Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#688995
axel12p έγραψε:Από όσο γνωρίζω, το δάχτυλο το έχασε με κάποιο εργαλείο τύπου σέγας, δισκοπρίονου και όχι με αλυσοπρίονο. Σε κάθε περίπτωση πάντως, όλα αυτά τα εργαλεία θέλουν ΠΟΛΥ προσοχή και εξοπλισμό ασφαλείας!

Περα απο αυτα που ειναι σημαντικα, χρειαζεται και χωρος καταλληλος, παγκος εργασιας και φυσικα καποιος να βοηθαει ειδικα αν δεν υπαρχει εμπειρια στην χρηση εργαλειων.
Εργασιες στο μπαλκονι πανω στο τραπεζι που πινουμε καφε το πρωι, μονοι μας , με ηλεκτρικα εργαλεια, ειναι συνταγη καταστροφης αν εισαι λιγο απροσεκτος η απειρος.
Ολα τα εργαλεια σε χερια απειρου τραυματιζουν, τα ηλεκτρικα κοπης ομως μπορουν να κανουν μεγαλη ζημια.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#688999 Η διαφορά είναι ότι παλιά τα εργαλεία αυτά ήταν πανάκριβα και αγόραζαν μόνο οι επαγγελματίες. Τώρα με τιμές από 50 έως 100€ που τα έχει το Lidl, πολύ τα αγοράζουν και λένε και 2-3 φορές να μου χρειαστεί τα έχει βγάλει τα λεφτά του.
Όπως ο γνωστός μου, έτσι πήγα να την πατήσω εγώ με την σέγα... ευτυχώς την γλίτωσα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#689076 Μόλις χθές έδωσα μια σφυριά και έφυγε πάνω στον αντίχειρα αλλά ούτε ένιωσα μιας και το γάντι έκανε τη δουλειά του.
Τροχό πάντα γάντια, γυαλιά και συνεχώς παπούτσι ασφαλείας ακόμα και για ερασιτεχνική δουλειά.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#689090
ArrowsFA1 έγραψε:Για μένα το πιο επικίνδυνο είναι με διαφορά ο τροχός.
Πάντα γάντια-ωτοασπίδες-γυαλιά ασφαλείας και ΔΕΝ αφαιρεούμε τον προφυλακτήρα. Αν το σημείο είναι δυσπρόσιτο, τότε δεν κάνει ο τροχός για αυτή τη δουλειά, ας πάρουμε ένα DREMEL αντί να βγάλουμε τον προφυλακτήρα.
Για το αλυσοπρίονο υπάρχουν ειδικά γάντια από χοντρό δέρμα & με επιπλέον ενίσχυση στα σημεία που είναι ύποπτα για ατύχημα.

Ετσι ακριβως.
Οχι μονο γιαυτον που τον χρησιμοποιει αλλα και για οσους βρισκονται στον χωρο εργασιας.
Οι ερασιτεχνες ειδικα δεν ξερουν πως κοβει ο τροχος , ουτε βαζουν σωστα το κορμι τους.
Αλλοι τον πανε μπρος πισω σαν πριονι ενω κανονικα θελει βυθιση αλλοι κοβουν με φορα τροχου προς το σωμα τους.
Οτι του κατεβει του καθενα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#689145 Εγώ μόνο τα τελευταία δυο χρόνια πήρα και... ακουστικά προστασίας για τον ήχο.
Η αλήθεια είναι ότι τα πήρα για το.. αγωνιστικό αχαχα. Που είχε αρχίσει να με ενοχλεί η εξάτμιση σε μεγάλες διαδρομές οχ Θεσσαλονίκη η Σέρρες.

Πέρυσι και προπερσι που είχα αρκετές δουλειές με το κρουστικό τα έβαλα και.. ένιωσα μια μικρή ευτυχία! Καθόμουν και χτυπούσα πιο πολυ ώρα χωρίς να θέλω διάλειμμα.
Βέβαια μετά πιάνονταν τα χέρια :)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#689161 σκεφτομαι να κανω κατι μαστορεματακια με epoxy resins
βασικα να ξεκινησω small scale με το βασικο να δω ποσο καλα μπορω να το καταφερω να ειναι λειο, διαφανο και χωρις φουσκαλες και στη συνεχεια ισως κατι σε κανα τραπεζακι με ξυλο και χρωματιστα resins , κανα παγκο κτλ

εχει δουλεψει κανεις τετοια υλικα; τιποτα best practices;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#689173 Ανάλογα πως καταφέρνω να βγάλω αποτέλεσμα από κάνα μικρό διακοσμητικό με κάνα λαμπάκι σε μεγαλύτερα project :τραπεζάκι κτλ
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#689219 ποσο κοστιζει Αυστρια αυτο?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#689551
pro έγραψε:Σύμφωνοι, απλά με κάποια εργαλεία σαν αυτά που προανέφερα δεν σε σώζει ο εξοπλισμός ασφαλείας αν κάνεις λάθος. Εκτός αν φοράς μεσαιωνική πανοπλία. Σίγουρα βοηθάνε σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά σε πολλές όχι - οπότε είναι πιο σημαντικό να είσαι πολύ συγκεντρωμένος και να μην κάνεις μηχανικά και αφηρημένα ενέργειες.


Δεν θα ξεχάσω φωτογραφία που είχα δει σε εκπαίδευση για την ασφάλεια στην αεροπορική που δούλευα (περνούσαμε υποχρεωτικά δια νόμου 1 φορά το χρόνο)... Ήταν γυαλιά ασφαλείας πάνω σε ένα τραπέζι με ένα κομμάτι από τροχό καρφωμένο στον έναν φακό. Έσπασε ένα κομμάτι του τροχού και, με την ταχύτητα που είχε, καρφώθηκε στο γυαλί. Το οποίο το σταμάτησε χιλιοστά εμπρός από το μάτι. Χωρίς το γυαλί ποιός ξέρει τι θα είχε γίνει (σίγουρα το μάτι δεν θα υπήρχε βέβαια. πιθανώς και ο εγκέφαλος να είχε συνάψει στενές σχέσεις με το κομμάτι σίδερο)...
Άβαταρ μέλους
By pro
#689554 Δεν διαφωνώ σ αυτό, απλά λέω ότι αν για παράδειγμα ο σπασμένος τροχός είχε πάει 5 εκατοστά πιο πάνω θα έβρισκε κρανίο όπου δεν υπάρχει προφύλαξη - για να μην πω ότι τα περισσότερα γυαλιά αμφιβάλλω αν θα συγκρατούσαν το σπασμένο κομμάτι.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#689576 Ο προσωπικός εξοπλισμός ασφαλειας ειναι η τελευταία γραμμή αμυνας αυτο ειναι το πρώτο που μαθαινει κανεις σε αυτα τα μαθηματα. Ο χρήστης πρέπει να φροντίζει να εκτελεί την οποία εργασια χωρίς να χρειαστεί να τα "χρησιμοποιήσει". Τα γυαλιά, εκτός και αν ειναι με ειδική προδιαγραφή δεν εχουν φτιαχτεί για να συγκρατούν κομμάτια δίσκου που εκσφεδονιζονται οποτε ηταν τυχερός.
Αυτο δεν σημαίνει πως ειναι αχρηστα βέβαια, αλλα παραμένουν η τελευταία γραμμή αμυνας Όπως ειπα και θα ηταν αχρείαστα αν ο προφυλακτηρας ηταν στην θέση του, αν είχε τοποθετηθεί σωστος δίσκος για τις στροφές, αν ο δίσκος ηταν σε καλή κατάσταση, αν δεν είχε λήξει κλπ.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#689579 οπως μου ειχε πει ο οφθαλμιατρος μου πιο συχνό ειναι το φαινομενο να εχουν μπει ρινισματα σιδερου/ξυλου κλπ που "ξεσκιζουν" το ματι...
Οπως και "καφτρες" (σπανιότερα) απο ηλεκτροκολληση μια και πολλοι καποιες στιγμές κολλανε χωρίς μασκα ή με απλά γυαλια ηλιου ( στη καλυτερη ) οπου ομως κι αυτα εχουν κενό γυρο γυρο...