Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#569488
ArrowsFA1 έγραψε:Εναλλακτικά θα ήθελα ένα αυτοκόλλητο λάστιχο στεγανοποίησης σχήματος Ρ αλλά δεν βρίσκω εύκολα.


υπαρχει τετοιο αλλα δεν ειναι ανθεκτικο στην βενζινη
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#569497
dimitrisB έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Θέλω να βάψω ενα μικρό τοίχο στο καθιστικό με κάποια μπογιά περίεργη , στο χρωμα χαλκού η μετάλλου......

http://www.vitex.gr/Product/5/40/VITEX-METALLICO/
Το link εχει και οδηγίες εφαρμογής. Το είχα δεί σε σπίτι, εντυπωσιακό μέν , αλλά ... υπερβολή και οριακά, κακογουστιά . :oops:
Όταν χρησιμοποιείς τέτοια υλικά, μετά για να πάς σε κλασσικό πλαστικό χρώμα, θέλεις και τρίψιμο της επιφάνειας και -το πιθανότερο- αστάρι και 2 χέρια χρώμα για να το επαναφέρεις.


Οκ ευχαριστώ, απο οτι διάβασα δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο στην εφαρμογή .
Τώρα για μελλοντικό τρίψιμο που λες, καλό ειναι που το ανέφερες , αλλά μιας και δεν το εχω κάνει το πρόβλημα ποιο ειναι, οτι ειναι δύσκολο, οτι εχει πολυ σκόνη...;
Γενικά μου αρέσουν τα χρώματα , όποτε αν δω οτι ταιριάζει θα το δοκιμάσω και ας θέλει και πιο πολυ δουλεια στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#569504
dimviii έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:Εναλλακτικά θα ήθελα ένα αυτοκόλλητο λάστιχο στεγανοποίησης σχήματος Ρ αλλά δεν βρίσκω εύκολα.


υπαρχει τετοιο αλλα δεν ειναι ανθεκτικο στην βενζινη

Αν έχεις υπ' όψη πού μπορώ να το βρω, πες.
Όταν λέω ανθεκτικό να διευκρινίσω ότι δεν πρόκειται να είναι εμβαπτισμένο σε βενζίνη, απλά λόγω διαρροής κατά τον ανεφοδιασμό ενδέχεται να τρέξει λίγο προς τον αρμό και αν το υλικό δεν αντέχει καθόλου, να καταστραφεί. Ο βασικός ρόλος του υλικού θα είναι να εμποδίζει την είσοδο νερού.

Απ' ό,τι βλέπω sikaflex 291i ή φλατζόκολλα είναι η καλύτερη λύση πάντως.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#569515 https://el.luciafontaine.com/domashniy- ... kleit.html

θα το βρεις σε ολα τα χρωματοπωλεια,πρακτικερ κλπ
το χρησιμοποιουν για την σφραγιση αερα στα παραθυρα/πορτες(αντι για το κλασσικο λευκο αυτοκολλητο σφουγγαρακι)
υπαρχει σε λευκο και καφε χρωμα.
πωλειτε σε συσκευασιες των 8μ σε φακελακι με κοστος 3-4 ευρω,και σε ρολλα των 100 μετρων.
το διπλο Ρ που βλεπεις στο λινκ εαν θελεις σχιζεται και μενει μονο το ενα Ρ.

στο θεμα της φλατζοκολλας, ψαξε στην permatex,εχει καποιες, που εχουν πολυ καλη αντοχη στη βενζινη
Άβαταρ μέλους
By markvag
#569517
dimviii έγραψε:https://el.luciafontaine.com/domashniy-uyut/18490-samokleyuschiysya-uplotnitel-dlya-okon-i-dverey-kakoy-byvaet-kak-kleit.html

θα το βρεις σε ολα τα χρωματοπωλεια,πρακτικερ κλπ
το χρησιμοποιουν για την σφραγιση αερα στα παραθυρα/πορτες(αντι για το κλασσικο λευκο αυτοκολλητο σφουγγαρακι)
υπαρχει σε λευκο και καφε χρωμα.
πωλειτε σε συσκευασιες των 8μ σε φακελακι με κοστος 3-4 ευρω,και σε ρολλα των 100 μετρων.
το διπλο Ρ που βλεπεις στο λινκ εαν θελεις σχιζεται και μενει μονο το ενα Ρ.


Το έβαλα στην εξώπορτα, πολύ καλό. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By g8777
#569690

Θα κάνει δουλειά αυτό το ψιψιψονι σε πλακάκι δαπέδου πού έχει χάσει κομμάτι (πτώση σφυριού πριν καιρό, λογικά φταίει η 877αινα :x );

:hmmm:

Επίσης, μόνο εγώ έχω ταβλωσει με το Borg που εκφωνεί; :s_inlove :s_inlove :s_inlove
Άβαταρ μέλους
By 224v
#569760 Μα όταν λεει κερι, αυτό αν το ξαναζεστανεις ?? _(Περιπτωση να πεσει ηλιος επανω του το καλοκαιρι) δεν θα λειωσει?? οποτε θα θελει παλι γεμισμα… εκτος αν πολυμεριζεται και σκληραινει οριστικα...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#570104 Πιστόλι θερμοκόλλησης ή όπως λέμε στα ελληνικά το hot glue gun.
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Για οικιακή χρήση, χειροτεχνίες κλπ.
Οι μάρκες σχεδόν όλες άγνωστες ακούγονται.
20 watts φτάνουνε;
Οι κόλλες είναι ίδιες όλες (περιλαμβάνονται πολλά στικάκια);
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#570105
sknipper έγραψε:Πιστόλι θερμοκόλλησης ή όπως λέμε στα ελληνικά στο hot glue gun.
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Για οικιακή χρήση, χειροτεχνίες κλπ.
Οι μάρκες σχεδόν όλες άγνωστες ακούγονται.
20 watts φτάνουνε;
Οι κόλλες είναι ίδιες όλες (περιλαμβάνονται πολλά στικάκια);

αυτο ειναι καλο για τα χρηματα του.
οι κολλες ειναι πολυ φθηνες.
https://www.utools.gr/index.php?route=p ... ct_id=9102
Άβαταρ μέλους
By mirage
#570110 Ή περίμενε να το βγάλει το Lidl αν δεν βρεις einhell.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#570120 Να παίρνει 11 χιλιοστά ή 7 χιλιοστά διαμέτρου στικάκι; Ποιο θεωρείται πιο στάνταρ και πιο εύκολο να βρίσκεις κόλλα;
Kαι τι είναι το dual melt; Κάτι για 2 θερμοκρασίες 135 και 200°C για διαφορετικές χρήσεις. Θέλει και άλλη κόλλα;
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#570135 Καλά εγώ είχα πάρει ένα φθηνιάρικο του πεταματού πριν 7-8 χρόνια και έχω κάνει ότι θες...
Δεν είναι rocket science...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#570140 Εγώ έχω ένα Stanley, μια χαρά κάνει τη δουλειά του, θα ήθελα όμως να βγάζει μεγαλύτερη ποσότητα γιατί ειδικά σε κόλληση καλωδίου σε σοβατεπί είναι ψιλοκουραστικό για μεγάλη απόσταση
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#570154 Αγοράστε τουλάχιστον κάποιο "επώνυμο" κινέζικο όπως αυτά που αναφέρθηκαν νωρίτερα, γιατί πριν χρόνια μου είχε σκάσει ένα τέτοιο. Ευτυχώς δεν το κρατούσα στα χέρια μου εκείνη την ώρα!