Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#745294 Επειδή νοικιάζει δε νομιζω ο ιδιοκτήτης/ρια να χαρει ιδιαιτερα με τέτοιες μόνιμες λύσεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#745299 Δεν μου φαίνεται "μόνιμη" λύση η κόλλα πάνω στο πλακάκι - σαφώς λιγότερο μόνιμη από μια τρύπα. Η κόλλα αφαιρείται μηχανικά (=ξύσιμο με φαλτσέτα) και μετά δεν μένει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#745306
ArrowsFA1 έγραψε:Εναλλακτικά μπορείς να κολλήσεις με τέτοια κόλλα κατευθείαν την πίσω μπάρα πάνω στο πλακάκι.
.


αυτο.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#745324 Υπάρχει ζήτημα με το απευθείας κόλλημα γιατί, όπως προσπάθησα να εξηγήσω, χρειάζεται κενό ανάμεσα στην κάτω μπάρα και την επιφάνεια/πλακάκι. Γι' αυτό και η συσκευασία έχει μεγάλα παξιμαδια. Η 2η μπάρα αγκαλιάζει την πρώτη και μπαίνει βαθύτερα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#745326 ειναι αρκετα παχυρευστες ωστε να καλυψουν αρμους πολλων χιλιοστων παντως.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#746603 Για πόντες και μικροκολλήματα με την ηλεκτροκόλληση εμπιστευόμαστε τα παρακάτω ή πάμε στο παραδοσιακό τετράγωνο τζάμι;

https://www.skroutz.gr/s/22060067/Total ... SP307.html
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#746607 Το εξωτερικό είναι σχετικό, συνήθως σε αποθήκες και υπόστεγα είμαι.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#746615 Αν δουλεύεις συχνά ηλεκτροκόληση,πάρε και τα γυαλιά και μια μάσκα,οπότε αναλόγως επιλέγεις με τι θα δουλέψεις.Σε τέτοιες δουλειές πρώτα πρέπει να κοιτάμε τα μέσα προστασίας,να έχουμε εναλακτικές και μετά ξεκινάμε,για να μην βλέπουμε κανα έναστρο δωμάτιο με κλειστά φώτα και το παίζουμε,Μάρθα Βούρτση :s_cry
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#747086 Για τη μούχλα στα πλακάκια (αρμους) του μπανιου να ψεκασω διάλυμα χλωρίνης όπως κάνουμε με τους τοίχους?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#747118 Παιδες θελω να αλλαξω την κλειδαρια ασφαλειας στην θωρακισμενη πορτα εισοδου.
η Πορτα ειναι φθηνη της golden doors,η κλειδαρια ασφαλειας ειναι μια με 4 γλωσσες της cisa αλλα ειναι της σειρας.Η πορτα βγαζει και πυρους πανω και πισω.
Εδω και καιρο ψιλοσκαλωνουν τα κλειδια,παμε να βγαλουμε αντικλειδια,αλλα οι κλειδαραδες λενε οτι λογω φθορας(των κλειδιων) δεν μπορει να γινει κατι καλυτερο.Οποτε και τα νεα αντιγραφα μια απο τα ιδια.
Απο το 2004 ειναι τοποθετημενη,οποτε μαλλον πρεπει να δρομολογησω αλλαγη.

Εσεις τι εμπειριες εχετε,τι να προσεξω,τι να μην βαλω,τι να βαλω?

Ενας φιλος ηλεκτρολογος, μου ειπε να παω στον κατασκευαστη της πορτας,γιατι οι περισσοτεροι μολις την ανοιξουν για να αλλαξουν την κλειδαρια την κανουν ρδελο.Ναι θελουν να τις λυσεις για να αλλαξουν κλειδαρια οταν εχουν την μεγαλη κουτιαστη.
Εχω βγαλει φωτο και αυριο θα παρω τηλεφωνο στην golden doors να δω τι θα μου πουν.
Βλεπω να φευγει το 200-250αρι. :x
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#747119 Κλειδαριά με αφαλό μη αντιγραψιμο και defender, βάζουν πλεον.
Cisa, Omega, Motura σαν μάρκες

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#747120 defender ειναι αυτη η πλακα γυρω απο τον αφαλο?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#747122
dimviii έγραψε:defender ειναι αυτη η πλακα γυρω απο τον αφαλο?
Ναι αυτή.

Δεν σου λέω μοντέλα κλπ γιατί εγώ την έβαλα πριν 10 χρόνια και οι εξελίξεις τρέχουν.
Τα δικά μου κλειδιά πχ σήμερα αντιγράφονται ενώ τότε όχι.
Τα 250€ παντως ειναι ρεαλιστική τιμή

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#747132
egobrain έγραψε:Για τη μούχλα στα πλακάκια (αρμους) του μπανιου να ψεκασω διάλυμα χλωρίνης όπως κάνουμε με τους τοίχους?


Τι εννοείς διάλυμα χλωρίνης; Εγώ ψεκάζω τη χλωρίνη όπως είναι στο μπουκάλι της. :lol: