Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#548112 Παντως ετσι που το βλεπω και να ξεκολαγες την λεκανη, μαλλον για να την συνδεσεις σωστα θα επρεπε παλι να γκρεμισεις τον τοιχο!
Οποτε καλα εκανε που αντιστεκοταν η λεκανη! :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#548117
Y.V έγραψε:Παντως ετσι που το βλεπω και να ξεκολαγες την λεκανη, μαλλον για να την συνδεσεις σωστα θα επρεπε παλι να γκρεμισεις τον τοιχο!
Οποτε καλα εκανε που αντιστεκοταν η λεκανη!

Έτσι νομίζω και εγώ...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#548132
saxon_747 έγραψε:Το υλικό αυτό το έχω δει σε άλλο κατάστημα, δεν είναι πλέξιγκλας αλλά λεπτό εύκαμπτο πλαστικό με πάχος περίπου 1mm , όχι τόσο εύκαμπτο που να υποχωρεί όμως...

ναι δεν είναι plexiglass. Και καλύτερα γιατί το plexiglass είναι πανάκριβο υλικό για τις ποσότητες που θες και το ελάχιστο πάχος είναι 2mm οπότε αρκετά "ψηλό".
Ψάχνεις για transparent shelf dividers ή ακρυλικά διαχωριστικά ραφιών.

Λεπόν, διάλεξες ακριβό σπορ :s_cry
link 1

link2

link3

link4

link5

link6

link7

Δεν ξέρω τα καταστήματα οπότε ανοίγεις με δική σου ευθύνη. :s_bye
Απλά πρόσεξε το πόσο εύκαμπτα είναι που λες και εσύ, πριν προχωρήσεις σε αγορά.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#548137
Red Garland έγραψε:
Λεπόν, διάλεξες ακριβό σπορ.


Από Κίνα κτλ, δύσκολο κυρίως λόγω μεταφορικών.

Το θέμα είναι ότι παλαιότερα είχα βρει κάποιον στη Θεσσαλονίκη που τα έφτιαχνε αρκετά φθηνά και είχαμε πάρει αρκετά κομμάτια. Δυστυχώς δεν θυμάμαι στοιχεία επικοινωνίας ...

Με ποιον άλλο τρόπο ( διαφορετικό υλικό δλδ) θα μπορούσα να δημιουργήσω διαχωριστικά αυτόυ του τύπο άραγε;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#548162
trident1971 έγραψε:Saxon
Τιμολογιο δεν ειχε κοψει ο τυπος να βρεις στοιχεια?

..ή ζω σε αλλο κοσμο? :lol:


Η εταιρία που εργαζόμουν δεν υφίσταται πλέον... :lol: Καλη προσπαθεια όμως. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#548177
Y.V έγραψε:Παντως ετσι που το βλεπω και να ξεκολαγες την λεκανη, μαλλον για να την συνδεσεις σωστα θα επρεπε παλι να γκρεμισεις τον τοιχο!
Οποτε καλα εκανε που αντιστεκοταν η λεκανη! :lol:

Πλάκα θα έχει να ξεκολλήσει τώρα στο άσχετο μετά την πίεση που έφαγε :lol:

Πέρασα από Leroy + Praktiker μήπως έβρισκα τρυπάνια αλλά τζίφος. Από Leroy πήρα κανά 2 dexter μόνο. Καλά στο Praktiker έχει ξεφύγει η κατάσταση, παλιά έβρισκες και κανά καλό τρυπάνι, τώρα μόνο stanley και LUX tools έχουν :thumbsdown: Στο Leroy είχε κάπως πιο επώνυμα

Πήρα κι ένα μακρύ CYL-9, που δεν υπήρχε στο σετ ούτως ή άλλως, για άμεσα και παρήγγειλα και το σετάκι να το έχω.

