Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#612982
sargus έγραψε:Ευχαριστώ stefan! Σημειώθηκε το τρυπάνι. Μου άρεσε που ένας χρήστης στο σκρουτζ γράφει ότι μετά από 2 χρόνια χρήσης η μπαταρία του είναι σαν την πρώτη ημέρα. Δε θα με χάλαγε και κάτι φθηνότερο αλλά αν είναι το φτηνό το κρέας να το τρώνε οι σκύλοι, ας δώσω κάτι παραπάνω.
Πλυστικό θα προτιμούσα κάτι με ροδάκια. Τι εννοείς όμως με το μεγαλύτερο δοχείο αφροποιητή (τι είναι αυτό πάλι; το απορρυπαντικό;). Που είναι πρόβλημα αυτό;

https://www.skroutz.gr/c/2893/exartimata_gia_plystika/f/814696/akrofysia.html

Το μαμίσιο δε φτάνει να κάνει αφρό και να καλύψει ένα μεσαίο αμάξι με μία δόση με αποτέλεσμα να στεγνώνει ο αφρός μέχρι να ξαναγεμίσεις. Αν κάνεις diy πλύσιμο αυτοκινήτου δες τα σχετικά βιντεάκια στο youtube. Σωστό το να θες ροδάκια στο πλυστικό, είναι όντως πολύ πιο εργονομικό έτσι. Το Nilfisk που έβαλες είναι μια χαρά νομίζω γιατί και ροδάκια έχει και μεγάλο δοχείο και μακρύ λάστιχο.

Τώρα για το δραπανοκατσάβιδο κι εγώ για κάτι στα 60-80€ πήγαινα αλλά είναι τόσο άπειρα τα μοντέλα και οι μάρκες που είναι χάος η φάση. Οπότε πήγα σε κάτι καλύτερο με την ελπίδα να κρατήσει μια ζωή και να κάνει έτσι απόσβεση. Διαφορετικά αν είχε καμιά προσφορά μπορεί και να έπαιρνα κάνα parkside απ΄τα Lidl που έχει διάφορα ο πατέρας μου και τους έχει βγάλει τα μάτια και δουλεύουν μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#612983 Γενικά είμαι ευχαριστημένος από ότι έχω πάρει από lidl οπότε εαν τώρα είχε τρυπάνια (ή ακόμη και πλυστικό που έφερε λίγους μήνες πριν) θα τα έπαιρνα χωρίς ψάξιμο γιατί με το lidl "you can't go wrong". Εκτός αν θέλεις ζόρικα πράγματα που εκεί ψάχνεις κάτι ακριβό-επώνυμο.
Οπότε η γενική συμβουλή βλέπω να είναι κρουστικό δράπανο ρεύματος γύρω στο 50άρικο και έξτρα κατσαβιδάκι.
Για πλυστικά καμιά άλλη συμβουλή; Όλα κάνουν τη δουλειά τους;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#612985 για πλυστικά αν πας σε Karcher θα πας από σειρά 4 και πάνω που έχουν υδρόψυκτα μοτέρ... (έχω λοκάρει το Κ4compact , το έχουν 175€ εδώ και 2 χρόνια σταθερά...
βασικά είτε σε Karcher ή ακόμα καλύτερα σε Nilfisk θα πήγαινα εγώ...


μιλάμε για νορμάλ χρήση εεεε ... :lol:
όχι 1 ώρα συνεχόμενα... :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#612986 εμένα πάντως ενα ερασιτεχνικό nilfisk 120bar που το πήρα και προσφορά 90€, έβγαλε 2 χρόνια σε επαγγελαμτική χρήση, με άθλια ποιότητα νερού...
μετά από αυτό εμπιστεύομαι nilfisk με κλειστά μάτια...
Άβαταρ μέλους
By sargus
#612988
gianik έγραψε:για πλυστικά αν πας σε Karcher θα πας από σειρά 4 και πάνω που έχουν υδρόψυκτα μοτέρ... (έχω λοκάρει το Κ4compact , το έχουν 175€ εδώ και 2 χρόνια σταθερά...
βασικά είτε σε Karcher ή ακόμα καλύτερα σε Nilfisk θα πήγαινα εγώ...


