Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#531697
Νίκος Παππάς έγραψε:Βαζεις ποδια στο ξυλο η το ακουμπας στο σοβατεπι. Στερεωνεις στον τοιχο με σιλικονη για καθρεπτες και ταινια διπλης οψης για καθρεπτες.


:thumbsup:
έχεις να προτείνεις και τα συγκεκριμένα υλικά; links κλπ; :innocent:

pro έγραψε:Το τρυπημα γιατι το αποκλειεις;

Μανούρα για μπετό, δεν το θεωρώ ανάγκη λόγω του μη σημαντικού βάρους. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#531709 Πας σε ενα καταστημα τυπου Praktiker και ζητας μελαμινη 18αρα, η mdf αν εχεις σκοπο να το βαψεις και δεν θες να φαινεται ξυλο.
Σιλικονη για καθρεπτες και ταινια διπλης οψης για την ιδια δουλεια, εχει παχος 2-3 χιλιοστα. Η ταινια κολλα αμεσως, η σιλικονη θελει 24 ωρες, γι' αυτο θες και τις δυο.
Βαζεις μπολικο πραγμα και απο τα δυο, τοποθετεις στην κολωνα και πιεζεις. Αν μπορεις βαλε κατι να το πιεζει για 2-3 ωρες. Ετοιμος.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#531728 Νομίζω τελικά καλύτερα να το στερεώσω με βίδες χρησιμοποιώντας αποστάτες 3εκ ώστε να περάσουν πίσω από το ξύλο τα καλώδια να μην φαίνονται :hmmm: Τέσπα θα το δω :lol:
Άβαταρ μέλους
By pro
#531731 Εννοείται είναι καλύτερα. Και καμία μανούρα, αν έχεις καλό δράπανο για πλάκα τρυπάς.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#531882
Dimitris_P έγραψε:Νομίζω τελικά καλύτερα να το στερεώσω με βίδες χρησιμοποιώντας αποστάτες 3εκ ώστε να περάσουν πίσω από το ξύλο τα καλώδια να μην φαίνονται :hmmm: Τέσπα θα το δω :lol:


Δε το ειχα σκεφτει ποτε αυτο με τους αποστατες.
εξαιρετικό
ευχαριστω για την ιδεα!
Άβαταρ μέλους
By otso
#533132 Προς Νίκος Παππάς θελω συμβουλες.
Ημικρη μου κορη ξεκινησε την καριερα της σαν συλλεκτρια εργων τεχνης αρχιζοντας απο εναν σερβο ζωγραφο του πεζοδρομιου .
Ο πινακας ειναι ζωγραφισμενος πανω σε αδιαβροχο χοντρο χαρτονι . Σκεφτομαι να τον κολλησω με κολλητικη ταινια διπλης οψης σε ασπρη μελαμινη των 9mm μεγαλυτερη φυσικα του πινακα . Γυρω γυρω τι θα μπορουσα να βαλω σαν υποτυπώδη
κορνιζα ; κατι απλο . Να κοιταξω στο ξυλουργειο μην υπαρχει τιποτα ξυλινο διακοσμητικο; η καμμια απλη γωνια;
ακομη και αλουμινιο θα πηγαινε μιας και ειναι διαστημικος πινακας. Ακουω ιδεες και συμβουλες.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#533157 Η 9 χιλιοστά μελαμινη είναι υπερβολική.
Κάτι σε MDF 3-4-5 χιλιοστά, ανάλογα με το μέγεθος του έργου.

Κόλλησε το καλύτερα με χαρτοκολα.
Αραιωμενη Ατλακολ, πινέλο και καλό πάτημα μετά για μια ώρα.

Για κορνίζα βρες ένα σχέδιο από το Ξυλουργείο να σας αρέσει, αλλά πρέπει κοπεί σε 45ο και να καρφωθεί.

Τρίβεις, περνάς σιλερ και βαφεις με όποιο χρώμα σπρέι θες, όχι ακρυλικο όμως.

Μέταλλο, δεν κάνει οποίο προφίλ. Οι κορνίζες οι μεταλλικές πωλούνται μόνο σε συγκεκριμένα μαγαζιά.

Αν έχεις άλλες απορίες ρώτα.
Ίσως αργήσω λίγο να απαντήσω αλλά θα απαντήσω.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By pro
#533162 Κάποια αντίστοιχα έργα τέχνης που έχω τα έβαλα σε ετοιμη κορνιζα (απο ikea? leroy? δε θυμαμαι) και ειναι μια χαρα. Πιθανόν να έκοψα από κάποια πλευρά 1-2 πόντους, δεν είμαι σίγουρος.
Άβαταρ μέλους
By glf
#533593 Είχα μια άνετη καρέκλα από το ΙΚΕΑ από όταν ήμουν φοιτητής. Πάνω από 15 χρόνια. Που λέμε ότι τα ΙΚΕΑ δεν κρατάνε ε..

Ε, επειδή ήταν κόκκινη και δεν πάει στο καθιστικό, η γυναίκα έπιασε να ράψει κάλυμμα. Και με σκρατς από κάτω, να βγαίνει να πλένεται.

Εγώ έκανα το ξεβίδωμα :)
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By nEK
#533673
Dimitris_P έγραψε:Αθάνατη καρέκλα αυτή. Είχα πάρει την μαύρη και χρόνια τώρα είναι στο εξοχικό


Poang
Μεγαλωνει μεγαλωνει πολλα παιδιαααααα :sleep:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#534001 Θέλω να κόψω ένα τζάμι γραφείου πάχους 10 mm. Είδα μερικά βίντεο στο YouTube. Δε μου γίνεται κ τρομερή διαδικασία. Το εχει επιχειρήσει κανείς; Κανένα tip?


< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#534094
PeterPan έγραψε:Θέλω να κόψω ένα τζάμι γραφείου πάχους 10 mm. Είδα μερικά βίντεο στο YouTube. Δε μου γίνεται κ τρομερή διαδικασία. Το εχει επιχειρήσει κανείς; Κανένα tip?


< >

Πετρο, να ερθω μια μερα στο νοσοκομειο να με βαλεις να κανω οστεοσυνθεση; :lol: :lol:

Τρομερη δεν ειναι αλλα θες καλο διαμαντι κοπης τζαμιων, πετρελαιο και σβουρακι σμυριδι για να λειανεις μετα την τομη, αλλιως θα σφαζει.
Αν ειναι η πρωτη φοα που θα κοψεις τζαμι, αστο καλυτερα μην σφαχτεις και τρεχεις. Καλυτερα σε τζαμα. Ακομα και στην Γερμανια δεν θα ζητησει λεφτα, μονο για το ρονταρισμα