Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#536874
sknipper έγραψε:Μοιάζει μεγάλο για μπάνιο. Κάντο πλυσταριό με απλώστρα-σιδερωτήριο ή αν έχεις προβλέψει αλλού το κάνεις μπάνιο/αποθήκη.


Έτσι είναι ήδη, βλέπεις περιπου το 1/3 του δωματίου, το υπόλοιπο πίσω μου έχει πλυντήριο, στεγνωτήριο, ένα δεύτερο ψυγείο- καταψύκτη κτλ .
Κάποια στιγμή έλεγα θα τα χωρίσω αλλά είναι καλύτερα έτσι ενιαίο, μ'αρέσουν τα πιο μεγάλα δωμάτια
Άβαταρ μέλους
By glf
#536971 Τον καθρέπτη τον κόλλησες με σιλικόνη ε;

Αν παίρνει 'αέρα' απο πίσω σιγα σιγα με τα χρόνια η υγρασία θα σκουριάσει τη μεταλικη επίστρωση, απλά το λέω για γενική γνώση...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#536972 οχι δεν τον κολλησα
στο μεσο απο την πανω μερια τρυπησα το τσιμεντο εβαλα ενα πολυ μκρο γατζακι σε σχημα Γ που οταν τον τοποθετησα το γυρισα προς τα κατω και τον κλείδωσε μεσα .
Μπορει να βγει πολυ ευκολα με την αντιστροφη διαδικασια
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#536981
KiloMeater έγραψε:οχι δεν τον κολλησα
στο μεσο απο την πανω μερια τρυπησα το τσιμεντο εβαλα ενα πολυ μκρο γατζακι σε σχημα Γ που οταν τον τοποθετησα το γυρισα προς τα κατω και τον κλείδωσε μεσα .
Μπορει να βγει πολυ ευκολα με την αντιστροφη διαδικασια
Φαντάζομαι ότι είναι πλεξιγκλας ο καθρέφτης.
Γιατί αν είναι κρύσταλλο....

Αντί για το φελιζολ "γυψινο" μπορούσες να χρησιμοποιήσεις προφίλ αλουμινίου. Κολιεται με σιλικόνη και σαν υλικό αντέχει σε υγρασία, αγγίγματα κλπ.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By glf
#536993 Τοσο μεγαλο τζαμι και κρατιεται απο ενα πιαστρακι στη μεση;;;;;
Οκ το βαρος ειναι στη βαση του νιπτηρα, αλλα είναι πολυ μακρυ.

Ερώτηση 2. Που παταει το τζάμι; Αν πατάει απευθείας στην πορσελάνη του νιπτήρα έχεις σενάριο για καταστροφή.

Ποτε δεν ακουμπά με το βάρος του το τζάμι σε σκληρό υλικό. Βάζεις πλαστικό τακάκι λεπτό όσο το τζάμι και κολλάς το τζάμι ή το ασφαλίζεις εντός πλαισίου με λαστιχο ή πάλι σιλικόνη.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#536996
glf έγραψε:Τοσο μεγαλο τζαμι και κρατιεται απο ενα πιαστρακι στη μεση;;;;;
Οκ το βαρος ειναι στη βαση του νιπτηρα, αλλα είναι πολυ μακρυ.

Ερώτηση 2. Που παταει το τζάμι; Αν πατάει απευθείας στην πορσελάνη του νιπτήρα έχεις σενάριο για καταστροφή.

Ποτε δεν ακουμπά με το βάρος του το τζάμι σε σκληρό υλικό. Βάζεις πλαστικό τακάκι λεπτό όσο το τζάμι και κολλάς το τζάμι ή το ασφαλίζεις εντός πλαισίου με λαστιχο ή πάλι σιλικόνη.
Κάτι σου έχει ξεφύγει, ξαναδές την φωτό.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#537017 Εγώ θα έβαζα δύο γατζάκια επάνω, από ένα στο πλάϊ κάτω μην ανοίξει πρός τα έξω ο καθρέφτης και λίγο σιλικόνη στις 4 γωνίες, εκτός και αν είναι πλαστικός ο καθρέφτης και έχει 1-1.5 kg βάρος οπότε όλα ΟΚ όπως είναι τώρα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#537018 Δεν περίμενα τόσο ξεψειρισμα , και δεν ήταν και πολύ μελετημένο project, αλλά ωραία τα σχόλια σας για την επόμενη φορά.
Βάζω δύο φωτο , η μια δείχνει που στηρίζεται στις δύο κάτω άκρες ώστε να μην πατάει απευθείας στα πλακάκια, η άλλη το στήριγμα το οποίο πάει με ουπα 7-8 πόντους στο μπετό οποτε δεν τίθεται θέμα αντοχής, αφού μπήκε ο καθρέφτης το γύρισα λίγο με μια πενσα και τον μαγκωσεΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#537051 Ίσως θα έπρεπε το γύψινο (φελιζολένιο) να μην φτάνει μέχρι το πεζούλι, θα βραχεί και θα σαπίζει.
Οι πλαστικές γωνίες δεν με ενθουσιάζουν.
Αλλά είναι δευτερεύον μπάνιο οπότε μια χαρά είναι όλα! :lol:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#537807 Θέλω να φτιάξω μια μικρή ξύλινη αποθήκη στον κήπο (ας πούμε 2x2m) γιατί είδα μεν τα έτοιμα του πρακτικερ αλλά δεν βλέπω να βγάζουν 2 χειμώνες εδώ γύρω ( :ninja: ).
Εργαλεία, βοήθεια υπάρχουν, όμως μου λείπει το σχέδιο για να μπορέσω να κοστολογήσω το project.

Προσπάθησα να ψάξω στα ιντερνετς αλλά από google σχεδόν τα πάντα βγαίνουν είτε στο Pintrest είτε σε clickbait sites οπότε έχω χαθεί λίγο.

Έχει κανείς κάτι υπόψη; :oops:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#537840
stavrosg έγραψε:Θέλω να φτιάξω μια μικρή ξύλινη αποθήκη στον κήπο (ας πούμε 2x2m) γιατί είδα μεν τα έτοιμα του πρακτικερ αλλά δεν βλέπω να βγάζουν 2 χειμώνες εδώ γύρω ( :ninja: ).
Εργαλεία, βοήθεια υπάρχουν, όμως μου λείπει το σχέδιο για να μπορέσω να κοστολογήσω το project.

Προσπάθησα να ψάξω στα ιντερνετς αλλά από google σχεδόν τα πάντα βγαίνουν είτε στο Pintrest είτε σε clickbait sites οπότε έχω χαθεί λίγο.

Έχει κανείς κάτι υπόψη; :oops:


Για δες εδώ, ίσως βρείς κάτι σχετικό ή ιδέες, αν όχι πάρε τα μέτρα από ένα έτοιμο, πχ του πράκτικερ και μελέτησε το με τα υλικά που θέλεις και μετά πάρε τιμές των υλικών.

https://www.google.gr/search?q=free+pla ... e&ie=UTF-8

Και εδώ για ιδέες και τεχνικές, εσύ βγάλε τα δικά σου μέτρα και υλικά.

https://www.youtube.com/results?search_ ... +warehouse
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#539749 Θέλω να τοποθετήσω έναν καθρέφτη όπως ο παρακάτω σε έναν τοίχο από γυψοσανίδα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το πετύχω ή θα φύγει ο καθρέφτης με την γυψοσανίδα μαζί; :hmmm:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#539750 Αν ο καθρεπτης εχει αναλογες υποδοχες υπαρχουν ειδικα ουπατ για γυψοσανιδα.

https://i0.wp.com/www.pantazistools.gr/ ... C150&ssl=1