μιλάμε για νορμάλ χρήση εεεε ... :lol:
όχι 1 ώρα συνεχόμενα... :adminpower:


Όπα! Τι εννοείς όχι 1 ώρα συνεχόμενα. Αν ξεκινήσω να πλένω αυλές, μπαλκόνια κτλ. θα πάρει παραπάνω. Μήπως εννοείς αδιάλειπτη λειτουργία χωρίς να αφήνεις το κουμπί;
Ψάχνω τώρα, και βρήκα το παρακάτω από e-shop crazy sundays
https://www.e-shop.gr/plystiko-mixanima ... TLS.120154

Μάλλον όμως θα προτιμούσα αυτό:
https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=1 ... ef=skroutz

Αλλά το ψάχνω ακόμα και κυρίως αν έχει νόημα να δώσω τόσα λεφτά. Το Karcher τι λέει;
Άβαταρ μέλους
By sargus
#612991
MIXOStsi έγραψε:εμένα πάντως ενα ερασιτεχνικό nilfisk 120bar που το πήρα και προσφορά 90€, έβγαλε 2 χρόνια σε επαγγελαμτική χρήση, με άθλια ποιότητα νερού...
μετά από αυτό εμπιστεύομαι nilfisk με κλειστά μάτια...

MIXOStsi έγραψε:πάρε τουλάχιστον 120bar...


Πολύ χρήσιμες οι τοποθετήσεις σου! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By bill33
#612997 Koίτα να έχει το ακροφύσιο με την μπίλια μέσα και να μην ξεχνάς να αδειάζεις το νερό όταν το αποθηκευεις.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#613005 Για μια μέση οικιακή χρήση, προτίμησε ένα ηλεκτρικό δράπανο. Και εγώ πήρα κάποτε(όταν έφτιαχνα το σπίτι) ένα μπαταρίας και αφού έκανε λίγες δεκάδες τρύπες κάθεται στην αποθήκη. Το De Walt που πόσταρε ο Στέφανος είναι στα όρια του επαγγελματικού. Άσε που αν θέλω να κάνω μια τρύπα, δεν υπάρχει περίπτωση να περιμένω 2-3 ώρες να γεμίσει η μπαταρία. Πρακτικά έχω "ξεμείνει" με το ηλεκτρικό. Ότι χρειαστώ όμως, στο τσακ η δουλειά έχει γίνει.
Για πλυστικό αν πας σε λύσεις των περίπου 100€, ίσως εκπλαγείς...δυσάρεστα. Το τέχνασμα που κάνουν είναι να πρεσάρουν και μπόλικο αέρα μαζί με το νερό. Για να δείς προκοπή δλδ χωρίς να περιμένεις με τις ώρες για να δεις αποτέλεσμα, θα πρέπει ίσως να ανεβάσεις το μπάτζετ μπορεί και περί τα 200€.
Α, και τα χαλιά δεν φρεσκαρίζονται έτσι απλά :roll:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#613012
edmond έγραψε:Για μια μέση οικιακή χρήση, προτίμησε ένα ηλεκτρικό δράπανο. Και εγώ πήρα κάποτε(όταν έφτιαχνα το σπίτι) ένα μπαταρίας και αφού έκανε λίγες δεκάδες τρύπες κάθεται στην αποθήκη. Το De Walt που πόσταρε ο Στέφανος είναι στα όρια του επαγγελματικού. Άσε που αν θέλω να κάνω μια τρύπα, δεν υπάρχει περίπτωση να περιμένω 2-3 ώρες να γεμίσει η μπαταρία. Πρακτικά έχω "ξεμείνει" με το ηλεκτρικό. Ότι χρειαστώ όμως, στο τσακ η δουλειά έχει γίνει.
Για πλυστικό αν πας σε λύσεις των περίπου 100€, ίσως εκπλαγείς...δυσάρεστα. Το τέχνασμα που κάνουν είναι να πρεσάρουν και μπόλικο αέρα μαζί με το νερό. Για να δείς προκοπή δλδ χωρίς να περιμένεις με τις ώρες για να δεις αποτέλεσμα, θα πρέπει ίσως να ανεβάσεις το μπάτζετ μπορεί και περί τα 200€.
Α, και τα χαλιά δεν φρεσκαρίζονται έτσι απλά :roll:


Δεδομένου ότι οι περισσότεροι λέτε για ηλεκτρικό δράπανο (αυτή ήταν εξαρχής και η σκέψη μου σαν άπειρος) θα πάω προς τα εκεί. Καμιά πρόταση πάνω σε αυτό; Γιατί από ότι είδα πρέπει να είναι έτσι το τσοκ, η ροπή, οι διαβαθμίσεις κτλ. Καμιά πρόταση σε κάτι που θα με καλύψει δηλαδή και δε θα χρειαστεί σε 2-3 χρόνια να πάρω κάτι άλλο;
Το πλυστικό Nilfisk των 135 bar που πόσταρα πιο πίσω πως το βλέπεις; Θα πρέπει να πάω σε κάτι ακόμα ακριβότερο;
Τα χαλιά σκέφτομαι εκτός του ετήσιου επαγγελματικού καθαρισμού, να τα βγάζω και εγώ κανένα ηλιόλουστο ΣΚ, να τα κρεμάω κάπου, να τα βαράω καλά (και με σαπουνάδα) και να τα αφήνω να στεγνώνουν. Επειδή έχω μικρά παιδιά. Και η εναλλακτική αυτού του πράγματος είναι να μην κάνω τίποτα. Οπότε μια χαρά δεν είναι;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#613017
sargus έγραψε:
Δεδομένου ότι οι περισσότεροι λέτε για ηλεκτρικό δράπανο (αυτή ήταν εξαρχής και η σκέψη μου σαν άπειρος) θα πάω προς τα εκεί. Καμιά πρόταση πάνω σε αυτό; Γιατί από ότι είδα πρέπει να είναι έτσι το τσοκ, η ροπή, οι διαβαθμίσεις κτλ. Καμιά πρόταση σε κάτι που θα με καλύψει δηλαδή και δε θα χρειαστεί σε 2-3 χρόνια να πάρω κάτι άλλο;

