Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nikos
#615183
dimviii έγραψε:
nikos έγραψε:Να βάλω τα φαβορί γιατί βρήκα άλλο ένα
https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/i ... &view=grid στα 48 με κάτι μύτες δωρο
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ ... -62320594/ στα 50 νομίζω με 3 χρόνια εγγυηση
Υπάρχει κάποιο να κερδίζει κάπου και δε το βλέπω?

< Note >


to krausmann μιας και ο εισαγωγεας/αντιπροπσωπος ειναι στο Μενιδι

https://www.papadeas-sa.gr/en/
Έπεσε αυτή η προσφορά στα χερια μου. Όντως είναι και αξίζει?
https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/i ... ?view=grid
https://www.skroutz.gr/s/15564328/Bosch ... 82408.html

< Note >
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#615235 Παιδιά δώστε ιδέες αν έχετε γιατί θα μου στρίψει μέχρι να βρω την άκρη... :s_crazy
Στην πολυκατοικία που μένω έχουμε κεντρική θέρμανση με ένα καυστήρα και κατακόρυφες σωληνώσεις που περνάνε από όλα τα διαμερίσματα. Η θέρμανση ελέγχεται με θερμοστατικές βάνες σε κάθε σώμα και θερμιδόμετρο για το μοίρασμα του κόστους. Όλα δουλεύουν μια χαρά, εκτός από ένα καλοριφέρ, το οποίο είναι ζεστό στο πάνω μέρος αλλά παγωμένο στο κάτω.

Troubleshooting so far:
  1. Εξαέρωση. Δεν είχε αέρα, βγαίνει "καθαρό" νερό.
  2. Σφυροκόπημα/ανοιγοκλείσιμο βαλβίδων (εισόδου & εξόδου). Καμία αλλαγή. Γενικώς και οι δύο είναι φουλ ανοιχτές.
  3. Άδειασμα καλοριφέρ(!). Έκλεισα τις 2 παροχές νερού, άνοιξα τη βαλβίδα εξαέρωσης και την τάπα στην κάτω γωνία, οπότε σχεδόν όλο το νερό βγήκε. Σε γενικές γραμμές ήταν καθαρό, πολύ λίγη μαυρίλα. Δεν ξεβίδωσα το καλοριφέρ από τον τοίχο ώστε να το στραγγίξω εντελώς, οπότε κάτι θα έμεινε. Για να το ξαναγεμίσω, άνοιξα πρώτα τη βαλβίδα εξόδου και όντως άρχισε να γεμίσει με νερό. Οπότε αν κάτι ήταν μπλοκαρισμένο εκεί, λογικά θα ξεκόλλησε. Αφού το ξαναγέμισα (κυρίως από τη βαλβίδα εισόδου, με την εξόδου κλειστή και με τον αέρα να βγαίνει όλος από τη βαλβίδα εξαέρωσης), το καλοριφέρ ήταν αρχικά όλο θερμό, αλλά στην πορεία επανήλθε στην πρότερη κατάσταση.
  4. Έκλεισα λίγο τη βαλβίδα επιστροφής (η οποία στάζει ελάχιστα παρεπιμπτόντως). Μου φαίνεται πλέον ότι το καλοριφέρ είναι κατά τι λιγότερο κρύο στο κάτω μέρος (πριν ήταν παγωμένο, τώρα απλώς κρύο).

Με βάση όλα αυτά, τί πιθανολογείτε ότι φταίει; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι η σωλήνα επιστροφής για κάποιο λόγο έχει υψηλή πίεση νερού και δεν επιτρέπει στο νερό να κάνει κύκλωμα... Πήγα στον από πάνω γείτονα να ελέγξω τι γίνεται στην περίπτωσή τους, αλλά εκεί έχουν ξηλώσει εντελώς το συγκεκριμένο σώμα.. ( :dizzy: ). Τους αρέσει το κρύο των Βρυξελλών μάλλον... Πρέπει να ελέγξω και τα υπόλοιπα διαμερίσματα κάποια στιγμή...

Πείτε αν υπάρχει τίποτα άλλο απλό που μπορώ να ελέγξω/πειράξω. Βέβαια αν απαιτηθεί γενική παρέμβαση θα πρέπει να κλείσουμε τη κεντρική θέρμανση, οπότε καλύτερα να το αφήσω για το καλοκαίρι!
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#615236 Παλια οικοδομή? Είχατε πρόσφατα έργα για το αέριο? Μήπως μείωσαν τις παροχές και δεν κυκλοφορεί αρκετά το νερό μέχρι εκείνο το σώμα σου.


Ο τυπας που ξήλωσε το σώμα φαντάζομαι θα ανοίξει και μπαλκονοπορτες όταν χιονίσει απο βδομάδα

< >
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#615237 Αρχαία οικοδομή (...του 1927). Η κεντρική θέρμανση πρέπει να έχει μπει αργότερα. Αυτή την κατάσταση την έχω παρατηρήσει εδώ και ένα μήνα τουλάχιστον (τη φετινή χειμερινή σεζόν). Τα προηγούμενα χρόνια δεν είχα προσέξει κάτι άρα μάλλον ήταν ΟΚ.

Έργα για αέριο... μπα. Για να λειτουργούν τα υπόλοιπα σώματα σωστά, κάτι πρέπει να παίζει με την παροχή στους συγκεκριμένους σωλήνες.

Πάντως εγώ είμαι στον 1ο όροφο και με άλλα σπίτια αριστερά δεξιά, είναι ΟΚ η κατάσταση.... ούτε που θέλω να ξέρω τί γίνεται στον 3ο-4ο που είναι εντελώς εκτεθειμένοι! :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#615239
SIHCTR έγραψε:Παιδιά δώστε ιδέες αν έχετε γιατί θα μου στρίψει μέχρι να βρω την άκρη... :s_crazy
Στην πολυκατοικία που μένω έχουμε κεντρική θέρμανση με ένα καυστήρα και κατακόρυφες σωληνώσεις που περνάνε από όλα τα διαμερίσματα. Η θέρμανση ελέγχεται με θερμοστατικές βάνες σε κάθε σώμα και θερμιδόμετρο για το μοίρασμα του κόστους. Όλα δουλεύουν μια χαρά, εκτός από ένα καλοριφέρ, το οποίο είναι ζεστό στο πάνω μέρος αλλά παγωμένο στο κάτω.

Troubleshooting so far:
  1. Εξαέρωση. Δεν είχε αέρα, βγαίνει "καθαρό" νερό.
  2. Σφυροκόπημα/ανοιγοκλείσιμο βαλβίδων (εισόδου & εξόδου). Καμία αλλαγή. Γενικώς και οι δύο είναι φουλ ανοιχτές.
  3. Άδειασμα καλοριφέρ(!). Έκλεισα τις 2 παροχές νερού, άνοιξα τη βαλβίδα εξαέρωσης και την τάπα στην κάτω γωνία, οπότε σχεδόν όλο το νερό βγήκε. Σε γενικές γραμμές ήταν καθαρό, πολύ λίγη μαυρίλα. Δεν ξεβίδωσα το καλοριφέρ από τον τοίχο ώστε να το στραγγίξω εντελώς, οπότε κάτι θα έμεινε. Για να το ξαναγεμίσω, άνοιξα πρώτα τη βαλβίδα εξόδου και όντως άρχισε να γεμίσει με νερό. Οπότε αν κάτι ήταν μπλοκαρισμένο εκεί, λογικά θα ξεκόλλησε. Αφού το ξαναγέμισα (κυρίως από τη βαλβίδα εισόδου, με την εξόδου κλειστή και με τον αέρα να βγαίνει όλος από τη βαλβίδα εξαέρωσης), το καλοριφέρ ήταν αρχικά όλο θερμό, αλλά στην πορεία επανήλθε στην πρότερη κατάσταση.
  4. Έκλεισα λίγο τη βαλβίδα επιστροφής (η οποία στάζει ελάχιστα παρεπιμπτόντως). Μου φαίνεται πλέον ότι το καλοριφέρ είναι κατά τι λιγότερο κρύο στο κάτω μέρος (πριν ήταν παγωμένο, τώρα απλώς κρύο).

Με βάση όλα αυτά, τί πιθανολογείτε ότι φταίει; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι η σωλήνα επιστροφής για κάποιο λόγο έχει υψηλή πίεση νερού και δεν επιτρέπει στο νερό να κάνει κύκλωμα... Πήγα στον από πάνω γείτονα να ελέγξω τι γίνεται στην περίπτωσή τους, αλλά εκεί έχουν ξηλώσει εντελώς το συγκεκριμένο σώμα.. ( :dizzy: ). Τους αρέσει το κρύο των Βρυξελλών μάλλον... Πρέπει να ελέγξω και τα υπόλοιπα διαμερίσματα κάποια στιγμή...

