Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#613256
pro έγραψε:
dimviii έγραψε:
sargus έγραψε:Ευχαριστώ κύριοι! Θα το χτυπήσω..



αμ δεν ακους.
Λιντι 20βολτο vs 18βολτο
τσοκ 10αρι vs 13 μεταλικο βαρεως τυπου
μπαταρια 2 αμπερ vs 1,5 αμπερωρια
τρυπημα σε μεταλο 10χιλιοστα vs 13 χιλιοστα.
εγγυηση 2 χρονια vs 3 χρονια.
τιμη 66,9 ευρω vs 49,99 (δωρο το κοστος για ολα τα τρυπανια σου δλδ)
το ενα σε χαρτοκουτι,το αλλο σε βαλιτσα
στα χρηματα του b&d βγαζει 20βολτο κρουστικο,μου φαινεται ελαφρως φθηνοτερα κιολας στα 59,99 ευρω αν θυμαμαι καλα

ξυλο παντου.

https://www.e-shop.gr/drapanokatsabido- ... TLS.020584

https://www.supereverything.gr/2019/03/ ... li-d4.html


Ξύλο παντού, αλλά το ένα είναι κρουστικό και το άλλο όχι :metalo: :lol:


μα το εγραψα οτι βγαινει κρουστικο στα 59,9 και αυτο ειναι σε ολα τα σημεια ανωτερο,τσοκ,μπαταρια,βαλιτσα,τρυπημα σε μεταλλο κλπ.
Άβαταρ μέλους
By pro
#613259 Την συγκριση την εκανες μεταξυ κρουστικου και απλου. Στο κρουστικο ειναι 6 ευρω διαφορα, το δε parkside δεν ξερουμε ποτε θα βγει και τι ροπη εχει. Επισης, καλα ειναι τα parkside, αλλα δεν ειναι και makita. Μεταξυ των 2 εγω θα επαιρνα το B&D.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#613260
pro έγραψε:Την συγκριση την εκανες μεταξυ κρουστικου και απλου. Στο κρουστικο ειναι 6 ευρω διαφορα, το δε parkside δεν ξερουμε ποτε θα βγει και τι ροπη εχει. Επισης, καλα ειναι τα parkside, αλλα δεν ειναι και makita. Μεταξυ των 2 εγω θα επαιρνα το B&D.


πολυ σωστα 6 ευρω η διαφορα με πολυ ανωτερα σπεκς παντου.Στα βολτ,στο τσοκ,στη βαλιτσα,στη διατρηση,στη χωρητικοτητα μπαταριας,παντου. Δεν ειναι ουτε σε ενα τομεα καλυτερο, το επισης κινεζικο black decker.
στα ιδια σπεκς παιζει να εκανε 30 ευρω παραπανω.
Κανεις δεν ειπε οτι ειναι μακιτα,απλα καποιος ιδιωτης ζητησε για μια στο τοσο να κανει κανα βιδωμα,τρυπημα.
Και προσπαθω να του πω να παρει κατι καλυτερο με τα χρηματα που διαθετει.
Τα black and decker σημερα δεν ειναι αυτα που θυμασαι.Μετα την εξαγορα τους,πλεον η ποιοτητα εχει πεσει πολυ,και ειναι αντιστοιχα ποιοτητας einhell/parkside/skill κλπ.
Απλα πολλοι μεγαλυτεροι, θυμουνται το οντως καλο ονομα που ειχε.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#613261 Αν προσθέσεις και τα 3 χρόνια εγγύηση που είτε στο αλλάζουν είτε στο φτιάχνουν τότε το λιντλ είναι ευκαιρια