Αναλογα του τι φανταζεσαι πως θα χρειαστεις να κανεις, τις γνωσεις σου, κλπ και φυσικα τα χρηματα που θεωρεις λογικα να δωσεις.

Να ξερεις οτι οταν τρυπαμε αυτο που μετραει ειναι το τρυπανι οχι το δραπανο, και οι σωστες στροφες για το υλικο. Αν τα εχεις / ξερεις αυτα τρυπας και με χειροτρυπανο.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#613035
edmond έγραψε:Για πλυστικό αν πας σε λύσεις των περίπου 100€, ίσως εκπλαγείς...δυσάρεστα. Το τέχνασμα που κάνουν είναι να πρεσάρουν και μπόλικο αέρα μαζί με το νερό. Για να δείς προκοπή δλδ χωρίς να περιμένεις με τις ώρες για να δεις αποτέλεσμα, θα πρέπει ίσως να ανεβάσεις το μπάτζετ μπορεί και περί τα 200€.


είσαι πολύ σίγουρος γι αυτό? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#613037
Y.V έγραψε:
sargus έγραψε: ένας χρήστης στο σκρουτζ γράφει ότι μετά από 2 χρόνια χρήσης η μπαταρία του είναι σαν την πρώτη ημέρα.


Ξερεις ποσο γρηγορα περνανε τα 2 χρονια; Ακομα και τα 10...
Για τη χρηση που το θελεις, εγω θα προτεινα ενα αξιοπρεπες ρευματος και μια μπαλαντεζα. Θα το χουν και τα εγγονια σου. :s_dunno


Σωστά, ας πάρει κάτι λιγότερο πρακτικό τώρα για να μπορούν να το χαρούν τα εγγόνια του σε 25 χρόνια που θα υπάρχει το βλακ&δέκερ σύντηξης :lol:

Είναι τρομερή ευκολία το επαναφορτιζόμενο, εγώ πχ έχω πάρει το Bosch BSB 1800.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#613039 @sargus
για πλυστικο παρε οσο πιο πολλα bar αντεχεις οικονομικα.Νιλφισκ ειναι πολυ καλα. :s_thumbsup
Λειτουργια οπως ειπε ο Γιαννικ.Κανε κανα διαλειμμα καθε 15 λεπτα για 2-3 λεπτα.
Για το θεμα του δραπανου ρευματος/μπαταριας θα επερνα μπαταριας απο Λιντλ 18βολτο που να ειναι και κρουστικο.
Με τις μπαταριες λιθιου που εχουν πλεον ΟΛΑ τα εργαλεια που πωλουνται,δεν θα εχεις θεμα,ουτε σε 2 ουτε σε 4 χρονια.
Οι μπαταριες τους ειναι σαν των κινητων.Σημερα δουλεψες και την αφησες στο πχ 60%
Πας τα Χριστουγεννα του 2022 να βιδωσεις/ξεβιδωσεις/τρυπησεις κατι.Θα ειναι οπως το αφησες,ουτε φορτιση θα θελει,ουτε τιποτα.
Τα προβληματα με τις μπαταριες οντως υπηρχαν με την παλια τεχνολογια μπαταριων που ηταν Νικελιου -Καδμιου.
Με τα parkside του Λιντλ θα επαιζα μπαλα,πολυ αξιοπιστα,και σε αυτη τη τιμη δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο.Οχι σε αυτη τη τιμη,αλλα και εαν δωσεις 30-40% παραπανω χρηματα.
Επισης η εγγυηση του Λιντλ δεν εχει αντιπαλο.Το πας πισω και στο αλλαζουν,η παιρνεις τα χρηματα σου χωρις μα και μου.
Εαν δεν βιαζεσαι,περιμενε,τα δραπανοκατσαβιδα βγαινουν συχνα πυκνα στις προσφορες,αραιοτερα το πλυστικο.
Τελευταία επεξεργασία από dimviii και 04 Νοέμ 2019, 17:38, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά