Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#512661
dimik έγραψε:
Επιπλέον είναι και θέμα ασφαλείας, όχι ότι θα σε σώσει το παντζούρι αλλά όσο να ναι ανεβάζει λίγο το επίπεδό δυσκολίας.

< >


Δίνει ωραίο σήμα πάντως "Εϊ, κοιτάξτε εδώ, δεν είναι κανείς στο σπίτι, ο δρόμος ανοιχτός"... :shifty: :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#512663
markvag έγραψε:
dimik έγραψε:
Επιπλέον είναι και θέμα ασφαλείας, όχι ότι θα σε σώσει το παντζούρι αλλά όσο να ναι ανεβάζει λίγο το επίπεδό δυσκολίας.

< >


Δίνει ωραίο σήμα πάντως "Εϊ, κοιτάξτε εδώ, δεν είναι κανείς στο σπίτι, ο δρόμος ανοιχτός"... :shifty: :svivhaha:



Αφήνεις το φως έξω αναμμένο :rtfm: :lol:

Λες και δεν ξέρουν που θα χτυπήσουν οι επαγγελματίες.
Οι ερασιτέχνες όμως θα προτιμήσουν κάτι ποιο εύκολο με κανα παράθυρο μισάνοιχτο κλπ
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#512669
dimik έγραψε:Λες και δεν ξέρουν που θα χτυπήσουν οι επαγγελματίες.
Οι ερασιτέχνες όμως θα προτιμήσουν κάτι ποιο εύκολο με κανα παράθυρο μισάνοιχτο κλπ


Σωστός.

Αρκετές διαρρήξεις γίνονται απογευματινές ώρες (18:00-20:00) απο ερασιτέχνες, οι οποίοι φροντίζουν να είναι γρήγοροι και αθόρυβοι. Οι "επαγγελματιές" θα βρουνε τρόπο να μπούνε, αν και δε νομίζω να έχουν πρόβλημα να μπουκάρουν ακόμα και αν είσαι μέσα στο σπίτι. Φυσικά όλα τα παραπάνω τα υποθέτω βάσει 2-3 περιστατικών που έτυχαν σε φίλους & γνωστούς, καθώς και απο κουβέντα με ένα συμμαθητή που είναι στη ΔΙΑΣ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#512871
dimik έγραψε:
Αφήνεις το φως έξω αναμμένο :rtfm: :lol:


"Ε, κοίτα... έφυγαν και άφησαν ένα φωτάκι αναμένο μέρα - νύχτα, λες και είμαστε χαζοί και θα το χάψουμε"... :shifty: :shifty:

dimik έγραψε:Λες και δεν ξέρουν που θα χτυπήσουν οι επαγγελματίες.
Οι ερασιτέχνες όμως θα προτιμήσουν κάτι ποιο εύκολο με κανα παράθυρο μισάνοιχτο κλπ


Πέρα από την πλάκα, προφανώς και έχεις δίκιο. Αν έχει βάλει στο μάτι ο άλλος το σπίτι σου και έχει το χρόνο και το χώρο να κάνει τα "μαγικά¨ του στην πόρτα / μπαλκόνι σου, προφανώς και θα μπει. Το θέμα είναι να τον καθυστερήσεις όσο γίνεται. Και φυσικά να αποτρέψεις τον οπορτουνιστή και τον ανόητο ερασιτέχνη. Σε μονοκατοικία έχει σαφώς νόημα το κατέβασμα των πατζουριών, σε πολυκατοικία πάνω από τον πρώτο όροφο δεν νομίζω και τόσο...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#514241 Τις προάλλες ψέκασα με νερό τις κυψέλες του αφυγραντήρα, αλλά σκέφτομαι με την ευκαιρία να το ψεκάσω με κανένα καθαριστικό για κλιματιστικά ώστε να το απολυμάνω κιόλας. Έχουμε υπόψη μας κάποιο συγκεκριμένο προϊόν;
Επειδή έχει καιρό να καθαριστεί και το κλιματιστικό, βλέπω να περιλαβαίνω και αυτό στην συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#514247
axel12p έγραψε:Τις προάλλες ψέκασα με νερό τις κυψέλες του αφυγραντήρα, αλλά σκέφτομαι με την ευκαιρία να το ψεκάσω με κανένα καθαριστικό για κλιματιστικά ώστε να το απολυμάνω κιόλας. Έχουμε υπόψη μας κάποιο συγκεκριμένο προϊόν;
Επειδή έχει καιρό να καθαριστεί και το κλιματιστικό, βλέπω να περιλαβαίνω και αυτό στην συνέχεια.


Έχει το πράκτικερ 2 διαφορετικά υγρά για τον καθαρισμό των κλιματιστικών, κάνε μια βόλτα από εκεί.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#516727 Συνεχίζω την απορία...

Πήρα από Praktiker, από εκεί είχα πάρει και πέρυσι και παλαιότερα. Το θέμα είναι πως πλέον χρειάζομαι περισσότερα, αφού καθαρίζω τουλάχιστον 7 κλιματιστικά σε γονείς, θείους κτλ. Η αγορά δεν συμφέρει σε μπουκάλι. Πού βρίσκουμε σε bulk συσκευασία, όπως οι μάστορες; Μιλάμε για 5L δίνοντας μια τυπική τιμή, ίσως και παραπάνω. Έχω ψεκαστικό, οπότε κερδίζω πολύ με μια τέτοια λύση. Πριν λίγο καθάριζα για δεύτερη φορά φέτος το κλιματιστικό στο δωμάτιο του παιδιού και τελείωσε το υγρό.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#516731
pipinos1976 έγραψε:Συνεχίζω την απορία...

Πήρα από Praktiker, από εκεί είχα πάρει και πέρυσι και παλαιότερα. Το θέμα είναι πως πλέον χρειάζομαι περισσότερα, αφού καθαρίζω τουλάχιστον 7 κλιματιστικά σε γονείς, θείους κτλ. Η αγορά δεν συμφέρει σε μπουκάλι. Πού βρίσκουμε σε bulk συσκευασία, όπως οι μάστορες; Μιλάμε για 5L δίνοντας μια τυπική τιμή, ίσως και παραπάνω. Έχω ψεκαστικό, οπότε κερδίζω πολύ με μια τέτοια λύση. Πριν λίγο καθάριζα για δεύτερη φορά φέτος το κλιματιστικό στο δωμάτιο του παιδιού και τελείωσε το υγρό.

Ευχαριστώ.

http://www.moraitopoulos.gr/durostick-b ... ition.html Τιμή: 21,00 € για 5λιτρα ?
Απλά είναι το πρώτο αποτέλεσμα που μου έβγαλε το google.Δεν το έχω δοκιμάσει,δεν έχω γνώμη .
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#516734
pipinos1976 έγραψε:Συνεχίζω την απορία...

Πήρα από Praktiker, από εκεί είχα πάρει και πέρυσι και παλαιότερα. Το θέμα είναι πως πλέον χρειάζομαι περισσότερα, αφού καθαρίζω τουλάχιστον 7 κλιματιστικά σε γονείς, θείους κτλ. Η αγορά δεν συμφέρει σε μπουκάλι. Πού βρίσκουμε σε bulk συσκευασία, όπως οι μάστορες; Μιλάμε για 5L δίνοντας μια τυπική τιμή, ίσως και παραπάνω. Έχω ψεκαστικό, οπότε κερδίζω πολύ με μια τέτοια λύση. Πριν λίγο καθάριζα για δεύτερη φορά φέτος το κλιματιστικό στο δωμάτιο του παιδιού και τελείωσε το υγρό.

Ευχαριστώ.

Σολδάτος, ο κορυφαίος στους επαγγελματίες. Το πράσινο καθαριστικό σε 5λτ παίρνεις. Αν θυμάμαι καλά 1λτ υγρό 5 λτ νερό. Πάνε τα χρόνια γαμώτ που το εξασκούσα, γέρασα :(
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#516737
pipinos1976 έγραψε:Συνεχίζω την απορία...

Πήρα από Praktiker, από εκεί είχα πάρει και πέρυσι και παλαιότερα. Το θέμα είναι πως πλέον χρειάζομαι περισσότερα, αφού καθαρίζω τουλάχιστον 7 κλιματιστικά σε γονείς, θείους κτλ. Η αγορά δεν συμφέρει σε μπουκάλι. Πού βρίσκουμε σε bulk συσκευασία, όπως οι μάστορες; Μιλάμε για 5L δίνοντας μια τυπική τιμή, ίσως και παραπάνω. Έχω ψεκαστικό, οπότε κερδίζω πολύ με μια τέτοια λύση. Πριν λίγο καθάριζα για δεύτερη φορά φέτος το κλιματιστικό στο δωμάτιο του παιδιού και τελείωσε το υγρό.

Ευχαριστώ.


Κόντες, Αιγαλεω 12, Πειραιας, εισαι ετοιμος
Kontes.gr
πρεπει να ειναι πολυ κοντα σου

Εχει το πρασινο που ειναι για ερασιτεχνες και εχει και πιο νταβραντισμενο με HCL νομιζω αλλα για επαγγελματιες. Πηρα 5lt πρασινο air-cb-3 παμφτηνα. Παρε αν δεν εχεις και ενα καλο ψεκαστηρι θα βγσλουν μπιχλα.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#516929 Να ευχαριστήσω αρχικά όλους για τις πληροφορίες. Ειδικά τον trident1971, που κυριολεκτικά με έσωσε. Το να πήρα το υγρό 7.25€ και θα μου βγάλει 2 χρόνια καθαρισμού με άνεση. Το μαγαζί το έβλεπα τόσα χρόνια και δεν ήξερα ότι πουλάει τέτοια πράγματα.

Θα συνεχίσω τώρα το ερώτημα:

1. Το πράσινο υγρό τό έχετε βάλει για εξωτερικές μονάδες; Υπάρχει κανένα πρόβλημα αν το ρίξω κι εκεί; Καμία από αυτές που θέλω να καθαρίσω δεν είναι ιδιαιτέρως βρώμικη, αφού όλες προστατεύονται από βροχές κτλ.

2. Αντίστοιχο υγρό, πάλι σε bulk συσκευασία, για τα αυτοκίνητα υπάρχει; Για να κάνω πλήρη καθαρισμό δηλαδή, όχι απλά κάτι σύντομο, όπως παρουσιάζω στο βίντεο στο YouTube. Έχω δει ότι οι μάστορες βάζουν κάποιο κόκκινο, που δεν χρειάζεται, όμως, ξέπλυμα, πράγμα φυσιολογικό για τα τμήματα στο εσωτερικό του αυτοκινήτου.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#516948
pipinos1976 έγραψε:Να ευχαριστήσω αρχικά όλους για τις πληροφορίες. Ειδικά τον trident1971, που κυριολεκτικά με έσωσε. Το να πήρα το υγρό 7.25€ και θα μου βγάλει 2 χρόνια καθαρισμού με άνεση. Το μαγαζί το έβλεπα τόσα χρόνια και δεν ήξερα ότι πουλάει τέτοια πράγματα.

Θα συνεχίσω τώρα το ερώτημα:

1. Το πράσινο υγρό τό έχετε βάλει για εξωτερικές μονάδες; Υπάρχει κανένα πρόβλημα αν το ρίξω κι εκεί; Καμία από αυτές που θέλω να καθαρίσω δεν είναι ιδιαιτέρως βρώμικη, αφού όλες προστατεύονται από βροχές κτλ.

2. Αντίστοιχο υγρό, πάλι σε bulk συσκευασία, για τα αυτοκίνητα υπάρχει; Για να κάνω πλήρη καθαρισμό δηλαδή, όχι απλά κάτι σύντομο, όπως παρουσιάζω στο βίντεο στο YouTube. Έχω δει ότι οι μάστορες βάζουν κάποιο κόκκινο, που δεν χρειάζεται, όμως, ξέπλυμα, πράγμα φυσιολογικό για τα τμήματα στο εσωτερικό του αυτοκινήτου.

Ευχαριστώ.

Το κόκκινο είναι για τις εξωτερικές μονάδες, λευκαίνει και τα τσιμένα οπότε το νου σου. Ξέπλυμα πάντα μετά. Έναν κουβά βάλε κάτω από την αποστράγγιση της εξωτερικής μονάδας γιατί θα στα ξετινάξει τα λουλούδια από κάτω ή την επιφάνεια. Προσοχή φόρα γάντια μιας χρήσης και καλό είναι και η μάσκα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#516952 με αυτο που καθαριζουν τις εξωτερικες μοναδες,μεγαλη προσοχη μην πεσει σε βαμμενο τοιχο(πανευκολακι)
εσταξε πανω στο τοιχο οταν εκαναν καθαρισμο στα ερκοντισιον,και τον ξεβαψε σε υψος 2 οροφων. :s_hang
Άβαταρ μέλους
By glf
#516983 Milestone για τον κήπο. Βγάζω μπρίζες και ρεύματα.

Βασικά στοκάρισα καί έβαψα οοολη τη σκάλα για να βάλω τον πίνακα :)Εικόνα