Πείτε αν υπάρχει τίποτα άλλο απλό που μπορώ να ελέγξω/πειράξω. Βέβαια αν απαιτηθεί γενική παρέμβαση θα πρέπει να κλείσουμε τη κεντρική θέρμανση, οπότε καλύτερα να το αφήσω για το καλοκαίρι!

Αν κλεινοντας εντελως τις βανες σε 1-2 ΑΛΛΑ καλοριφερ του διαμερισματος το "προβληματικο" σωμα ζεσταινεται τοτε εχεις το ιδιο θεμα που ειχα και εγω! Λυθηκε οταν ατικατεστησα τον κυκλοφορητη με δυνατοτερο! Βεβαια μπορεις να δεις αν εχει καποιο διακοπτη επιλογης ταχυτητας και να την ανεβασεις...
Μπορεις φυσικα να αρχισεις να στραγγαλιζεις βανες σε αλλα καλοριφερ προσεχοντας να μην τα κλεισεις εντελως και τα κρυωσεις και βλεποντας αν αυξηθει η παροχη νερου στο συγκεκριμενο!
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#615269 Υπάρχει πιθανότητα να έχει μπαζώσει το σώμα (λάσπη, άλατα κλπ) και να μη φταίει ο κυκλοφορητής (παθών!).
Άβαταρ μέλους
By melos86
#615290 Το σκεφτηκα και αυτο αλλα δεν το ανεφερα με δεδομενο οτι το παλικαρι ειπε οτι αδειαζοντας το ενα καλοριφερ τα νερα ηταν καθαρα!
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#615334 Θα δοκιμάσω να δω τι θα γίνει αν κλείσω τα υπόλοιπα σώματα, αλλά καθότι η συνδεσμολογία των σωλήνων είναι "κατακόρυφη" (δηλαδή ο σωλήνας για την κουζίνα μου συνεχίζει στην κουζίνα του από πάνω κλπ), δε νομίζω ότι θα δω διαφορά. Αλλά κι εγώ τείνω προς κυκλοφορητή με αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#615339
SIHCTR έγραψε:Θα δοκιμάσω να δω τι θα γίνει αν κλείσω τα υπόλοιπα σώματα, αλλά καθότι η συνδεσμολογία των σωλήνων είναι "κατακόρυφη" (δηλαδή ο σωλήνας για την κουζίνα μου συνεχίζει στην κουζίνα του από πάνω κλπ), δε νομίζω ότι θα δω διαφορά. Αλλά κι εγώ τείνω προς κυκλοφορητή με αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα.

Στην θεση σου θα μιλουσα με τον διαχειριστη καθως και με τους αποπανω για το αν εχουν θεμα με το συγκεκριμενο σωμα, η με αλλα.
Αν ειναι ο κυκλοφορητης οι απο πανω θα εχουν ακομα μεγαλυτερο θεμα και οχι μονο σε ενα σωμα. Οταν την ακουει ο κυκλοφορητης το προβλημα εμφανιζεται πρωτα στους πανω οροφους και μετα στους κατω. Για να εχεις εσυ στον πρωτο θεμα οι απο πανω δεν εχουν;

Η δικη μου αποψη λεει για μερικως βουλωμενο σωμα αφου ζεσταινεται το μισο. Καποιες διοδοι νερου ειναι βουλωμενες και δεν επιτρεπουν σωστη κυκλοφορια και θερμανση σε ολο το σωμα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#615426 Έβαψα τις σχάρες αποστράγγισης της αυλής με Hammerite, τι είν' αυτό ρε? μετά πέταξα πινέλα δοχεία, γάντια, δεν έβγαινε με τίποτα.
Ελπίζω το ίδιο να κάνει και στις σχάρες.

< >
Άβαταρ μέλους
By pro
#615433 Με "τυπου" hammerite δεν είχα πρόβλημα, μια χαρά καθάρισε με διαλυτικό πινέλου. Το hammerite απ όσο ξέρω το δίνουν με δικό του αραιωτικό, δεν ξέρω αν έχει κάποια διαφορά. Με τι δοκίμασες να το καθαρίσεις;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#615446 Δεν είχα ποτέ πρόβλημα να καθαρίσω πινέλα απο Hammerite χρησιμοποιώντας το δικό του διαλύτη.