Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#574365 Δεν μου έχει συμβεί να χάνουν οι χάρτινες.

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By glf
#574366 Και μιλάμε για μεταλλικό σπιράλ υγραερίου..ΕικόναΕικόνα

Βλέπεις στο πίσω μέρος που έχει τρέξει; Έχει διπλή χάρτινη και τέρμα σφίξιμο.
Και κοίτα πως φαίνεται το λαδακι του.
Άβαταρ μέλους
By glf
#574392 Έχω και 2ο σπιράλ αχρησιμοποίητο. Έλεγα να έβαζα 2 μποτιλιες.
Βασικά το έκανα τώρα, απλά θα βάζω τις πιο καλές ροδελες.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#574400 Εχε κατα νου, οτι στα σπιραλ το παραπανω σφιξιμο δεν σημαινει απαραιτητα καλυτερο φλατζαρισμα.
Ενα ραγισμα, στο εσωτερικο κομματι, το πρεσσαριστο και θα χανει για παντα μεχρι να το πεταξεις στα σκουπιδια.

Σε αυτα, προτιμας μια καλη φλατζα που εφαπτεται ΣΩΣΤΑ, σφιγγεις μεχρι να ερθει σε επαφη με το στομιο της μπουκαλας και τελος, δινεις μιση στροφη ακομα.
Εξαρταται βεβαια και το σπειρωμα...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#575009 με γοητευει σαν υλικο αυτο το epoxy , δεν ξερω ακριβως πως λεγεται αλλα ειναι κατι σαν τζελ που μπορει ςνα το απλωσεις και να σχηματισει μια γυαλιστερη επιφανεια, να ενσωματωσεις αντικειμενα κτλ
εχω δει ατελειωτα DIY βιντεο και θελω να πειραματιστω
εχω δει σε καποια βιντεο πχ οτι το τρεβουν κιολας, οποτε θελω να κανω πειραματα να δω πως απλωνει (κανει self leveling) , τι γινεται αμα το τριψεις κτλ

αν εχετε καναν οδηγο η το εχει χρησιμοποιησει κανεις θα με ενδιεφεραν πρακτικες συμβουλες
Άβαταρ μέλους
By Morx
#575011 Τις προαλλες, δειλα δειλα, πηρα 2 πεντοκιλα σακια τσιμεντο ταχειας πηξεως Isomat, ωστε να χτισω κατω απο το ρολο της γκαραζοπορτας, οπου το παλιο τσιμεντο ειχε αρχισει να σπαει.

Καθαρισα πολυ καλα οσα κομματια εφευγαν ωστε να μεινουν μονο τα στερεα, σκουπισα τη σκονη, ρουφηξα με ηλεκτρικη οτι απεμεινε, εβρεξα με ψεκαστηρα και εριξα το χαρμανι.

(ωραια φαση το ανακατεμα με το δραπανο! Ο καλυτερος "φραπες" που εχω φτιαξει ποτε μου! :lol: )

Επειδη αφησα ενα μικρο κομματι για να βγαζω τα μηχανακια απο τη μια μερια και ενα αλλο κομματι απο την αλλη που θελει πολυ σκαψιμο και χτισιμο με 2 τουβλα, τα οποια θα τα τελειωσω οταν βεβαιωθω πως δεν θα παιξουν βροχες, εχει καποιος να προτεινει κατι για την αρχικη "φροντιδα" του?? Ρηγματα, βρεξιμο, θερμοκρασιες κλπ??

Το φινιρισμα, μετα το σπατουλαρισμα, το εκανα με βουρτισμα. Παχυ πινελο, νερακι και τριψιμο ωστε να γινει λειο και ομοιομορφο. Ειμαι ανιδεος με τα μπετα και για 1η φορα πιστευω τα πηγα καλα, φωτο οταν τελειωσει το εγχειρημα :D
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#575020
KiloMeater έγραψε:με γοητευει σαν υλικο αυτο το epoxy , δεν ξερω ακριβως πως λεγεται αλλα ειναι κατι σαν τζελ που μπορει ςνα το απλωσεις και να σχηματισει μια γυαλιστερη επιφανεια, να ενσωματωσεις αντικειμενα κτλ
εχω δει ατελειωτα DIY βιντεο και θελω να πειραματιστω
εχω δει σε καποια βιντεο πχ οτι το τρεβουν κιολας, οποτε θελω να κανω πειραματα να δω πως απλωνει (κανει self leveling) , τι γινεται αμα το τριψεις κτλ

