπου 15 20%)
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#596514 Άρα το 1Α σιγά μην τα υπερκαλύπτει. Οπότε να βλέπω από 2 και πάνω;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#596515 Όχι, δεν πάει έτσι. Τα LED έχουν πολύ μικρή κατανάλωση, επομένως μπορεί και το 1Α να φτάνει. Αν όμως η διαφορά τιμής είναι μικρή και ο όγκος είναι ο ίδιος, τότε πήγαινε για τον μεγάλο, αφού δεν έχει κάποιο μειονέκτημα άλλο σε σχέση με τον μικρό.
Προσοχή επίσης στην τάση λειτουργίας.
Άβαταρ μέλους
By glf
#597083 Έχω το πιεστικό nilfisk c110.
Από χθες μου μυρίζει καμμένο καρβουνακι όταν δουλεύει.
Το άνοιξα αλλά μου φαίνεται ότι έχει μοτέρ κλειστού τύπου που απλώς το αλλάζεις.
Έχει κανείς σχετική εμπειρία;

Δεν έχει κανένα πρόβλημα, πλένει κανονικά με πίεση, προληπτικά το κοιτάω.

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα