Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#591527
citastak έγραψε:Μπήκαν στην αποθήκη μου. και μου έφαγαν το καλό ποδήλατο.
H πόρτα είανι μεταλλική. Θέλω να κολλήσω στην πόρτα και στην κάσα μεταλλικές αναμονές για να μπουν επιπλέον 2 λουκέτα.
α. Έχει ιδέα κανείς τι αναμονές να βάλω και από πού να τις πάρω;
β. πήρα μια ηλεκτροκόλληση - θέλω να κάνω και άλλες δουλειές και ευκαιρία να μάθω. Πού μπορώ να βρώ tips για να κολλήσω σωστά;
γ. επίσης η μεταλλική κάσα στην οποία θα κολλήσει το 1 από τα 2 τμήματα της αναμονής είναι αρκετά στενο.
Δείτε εδώ: https://photos.app.goo.gl/u66mJStzA3eXjfai6


Διάβασμα για συγκόλληση ηλεκτροδίου (arc welding):
http://index-of.co.uk/Tutorials-2/Hayne ... Manual.pdf

Βίντεο εδώ, γενικά δες τα βίντεο αυτού του τύπου, είναι καλά:
https://www.youtube.com/watch?v=ecIhcIP1QGQ

Αν πήρες αυτόματη μάσκα είσαι μια χαρά, με την απλή είναι λίγο παίδεμα.
Ομοίως θα βοηθηθείς αν πήρες ηλεκτροκόλληση inverter και όχι κλασική (χαλκού).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#591545 Ξέρει κανείς να μου πεί πως υπολογίζω αντοχή τζαμένιου ραφιού;
Θέλω να ξέρω πόσα κιλά σηκώνει το κυρίως ράφι στο ψυγείο (του βάζω πολλά γάλατα, χυμούς, αναψυκτικά) και αν μπορώ να βάλω τηλεόραση σε τραπεζάκι με γυάλινη επιφάνεια πάχους 8mm. Βρίσκω μερικά υπολογιστάκια αλλά δέχονται μόνο συγκεκριμένες τιμές πάχους τζαμιού σε ίντσες που δεν μου βγαίνουν και απόσταση στηριγμάτων ολόκληρα πόδια που επίσης δεν μου κάνει. Τίποτα σε χλιοστά για όλα υπάρχει;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#591552
sknipper έγραψε:Ξέρει κανείς να μου πεί πως υπολογίζω αντοχή τζαμένιου ραφιού;
Θέλω να ξέρω πόσα κιλά σηκώνει το κυρίως ράφι στο ψυγείο (του βάζω πολλά γάλατα, χυμούς, αναψυκτικά) και αν μπορώ να βάλω τηλεόραση σε τραπεζάκι με γυάλινη επιφάνεια πάχους 8mm. Βρίσκω μερικά υπολογιστάκια αλλά δέχονται μόνο συγκεκριμένες τιμές πάχους τζαμιού σε ίντσες που δεν μου βγαίνουν και απόσταση στηριγμάτων ολόκληρα πόδια που επίσης δεν μου κάνει. Τίποτα σε χλιοστά για όλα υπάρχει;

Δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο, δεν ξερω καν αν υπαρχει αυτο που ζητας.


Τι διασταση εχει το γυαλι; Σε ποσα σημεια στηριζεται στο τραπεζακι και πως; Περιμετρικα μονο, σε σημεια γυρω γυρω η και στο κεντρο; Θες να βαλεις την καινουρια τηλεοραση βαρους περιπου 30+ κιλα να υποθεσω;

Γενικα παντως δεν θα το εβαζα. Φιλος εκανε τραπεζαρια με triplex αλλα ειναι 20 χιλιοστα και παταει σε πολλα σημεια και στο κεντρο.
Άβαταρ μέλους
By glf
#591562 To 8χιλ πάχος αντέχει πολλά άλλα παίζει μεγάλο ρόλο η στήριξη.
Τηλεόραση τραπεζάκι πάει να πει ότι πατάει σε πατούρα στο έπιπλο;
Τότε δεν έχει θέμα.
Βάλε καμία φώτο..
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#591567 πατημα περιμετρικα σε διασταση 1 μετρο χ 1,40 περιπου με παχος 10 χιλιοστα,ανεβαινει ανθρωπος και περπαταει χωρις προβλημα.Τραπεζακι σαλονιου δικο μου.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#591579 Σε μικροκυματων μεγαλης ηλικιας εβαλα να λιωσω κουβερτουρα σε πλαστικο (βλακας) και εκανε κατι θορυβους και λαμψεις. Εβγαλε και μια μυρωδιτσα. Ηταν στο τερμα ενταση, ετσι το εχει το αφεντικο του σπιτιου. :iconcool:

Εβγαλα πριζα και τσεκαρα αν στην κουβερτουρα ειχε απομειναρια αλουμινοχαρτου, δεν ειχε.

Τεσπα το ξαναεβαλα, ζεστανε χωρις πυροτεχνηματα αυτη τη φορα.

Να παω να παρω αλλο ή δεν τρεχει τιποτα?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#591581 Λογικά είχε κάπου κάτι σε μέταλλο για να το κάνει. Προφανώς δεν έπαθε τίποτε το φουρνάκι (αν και ξέρω κάποιον που πουλάει ένα πολύ καλό... :shifty:).
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#591583
Anonymous Founder έγραψε:Λογικά είχε κάπου κάτι σε μέταλλο για να το κάνει. Προφανώς δεν έπαθε τίποτε το φουρνάκι (αν και ξέρω κάποιον που πουλάει ένα πολύ καλό... :shifty:).


Οκ, θα το παρακολουθω στενα. Δεν πολυχρησιμοποιειται ειναι η αληθεια. Αν δεν ειναι εικοσαετιας ψηφιζει σιγουρα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#591618
Νίκος Παππάς έγραψε:
sknipper έγραψε:Ξέρει κανείς να μου πεί πως υπολογίζω αντοχή τζαμένιου ραφιού;
Θέλω να ξέρω πόσα κιλά σηκώνει το κυρίως ράφι στο ψυγείο (του βάζω πολλά γάλατα, χυμούς, αναψυκτικά) και αν μπορώ να βάλω τηλεόραση σε τραπεζάκι με γυάλινη επιφάνεια πάχους 8mm. Βρίσκω μερικά υπολογιστάκια αλλά δέχονται μόνο συγκεκριμένες τιμές πάχους τζαμιού σε ίντσες που δεν μου βγαίνουν και απόσταση στηριγμάτων ολόκληρα πόδια που επίσης δεν μου κάνει. Τίποτα σε χλιοστά για όλα υπάρχει;

Δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο, δεν ξερω καν αν υπαρχει αυτο που ζητας.
Τι διασταση εχει το γυαλι; Σε ποσα σημεια στηριζεται στο τραπεζακι και πως; Περιμετρικα μονο, σε σημεια γυρω γυρω η και στο κεντρο; Θες να βαλεις την καινουρια τηλεοραση βαρους περιπου 30+ κιλα να υποθεσω;
Γενικα παντως δεν θα το εβαζα. Φιλος εκανε τραπεζαρια με triplex αλλα ειναι 20 χιλιοστα και παταει σε πολλα σημεια και στο κεντρο.
Αυτό που ζητάω υπάρχει, το έχω βρει, το λένε υπολογιστάκι αντοχής τζαμιού, αλλά είναι σε ίντσες με συγκεκριμένα πάχη που δεν μου κάνουν (όχι 8μμ) και συγκεκριμένα σημεία στήριξης ανά πόδι (30,48εκμ) που δεν μου κάνει.
https://www.dullesglassandmirror.com/gl ... calculator
Σαν παράδειγμα με πάχος 1/4 ίντσας δηλαδή 6,35 mm και στήριξη ανά 1 πόδι δηλαδή 30 εκατοστά σηκώνει 73 λίμπρες (33 κιλά) ανά τετραγωνικό πόδι (929 εκμ2=τετράγωνο 30χ30 εκμ). Με στήριγμα ανά 2 πόδια (60εκμ) μόνο 16 (7,25κιλά) δηλαδή 4χ7,25=29 κιλά στο τετράγωνο 4 τετραγωνικών ποδιών ανάμεσα σε 4 στηρίγματα.
Στα 3/8 της ίντσας (9,5mm) πάς 2,5+ φορές επάνω, στην ίδια επιφάνεια πάει> 81κιλά!
Αλλού βρήκα πινακάκι που λέει και για 5/16 που είναι πρακτικά 8μμ. Με στήριγμα στο 1 πόδι 132, στα 2 πόδια 30=13,5κιλά χ4=54κιλά
http://static1.1.sqspcdn.com/static/f/1 ... BR9mWYQ%3D

Αλλά δεν ξέρω αν είναι απλό τζάμι ή tempered που σηκώνει 4 φορές περισσότερο.
Οπότε με το ράφι του ψυγείου που πρέπει να είναι 4-5-6mm είμαστε εντάξει. Με του τραπεζιού όμως δεν τολμώ να του βάλω 32,5κιλά οθόνη. Θα επιστρατεύσω μισοπαρατημένο τραπεζάκι ξύλινο. Το δοκίμασα μάλιστα, έκατσα επάνω του και δεν έκανε κιχ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#591621 :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout



Μονο σε εμενα δουλευει το κλιματιστικο φετος το καλοκαιρι;;;;; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#591632
g8777 έγραψε::s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout



Μονο σε εμενα δουλευει το κλιματιστικο φετος το καλοκαιρι;;;;; :shifty:
Mitsubishi έχω και εγώ

Το έχω γράψει ήδη στον γιό

@skniper, την καλύτερη δουλειά θα κάνεις. Ανεξάρτητα από πινακακια κλπ άλλο πράγμα η αντοχή σε βάρος μια φορά και άλλο συνεχώς. Δεν θα ρισκαριζα την καινούργια τηλεόραση.


Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#591650 Ρε παίδες, μην κάνουμε επιστήμη τα πάντα, εκτός και αν δεν έχουμε αίσθηση της πραγματικότητας σε τέτοια θέματα.
Τζάμι ψυγείου: 5 χιλ είναι αρκετό, για οποιοδήποτε βάρος, ακόμα και για ράφι ακόμα και 70Χ70 εκ. Το πρόβλημα δεν είναι το τζάμι , αλλά είναι ο τρόπος στήριξης στο πίσω μέρος, όπου αγκιστρώνει στη θέση της πλάτης του ψυγείου. Αν έχει και πλαϊνά σημεία-εγκοπές στήριξης, τότε βάζεις ότι θες.
Τζάμι επίπλου: Εχω τουλάχιστον 5 τραπεζάκια , με επιφάνεια απο τζάμι 1,5 χιλ.
ΑΘΑΝΑΤΑ!!!
Βάζεις όσο βάρος θές, ανεβαίνεις και ο ίδιος επάνω, αρκεί να αντέχουν τα πόδια βάσης και όχι το τζάμι.
Στα 8 χιλ για να βάλεις μία τηλεόραση, που λογικά δεν είναι πάνω απο 12-13 κιλά, κανένα πρόβλημα, ακόμα και αν το πλάτος του τζαμιού είναι 1 μέτρο .
Αν το βάρος είναι >15 κιλών , δεν είναι και το πλέον ασφαλές, θέλει πάχος τζαμιού 1 εκατοστό.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#591655
sknipper έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
sknipper έγραψε:Ξέρει κανείς να μου πεί πως υπολογίζω αντοχή τζαμένιου ραφιού;
Θέλω να ξέρω πόσα κιλά σηκώνει το κυρίως ράφι στο ψυγείο (του βάζω πολλά γάλατα, χυμούς, αναψυκτικά) και αν μπορώ να βάλω τηλεόραση σε τραπεζάκι με γυάλινη επιφάνεια πάχους 8mm. Βρίσκω μερικά υπολογιστάκια αλλά δέχονται μόνο συγκεκριμένες τιμές πάχους τζαμιού σε ίντσες που δεν μου βγαίνουν και απόσταση στηριγμάτων ολόκληρα πόδια που επίσης δεν μου κάνει. Τίποτα σε χλιοστά για όλα υπάρχει;

Δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο, δεν ξερω καν αν υπαρχει αυτο που ζητας.
Τι διασταση εχει το γυαλι; Σε ποσα σημεια στηριζεται στο τραπεζακι και πως; Περιμετρικα μονο, σε σημεια γυρω γυρω η και στο κεντρο; Θες να βαλεις την καινουρια τηλεοραση βαρους περιπου 30+ κιλα να υποθεσω;
Γενικα παντως δεν θα το εβαζα. Φιλος εκανε τραπεζαρια με triplex αλλα ειναι 20 χιλιοστα και παταει σε πολλα σημεια και στο κεντρο.
Αυτό που ζητάω υπάρχει, το έχω βρει, το λένε υπολογιστάκι αντοχής τζαμιού, αλλά είναι σε ίντσες με συγκεκριμένα πάχη που δεν μου κάνουν (όχι 8μμ) και συγκεκριμένα σημεία στήριξης ανά πόδι (30,48εκμ) που δεν μου κάνει.
https://www.dullesglassandmirror.com/gl ... calculator
Σαν παράδειγμα με πάχος 1/4 ίντσας δηλαδή 6,35 mm και στήριξη ανά 1 πόδι δηλαδή 30 εκατοστά σηκώνει 73 λίμπρες (33 κιλά) ανά τετραγωνικό πόδι (929 εκμ2=τετράγωνο 30χ30 εκμ). Με στήριγμα ανά 2 πόδια (60εκμ) μόνο 16 (7,25κιλά) δηλαδή 4χ7,25=29 κιλά στο τετράγωνο 4 τετραγωνικών ποδιών ανάμεσα σε 4 στηρίγματα.
Στα 3/8 της ίντσας (9,5mm) πάς 2,5+ φορές επάνω, στην ίδια επιφάνεια πάει> 81κιλά!
Αλλού βρήκα πινακάκι που λέει και για 5/16 που είναι πρακτικά 8μμ. Με στήριγμα στο 1 πόδι 132, στα 2 πόδια 30=13,5κιλά χ4=54κιλά
http://static1.1.sqspcdn.com/static/f/1 ... BR9mWYQ%3D

Αλλά δεν ξέρω αν είναι απλό τζάμι ή tempered που σηκώνει 4 φορές περισσότερο.
Οπότε με το ράφι του ψυγείου που πρέπει να είναι 4-5-6mm είμαστε εντάξει. Με του τραπεζιού όμως δεν τολμώ να του βάλω 32,5κιλά οθόνη. Θα επιστρατεύσω μισοπαρατημένο τραπεζάκι ξύλινο. Το δοκίμασα μάλιστα, έκατσα επάνω του και δεν έκανε κιχ.

Sknipper το ψάχνεις υπερβολικά. Εγώ στο ψυγείο ειδικά πιο πολύ φοβάμαι μη σπάσουν τα πλαστικά ράφια στις πόρτες παρά το γυάλινο ράφι. Όσον αφορά για τραπέζι δες πχ εδώ πόσο αντέχει.
Ένα παρόμοιο τέτοιο έχω εγώ στο σαλόνι. Πολύ βαρύ, να το μεταφέρω μου βγήκε η μέση. Σηκώνει μέχρι 50 κιλά λέει.
https://www.hoeffner.de/artikel/1132356 ... O4QAvD_BwE


< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#591807 8αρι τζάμι να το βαράς χαλαρά με σφυρί και δε σπάει όπως νομίζουν όλοι
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#591821 Ο ανεμιστήρας οροφής που πήρα για μέσα έχει μόνο στερέωμα με τρύπες και δεν θέλω να κάνω τρύπες μέσα γιατί περνάνε καλώδια κλπ. Μάλλον θα επιστρατευσω τον παλιό που πιάνει στον γάντζο

Στον έξω έκανα 2 τρύπες και έβαλα 10ρια μεταλλικά ουπατ Fischer. Όμως το σώμα του ανεμιστήρα κρατιέται από τη βάση από 4 μικρές βίδες. Θα έρθει καμιά μέρα σε κάνα κεφάλι