αν εχετε καναν οδηγο η το εχει χρησιμοποιησει κανεις θα με ενδιεφεραν πρακτικες συμβουλες


https://www.evochem.gr/gr/product/adhes ... glass.html
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#575039 Το παλεύω κάνα δυο ΣΚ αλλά τελικά μου βγήκε ωραίο και είναι χαρούμενος. Ήθελα να φτιάξω ένα μικρό στέγαστρο για τα ποδήλατα στην μικρή αυλή.
Τελικά έφτιαξα κάτι με πλεξιγκλας το οποίο είναι και πτυσσόμενο.ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#575054 Morx. Στα σπασμένα τσιμέντα δεν είχε οπλισμό; Που να βγήκε στην επιφάνεια;
Άβαταρ μέλους
By Morx
#575058
glf έγραψε:Morx. Στα σπασμένα τσιμέντα δεν είχε οπλισμό; Που να βγήκε στην επιφάνεια;

Απο κατω, ειναι τα μπετα που εριξε ο εργολαβος, εκει ειναι μια χαρα.
Απο πανω φαινεται εριξαν ξανα τσιμεντο, στην προσπαθεια να ομαλοποιηθει η ραμπα.
Τελειως προχειροδουλεια!
Με ενδιεφερε κυριως κοντα στο ρολο της γκαραζοπορτας, ωστε να γινει ξανα επιπεδο, να σφραγιζει σωστα και να μπορει να περασει οσο νερο τυχει για να πεσει στο λουκι...

15€ κοστισε το τσιμεντο και 2€ το αναδευτηρι... κουβα 10Λιτρο ειχα καβατζα απο κατι βαψιματα που τελειωσα.
Μυστρι επρεπε να παρω, αλλα με μεγαλη σπατουλα και βουρτσα το εκανα σπεσιαλ! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#575069 εχθες εκανα κατι τρυπανισματα σε τοιχο μπετον
το κινεζικο μηχανημα που σκαναρει για σιδερα εκανε τρομερη δουλεια , δεν πετυχα κανενα και με απετρεψε απο δυο σημεια που σημαδευα που μεσα ειχανε και καλα
σωστο λαθος δεν ξερω, εκανα 3-4 εκατοστα παρα διπλα και ολα καλα
στο παρελθον εχω δοκιμασει στα τυφλα σε αντιστοιχο τοιχο (στο υπογειο) και εχω πετυχει σιδερο με τραγικα αποτελεσματα για αυτο που ηθελα να κανω
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#576335 Υπάρχει διαμαντοτρύπανο ή βολφραμίου πολύ μικρό, 1.5mm-2.5mm; Βλέπω ότι ξεκινάνε από 3.5mm. Θέλω να ανοίξω τρύπα σ'ένα κεραμικό.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#576364
Dimitris_P έγραψε:Υπάρχει διαμαντοτρύπανο ή βολφραμίου πολύ μικρό, 1.5mm-2.5mm; Βλέπω ότι ξεκινάνε από 3.5mm. Θέλω να ανοίξω τρύπα σ'ένα κεραμικό.

Θες να τρυπησεις μονο το πλακακι ή και ο,τι εχει απο πισω;;

Στην πρωτη περιπτωση παρε ενα διαμαντοτρυπανο 4mm ας πουμε, ξεκινα την τρυπα, ισα ισα να "σπασεις" το κεραμικο.
Μετα συνεχιζεις με πολλες στροφες και λιγη δυναμη πιο μεσα, με ενα απλο τρυπανακι τοιχοποιιας.
Εαν εχει και απο πισω μπετο ή τουβλο, συνεχιζεις με ενα μικροτερο.

Γιατι τοσο μικρη τρυπα σε πλακακι; Τι θα βαλεις;