Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#768642
Νίκος Παππάς έγραψε:
egobrain έγραψε:καταλαβαίνω. αλλά επειδή η περίπτωση είναι ή προσπάθεια ή τίποτα, λέω να την κάνω.
αν στερεωθούν καλά τα αυτοκόλλητα σε σίτα και τοίχο (συραπτικό και καρφάκια αντίστοιχα), τι μπορεί να πάει στραβά?

Καρφια για τοιχο ειδικα τετοιο τοιχο με το τουβλο καθετο δεν ξερω αν κρατανε, μονο βιδες με ουπατ και ροδελες

Επισης το συρραπτικο σε ξυλο; Τα χειρος ειναι αδυναμα πολυ για τετοια δουλεια. Τα ξυλινα κουφωματα ειναι απο σκληρο ξυλο. Καλυτερα κοσκινοπροκες πολλες ανα 15 εκατοστα θα ελεγα

το συρραπτικό μεταξύ σίτας και αυτοκόλλητων.
ποιον εννοείς τέτοιο τοίχο? εγώ έχω στο νου καρφάκια στο όριο της εξωτερικης επιφανειας του ανοιγματος
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#768644
egobrain έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
egobrain έγραψε:καταλαβαίνω. αλλά επειδή η περίπτωση είναι ή προσπάθεια ή τίποτα, λέω να την κάνω.
αν στερεωθούν καλά τα αυτοκόλλητα σε σίτα και τοίχο (συραπτικό και καρφάκια αντίστοιχα), τι μπορεί να πάει στραβά?

Καρφια για τοιχο ειδικα τετοιο τοιχο με το τουβλο καθετο δεν ξερω αν κρατανε, μονο βιδες με ουπατ και ροδελες

Επισης το συρραπτικο σε ξυλο; Τα χειρος ειναι αδυναμα πολυ για τετοια δουλεια. Τα ξυλινα κουφωματα ειναι απο σκληρο ξυλο. Καλυτερα κοσκινοπροκες πολλες ανα 15 εκατοστα θα ελεγα

το συρραπτικό μεταξύ σίτας και αυτοκόλλητων.
ποιον εννοείς τέτοιο τοίχο? εγώ έχω στο νου καρφάκια στο όριο της εξωτερικης επιφανειας του ανοιγματος

Θα συρραψεις δηλαδη την σιτα με τα αυτοκολλητα και μετα θα τα βαλεις στο πλαι του κουφωματος;

Ο τοιχος που δειχνεις , βασικα το πλαι του τοιχου εχει τις τρυπες απο τα τουβλα και σοβα απο πανω. Δεν νομιζω να πιασει καρφι εκει.

Ειναι ετσι, οπως φαινεται δεξια με σοβα απο πανω
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#768647 ναι για το πρώτο.
όχι στο πλάι αλλά εξωτερικά, στον εξωτερικό τοίχο, στο σημείο περιμετρικά πριν το κούφωμα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#768650
egobrain έγραψε:όχι στο πλάι αλλά εξωτερικά, στον εξωτερικό τοίχο, στο σημείο περιμετρικά πριν το κούφωμα

Γιαν, θα κανω οτι δεν το διαβασα ποτε αυτο. Οχι γιατι δεν γινεται αλλα γιατι θα ειναι ασχημο! :iconcool: Επισης θα τις κουναει ο αερας, αλλα πες οτι δεν εχει σημασια τοση αυτο , η ασχημια ειναι θεμα!

Το θυμασαι αυτο;

Εικόνα

Φαντασου το απ' εξω απο το κασωμα :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By dimik
#768661 Γιατί δεν βάζεις κανονικές σίτες;

Έβαλα περισυ ρολά σε 7 μεγάλα δίπλα ανοιγομενα παράθυρα και 4 μικρότερα μπάνιου και κόστισε όλα μαζί 1000 ευρώ.

Πλαίσιο και ρολό αλουμινίου στα ανοιγομενα, σταθερό τελάρο αλουμινίου στα μπάνια.

Δεν χρειάζεται να βάλεις σε όλα αλλά σε αυτά που σκοπεύεις να αφήνεις ανοιχτά για να σου βγει οικονομικά αλλά με πολύ ομορφότερο αποτέλεσμα και σίγουρα μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
Σε συρόμενες ειδικά χρειάζεσαι ένα τελάρο μόνο σε πλαίσιο μεταξύ πατζουριου και πόρτας.

< >
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#768802 Νικο, δεν σε πιάνω. Θα βαλω μια άσπρη σιτα σε ασπρο τοίχο και θα φανει ζόρικη διαφορά επειδή θα το εφαρμοσω εξωτερικά και οχι λίγους πόντους παραμεσα στο κούφωμα?

dimik, νοικιάζω και ο ιδιοκτήτης δεν συγκινήθηκε
Άβαταρ μέλους
By glf
#768840 Άμα νοικιάζεις Βάλτα με αυτοκόλλητο και λιγες χοντρές σταλες σιλικόνη πάνω στην κάσα του κουφώματος και τελείωνε.
Άβαταρ μέλους
By g47
#769014 Μια βοηθεια εαν εχετε ιδεα.
Καποια στιγμη ακουσα μεσα απο το καζανακι λιγο νερο να τρεχει.
Ανοιγω το καπακι και οντως ετρεχε ( το σημειωσα με κυκλο στη φωτο), χωρις ομως εμφανη διαρροη εντος λεκανης.
Φωναξα μαστορα, το ειδε, αλλαξε το μηχανισμο και ο νεος εχει ακριβως το ιδιο προβλημα.
Εαν σηκωσω το σημειο που ειναι μεσα στο τετραγωνο σφραγιζει καλα.
Ο μαστορας οταν του ειπα οτι δε λυθηκε εφερε και εναν μηχανισμο ακομα ο οποιος ειχε και παλι το ιδιο προβλημα.
Που παει το νερο που τρεχει? :dizzy:
Καμια ιδεα πως μπορω να το λυσω μονος μου?

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#769015
egobrain έγραψε:Νικο, δεν σε πιάνω. Θα βαλω μια άσπρη σιτα σε ασπρο τοίχο και θα φανει ζόρικη διαφορά επειδή θα το εφαρμοσω εξωτερικά και οχι λίγους πόντους παραμεσα στο κούφωμα?

Ναι, θα φανει πολυ ασχημο, καλυτερα να κανεις αυτο που λεει απο κατω ο glf.
Σε λιγους μηνες δε θα εχει βρωμα η σιτα που θα καλυπτει μερος του τοιχου και τοτε θα ειναι ακομα πιο ασχημο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#769016 g47 Περίπου το ίδιο θέμα έχω κι εγώ. Ανά φάσεις ανοίγει η σύνδεση και τραβάει νερό, το οποίο πηγαίνει προς τη λεκάνη. Μερικές φορές σφυρίζει κιόλας. Ο μάστορας δεν έχει έρθει ακόμη.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#769024 Αυτό με το σφύριγμα το έχω και εγώ εδώ και δυο εβδομάδες. Άμα κλείσω την παροχή για δέκα δευτερόλεπτα και την ξαναανοίξω σταματαει.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#769031 Πρόβλημα στο φλοτέρ προφανώς, κάποιο λαστιχάκι από τα εντόσθια έχει παραδώσει. Τι μάρκα είναι;