< Note >
Άβαταρ μέλους
By pro
#613265 Έχω αρκετα parkside (δραπανοκατσάβιδο, ηλεκτρικο κρουστικο, τριβειο, θερμοπίστολο, ηλεκτροσυγκόλληση, κολλητήρι, κ.α.) και θεωρω ότι είναι τιμιότατα. Θα τα πρότεινα ανεπιφύλακτα εφόσον είναι σημαντικά φτηνότερα από αντίστοιχα επώνυμα (όπως συμβαίνει αρκετά συχνά). Αν με παραπλήσιες δυνατότητες είναι σε παραπλήσιες τιμές, εγώ προσωπικά θα έπαιρνα επώνυμο, γιατί η εμπειρία μου είναι ότι το επώνυμο θα είναι καλύτερο. Απο κει και περα ο καθενας οπως νομιζει.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#613288
dimviii έγραψε:Τα black and decker σημερα δεν ειναι αυτα που θυμασαι.Μετα την εξαγορα τους,πλεον η ποιοτητα εχει πεσει πολυ,και ειναι αντιστοιχα ποιοτητας einhell/parkside/skill κλπ.
Απλα πολλοι μεγαλυτεροι, θυμουνται το οντως καλο ονομα που ειχε.


Είχα την ίδια εντύπωση η οποία συνεχίστηκε και όταν το πιασα στα χέρια μου. Η ποιότητα όντως φαίνεται κατώτερη των προσδοκιών (ντάξει για περιφερειακά πχ φορτιστή δε μιλάμε καν) ωστόσο όταν το χρησιμοποίησα δε μου έδωσε κακή εικόνα, αντ αυτού δε μου στέρησε κάτι ούτε από το Metabo των 300€ ούτε από αυτό των 500€ ( που οκ το χρησιμοποίησα ελάχιστα).
Στα μηχανικά του μέρη δηλαδή δείχνει πολύ καλό, με ανησυχεί λίγο το τσοκ έτσι όπως ασφαλίζει αλλά από την άλλη και το ''μπετό'' Metabo με άφησε από τσοκ. Δεν είναι καθόλου κακό δηλαδή το BnD για αυτό που κοστίζει.

Τα του lidl επίσης είναι εξαιρετικά και μάλλον φθηνά για αυτό που προσφέρουν. Οτιδήποτε σε parkside αλλά και ultimate speed είναι άκρως ποιοτικά και καλοκατασκευασμένα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#613395 Εκεί στο Πρακτικερ έχουν ξεφύγει εντελώς; :omg:

Αγορά μίας ποταπης συσκευής, πάω ταμείο.

-Έχετε κατεβάσει την εφαρμογή του Πρακτικερ στο κινητό σας; :inlove:


(Γτπμ, πες ναι να σχολαμε με τις παπαριές) -Ναι.
-Πειτε μου το κινητό.


- Θα το δώσω μόνο σε σας, σιγά μην το γράψω στο petrolheads για να μου στέλνει Viber τα βυζιά του ο ΝουΠου.
- (Ύφος) ΔΕΝ την έχετε κατεβάσει
.

(Πουτάνα ζωή τί αμαρτίες πληρώνω γαμώ το βυζί της κότας.Και του ΝουΠου).
-Αααααααα, εννοούσατε το δικό μου :vava: ; Η σύζυγος την κατέβασε.
(Μέχρι εκεί μπόρεσα να σκεφτώ με τους διαολους όλους από το πρωί στα τηλέφωνα :rant: )
- Πείτε μου το κινητό της.


:s_omg :s_omg :s_omg

( Ποια,ΠΟΙΑ ταναπου Σκουντεραινα με καταράστηκε.ΠΟΙΑ :x )

-Συχνωμη :shifty: , τί εξυπηρετεί αυτό τώρα;

Μα θα κερδίσετε ΠΌΝΤΟΥΣ αν την εγκαταστήσετε και θααααααα έχετε έκπτωση.


(Η πωλήτρια είμαι. Τι μλκς είναι αυτός ρε πστ, όλα τα παρτσακλα στο πετρολχεντζ μαζεύτηκαν; :s_sarcastic )

-Από 3 ευρώ; Όχι ευχαριστώ δεν θέλω (ΝΑ ΣΟΎ ΔΏΣΩ ΤΟ ΠΡΙΣΙΟΥΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΌ ΜΟΥ ΝΟΎΜΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΚΆΖΟΜΑΙ ΝΑ ΒΆΖΩ ΜΑΎΡΗ ΛΊΣΤΑ ΤΗΝ ΚΆΘΕ ΤΥΡΟΒΟΎΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΠΑΊΡΝΕΙ ΑΠΌ ΚΩΛ ΣΈΝΤΕΡ)

- Εντάξει, τα ρέστα σας,ενα λεπτό του ευρώ ( καραγκιοζη, στις καλλονές :s_sarcastic του Καμπάλα να τα φας).



-ΌΤΙ ΘΈΛΩ ΘΑ ΚΆΝΩ :adminpower:

Σάββατο οργανώνω μπάρμπεκιου στο πάρκινγκ τους, τζάμπα όλα,πρατινα-μαλαματινα-λαχειοφορος με έπαθλο Στελβιο ( σε μπλόκ χειροτεχνίας).


:s_hang
Άβαταρ μέλους
By markvag
#613400 Μου ήθελες και LUX μηχάνημα :s_sarcastic :shifty:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#613403 Είχε προσφορά μαζί με υγρό φρένων.
Ήθελα το υγρό φρένων. :whistlink: :whistlink:
Τελευταία επεξεργασία από g8777 και 06 Νοέμ 2019, 18:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bill33
#613404
g8777 έγραψε:Είχε προσφορά μαζί με υγρό φρένων.
Ήθελα το υγρό φρένων. το :whistlink: :whistlink:

Θα σου κρατήσει η ταινία τα παράθυρα απο το πολο;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#613411
bill33 έγραψε:
g8777 έγραψε:Είχε προσφορά μαζί με υγρό φρένων.
Ήθελα το υγρό φρένων. το :whistlink: :whistlink:

Θα σου κρατήσει η ταινία τα παράθυρα απο το πολο;


Ήθελε για να γεμίσει την ταμπλοχαράδρα στο πόλο με το υγρό φρένων και να βάλει την ταινία για να μείνει μέσα το υγρό, μέχρι να στερεοποιηθεί. :rtfm:

Τα παράθυρα δεν μένουν πάνω ούτε με λοστό... :help:


edit: Ελπίζω, ΕΛΠΙΖΩ λέω, το υγρό φρένων να ήταν και αυτό LUX κατασκευής, γιατί αλλιώς δεν μένει στην ΠΡΗΜΙΟΥΜ ταμπλοχαράδρα. :x
Άβαταρ μέλους
By g8777
#613412 Λοστό έχω αλλά θα χρησιμοποιήσω το υγρό φρένων. 2πλη εφαρμογή για άμεσο ΒΟΥΛΩΜΑ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#613413
g8777 έγραψε:Λοστό έχω αλλά θα χρησιμοποιήσω το υγρό φρένων. 2πλη εφαρμογή για άμεσο ΒΟΥΛΩΜΑ.


:s_thumbsup :s_thumbsup


Βλέπω πως μαθαίνεις...

Ίσως κάποια στιγμή πάρεις και κανένα σοβαρό αμάξι... :s_yes
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#613649 Μετά από 8 μήνες έχει ωριμάσει η απόφαση κ θέλω να περάσω κουρτίνες. Έχει κανείς ιδέα αν του ΙΚΕΑ είναι καλές, κυρίως αν οι σιδηρόδρομοι είναι οκ? Τους επεξεργάστηκα λίγο στο ΙΚΕΑ κ κουνιούνταν κάπως στην ένωση με το μεταλλικό στήριγμα, αλλά ίσως φταίει πως το ίδιο έκαναν άλλοι 25.000 πριν από εμένα :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#613652 Μια χαρά είναι, είχα για πάνω από 10ετια σε σπίτια που ενοικιαζα.

Τώρα που αγόρασα σιδηροδρομους από το μαγαζί που πήρα και τα roman blinds παρατήρησα ότι δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές.

< >