Επίσης μπήκα σε σκέψεις για το δράπανό μου. Ένα απλό κρουστικό black n decker είναι, των 25-30€. οκ τρυπάει δεν μ΄έχει απογοητεύσει στο παρελθόν, αλλά μήπως με το μπετό ζορίστηκε ή είναι καθαρά θέμα τρυπανιού; πχ αν πήγαινα σε μπλε σειρά Bosch https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=5151#texnika
Άβαταρ μέλους
By pro
#548213 Γιατί τα stanley τι έχουν;

Αν είναι να κανεις αναβάθμιση, δες και περιστροφικό πιστολέτο/σκαπτικό. Μ'αυτό και το μικρό που έχεις καλύπτεις πολύ μεγάλο εύρος εργασιών.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#548214 Όταν λες Stanley εννοείς την πολυ γνωστή εταιρεία εργαλείων Stanley?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#548217 Δεν σκόπευα να την υποβαθμίσω, ήθελα να τονίσω ότι δεν φέρνει πλέον μεγαλύτερες μάρκες. Anyway, θα δοκιμάσω με τα καινούρια τρυπάνια και βλέπουμε :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#548232 Μπορείς απλά να πεις πως δεν ξέρεις την Stanley γιατί μικρή δεν ήταν ποτέ, ποσο δε τωρα που είναι μαζι με την Black & Decker. Τεσπα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#548246 Δίνει νομίζω πλέον και εγγύηση εφ' όρου ζωής η Stanley... Μια χαρά εργαλεία έχει και σε πολύ νορμάλ τιμές. Μία σέγα που έχω από αυτούς (σε προσφορά το πήρα από leroy, δεν θυμάμαι τιμή ήταν χώμα όμως, σε επίπεδα κινεζιάς) μου έχει βγάλει όση δουλειά χρειάστηκα και ένας μηχανικός που είχαμε ένα φεγγάρι εδώ στη δουλειά μου το δανείστηκε και έκανε τα άπειρα με παλέτες και το μηχάνημα δεν έκανε κιχ. Ένα διάστημα το συγκεκριμένο εργαλείο έκοψε παλέτες για καμιά 10ριά πολυθρόνες, μία ξαπλώστρα τεραστίων διαστάσεων, τραπέζια, κτλ... :lol:
Άβαταρ μέλους
By pro
#548254 Εχω την εντυπωση παντως οτι με την συγχωνευση επεσε σε ποιοτητα.

Εχω κληρονομήσει από τον παππού μου (μεταξύ άλλων) μια πένσα stanley κι ενα κοφτη facom. Πρέπει να είναι άνω των 60 ετών. Τα μέταλλα απλά δεν υπάρχουν.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#548257 Σίγουρα το σετάκι με τα καρυδάκια των 10 ευρώ δεν είναι το ίδιο με το σετ των 60 ευρώ. Αλλά δεν είχαμε πρόβλημα στη δουλειά. Τα καρυδάκια που έχουμε (το σετάκι των 10 ευρώ που λέμε) στη δουλειά (αποθήκη, χρησιμοποιούνται κατά βάση για κιβώτια και μικρο-κατασκευές ραφιών, κτλ) φαγώνονται μεν, αλλά τρώνε αρκετό ξύλο, χωρίς ιδιαίτερη προσοχή. 3-4 χρόνια πάντως μας έβγαλε το πρώτο και απλά πήραμε δεύτερο γιατί χάθηκαν πολλά κομμάτια και όσα έχουν μείνει από το πρώτο, τα έχω ακόμα προς χρήση).

Δεν λέω πως είναι κορυφή (πιθανώς και να μην είναι), απλά στα λεφτά τους είναι πολύ τίμια. Για ερασιτέχνη δε (έχω και στο σπίτι ένα) είναι απλά αθάνατα με την ελάχιστη (λογικά) χρήση που θα τους κάνεις...

Γενικά θεωρώ πως ένας ερασιτέχνης δεν χρειάζεται να δώσει πολλά λεφτά για να έχει αξιοπρεπή εργαλεία που θα του κρατήσουν για πολύ καιρό και θα τον βγάλουν ασπροπρόσωπο όταν τα χρειαστεί.

ΟΚ, για τους μηχανικούς έχουμε καλά ροπόκλειδα και γενικά εργαλεία (facom και snap-on), αλλά εκεί μιλάμε πως δουλεύουν σε αεροπλάνα (συχνά και σε δύσκολες συνθήκες και με πίεση χρόνου), οπότε θέλεις το καλύτερο και το κόστος δεν μετράει τόσο πολύ...